Skocz do zawartości
kamil162

valonia ventricosa - jakieś nowe sposoby?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, pojawiły się może jakieś nowe sprawdzone sposoby, chemia na Valonie? Zdecydowanie przegrywam walkę, wydawalo się ze jest już lepiej ale jednak nie.

Trochę więcej o zbiorniku

Zasolenie 1,027

PH -8

Po4-0 mała Hanka

No3-0 salifert

Ca-440

Mg-1380

Z naturalnych "zjadaczy" posiadam 3 mitraxy w tym jeden spory, percnon, zebrasoma scopas, zółtek i Acanthurus coeruleus

standardowo przy podmianie odsysam plastikową rurką ale to wciąż mało, borsuk też trochę pomagał ale zabrał sie za LPS-y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie.Kupiłem Mitraxa.Zauważam , że czasem skubie valonię.Ale jak widzę ile jej mam a jaki on mały i słabo zaangażowany to mi ciarki po plecach krążą:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tylko wypróbowana Zebrasoma i borsuk może poradzić sobie z tym problemem.

Sprawdziłem osobiście kilkukrotnie ,  że niektóre egzemplarze Zebrasoma xanthurum i scopas po lekkiej głodówce mogą podskubywać Valonię.

Moja ostatnia Z.xanthurum która poszła do kolegi z forum skałkę wielkości pięść ogarnęła z Valoni w kilka dni.

Kolega miał Z.veliferum i również wciągała Valonię  ... niestety to wielka ryba i nie do każdego zbiornika się nadaje.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pokolce i borsuk, karmione codziennie, dostają też pokarmy roślinne, ale rzucaja się na valonie, jak na smakołyk. Czasem i dam trochę valonii z innego zbiornika

Żółtek, hepatus, acanthurus nigrofuscus i borsuk Lo magnifica, wszystkie lubią valonie i nie mam w 750 ani jednej kuleczki tego glona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krab Percon. Jest znacznie aktywniejszy niż mitrax. Do kompletu mam jeszcze Hepatusa i Acanthurus olivaceus. Nie przekarmiam ryb, valoni od dawna nie widziałem.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak ze pokolce i kraby olały Valonie bo cos tam skubią. Codziennie też calkiem sporo wyciągam z osłonek cyrkulatorów ale idzie to jak krew z nosa...

Borsuk poprzednim razem działał chyba najlepiej ale jak wspominałem obawiam sie o LSP-y że znów w nich zasmakuje.Gdzieś na zagramanicznych forach czytalem o środku o nazwie Vibrant - niby coś na zasadzie fluconazole, akwarium juz się w miarę fajnie ustabilizowało i aż strach pomyśleć ze zaraz znów coś spierdziele ;)

Liczyłem na to że może pojawił się jakiś magiczny środek na te kulki :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co zrobić z Valonia w koralowcach? Kraby średnio tam wchodzą, Borsuk nie może się wcisnąć...... a Valonia się mnoży :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Romek05 napisał:

A co zrobić z Valonia w koralowcach? Kraby średnio tam wchodzą, Borsuk nie może się wcisnąć...... a Valonia się mnoży :(

no własnie i tu jest problem ,nie wszędzie borsuk sięgnie morda i nie wszędzie dojdzie krab jaki by on nie był...generalnie uważam ze to własnie krab jest głównym winowajca w rozprzestrzenianiu się valoni ponieważ rozrywa kulki valonii a nie połyka w całości jak ryby .Najgorzej jest w zwartych koralowcach typy seriatopora ,pocilipora  oraz w wąskich zagłębieniach skal ...


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valonia pojawiła się u mnie po załamaniu systemu i przyrastała w zastraszającym tempie .Percon coś tam opitalał ale bardzo powoli , w zasadzie do czysta obrobił tylko "swój " rewir . 
Żółtek kąsa ale nie daje rady , chyba że pogniecione . 
Na szczęście sama powoli znika  / bieleje od czasu gdy akwarium wyszło na prostą i korale ruszyły  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie również parametry stabilne od dłuższego czasu. Niestety nie widzę aby Valonia bielała lub zmniejszała się jakoś specjalnie jej populacja mimo iż z cyrkulatorów codziennie wyciągam z 15-30 kulek. Przy wczorajszej podmianie wody zasysałem ile się da, na resztki rzuciły się pokolce. Oby nie zaczęła się znów mocno mnożyć.

Będę musiał chyba znowu zakupić borsuka może trafi się taki który nie zasmakuje w LPS-ach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.