Skocz do zawartości
Pawkuu

Problem z pompą DCP 2500

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
2 godziny temu, Pawkuu napisał:

Zwiększając poziom wody. W razie awarii woda wylewa się po za akwarium.

 

W dniu 16.11.2019 o 16:35, Pawkuu napisał:

 

IMG_20191116_163523.jpg

a niby to w jaki sposób ? przecież tu do brzegu szkła to "ze 2 wiadra" jeszcze by weszły a grzebień jest niżej więc nawet jak się całkiem zatka to woda góra przeleci do spływu / komina

no chyba że mowa o awarii / zatkania w koninie

2 godziny temu, Pawkuu napisał:

Na podstwie czego tak stwierdzasz że grzebień jest tak zaprojektowany?

no przecież to logiczne że im wyższy poziom wody na grzebieniu tym więcej wody przez niego przelatuje :)

jeśli sump ma odp. zapas miejsca na wodę to lepiej zwiększyć poziom w zbiorniku / na grzebieniu niż wyłamywać zęby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku - tu trzeba łopatologicznie...

Kto pobawi się w paint i rozrysuje.

Liczysz tak...
Etap I
Poziom powyżej najniższej krawędzi grzebienia (wycięć) do górnej krawędzi akwarium. Mnożysz przez.
Wymiary powierzchnii dna akwarium.
Uzyskany wynik jeśli liczyłeś w cm dzielisz przez 1000 uzyskujesz litry.

Do tego dodajesz pojemność komina.... liczysz to analogicznie wysokość komina x szerokość komina x długość komina uzyskany wynik dzielisz przez 1000

dodajesz do litrów 10% jako margines bezpieczeństwa.

Gratulacje uzyskałeś ilość litrów które musi przyjąć sump po wyłączeniu obiegówki.

Etap II.
Liczysz ile litrów zmieści się w sumpie powyżej najwyższej jego przegrody. Czyli odległość od krawędzi sumpa do najwyższej przegrody w cm x szerokość sumpa x długość sumpa. Uzyskujesz ilość litrów jakie sump może przyjąć podczas zatrzymania obiegówki. Do tego wypadało by dodać pojemność zbiornika dolewki.

Jeśli wynik uzyskany na Etapie I jest wyższy niż na Etapie II to zalejesz mieszkanie podczas wyłączenia obiegówki.
Jeśli wynik jest równy to masz zaplanowane na styk to masz pół na pół zależy ile wody unosi odpieniacz :)
Jeśli wynik z Etapu I jest mniejszy od Etapu II to śpij spokojnie. Nie wyłamuj grzebienia tylko zwiększ ilość wody w obiegu.


Wyłamywanie jest ratunkiem jeśli ktoś dał d. przy projektowaniu. czyli Etap I liczenia jest na styk z Etapem II  lub mamy do czynienia z sytuacją gdzie Etap I jest większy niż Etap II.

(obliczenia pojemności dolewki czasami zostają pominięte i mamy niespodziankę gdy zawiesi się nam jej pompa)
Pisma obrazkowego nie zamierzam uskuteczniać ale jeśli ktoś chce to proszę bardzo - prościej już opisać tego nie potrafię.

Podstawa o której nie należy zapominać - to wylewka powrotu... Ma się zapowietrzyć i nie zaciągnąć wody z akwarium poniżej dolnej krawędzi przelewu do komina.
 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialekpopraw, nie komina a grzebienia. Ostatnie słowo... Bo ostatnio pewna mróweczka zarzuciła mi, że niedokładnie czytam wpisy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dadario napisał:

@chwialekpopraw, nie komina a grzebienia. Ostatnie słowo... Bo ostatnio pewna mróweczka zarzuciła mi, że niedokładnie czytam wpisy... 

:coffee:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario dzięki za sprostowanie... ale nie grzebienia bo grzebień ma część ząbkowaną i część pełną :)  ale poprawiłem określenie na  "przelewu do komina"  co już jest chyba jednoznaczne z prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, chwialek napisał:

Marku - tu trzeba łopatologicznie...

Kto pobawi się w paint i rozrysuje.

Liczysz tak...
Etap I
Poziom powyżej najniższej krawędzi grzebienia (wycięć) do górnej krawędzi akwarium. Mnożysz przez.
Wymiary powierzchnii dna akwarium.
Uzyskany wynik jeśli liczyłeś w cm dzielisz przez 1000 uzyskujesz litry.

Do tego dodajesz pojemność komina.... liczysz to analogicznie wysokość komina x szerokość komina x długość komina uzyskany wynik dzielisz przez 1000

dodajesz do litrów 10% jako margines bezpieczeństwa.

