Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przede mną zakup jakiegoś odpieniacza białek. I tak mi przyszło do głowy, że w cenie odpieniacza ze średniej póki 1500 PLN można mieć bardzo dużo purigen i PhosGuard. jendo z nich można regenerować. Czy ktoś robił obliczenia. Wydaje mi się też, że mniej obsługi wymagają woreczki. Gdyby kupować  w ilości hurtowej i w zbiorczych opakowaniach to trochę by tego było.

Do tego dochodzi estetyka, cieszej, mniejsze ryzyko przelania urobku itp. itd.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie "woreczki" to kiepski pomysł. Jest wiele innych możliwości prowadzenia filtracji w akwarium morskim. 

Skała, ceramika, refugium, dsb, rolermaty, skarpety itp. 

Może najpierw doczytaj o każdej z tych metod, a później wybierz co Ci najbardziej leży... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bartek

Już myślałem, że odpuściłeś sobie morskie ( długo cie nie było).

Teraz wchodzi nowa "moda" - rollermat :)

Też brak odpieniacza ( czyli cisza i spokój ) za to porządne wyłapywanie syfu ( dużo dokładniejsza niż skarpetą ).

Poczytaj jest trochę tematów o tym już.

Wiem, że do końca nie na temat bo nie o absorberach ale o wyłapywaniu syfu z wody ( czyli redukcji PO4 i NO3 ) :)

Dodam jeszcze, że ja do redukcji PO4 mam żywicę jonowymienną FO36 - można ją łatwo regenerować.

Pozdrawiam


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

W sumie to nigduy nie porzuciłem. bardzo zaniedbałem, ale teraz reanimuję:) Bardzo chętnie poczytam i rozeznam się w temacie. Coś kojarzę te taśmy. Poczytam jak to wygląda cena/jakość wody.

 

Xenia tak mi opanowała akwarium, że jestem o krok od restartu, ale zobaczymy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że co najmniej 2 osoby z forum poczyniły kroki DIY w temacie - naprawdę zacne konstrukcje :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sam uzywam coś a'la rollermat, z tym ze włączam raz na jakiś czas - w obawie przed zbytnim wyjałowieniem wody z mikro życia. 

Główną różnicą pomiedzy odpieniaczem a "woreczkami" jest to, że odpieniacz usuwa niektóre zanieczyszczenia zanim te zostaną rozłożone na związki proste. Purigem, zeolity, phoshuard i inne w większości usuwają (z różnym skutkiem) związki proste.

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tester napisał:

Ja sam uzywam coś a'la rollermat, z tym ze włączam raz na jakiś czas - w obawie przed zbytnim wyjałowieniem wody z mikro życia. 

Główną różnicą pomiedzy odpieniaczem a "woreczkami" jest to, że odpieniacz usuwa niektóre zanieczyszczenia zanim te zostaną rozłożone na związki proste. Purigem, zeolity, phoshuard i inne w większości usuwają (z różnym skutkiem) związki proste.

 

 

ja na noc przed karmieniem fito puszczam wodę ze zrzutu bypasem, aby ominąć rollery. Trzeba karmić siporax ;) W nocy ryby nie brudzą wody, babki śpią, mandaryny też, natomiast robaczki dopiero wychodzą.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2019 o 09:18, Bartolomeo84 napisał:

Hej,

Przede mną zakup jakiegoś odpieniacza białek. I tak mi przyszło do głowy, że w cenie odpieniacza ze średniej póki 1500 PLN można mieć bardzo dużo purigen i PhosGuard. jendo z nich można regenerować. Czy ktoś robił obliczenia. Wydaje mi się też, że mniej obsługi wymagają woreczki. Gdyby kupować  w ilości hurtowej i w zbiorczych opakowaniach to trochę by tego było.

Do tego dochodzi estetyka, cieszej, mniejsze ryzyko przelania urobku itp. itd.

 

A ile zdjęć rafy byś mógł kupić za taką kasę... A kalendarz AF to i za friko można dostać :)...

I jakie ciche ... i bezobsługowe... I na pewno nie przeleje ...

A jak sie znudzi - sprzedać lub wymienić na papier toaletowy - same plusy.

 

Kurde, Chłopie, akwarystyka to ciągłe odkładanie "na coś" - jak nie sprzęt, to życie, a jak masz wszystko, to większy dom, bo do tego kolejnego baniaka nie wstawisz.

Przyjmij to za pewnik.

Odpieniacz i adsorbenty to dwa różne światy. Nie zastąpią się.  Tester i wielu innych setki razy tłumaczyło co się dzieje w baniaku.

Najpierw zrozum, potem kombinuj :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dale napisał:

A ile zdjęć rafy byś mógł kupić za taką kasę... A kalendarz AF to i za friko można dostać :)...

I jakie ciche ... i bezobsługowe... I na pewno nie przeleje ...

A jak sie znudzi - sprzedać lub wymienić na papier toaletowy - same plusy.

 

Kurde, Chłopie, akwarystyka to ciągłe odkładanie "na coś" - jak nie sprzęt, to życie, a jak masz wszystko, to większy dom, bo do tego kolejnego baniaka nie wstawisz.

Przyjmij to za pewnik.

