Jump to content
sevi74

Lampy LED-niebezpieczne?

Recommended Posts

Posiadam dwie lampy AI Prime HD.Dzisiaj czyściłem akwarium i na koniec przetarłem lampy ściereczką z microfibry ,najpierw wentylatory a później soczewki(na działających lampach)Zdziwiłem się bardzo bo po dotknięciu ściereczką soczewek zobaczyłem nadpalone miejsca na tej szmatce.Jeszcze raz spróbowałem na drugiej lampie i miałem to samo.Pytanie czy te lampy mają taką moc ?Czy to jest normalne i jak to się ma do bezpieczeństwa wzroku patrzącego?Lampy mam drugi rok ale nie zauważyłem czy tak było wcześniej bo przeważnie przecierałem je lekko zwilżonym papierem który po prostu wyrzucałem.

Każe patrzenie w lampę i ekspozycja na uv jest szkodliwe.
Zresztą podobnie jest i przy niebieskim spectrum oraz każdym o niskiej długości fali gdzie masz źrenice rozszerzone.
Grunt to mieszać kolorki i nie patrzeć bezpośrednio w źródło światła.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

44 minuty temu, sevi74 napisał:

Posiadam dwie lampy AI Prime HD.Dzisiaj czyściłem akwarium i na koniec przetarłem lampy ściereczką z microfibry ,najpierw wentylatory a później soczewki(na działających lampach)Zdziwiłem się bardzo bo po dotknięciu ściereczką soczewek zobaczyłem nadpalone miejsca na tej szmatce.Jeszcze raz spróbowałem na drugiej lampie i miałem to samo.Pytanie czy te lampy mają taką moc ?Czy to jest normalne i jak to się ma do bezpieczeństwa wzroku patrzącego?Lampy mam drugi rok ale nie zauważyłem czy tak było wcześniej bo przeważnie przecierałem je lekko zwilżonym papierem który po prostu wyrzucałem.

Sporo mocy w małym punkcie do tego w  paśmie przenoszącym dużo energii   (450nm) . 

Sam o tym pisałem  :

Kolega sprawdzał maxpecta, na chwilę odłożył na parkiet. Skończyło się cyklinowaniem....

Mi lampa wypalił ślady w plastikowym kabarecie, wystarczyła chwila. Tak więc jest w niej moc.

Mam świadomość ze patrzenie bezpośrednio na źródło światła jest niebezpieczne ale nie przypuszczałem ze maja tyle mocy żeby takie dziurki wypalić 

Godzinę temu, sevi74 napisał:

ale nie przypuszczałem ze maja tyle mocy żeby takie dziurki wypalić 

soczewki czynią cuda ...