Skocz do zawartości
djdexx_pl

zbyt duże ubytki wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Praktycznie od początku mojej przygody z akwarystyka morska i tym zestawem borykam sie z problemem, nadmiernej utraty (parowania?) wody. W obiegu mam ok 300L, gdzie 200 przypada dla Górnego zbiornika oraz ok 100L dla sumpa. Dzienny ubytek wody to ok 5L. Nie wiem czy to jest normalne ? Układ jest szczelny. Nie widzę żadnych wycieków. Temperature w akwarium mam 26*C. Odlegosc lamp od akwarium to ok. 18 cm. Lampa to ATI Sun T5. Nie jest to wina odpieniacza, gdyz on praktycznie nic nie zbiera (swieze akwarium)

 

Pozdrawiam, Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny stabilności temperatury?

Ja przy trochę większej objętości miałem parowanie na poziomie ok 30l na tydzień. Po tym jak zainstalowałem chłodziarke i mam pełną kontrolę nad temperaturą parowanie spadło do ok 10l na tydzień (latem trochę więcej)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to racja przy zastosowaniu chłodziarki obojętnie czy zimie czy też w lecie temperatura się bardzo stabilizuje.

Przy moich 350l parowanie wody wynosi około 2l

na dobę.

Przy chłodziarkach można histeryze ustawić na 0,5 stopnia a przy zastosowaniu grzałki bywa to różnie.

Duże znaczenie ma również powierzchnia tafli akwarium.

 

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzieki za odpowiedz.

Ale mimo wszystko, na chwile obecna nie mam chłodziarki, nie mam tez niewiadomo jak, wysokich temperatur w domu (ok 20*C, nie Lubie jak jest za ciepło) a wody ubywa, jakby ryby kaca mialy xD. Z waszych wypowiedzi oraz przeglądając inne watki na forum wynika ze u mnie bierze jej zdecydowanie za duzo.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na parowanie oprócz oczywistych rzeczy jak powierzchnia parowania, temperatura otoczenia i ciśnienie ma wpływ również wilgotność powietrza. 

Generalnie tutaj nie ma tzw rocket science. 

Pamiętaj, że wszytko dąży do równowagi termodynamicznej więc chłodniejsze otoczenie czy też duża różnica temperatur pomiędzy zbiornikiem który jest stosunkowo niewielki do pomieszczenia spowoduje szybsze parowanie (bo ty zbiornik przecież cały czas podgrzewasz). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, djdexx_pl napisał:

(ok 20*C, nie Lubie jak jest za ciepło)

Im większa różnica temperatury pomiędzy otoczeniem (20*C) a wodą w zbiorniku (domyślnie 25*C) tym większe parowanie.

Może przykryj sump? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co mi jeszcze przychodzi do głowy to sump jest w zamkniętej szafce. Moze ona nie ma cyfryzacji powietrza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedynie co mi jeszcze przychodzi do głowy to sump jest w zamkniętej szafce. Moze ona nie ma cyfryzacji powietrza ?
Zwiększając cyrkulację powietrza nad tafla wody czy to w sumpie czy w zbiorniku głównym zwiększysz parowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, Walker said:
9 minutes ago, djdexx_pl said:
Jedynie co mi jeszcze przychodzi do głowy to sump jest w zamkniętej szafce. Moze ona nie ma cyfryzacji powietrza ?

Zwiększając cyrkulację powietrza nad tafla wody czy to w sumpie czy w zbiorniku głównym zwiększysz parowanie

A jak przykryje sumpa to zmniejsza jego parowanie ?

Czegoś nie rozumiem... woda paruje pod wpływem ciepła. Dlaczego jak bede próbował zwiększyć cyrkulację powietrza co za tym idzie chłodzić środek spowoduje to zwiększenie parowania ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie działa chłodzenie wiatrakami akwarium. Zwiększając przepływ powietrza nad powierzchnią przyspieszasz parowanie ciepłej wody z powierzchni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, djdexx_pl napisał:

A jak przykryje sumpa to zmniejsza jego parowanie ?

Tak, bo woda będzie się skraplać na pokrywie i skapując wracać do obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak na sumpa położysz pokrywę to co z wymianą gazową?


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz wymuszoną wentylację? U mnie przy rekuperacji też ubywa około 4-5  litrów dziennie z sumpa i DSB - powierzchnia obydwu to metr kwadratowy. Aż strach pomyśleć co będzie gdy w obieg włączę akwarium. Tak jak kolega FajnyRadziu napisał wilgotność powietrza może mieć wpływ. Ja mam prawie przez cały czas na poziomie 50% . Ciekawe czy gdy wyłączyłbym rekuperator to parowanie by się zmniejszyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem takie odparowywanie ok. 3-5 litrów dziennie w akwarium ponad 200 litrów, wilgotność w pokoju dochodziła do 85% to przykryłem akwarium pleksi, jest kilka otworów więc nie jest jak w słoiku, sumpa mam odkrytego więc wymiana gazowa jest,  teraz pobiera 5l w 2-3 dni. Po koralach nie zauważyłem żeby coś im dolegało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, romi napisał:

Tylko jak na sumpa położysz pokrywę to co z wymianą gazową?


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Wymiana gazowa na powierzchni zbiornika głównego, przy odpowiedniej cyrkulacji jest wystarczająca do zapewnienia prawidłowego poziomu tlenu i co2, mam swojego sumpa przykrytego od 2lat, a problemów z tego powodu nie mam. Oprócz zmniejszenia parowania, dodatkowym plusem jest zmniejszenie wilgotności w szafce oraz minimalizacja solnego osadu na całym jej wnętrzu. W moim przypadku działa również odpieniacz co  niejako pomaga, ale kolega z wątku również go posiada więc ręczę za takie rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.