Skocz do zawartości
waldek123blau

Projekt Rollmat Diy o dużym przepływie

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zbudować własnoręcznie rollmat o dużym przepływie.  Relację z budowy opublikuję w tym poście. W moim akwarium mam zrzut wody rzędu 21000 l/h i aby kupić filtr firmowy musiał bym zmienić konstrukcję sumpa. Sprzęty pasujące są o niskiej przepustowości dlatego zrobię sobie ten filtr samemu. Drążenie tematu rozpocząłem od przewertowania różnych for i internetu. Znalazłem prostą i o dużej przepustowości konstrukcję i po kilku modyfikacjach zbuduję taki rollmat.

Modyfikację zacznę od czujnika cieczy bo na tym filmie go nie widziałem. Już kupiłem włókninę w rolkach 30cm x 200 metrów, silnik od grilla i wspomniany czujnik. Kolega z cięcia laserem dostał mój projekt i wypala plexi bezbarwną o gr 5mm na obudowę filtra. Rollermat będzie u mnie miał wymiary 55cm długości x 25cm wysokości i 31cm szerokości Będzie zawieszony w zbiorniku podmian w piwnicy gdzie mam zrzut wody z akwarium do znienawidzonej skarpety.

15528108_IMG_1769.jpg

15528109_IMG_1770.jpg

 

Budowany rollermat zanurzony będzie w zbiorniku podmian do głębokości 10cm i opierać się będzie na dwóch ściankach poprzez regulowane wieszaki

Za obracanie rolki odpowiadać będzie mocny silnik do grilla zasilany zasilaczem 4,5V

15528155_1.jpg

Czujnik poziomu cieczy będzie pływakowy

15528162_Screenshot_2019-11-29Czujnikpyw

Do budowy obudowy zamówiłem następujące kawałki plexi bezbarwnej 5mm grubości:

1 szt 55cm x 25cm

1 szt 55cm x 12cm

1 szt 55cm x 5 cm

2 szt 55cm x 2 cm

2 szt 31cm x 25cm

3 szt 26cm x 2 cm

Dno rollmata wykonam z kratki rastrowej z Castoramy.

Jeszcze filmik z testowania tego rollermata przez naszego majsterkowicza:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno musisz zastosować jakiś element wykonawczy dla silnika bo sam kontaktron pływaka pod obciążeniem się skleja i zostaję zwarty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, boo12 napisał:

na pewno musisz zastosować jakiś element wykonawczy dla silnika bo sam kontaktron pływaka pod obciążeniem się skleja i zostaję zwarty 

To żeś mnie zaskoczył! Co to jest element wykonawczy?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, waldek123blau napisał:

To żeś mnie zaskoczył! Co to jest element wykonawczy?

sterownik  albo coś co dostanie sygnał od pływaka i będzie miało przekaźnik który dopiero wysteruje silnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik, który, po zwarciu czujnika cieczy, zapoda zasilanie na silnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam przekaźnik też średnio zdaje egzamin przy tych pływakach prąd musi być minimalny, mi się nawet na cewce 24v wieszał a to są mA jak nie µA

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pokson napisał:

Przekaźnik, który, po zwarciu czujnika cieczy, zapoda zasilanie na silnik.

Taki będzie dobry?

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-elektromagnetyczny-miniaturowy-4-5v-dc-8387759103

10 minut temu, boo12 napisał:

sam przekaźnik też średnio zdaje egzamin przy tych pływakach prąd musi być minimalny, mi się nawet na cewce 24v wieszał a to są mA jak nie µA

 

A może zmienić czujnik pływakowy na uchylny? Taki też będzie się wieszać?

https://allegro.pl/oferta/czujnik-poziomu-cieczy-wody-wlacznik-plywakowy-8391641471

Koleś na tym filmie zastosował sam czujnik podpięty do silnika bez sterownika i jakoś to działa:

 

Czy czujnik uchylny o takich parametrach będzie wystarczający do zastosowania bez sterownika?

Dane techniczne:

  • Max. napięcie przełączalne: 200VDC
  • Max. prąd przełączalny: 0,7A
  • Max. moc przełączania: 50W
  • Temperatura pracy: -10 ~+85 °C
  • Długość przewodów: 30cm
  • Materiał: polipropylen
  • Układ styków: NO (normalnie otwarty) lub NC (normalnie zamknięty) zależnie od montażu
  • Mocowanie: gwint zewnętrzny z nakrętką M16
Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ufałbym tym parametrom od Chińczyków generalnie tę pływaki są strasznie słabe i zawodne u siebie wymieniłem chyba z 5 zanim zadziałało polecam ci zamówić takie z czerwonymi przewodami patrząc na parametry zniosą więcej ale to też tylko teoria, czy będzie działało z twoim silnikiem to zależy od jego parametrów, jednak polecam ci zastosować jakiś sterownik z dwoma pływakami bo na jednym będzie to strasznie często się załączać i mało przewijać włókniny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, boo12 napisał:

sam przekaźnik też średnio zdaje egzamin przy tych pływakach prąd musi być minimalny, mi się nawet na cewce 24v wieszał a to są mA jak nie µA

