Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się wydaje, że odpieniacz nabiera sensu przy akwarium bez sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56 tak jak napisałem, mój zbiornik jest na forum. Czy odpieniacz mógł mnie uratować przed błędami początkującego- zdecydowanie nie, ponieważ nie miał wpływu na "gęstość" korali na skale. Czy mógł za mnie robić podmiany... Mógłby ale nie robił... Czy dozował mikroelementy w moim imieniu też nie. Za to ja waliłem jod na pałę i się doigrałem... 

Wyrywasz jeden wywiad z tysiąca innych, jednak "dróg do sukcesu jest wiele"... Można z odpieniaczem prowadzić piękny zbiornik, można bez,  można lecieć na metodach naturalnych (refugium, DSB), można pompować biologię VSV czy innymi pożywkami. Efekt (tak jak masz w stopce) zależy od opanowania danej metody, stałości parametrów i konsekwencji w działaniu. 
Odpieniacz ułatwia: zapewnia  względnie stałe pH i natlenienie wody, posiada możliwość samoregulacji (odfiltrowuje, zawsze część tego co wpadnie, pewien procent białek i tłuszczy i innych cząstek), nie wpływa w znaczący sposób na skład chemiczny wody.
Zabezpiecza przed: niskim stężeniem tlenu, nadmiarem nierozłożonej materii organicznej, zmniejsza ryzyko zakwitu bakteryjnego. 

Grunt to poznać możliwości i graniczenia danej metody i potrafić się do nich dostosować. A w mojej ocenie (oraz sądząc po procencie użytkowników) wielu z tego "światka akwarystycznego" odpieniacz jest najłatwiejszą z możliwości... 
 

Aby nie ciągnąć tego tematu zmierzającego do GB a na pewno będącego offtopem:

Jeśli pompa nie działa, nie trzymaj odpieniacza w zbiorniku, jak wymienisz pompę to wróć do wybranej przez siebie metody. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 @Jacek56Gość mówi o tym, że podstawą jest utrzymywanie parametrów wody....... sugerujesz że odpieniacz w tym przeszkadza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak we wszystkim najważniejszy jest umiar, a do tego regularność, kontrola i trochę wiedzy. Są ludzie co myślą że naleją wody włączą odpieniacz cyrkulację i mogą wszystkiego ładować bez konsekwencji. Tak się nie da :P trzeba w to włożyć trochę serca heh i nie dać się marketingowi :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Jacek56 napisał:

Co jest najgorsze na tym forum powielanie frazesów, odpieniacz ułatwia (ciekawe co??? ) i zabezpiecza (przed czym???) . Generalnie nikt nie potrafi odpowiedzieć sensownie na te pytania.

Myśle że to nie do końca trafne stwierdzenie i dziwię się trochę że pada z Twoich ust. Przez wiele lat metoda berlinśka była podstawową metodą prowadzenia akwarium i jak wiesz, opiera się ona w założeniach na silnym odpieniaczu. Twoje skrajne stanowisko na temat  odpieniacza w zasadzie przeczy całej metodzie berlińskiej. 

Poza tym, Ty chyba też odnosiłeś sukcesy posiadając działający odpieniacz, prawda? Wyobraź sobie, co by się stało, gdybyś wtedy nagle wyjął odpieniacz jako niepotrzebny. Myślisz, że system by nie zareagował? 

Masz natomiast rację w tym, że się da prowadzić ładne akwarium morskie bez odpieniacza, tylko przyznasz chyba, że cały projekt musi sie na tym opierać, czyli brak jednej filtracji zastąpiony będzie inną.

Odpieniacz ułatwia wymianę gazową, utrzymywanie stabilnego pH i usuwa białko oraz inne zanieczyszczenia z wody. Nie jest natomiast gwarantem sukcesu, bo tak jak napisał Rafał, za sukces jest odpowiedzialny akwarysta, a nie sprzęt. 

 

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jeden z kolegów, który brał ode mnie położył całą obsadę w jedną noc. Naczytał, żeby wyłączyć odpieniacz i chwilę później poczytał, że bakterie bez odpieniacza lepiej się namnażają więc wlał z Colombo z lekkim przedawkowaniem (u siebie końskie dawki kiedyś zastosowałem i byłem zadowolony). Rano całą obsadę wyciągnął na śmietnik.

 

Ostrożnie z pisaniem "wywal odpieniacz".

 

Brak odpieniacza - tak, ale za coś.

A, że amatorzy czytają forum, myślą ze wystarczy z wtyczki wyciągnąć i będzie się kręciło. Jednemu uda, innemu nie - płacą za to zwierzaki. A mamy takie czasy, że mało komu chce się szukać, a w necie pełno sprzecznych informacji.