Gratulacje uzyskałeś ilość litrów które musi przyjąć sump po wyłączeniu obiegówki.

Etap II.
Liczysz ile litrów zmieści się w sumpie powyżej najwyższej jego przegrody. Czyli odległość od krawędzi sumpa do najwyższej przegrody w cm x szerokość sumpa x długość sumpa. Uzyskujesz ilość litrów jakie sump może przyjąć podczas zatrzymania obiegówki. Do tego wypadało by dodać pojemność zbiornika dolewki.

Jeśli wynik uzyskany na Etapie I jest wyższy niż na Etapie II to zalejesz mieszkanie podczas wyłączenia obiegówki.
Jeśli wynik jest równy to masz zaplanowane na styk to masz pół na pół zależy ile wody unosi odpieniacz :)
Jeśli wynik z Etapu I jest mniejszy od Etapu II to śpij spokojnie. Nie wyłamuj grzebienia tylko zwiększ ilość wody w obiegu.


Wyłamywanie jest ratunkiem jeśli ktoś dał d. przy projektowaniu. czyli Etap I liczenia jest na styk z Etapem II  lub mamy do czynienia z sytuacją gdzie Etap I jest większy niż Etap II.

(obliczenia pojemności dolewki czasami zostają pominięte i mamy niespodziankę gdy zawiesi się nam jej pompa)
Pisma obrazkowego nie zamierzam uskuteczniać ale jeśli ktoś chce to proszę bardzo - prościej już opisać tego nie potrafię.

Podstawa o której nie należy zapominać - to wylewka powrotu... Ma się zapowietrzyć i nie zaciągnąć wody z akwarium poniżej dolnej krawędzi przelewu do komina.
 

Chyba nie wyrazinie wytłumaczyłem. Na zdjęciu widać ile wody jest w akwarium. W tym momencie sump jest pełny. (woda prawie przelewa się przez najwyższą przegrodę. Po uruchomieniu obiegu pompa wypompuję wodę z sumpa i do krawędzi w akwarium brakuję ok 5mm. Woda zaczyna przelewać się przez górę grzebienia i nie zdąża spłynąć do sumpa.  Po przesunieciu grzebienia i zrobieniu otworu w kominie ok 5 cm wszystko zaczyna hulać. 

PS. Rozumiem że chcieliście przedstawić to łopatologicznie. Jednak odniosłem wrażenie jakoby traktowanie osób bez doświadczenia i wiedzy odbywało się ironicznie. Każdy z was był kiedyś zielony w tematach sprzętu itp.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma zaworu między pompą a zbiornikiem żeby trochę ją przykręcić, to rozwiązaniem będzie wymiana grzebienia na:

https://www.coral-garden.de/PVC-Fittings/Kaemme-Koerbe-Siebe/H2-Ocean-Ultra-Flow-Ueberlaufkamm-60-cm.html?redirected=1

Ten link ktoś podawał w innym temacie. Też go kupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawkuu

czy posiadasz rewizję w zbiorniku ?

Czyli spływ + dodatkowa trzecia rurka ? i jakiej srednicy ?

nadmiar wody tam właśnie spływa, zawór na powrocie jest ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, @Beti napisał:

@Pawkuu

czy posiadasz rewizję w zbiorniku ?

Czyli spływ + dodatkowa trzecia rurka ? i jakiej srednicy ?

nadmiar wody tam właśnie spływa, zawór na powrocie jest ?

Tak rewizja 25mm z tym że rewizja jest ok 3-5mm pod krawędzią akwarium.

Zawór  kulowy. odkręcony na full przy "zamkniętym grzebieniu"

 

Edytowane przez Pawkuu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jesli dobrze rozumie to:

Pompa na min pompuje za szybko wodę,a rurki nie odbieraja tego mimo rewizji tak ? i odkreconego zaworu na full ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

Czyli jesli dobrze rozumie to:

Pompa na min pompuje za szybko wodę,a rurki nie odbieraja tego mimo rewizji tak ? I odkreconego zaworu na full ?

Dokładnie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Pawkuu napisał:

Dokładnie tak.

Sa dwa wyjścia

- powiększyć splyw na f32

-dać pompe DCP 2000 bo obecna jest za mocna w tym przypadku, bo ona idzie na 30% min chyba tak ? Niestety one tak mają.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, @Beti napisał:

Sa dwa wyjścia

- powiększyć splyw na f32

-dać pompe DCP 2000 bo obecna jest za mocna w tym przypadku, bo ona idzie na 30% min chyba tak ? Niestety one tak mają.

Spływ jest na 32 rewizja jest 25. 