  

mam na tych pływakach dolewkę, pompka 9V, zasilacz 5V, podpięte bezpośrednio przez pływaki, bez przekaźników i od 2 miesięcy wszystko śmiga bezawaryjnie

10 minut temu, boo12 napisał:

bo na jednym będzie to strasznie często się załączać i mało przewijać włókniny 

Lub rozwiązaniem jest odpowiedni przekaźnik czasowy/kondensator dobrany eksperymentalnie po drodze, żeby zdołało nawinąć odpowiednią ilość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, barto125 napisał:

mam na tych pływakach dolewkę, pompka 9V, zasilacz 5V

ja testowałem na 12v sterowniku i się kleiły ale to tak po pół roku, tę czerwone na razie działają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, boo12 napisał:

ja testowałem na 12v sterowniku i się kleiły ale to tak po pół roku, tę czerwone na razie działają

Znalazłem w necie sterowanie silnikiem grilla przez przekaźnik tylko film jest po niemiecku i działa:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że nie będzie działać tylko kwestia ile i jak, generalnie staram się opierać tylko na moich doświadczeniach i problemach przy robieniu sterowania są to tylko moje spostrzeżenia czego bym nie zrobił albo zrobiłem i wymieniłem na inne rozwiązanie, sam się złapałem na takich filmikach, że działa szkoda, że nie ma następnych, że jednak przestało i gość coś poprawił bądź wymienił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, boo12 napisał:

Nie twierdzę że nie będzie działać tylko kwestia ile i jak, generalnie staram się opierać tylko na moich doświadczeniach i problemach przy robieniu sterowania są to tylko moje spostrzeżenia czego bym nie zrobił albo zrobiłem i wymieniłem na inne rozwiązanie, sam się złapałem na takich filmikach, że działa szkoda, że nie ma następnych, że jednak przestało i gość coś poprawił bądź wymienił

A co myślisz o takim module z przekaźnikiem można go zastosować?

https://allegro.pl/oferta/modul-1-kanalowy-przekaznik-l-h-5v-10a-avr-arduino-8551108454


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, barto125 napisał:

@waldek123blau moim zdaniem taki będzie jak najbardziej ok, ma sterowanie stanem niskim (masą) czyli sam pływak nie będzie obciążony.

Jednak ze względu na zasilanie 3.3V DC mojego kupionego silnika do grilla  przed chwilą kupiłem przekaźnik na niemieckim eBayu też sterowany 3.3V DC. Będzie prościej z elektroniką - nie będę musiał zasilać Rollermata dwoma zasilaczami. Wystarczy jeden

https://www.ebay.de/itm/3-3V-1-Kanal-Relais-Modul-Relay-Module-High-Low-Level-Adjustable-Trigger-Board/193165892065?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, barto125 napisał:

@waldek123blau moim zdaniem taki będzie jak najbardziej ok, ma sterowanie stanem niskim (masą) czyli sam pływak nie będzie obciążony.

A jaka to róznica czy sterowanie jest stanem niskim czy wysokim? przeciez jak się obwód sterowania zamknie to nie ważne czy prąd płynie w prawo czy w lewo, zawsze będzie taki sam.

 


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Radek-sl napisał:

A jaka to róznica czy sterowanie jest stanem niskim czy wysokim? przeciez jak się obwód sterowania zamknie to nie ważne czy prąd płynie w prawo czy w lewo, zawsze będzie taki sam. 

to samo pytanie właśnie miałem napisać, prąd cewki ciągle będzie obciążał ten pływak zrobisz jak chcesz albo troszkę pokombinujesz pozmieniasz  i też będzie działać

ja mam na dwóch pływakach żeby nie trzaskały co kilka sekund i nie męczyły układu

https://pl.aliexpress.com/item/32822989101.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.324565beUsKZZq&algo_pvid=9f6e01ac-63bd-4dd5-866c-21d6613374bd&algo_expid=9f6e01ac-63bd-4dd5-866c-21d6613374bd-4&btsid=b1cb5042-6865-439a-af60-4ebf891fa598&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_55

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, boo12 napisał:

A czy ten przekaźnik będzie działać jak tylko bym jeden czujnik podłączył a drugie gniazdo pozostawił puste?