 

Zróbcie sobie kompendium, jak prowadzić akwarium bez odpieniacza od A do Z (jakie wymagania należy spełnić) i parę fot baniaków bez odpieniacza. Dla przyszłych pokoleń zostanie, można wtedy linka wklejać do tego art., i niech każdy decyduje.

Nie ma co GB robić w tematach o zepsutych pompach do odpieniacza i udowadniać racje, bo rację to każdy swoją ma.

 

Wyciągniecie z wtyczki to nie remedium na wszelkie problemy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo przewymiarowany odpieniacz jest zalecany do metody triton . A ta metoda prowadzenia akwarium jest coraz bardziej popularna . Wiec to chyba nie jest takie straszne urządzenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mnie zastanawia Panowie, zajmujecie się profesjonalnie akwarystyką morską, może to powoduje, że jesteście mocno ograniczeni tak zwanymi „kanonami akwarystyki morskiej” i po prostu nie wolno Wam spojrzeć inaczej na metodę z Berlina, która jest jedyną metodą prowadzenia akwarium, a cała metod reszta to wariacje na temat.

Wymiana gazowa - odpieniacz za to nie odpowiada, dlatego napisałem że to pusty frazes, ruch wody w akwarium, jego wymiary mają główny wpływ .  Ciekaw jestem dlaczego to nie jest powtarzane jak mantra na forum????

"stabilne ph" - bez dobrej wentylacji pomieszczenia, filtrów CO2 lub ssania powietrza "z podwórka" możesz mieć 10 odpieniaczy i niskie PH ( kolejny mit aby skroić zawodnika na kawałek rury plastikowej), wystarczy kilka osób oglądających wkoło akwarium i po kilku minutach ph leci na łeb na szyję i cudowne urządzenie niczemu nie pomoże, a przyspieszy proces. Kolejny raz dlaczego to nie jest artykułowane gdy udziela się porad???? Kalkwasser dalej jest w użyciu na całym świecie, prosta i wydajna metoda.

"Usuwa białko" - tylko po co ( nie rozważamy akwarium z rekinami, gdzie filtracja biologiczna jest słaba i muszą jakoś filtrować te białka, FO) w akwarium z koralami???? Po to aby Kowalski poleciał do sklepu i kupił cudowne aminokwasy, pokarmy dla korali itp Poźniej zaczynają się pytania „co zrobić z glonami?, ciemne korale itp” i cudowne rady z cyklu „podbij magnez” itp.

Jakie inne zanieczyszczenie??? Chcesz mieć klarowną wodę stosujesz, skarpety, maty, rollermaty itp. Inne „zanieczyszczenia” są potrzebne dla ekosystemu to jest fakt i żaden marketingowy bełkot tego nie zmieni. Cały czas pokuje mit o „kubku brudów z odpieniacza” Jak to cudownie jest opróżnić kubek „syfu” co tydzień lub zawody kto ma ciemniejszy urobek. Pamiętam komentarza o akumulacji zanieczyszczeń  i co ??? Ja od prawie 4 lat nic  nie wylewam i o dziwo woda kryształ, magia??? cuda???? A komentarze gdy wyjąłem odpienicze ( tak miałem 2 szt BK250) były różne kończąc na tym, że będzie szambo. Skoro co tydzień wylewa się szambo, a ja tego nie robię, to zapewne to „szambo” musi się gdzieś gromadzić i prędzej czy później system musi się załamać. No i co ????

Dlaczego o tym piszę bo stabilność akwarium z odpieniaczem przypomina wykres sinusoidy, wzloty i upadki (piszę to z doświadczenia, przerobiłem wszystkie chyba metody oprócz i potwierdzają to historie innych zbiorników opisane na wielu forach).  Stabilność akwarium "bez" to praktycznie linia prosta, prostota i radość z posiadania akwarium morskiego, I to są fakty, które są niewygodne dla wielu.

Co to by było gdyby wszyscy prowadzili akwarium jak r_33, Fresh, ja i wielu innych którzy się nie wychylają. Pokazują fajne korale i praktycznie bezproblemowe akwariami???? 

Jeżeli akwarium jest prawidłowo zaprojektowane (tylko o tym profesjonaliści mało piszą) i wykonane to odpieniacz można wyjąć i nic się nie stanie. Przetestowałem to na swoim systemie i inne przypadki to też potwierdzają, cud ???przypadek ????.

