Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Od jakiegoś czasu mam problem z cyjanobakteriami. Występują one u mnie w postaci długich, purpurowych włosów. Nie wiem co z nimi zrobić, gdyż wchodzą na moje korale ( mianowicie briareum i zoa), które potem nie polipują. Akwarium mam już ponad 5 miesięcy. Parametry akwarium są następujące: 

No3: 5

Po4:0,03

Kh: 7,4

Ph: 8

Wszystkie testy od Saliferta. Mój baniaczek co prawda mały, bo 30l. Zasolenie wody na poziomie 1,025. Gdyby mógł mi ktoś doradzić w sprawie mojego problemu byłbym wdzięczny ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dużo tego masz? Może wrzuć zdjęcie.
Próbowałeś odsysać? Cyjano lekko schodzi więc łatwo się je odsysa cienkim wężykiem
 


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka obsada? Dorzuć jakieś foto, będzie łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium mam 3 nassariusy, briareum i zoa. A odnośnie odsysania to próbowałem, ale za parę dni znowu wyrasta 

IMG_20191201_153723.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy lek to cierpliwość , ja miałem i dino i cyjano i glony zielone,  jedynie to zielone łąki trochę ręcznie wyrywałem, z resztą nie walczyłem, biologia zaskoczyła i sobie poszło samo.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Kryl_Morski napisał:

W akwarium mam 3 nassariusy, briareum i zoa. A odnośnie odsysania to próbowałem, ale za parę dni znowu wyrasta 

IMG_20191201_153723.jpg

u mnie mineło 8 miesiecy i wyskoczyło cyjano odsysałem  z dnia na dzien coraz wiecej jak mi zaczeło dusic korale uzyłem chemiclenu  zgodnie z instrukcją po dwóch  dobach akwatium czyściutkie wszytko żyje  tylko odpieniacz szalał po uruchomieniu zrobyłem podmiane 20% i do dzisiaj spokój. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bmirek1 napisał:

u mnie mineło 8 miesiecy i wyskoczyło cyjano odsysałem  z dnia na dzien coraz wiecej jak mi zaczeło dusic korale uzyłem chemiclenu  zgodnie z instrukcją po dwóch  dobach akwatium czyściutkie wszytko żyje  tylko odpieniacz szalał po uruchomieniu zrobyłem podmiane 20% i do dzisiaj spokój. 

 

Rozważam opcję użycia chemii, tylko mam pytanie, gdzie kupiłeś chemiclean, bo ja stacjonarnie nie mogę znaleźć, tylko internetowo. 

Edytowane przez Kryl_Morski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kryl_Morski napisał:

A mam pytanie, gdzie kupiłeś chemiclean, bo ja stacjonarnie nie mogę znaleźć, tylko internetowo 

allegro gość wysyła odwazone porcje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kryl_Morski napisał:

Dziękuję za odpowiedź @bmirek1. Postaram się zakupić. Liczę że to pomoże ^_^

tylko dokładnie oblicz dawke i rób wszytko tak jak jest w instrukcji .Powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegam kupować na porcję, ostatnio wysadzilem swój baniak takim chemicleanem. Kup całe opakowanie zapłacisz więcej ale masz pewność że to chemiclean i porcję sobie sam odmierzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup na  ebay taniej pewniej a  wysyłka z USA idzie 5 dni bez dodatkowych kosztów 


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Gdy kupię Chemiclean to napiszę czy pomogło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kryl_Morski napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Gdy kupię Chemiclean to napiszę czy pomogło. 

Ja bym nie kupowała.. ale każdy ma swoje zdanie, 

Zaprzestań  podmian, lej bakterie  i czas, dobra cyrkulacja. 

30l akwarium  i chemikalen? wysadzisz to ... 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, czym się różni dawanie chemiclean w 300l czy 1000l od 30l. Preparat dozuje się proporcjonalnie do ilości wody, więc dlaczego ma się coś wysadzić? 