Tak jak na schemacie poniżej:

15530630_HTB14s3gSpXXXXavXVXXq6xXFXXXN.j


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz robić na jednym pływaku to wykorzystaj ten który zamówiłeś, jak już pisałem to są tylko moje obiekcje i elementy, które ja wykorzystałem przy projekcie, ile ludzi tyle koncepcji od tak to działa i powodzenia oczywiście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Radek-sl, @boo12 tak, macie całkowitą rację, to chyba zmęczenie zadziałało i pomyślałem że sterowanie masą będzie mniej obciążające, przecież prąd płynie tak samo... :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już tak bardzo się boisz tego że czujnik się sklei to połącz 2 szeregowo. Druga sprawa, to nie dolewka, jak się zawiesi to przeleje wodę górą obudowy rollermata. Trzecia sprawa, miałem taki czujnik w kubku odpieniacza i nie że sterował jakimś przekaźnikiem, podłączyłem bezpośrednio pod zasilanie pompy odpieniacza (24V). Fakt faktem podziałało to rok, ale nie sądzę żeby Ci się taki czujnik zawiesił przy tym projekcie...  

Z drugiej strony, odpieniacz próbował przelać 4 razy przez rok, a u Ciebie czujnik będzie działać cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pokson napisał:

Jak już tak bardzo się boisz tego że czujnik się sklei to połącz 2 szeregowo. Druga sprawa, to nie dolewka, jak się zawiesi to przeleje wodę górą obudowy rollermata. Trzecia sprawa, miałem taki czujnik w kubku odpieniacza i nie że sterował jakimś przekaźnikiem, podłączyłem bezpośrednio pod zasilanie pompy odpieniacza (24V). Fakt faktem podziałało to rok, ale nie sądzę żeby Ci się taki czujnik zawiesił przy tym projekcie...  

Z drugiej strony, odpieniacz próbował przelać 4 razy przez rok, a u Ciebie czujnik będzie działać cały czas.

Szeregowo? Raczej równolegle dzięki temu zawsze któryś uruchomi silnik, jak podłączysz szeregowo wtedy muszą się dwa zamknąć żeby zadziałało, a co jeśli kontakron się nie sklei tylko przepali?

Waldzek123 nie potrzebujesz wcale takiego układu z przekaźnikiem, wystaczy ci sam przekaźnik czyli ta niebieska kostka z całego układu, dobierz tylko taki który będzie mial napięcie cewki takie samo jak napięcie pracy silnika np 12V, unikniesz wtdy dodatkowych zasilaczy.

równolegle z cewką przekaźnika można równiez dołożyć kondensator elektrolityczny, zamiast dugiego pływaka, on podtrzyma przez chwilę działanie przekażnika i nie będzie co chwilę przewijać rolki, od pojemności kondensatora zależy czas zadziałania trzebba dobrac organoleptycznie


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.11.2019 o 13:12, waldek123blau napisał:

Postanowiłem zbudować własnoręcznie rollmat o dużym przepływie.  Relację z budowy opublikuję w tym poście. W moim akwarium mam zrzut wody rzędu 21000 l/h i aby kupić filtr firmowy musiał bym zmienić konstrukcję sumpa. Sprzęty pasujące są o niskiej przepustowości dlatego zrobię sobie ten filtr samemu. Drążenie tematu rozpocząłem od przewertowania różnych for i internetu. Znalazłem prostą i o dużej przepustowości konstrukcję i po kilku modyfikacjach zbuduję taki rollmat.

Modyfikację zacznę od czujnika cieczy bo na tym filmie go nie widziałem. Już kupiłem włókninę w rolkach 30cm x 200 metrów, silnik od grilla i wspomniany czujnik. Kolega z cięcia laserem dostał mój projekt i wypala plexi bezbarwną o gr 5mm na obudowę filtra. Rollermat będzie u mnie miał wymiary 55cm długości x 25cm wysokości i 31cm szerokości Będzie zawieszony w zbiorniku podmian w piwnicy gdzie mam zrzut wody z akwarium do znienawidzonej skarpety.

15528108_IMG_1769.jpg

15528109_IMG_1770.jpg

 

Budowany rollermat zanurzony będzie w zbiorniku podmian do głębokości 10cm i opierać się będzie na dwóch ściankach poprzez regulowane wieszaki

Za obracanie rolki odpowiadać będzie mocny silnik do grilla zasilany zasilaczem 4,5V

15528155_1.jpg

Czujnik poziomu cieczy będzie pływakowy

15528162_Screenshot_2019-11-29Czujnikpyw

Do budowy obudowy zamówiłem następujące kawałki plexi bezbarwnej 5mm grubości:

1 szt 55cm x 25cm

1 szt 55cm x 12cm

1 szt 55cm x 5 cm

2 szt 55cm x 2 cm

2 szt 31cm x 25cm

3 szt 26cm x 2 cm

Dno rollmata wykonam z kratki rastrowej z Castoramy.

Jeszcze filmik z testowania tego rollermata przez naszego majsterkowicza:

 

Witam

Może jakiś link do Twojego silnika

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.