Czy jak ktoś leje coś na pałę to odpieniacz w cudowny sposób to usunie i nic się nie stanie?????Nadmiar jodu, jedzenia, wódki, mleka, octu, co tam jeszcze akwaryści dolewają???? Warto się zastanowić , no tak ale od czego jest FB. Albo wysłać wodę do laboratorium i podzielić się wynikami na forum :P:P:P


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jacek56 napisał:

Jeżeli akwarium jest prawidłowo zaprojektowane (tylko o tym profesjonaliści mało piszą)

Może rozwiń temat?
Profesjonalnie opisz jak to powinno wyglądać a znajdziesz więcej zwolenników tej metody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Reefbos napisał:

Może rozwiń temat?
Profesjonalnie opisz jak to powinno wyglądać a znajdziesz więcej zwolenników tej metody.

A przeczytałeś co napisałem na początku przydługiego wykładu i co zrozumiałeś ? Być może ja za dużych skrótów używam? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znów jeden drugiemu (  oczytany doktor biolog systemów wodnych ) wykłada  " swoje " iż jest specem nad spece .Bo posiada akwarium już kilka lat albo się oczytał i to co czytał zbiegło się z jego wyobrażeniami  i automatycznie zostało dodane przez mózg do zakładki  " święta prawda ".

Najlepsze że każda użyta i opisana metoda na tym forum działa .  Są zbiorniki z  DSB  , REFUGIUM , ODPIENIACZEM  ,SKARPETAMI ,  FILTRAMI GLONOWYMI ,  I koopa innych sposobów na filtrację  i utrzymanie odpowiednich parametrów . 

Część wiedzących jak  dana metoda działa dobiera ją w miarę swoich potrzeb i to działa , czasem nie i znane mi są przypadki przejścia na inny typ filtracji  bo poprzednia  podobno nie zadziałała . ( choć nie do końca się z tym zgadzam ) .
Co nie znaczy że któraś jest zła  , czy za***ista  , Bo każda działa w inny sposób żeby dojść do jednego celu . 
I To nawalanie na siebie i wciskanie swoich prawd ..... i tak za każdym  razem ..... :banghead

ps: Moim zdaniem moderator powinien zacząć trzymać się regulaminu i usuwać posty nie  dotyczące tematu .
 

Przypominam że forum powstało żeby dzielić się wiedzą i spostrzeżeniami a  nie wciskaniem swoich  "przekonań " ! 

 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie przekonań tylko wyrażenia swojej opinii z którą jak widać nie wszyscy sobie radzą i chcą się z nią pogodzić ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jacek56 napisał:

A przeczytałeś co napisałem na początku przydługiego wykładu i co zrozumiałeś

Grzeczniej się nie da?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj postawić akwarium bez sumpa to od razu rynsztok i baniak na śledzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Jacek56 napisał:

Co to by było gdyby wszyscy prowadzili akwarium jak r_33, Fresh, ja

Było by nudno :)

Ale również po waszych tematach widać iż te zbiorniki tak w 100% "bezproblemowe" to chyba jednak nie są.... zgodzisz się że połowa opisywanych problemów (przy odpieniaczu) wynika z lania na pałę produktów dedykowanych i DIY. Podobne problemy występują chyba bez odpieniacza.

Najgroźniejszym dla korali czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Ten cytat zawiera sporo prawdy. Podobnie jak stwierdzenie faktu iż nie panujemy w 100% nad tym co wywala nam odpieniacz, dozujemy dodatki które za chwilę lądują w szambie - czyli wywalamy pieniądze z błotem. Ale to błoto zawiera nie tylko dodatki jakie lejemy lecz również efekt ich przemiany w odpady jakie wydalamy z systemu.

Wiesz również że da się z i bez odpienicza poprowadzić ładny baniak. Podobnie jak da się spartolić z i bez odpieniacza każdy baniak. Nie ma jedynej słusznej drogi.

@SU1  dyskusja jest nawet fajna i daaaleko jej do określenia gb po co więc wzywać do jej moderacji -  odbiegła od tematu początkowego , ale po to jest forum aby wymieniać poglądy nie zawsze zgodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość




Ten cytat zawiera sporo prawdy. Podobnie jak stwierdzenie faktu iż nie panujemy w 100% nad tym co wywala nam odpieniacz, dozujemy dodatki które za chwilę lądują w szambie - czyli wywalamy pieniądze z błotem. Ale to błoto zawiera nie tylko dodatki jakie lejemy lecz również efekt ich przemiany w odpady jakie wydalamy z systemu.

Wiesz również że da się z i bez odpienicza poprowadzić ładny baniak. Podobnie jak da się spartolić z i bez odpieniacza każdy baniak. Nie ma jedynej słusznej drogi.

[mention=27324]SU1[/mention]  dyskusja jest nawet fajna i daaaleko jej do określenia gb po co więc wzywać do jej moderacji -  odbiegła od tematu początkowego , ale po to jest forum aby wymieniać poglądy nie zawsze zgodne.


