Skocz do zawartości
sevi74

Lampy LED-niebezpieczne?

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam dwie lampy AI Prime HD.Dzisiaj czyściłem akwarium i na koniec przetarłem lampy ściereczką z microfibry ,najpierw wentylatory a później soczewki(na działających lampach)Zdziwiłem się bardzo bo po dotknięciu ściereczką soczewek zobaczyłem nadpalone miejsca na tej szmatce.Jeszcze raz spróbowałem na drugiej lampie i miałem to samo.Pytanie czy te lampy mają taką moc ?Czy to jest normalne i jak to się ma do bezpieczeństwa wzroku patrzącego?Lampy mam drugi rok ale nie zauważyłem czy tak było wcześniej bo przeważnie przecierałem je lekko zwilżonym papierem który po prostu wyrzucałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każe patrzenie w lampę i ekspozycja na uv jest szkodliwe.
Zresztą podobnie jest i przy niebieskim spectrum oraz każdym o niskiej długości fali gdzie masz źrenice rozszerzone.
Grunt to mieszać kolorki i nie patrzeć bezpośrednio w źródło światła.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, sevi74 napisał:

Posiadam dwie lampy AI Prime HD.Dzisiaj czyściłem akwarium i na koniec przetarłem lampy ściereczką z microfibry ,najpierw wentylatory a później soczewki(na działających lampach)Zdziwiłem się bardzo bo po dotknięciu ściereczką soczewek zobaczyłem nadpalone miejsca na tej szmatce.Jeszcze raz spróbowałem na drugiej lampie i miałem to samo.Pytanie czy te lampy mają taką moc ?Czy to jest normalne i jak to się ma do bezpieczeństwa wzroku patrzącego?Lampy mam drugi rok ale nie zauważyłem czy tak było wcześniej bo przeważnie przecierałem je lekko zwilżonym papierem który po prostu wyrzucałem.

Sporo mocy w małym punkcie do tego w  paśmie przenoszącym dużo energii   (450nm) . 

Sam o tym pisałem  :


 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega sprawdzał maxpecta, na chwilę odłożył na parkiet. Skończyło się cyklinowaniem....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi lampa wypalił ślady w plastikowym kabarecie, wystarczyła chwila. Tak więc jest w niej moc.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam świadomość ze patrzenie bezpośrednio na źródło światła jest niebezpieczne ale nie przypuszczałem ze maja tyle mocy żeby takie dziurki wypalić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, sevi74 napisał:

 ale nie przypuszczałem ze maja tyle mocy żeby takie dziurki wypalić 

soczewki czynią cuda ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem moją lampe na dywanie :banghead dywan do wymiany :P


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

niestety ledy mają dosyć sporą moc, po pierwsze niebieski jest bardzo energetyczny i na pewno nie wolno patrzeć na takie światło w szczególności jak lampa ma dużą moc oko nie reaguje poprawnie "nie zamyka się" przez co dużo tego wysoko energetycznego światła trafia do oka i może je po prostu uszkodzić lub nas oślepić, dzisiaj trochę pobawiłem się przy lampie i powiem że po takiej godzinnej zabawie mimo że starałem się nie patrzeć bezpośrednio w lampę to i tak rozbolała mnie głowa i zrobiło mi się nie fajnie :/

druga sprawa to taka lampa na prawdę mocno grzeje, dla przykładu ustawiłem lampę na wysokości około 30cm od paneli, po około 15 minutach pracy na maksa 320W podłoga pod lampą rozgrzała się z 22 stopni do 31 stopni:

 

pomiar poza lampą 22.7 stopnia

4.thumb.jpg.f7922cc8fac470824c4be4c882147e93.jpg

 

pomiar pod lampą po 15 minutach pracy na maksa 320W, temperatura skoczyła do 31,3 stopnia

5.thumb.jpg.67ac73380d6cdf2431977d8dfb22861c.jpg

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.