Skocz do zawartości
Sagerrak1

Mikro , mangan - goniopory

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Poniżej pierwsze wyniki ICP

Akwarium 200l, 5  miesięcy po przesiadce. Żywa skałą, obsada głównie LPS.

Acanthastrea radzą sobie średnio.

Goniopory schodzą powolnym tempem.

Reszta, w tym euphylie - świetnie.

Zgodnie z przewidywaniami Mn - mangan potrzebny gonioporom do życia = 0.

Niekoniecznie chciałbym dozować sam mangan, biorąc pod uwagę brak innych mikro, żelazo przy moim reaktorze spaghetti też nie jest za wysokie.

Potrzebuję porady jaki produkt wybrać i jak bezpiecznie zacząć dozowanie?

AF Micro E ?

Colombo Colors Metals+ ?

Screenshot_20191208-105321.png

Screenshot_20191207-205843.png

Screenshot_20191208-105302.png

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przekonanie, że problem nie tkwi w braku jakiś śladowych pierwiastków o ile to prawda,  a na pewno wystąpi jak zaczniesz podawać metale ciężkie do których zalicza się mangan.

Czy PO4 nie jest wysokie ?

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kolega Robert,radziłbym ci zacząć od sprawdzenia PO4, a nie lania metali do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 po skutecznym podniesieniu z 0 oscyluje w zadowalających dla mnie (i zakładam dla LPSów też patrząc po innych znanych zbiornikach) poziomach 0,08-0,15.

Oscyluje bardzo powoli, nie ma nagłych wahań - 0,02 na tydzień .

NO3 1,5-3

To nie to.

Mangan jest cholernie istotny swoją drogą, dla goniopory  jest trochę miarą sukcesu, chyba nie będziemy temu zaprzeczać?

 

Z jodem wiem, że lekko przeholowałem. Ale z tym sobie poradzę

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Po4 po skutecznym podniesieniu ..

To nie to.

Mangan jest cholernie istotny swoją drogą, dla goniopory  jest trochę miarą sukcesu, chyba nie będziemy temu zaprzeczać?

Z jodem wiem, że lekko przeholowałem. Ale z tym sobie poradzę

Zapytałeś o zdanie, odpowiedziałem, odrzucasz, szanuje stanowisko choć się z nim kompletnie nie zgadzam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arturro napisał:

Zapytałeś o zdanie, odpowiedziałem, odrzucasz, szanuje stanowisko choć się z nim kompletnie nie zgadzam.

 

Zawsze możemy kontynuować, nie odrzucam w całości. 

Postawiłeś na PO4 - czy 0,15 mogłoby Twoim zdaniem być powodem?

I nie zaprzeczam, jakoby gdzie indziej mogłaby też być przyczyna, to całkiem możliwe. Jednak wniosek z dozowaniem Mn wysnuwam na podstawie zbiorników z gonioporami i doświadczeń ludzi fragujących te trudne skądinąd koralowce.

Wybacz, jeśli Cię zniechęciłem, niechcący.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacy delikatni to nie jesteśmy, luz ;)

Nie mam co prawda doświadczenia w utrzymaniu LPS-ów bo moim konikiem są Acropory ale podstawy do pewnego momentu są niemal identyczne, mianowicie:

Akwarium do roku czasu traktowane jest jako młode. W tym czasie najważniejsze jest  światło, stałe zasolenie, zmienny przepływ wody, stała temperatura i najlepiej niezmienne KH (czasem gdy trafi duzo koralowców Ca i Mg)

Takie parametry jak NO3 i PO4 jeżeli są koralowce i ryby, to nie trzeba podnosić chemicznie. Dodanie ryby, zwiększenie karmienia i już jest więcej w wodzie środków przemiany materii.

Ogólnie braki w mikroelementach pojawiają się przy większej obsadzie koralowej, do pewnego momentu nawet podmiana soli pozwala na ich uzupełnienie.

Braki w pierwiastkach śladowych jakimi są metale ciężkie to już jeden z ostatnich kroków w systemie - dojrzałym, z glonami wapiennymi ..

 

A Goniopora to kapryśny koralowiec, może po prostu dla niego biologicznie za wcześnie ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.