Odpieniacz i adsorbenty to dwa różne światy. Nie zastąpią się.  Tester i wielu innych setki razy tłumaczyło co się dzieje w baniaku.

Najpierw zrozum, potem kombinuj :)

Taki ton wypowiedzi to sobie zachowaj proszę dla swojego otoczenia i najbliższych. Doskonale wiem z czym się co je i oczywiście cały czas się uczę jak każdy. Doskonale też wiem z jakimi wydatkami wiąże się to hobby. Nie pytałem o to ze względu na koszty, tylko alternatywę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.12.2019 o 09:18, Bartolomeo84 napisał:

Przede mną zakup jakiegoś odpieniacza białek. I tak mi przyszło do głowy, że w cenie odpieniacza ze średniej póki 1500 PLN można mieć bardzo dużo purigen i PhosGuard. jendo z nich można regenerować. Czy ktoś robił obliczenia. Wydaje mi się też, że mniej obsługi wymagają woreczki. Gdyby kupować  w ilości hurtowej i w zbiorczych opakowaniach to trochę by tego było.

Widzisz... z powyższej wypowiedzi wynika jednak że analizujesz to pod kątem ekonomii.

4 minuty temu, Bartolomeo84 napisał:

Doskonale wiem z czym się co je i oczywiście cały czas się uczę jak każdy. Doskonale też wiem z jakimi wydatkami wiąże się to hobby.

Chyba nie tak bardzo "doskonale" bo odpieniacz średniej kalsy do tego litrażu, to "raczej nieco więcej" niż 1500 pln. Pomijam używki, bo nie są regułą. Z resztą, np. "twistmany" trzymają cenę. A gdybyś się uczył, jak każdy - czyli wyciągał wnioski z przeczytanego tekstu (choćby), to nie pitolił byś głupot o równoważności adsorbentów i odpieniacza.

8 minut temu, Bartolomeo84 napisał:

Taki ton wypowiedzi to sobie zachowaj proszę dla swojego otoczenia i najbliższych

Jeżeli poczułeś się urażony - twoja sprawa, ale prostackimi odzywkami i chamstwem braków w wiedzy nie nadrobisz. Ochłoń, zanim następnym razem klikniesz "wyślij" - wypij szklankę wody. Zimnej. Mniej emocji, więcej rzeczowych argumentów - no chyba że nie masz, wtedy obraź adwersarza, może sobie pójdzie ...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno się tak Dale z niczyjej wypowiedzi tak nie uśmiałem. twoje dodawanie i czytanie między wierszami oraz nadinterpretacja raczej świadczy o Twoich brakach, które za wszelką cenę chcesz zasłonić i zagłuszyć pitoleniem o wszystkim aby najlepiej i aby najgłośniej. Może kiedyś zrozumiesz, ale wątpię bo tacy zadufani w sobie ludzie są przekonani o swojej zajebistości. 

Kończę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę może I jest nieścisłości u autora tematu ale od dłuższego czasu jak obserwuję wypowiedzi dale to szczuje a potem odwraca kota ogonem. Klasyczny przypadek forumowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek o audio wydzieliłem do działu off-topic

A tu proszę wrócić do tematu odpieniaczy vs pochłaniaczy N P


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tester napisał:

Wątek o audio wydzieliłem do działu off-topic

A tu proszę wrócić do tematu odpieniaczy vs pochłaniaczy N P

Bardzo dziękuję

 

10 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Trochę może I jest nieścisłości u autora tematu ale od dłuższego czasu jak obserwuję wypowiedzi dale to szczuje a potem odwraca kota ogonem. Klasyczny przypadek forumowy ;)

Myślałem, że jestem przewrażliwony,ale jednak nie:)

Również dziękuję...

 

Wracając do tematu. Miałem dłuższą przerwę. Czytam i dopytuję jak wyjdzie mi RollerMat to kupię roller'a. Tak ot po prostu pewnego dnia pszyszedł mi taki pomysł do głowy. To że absorbenty wyciągają już tlenki, czy wodorki z wody to jasne. Dopóki materia organiczna jest w formie związanej to nie szkodzi, a jest przecież pokarmem dla całego łańcucha mikro organizmów co tylko ubogaci według mnie bioróżnorodność. W końcu trujące są już te proste związku N i P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym problem, że Ty za dużo rzeczy zakładasz za pewnik i uważasz że Twoja jednyna droga jest właściwa. Wypowiadasz się co mi potrzeba w systemie a co nie. To było luźne spostrzeżenie niekoniecznie w moim systemie gdzie mam DSB i Refugium i to ten Element systemu dba o większą listę zadań odpieniacza. Akurat jeśli chodzi  choćby o pH,czy zawartość O2 CO2 jest ściśle z sobą skorelowana, ale widzę że dobrze o tym wiesz skoro wyciągasz różnice między ad czy absorpcją, która na dobrą sprawę niewiele wynosi do życia akwaryście i po co być małostkowym nadwyraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kiflu napisał:

Prace odpieniacza łatwo zdefiniować

Z czystej ciekawości policzyłem sobie jakiej łącznej powierzchni bąbelki produkuje odpieniacz o wydajności 1500 l. pow. na godzinę.
Wyszło mi, że przy założeniu średnicy 1mm, w ciągu sekundy ok. 2,5 m.kw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.