W moim przypadku problem był z chemiclean którego dałem na pałę ;) i tu pasuje świetnie określenie że wrogiem zbiornika jest jego prowadzący heh już się nauczyłem że cyjano to sezonowa "choroba" zbiornika w okresie letnim i że są mniej radykalne rozwiązania żeby sobie z nim poradzić, ale to nie miejsce na wywody. O reszcie napisałem wyżej żeby autor tematu się nie martwił o swój zbiornik.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się pisze ochy ach . 

A najlepiej działa poczta pantoflowa .

I się człowiek dowiaduje choć co przypadkiem jak komu wywaliło . 

Ale jak któregoś dociśniemy to wtedy faktycznie napisze że też miał wtopy .
Jaki by to nie był SETUP . 

Wiec proszę nie pogrążajcie się sami - bo jak się to czyta , ja już X lat  to ...... 

Dajcie sobie na luz . 

Pozdrawiam 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Fajnie się pisze ochy ach . 

A najlepiej działa poczta pantoflowa .

I się człowiek dowiaduje choć co przypadkiem jak komu wywaliło . 

Ale jak któregoś dociśniemy to wtedy faktycznie napisze że też miał wtopy .
Jaki by to nie był SETUP . 

Wiec proszę nie pogrążajcie się sami - bo jak się to czyta , ja już X lat  to ...... 

Dajcie sobie na luz . 

Pozdrawiam 

Poczta pantoflowa  :animier: haha , no to by się nie jeden  czytający forum zdziwił  w niektórych tematach  haha , ojjj , aż sobie hrumkłem :D . 
Uprzedziłeś mnie , ludzie już całe forum od dawna wie kto ma jakie zdanie  ( np:  o odpieniaczu )   po  prącie  to wałkować tyle razy :banghead . 
 

2 godziny temu, =Fresz= napisał:

W moim przypadku problem był z chemiclean którego dałem na pałę ;) i tu pasuje świetnie określenie że wrogiem zbiornika jest jego prowadzący heh

W twoim przypadku problemem była ( i pewnie jest ) za słaba filtracja ( czytaj  za słabe usuwanie  produktów przemiany materii  )  w stosunku do  karmienia i konsumentów w zbiorniku  . Więcej światła w lato to i odbiorcy się znaleźli  a że niechciani  .... . A ty dobiłeś zbiornik tym że jeszcze zmniejszyłeś masę która ledwo dawała radę  to konsumować  . 
I tak by zdech i tak .

 

o skoczę po popkorn :clapping

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idę po trochę kawy z odpieniacza i zasiadam do lektury :coffee: :stuart:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W twoim przypadku problemem była ( i pewnie jest ) za słaba filtracja ( czytaj  za słabe usuwanie  produktów przemiany materii  )  w stosunku do  karmienia i konsumentów w zbiorniku  . Więcej światła w lato to i odbiorcy się znaleźli  a że niechciani  .... . A ty dobiłeś zbiornik tym że jeszcze zmniejszyłeś masę która ledwo dawała radę  to konsumować  . 
I tak by zdech i tak .
 
o skoczę po popkorn :clapping
Tak Tak ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli odechciewa mi się zadawać pytania. Za każdym razem to samo - kilka odpowiedzi i zaczynają się przepychanki, złośliwości a niekiedy po prostu zwykłe chamstwo.


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest forum dla "wyjadaczy" z odpowiednim stażem :)

Sam również nie zadaję pytań na forum ponieważ wiem czego można się spodziewać ( sam widzisz po swoim topiku).

Generalnie jak mam jakiś problem (mimo kilkuletniej praktyki w morskim) to albo czytam z wielu źródeł lub/i rozmawiam ze znajomymi akwarystami.

Z tego forum trzeba mocno filtrować informacje: odpieniacz niezbędny, im większy tym lepiej vs po co komu ten badziew - wywala tylko to co dozujemy.

Faktycznie ciężko wyłapać co jest prawdą - do wielu rzeczy trzeba podchodzić zdrowo-rozsądkowo.

W twoim przypadku jeśli padł ci odpieniacz to JA bym go wyciągnął i w tym czasie niczego nie dozował (kropelki , suchy pokarm, inne specyfiki zamknięte na klucz :) )

Samo karmienie ryb i to ograniczone - kilkudniowa dietki nic im nie zrobi, a w wodzie nie pojawi się nadmiar substancji odżywczych.

Kupisz pompę, wymienisz i lecisz dalej po swojemu z prowadzeniem zbiornika.

Powodzenia


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę  że wystarczy, zapowiadała się  ciekawa dyskusja ale jak zawsze kończy się  to nie na temat.

Myślę  że autor tematu aż  nadto doczekał się odp.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.