Też jestem za tym, aby próbować walczyć z tym mechanicznie i współczynnikiem Redfielda, ale jeśli mimo prób cyjanobakterie nadal się panoszą, to trzeba to ubić konkretnie. 

Używałam chemiclean w swoim 750l, w dawce zgodnej z instrukcją. Nic nie padło ani z mobilnych, ani żaden koralowiec nie ucierpiał.

Jakie to ma znaczenie, jakiej wielkości jest zbiornik? 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Nik@ napisał:

Jakie to ma znaczenie, jakiej wielkości jest zbiornik? 

Może się rozchodzić o zachowanie silnego napowietrzenia a dokładniej sprawnej wymiany gazowej.

Choć sam jestem zwolennikiem radykalnego ale działającego sposobu. (leku nie suplementu)
 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, chwialek napisał:

Może się rozchodzić o zachowanie silnego napowietrzenia a dokładniej sprawnej wymiany gazowej.

Choć sam jestem zwolennikiem radykalnego ale działającego sposobu. (leku nie suplementu)
 

Nadal nie rozumiem. W mniejszym zbiorniku wymiana gazowa jest słabsza z założenia? :)

Producent chemiclean zaleca silne napowietrzanie i trzeba się zastosować do tego w akwarium o każdej wielkości. W dużym zbiorniku może być to kombinacja obiegu, cyrkulatorow i odpieniacza, w malym bez sumpa można do cyrkulatora użyć kaskady i/albo napowietrzacza i też się wodę natleni. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

W mniejszym zbiorniku wymiana gazowa jest słabsza z założenia?

nie... Tylko 30 poniekąd wymusza na akwaryście zachowanie minimalizmu sprzętowego.

@Kryl_Morski tak z ciekawości dodaj zdjęcie całego setupu aby było widać lampę, oraz cały osprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek Mój sprzęt to:

Filtr Tunze filter 3161 comline ( w filtrze wata i rowa phos) 

Falownik koralia 900/240

Lampa Aquael Leddy Slim(światło białe i niebieskie) Actinic 10w

 

Edytowane przez Kryl_Morski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często wymieniasz watę w filtrze ? A może ją czyścisz?
Dolewki brak? jak często uzupełniasz wodę RODI odparowującą ze zbiornika.
Cyrkulacja rusza wodą przy powierzchni piasku czy może skierowałeś ją na taflę wody aby uniknąć efektu pralki?
 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek watę wymieniam raz w tygodniu, nie płucze, daje nową. Co 3 dni uzupełniam odparowaną wodę z akwa. Cyrkulację mam od dłuższego czasu skierowaną na piasek, bo tam mam sinice i briareum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Kryl_Morski napisał:

watę wymieniam raz w tygodniu, nie płucze, daje nową. Co 3 dni uzupełniam odparowaną wodę z akwa.

dasz radę częściej ?
Tu może leżeć część problemu sinic. Wata przydała by się codziennie wymieniana lub wcale nie zamontowana. Woda cóż im mniejsze wahnięcie tym lepiej.

Czym i ile karmisz pokarmy mrożone, sypkie, suplementy dodawane do wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewasz wodę co trzy dni^_^. Przy tak małej kostce to za duży skok zasolenia. Wata max co dwa dni. Chemia nie jest zła ale jak dla mnie to ostateczność i sporo ostrożności. Dozujesz bakterie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek karmie mrożonkami, mianowicie kryl. W erybce kupiłem środek reef flower remalgae (dozuje zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i przy podmiankach wlewam microbe-lift special blend

@pawellb sprawdzam zasolenie wody dość często i stabilnie na poziomie 1,025. Bakterii już od miesiąca nie daje, tylko powyższe 

Edytowane przez Kryl_Morski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie sprawdzasz nim dolejesz wody czy jak już wyrównasz to co odparowało? W tak małym oceanie o rozchwianie systemu nietrudno. Wystarczy, że dasz troszkę więcej karmy lub włozysz częściej ręce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.