Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zasolenie sprawdzam zawsze przed dolewką. A z innej beczki jak uważacie czy wypuszczenie w takim stanie akwarium pierwszej rybki, mam na myśli parę błazenków, ma sens? Nie wiem czy sinice mają wpływ na życie błazenków w akwarium. Co uważacie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obciążał bym dodatkowo systemu dokładając kolejne zwierzaki. Wartość po4 będzie mocno zniżona na teście przez plagę z którą walczysz. Dobrze mówią, zwiększ napowietrzanie (pokombinuj aby uzyskać lepszy efekt). Spróbował bym użyć dodatkowo bakterii kz bio-mate w dawce szokowej tj 3x ilość podana na opakowaniu przez miesiąc. Efekt powinien być już po takim okresie conajmniej zadowalający. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim, wracam do tematu sinic, które po niemal 2 tygodniach przerwy znowu nawiedziły mój zbiornik. Ostatnim razem za waszą radą udało mi się przegonić cyjano z akwarium bez użycia chemiclean. Teraz problem powrócił. Mam już nowe korale, euphyllia i mała goniopora oraz parę błazenków. Tak jak na zdjęciu mam kłopot, euphyllia nie polipuje, zachodzi na nią cyjano. Pomocy, czy jestem w stanie coś jeszcze zrobić oprócz zastosowania chemii?

IMG_20191223_133933.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że przeczytałem. Cyrkulacja jest dość silna, regularnie pozbywam się kożucha cyjano, ale dalej wraca. Boję się o moje korale, że zostaną zaduszone przez cyjano. Mam w domu chemiclean, ale pytanie czy to już czas na jego użycie w akwarium? 

IMG_20191223_140858.jpg

Edytowane przez Kryl_Morski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jak uciąć ta euphyllię tak aby nieruszone głowy odseparować, widać jakieś brązowe gluty. U mnie w kilka dni poleciały właśnie przy takim brązowym glucie glabrescensy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na euphylli masz Brown jelly, musisz wykąpać w dipie i to szybko. Dlatego zachodzi cyjano bo koral umiera. Weź pipetke i odsłuchaj, cyjano odleci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mati21 napisał:

Na euphylli masz Brown jelly, musisz wykąpać w dipie i to szybko. 

Co to znaczy? Możesz mi wyjaśnić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to bakteria która atakuje lps i sps. Poszukaj i poczytaj, metod walki z nią jest wiele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też dostałem tak myślę że sklepu w prezencie. Użyłem chemiclean dawka standardowa i po 3-4 dniach ponownie dawkę. Zanim zareagowałem 3 ładne euphilie odeszły na wieczną rafę

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A8-50L przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy da się jeszcze uratować kawałek euphylli? Doradzicie jak najlepiej odciąć chorą cześć, aby nie uszkodzić reszty? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Młotek i śrubokręt lub dlutko i odłamujesz.

U mnie pomogło odmuchanie korala poza akwarium w innym pojemniku pipetą. Dmuchalem bardzo mocno aż glut znikł z powierzchni. Następnie płukanie w wodzie z dipem i pomogło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem jest tak że ze szkieletu po pewnym czasie wyrasta nowa, ale nie zawsze i raczej są to sporadyczne przypadki, więc raczej do kosza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główki odetnij dremelem szkielet wyrzuć następnie główki wypłucz w rozcienczonym płynie antyseptycznym. A potem w solance

z kilkoma kroplami jodyny.

Przyklej do nowej podstawki i obserwuj czy gluty znów się pojawiają.

 

 

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Pilnuj parametrów wody tzn KH i PO4 no i NO3 masz chyba za wysokie.
A wata codziennie do wymiany.



Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 5 to nie zabijaj, ja u siebie trzymam no3 5 i lps rosną jak szalone, jak zejdę niżej to grymaszą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, romi napisał:

z kilkoma kroplami jodyny

Możesz podać ile na ile?
Żeby nie przegiąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 krople na litr

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Brown Jelly lubi wracać dlatego raz w miesiącu stosuję chemiclean profilaktycznie.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, romi napisał:

 

Brown Jelly lubi wracać dlatego raz w miesiącu stosuję chemiclean profilaktycznie.


 

A to nie zaszkodzi życiu w akwarium tak częste stosowanie? I to od kiedy dajesz ten chemiclean? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku miesięcy go stosuje a producent wręcz zaleca raz w miesiącu zastosować chemiclean.

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie, mam problem pojawiły mi się najprawdopodobniej zielony glon na piachu, skale i co najgorsze obrasta również korale. Byłem przekonany że to glony, więc potraktowałem je szczoteczką na skale, zagrabilem piasek a korale delikatnie potraktowałem pędzelkiem (i tak się boję o moje goniopory). Potrzebuję pomocy, czytałem że może to być zielone cyjano. Co z tym zrobić? Czekać? Pomocy! Co to jest i jak to skutecznie zwalczyć żeby nie uszkodzić życia w akwarium. ( parametry bez zmian, akwa prawie 7 miesięcy) 

IMG_20200109_184301.jpg

Edytowane przez Kryl_Morski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.