Co do pompy zgadza się chodzi na 30%. Spróbuję jeszcze dzisiaj dolać  min. wody. tak by w momencie zapchania spływu woda sięgała 1mm poniżej krawędzi akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Pawkuu napisał:

Spływ jest na 32 rewizja jest 25. 

Tak przepraszam o rewizję chodziło, sorry

Ktoś kto robił to źle zrobił rewizja też powinna być f32


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jebao 3500, spływ i rewizja na rurce klejonej 3/4 cala, czyli jakieś 19mm. I nawet jak mam pompę na 100% wszystko daje rade iść spływem (jeśli nie jest stłumiony zaworem).

Więc powiększenie rewizji tu nic nie da. Problem jest z grzebieniem z tego co kolega opisuje i ja po prostu wyłamałbym co któryś zabek aż do uzyskania zamierzonego efektu.
Ja mam grzebień DIY i wszystko daje radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, barto125 napisał:

Mam jebao 3500, spływ i rewizja na rurce klejonej 3/4 cala, czyli jakieś 19mm. I nawet jak mam pompę na 100% wszystko daje rade iść spływem (jeśli nie jest stłumiony zaworem).

Więc powiększenie rewizji tu nic nie da. Problem jest z grzebieniem z tego co kolega opisuje i ja po prostu wyłamałbym co któryś zabek aż do uzyskania zamierzonego efektu.
Ja mam grzebień DIY i wszystko daje radę. 

Dlatego spróbuję jeszcze dolać odrobinę wody zobacze jaki będzie efekt. Ewentualnie mam tą zaletę że grzebień mam wysuwany i nie muszę wyłamywać ząbków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawkuu ja bym zrobił tak, wyjął grzebień, włączył pompę na docelową moc, dolewał wody tak żeby wszystko hulało, (żeby został odpowiedni poziom wody w komorze pompy) i jak w ten sposób wszystko wyregulujesz, dorzucił grzebień i kombinował żeby woda przez niego odpowiednio płynęła.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś jest tutaj do d.... ja miałem  dcp 3000 wcześniej na rurach 32 na 90% pompy zawór bramowy był zamknięty na więcej niż 50% bo wysuszało komin

grzebień trzeba wyłamać obniżenie go spowoduje przelewanie się wody nad nim a to nie tędy droga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy spływ i rewizja jest na 100% drożny ? sprawdzałeś ?

Mnie się wydaje jak wspomniałam na samym początku za mało jest wody w obiegu.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pawkuu napisał:

Każdy z was był kiedyś zielony w tematach sprzętu itp.

Ja tam jestem początkujący.
Pawkuu masz za małą ilość wody w obiegu. Po wyłączeniu pompy obiegowej sump powinien być wypełniony w 80-90% wodą. Do górnej krawędzi sumpa.
Ironii się nie doszukuj dostałeś sposób obliczenia czy jest bezpiecznie na papierze. Uparcie dążysz do sprawdzenia czy jest bezpiecznie w realu.
Policz na kartce - nie zalejesz mieszkania.
Nie licz na kartce - dolej wody i w praktyce zobaczysz że jest jej za mało, oraz przekonasz się czy osoba która sprzedała ci zbiornik nie walnęła byka w projektowaniu.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebnie masz takie same przegrody , jeżeli masz takie same co widać na rys. ? 

Zrób zdjęcie sumpa z przodu - jeśli można 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti zwróć uwagę na ten fragment wypowiedzi kolegi...
 

2 godziny temu, Pawkuu napisał:

W tym momencie sump jest pełny. (woda prawie przelewa się przez najwyższą przegrodę. Po uruchomieniu obiegu pompa wypompuję wodę z sumpa...

Tu wg mnie jednoznacznie widać iż wody jest za mało...

Licząc na papierze nie zaleje mieszkania, nie licząc a dolewając istnieje ryzyko iż po wyłączeniu działającego obiegu będzie wodę zbierał mopem lub dywanem :)

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Pawkuu napisał:

Woda zaczyna przelewać się przez górę grzebienia

W dniu 17.11.2019 o 15:20, Pawkuu napisał:

Grzebienia mam 22 cm. po przesunięciu o 5 cm obieg zaczął pracować prawidłowo.

 

Tu wg. mnie jednoznacznie widać że problem jest z grzebieniem.

Edytowane przez barto125 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawku, napiszę ponownie i kolega barto125 też napisał, wyjmij całkiem grzebień i zobacz co się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie to nie jest fizyka kwantowa jeden zawór i jedna pompa 3 możliwości, trochę chęci autora i powinien sobie poradzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.