Skocz do zawartości
myszon123

Dolewanie i podmiana wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym prosić o szersze omówienie podmian w akwariach morskich.

Wiem, że częste podmiany są ważne w malutkich pozbawionych odpieniacza akwariach.

sam powoli i cierpliwie gromadzę sprzęt i przede wszystkim wiedze w temacie morskiego akwarium. Nie planuję aż tak małego tylko 150l pytan9ie czy przy odpieniaczu AM miniflotor (to na początek, później na 99% jeśli zajdzie potrzeba wymienię go na cos sensowniejszego) będę musiał podmieniać wodę?

Z góry dziękuję za pomoc i rady.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze musisz podmieniać wodę (solankę) ja podmieniam 10% miesięcznie inni podmieniają więcej (około 20-30%), możesz to robić miesięcznie, rozbić na tygodnie itp itd a wszytko zależy od obsady i zwierzaków jakie będziesz miał w akwarium

dolewanie to znów słodkowodna woda :) (przy parowaniu sól zostaje) i to zależy od powierzchni twojego akwarium, falowania wody, temperatury powietrza, wilgotności ipt itd, najlepiej kup sobie automat co będzie tego pilnować


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniac i tak bedziesz musial, to dostarcza do akwa rozne substancje zuzywane przez korale i usuwane przez odpieniacz.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie otwierając nowego wątku chiałem zapytać przy okazji tego, jak się sprawa podmian ma w czasie dojrzewania akwarium.

Czy podmiany można robić co miesiąc czy trzeba robić częściej.


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania jak zwykle są podzielone:).Ja od samego początku podmieniam 10% tygodniowo.

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno:

Dostaję sprzeczne informacje na temat celowości użycia wody z działającego zbiornika (np tego samego w którym jest skała). Kwestia jest taka - czy lepiej użyć takiej wody i podczas dojrzewania dolewać destylowanej (uzupełnienie odparowanej) i podmieniać co jakiś czas (poproszę o info jaki)


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro dostajesz sprzeczne informacje to pewnie ludzie stosuja rozne rozwiazania i jakos sobie radza :). A powaznie to dolewac i tak musisz destylowana (lub raczej po RO/DI), bo odparowuje czyste H2O a sol zostaje.

Jak uzyjesz na poczatek wody z dzialajacego akwa (lub chocby czesci) to przyspieszysz cykl azotowy, bo zasiedlisz akwa zywymi bakteriami (ale to mozesz zrobic gotowymi bakteriami tez).

A z podmianami w fazie dojrzewania to jest wlasnie roznie - niektorzy podmieniaja czesciej, inni rzadziej a inni wcale. Podmiana moze dostarczyc pozywienia glonom, bo sol rzadko jest absolutnie wolna od azotanow i czesciej fosforanow, wiec rzadsze / mniejsze podmiany w poczatkowej fazie zbiornika moga miec sens.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także się podepnę bo interesujący temat dla początkujących.

MateuszD

Jeżeli odparowuje czyste H2O tak jak napisałeś to rozumiem że dolewka to woda prosto z RO tak?

A w takim razie jak uzupełniamy poziom soli.

Filavandrel w swojej wypowiedzi użył dwóch pojęć dolewka i podmiana. Wychodzi na to że dolewka na bieżąco to H2O a podmiana to roztwór soli.

Czy wszystko dobrze zrozumiałem.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak jak piszesz - odparowuje sama czysta woda (slodka), wiec dolewasz wode z RO - sol juz jest w akwa, i jakbys nie dolewal wody to zasolenie by mocno wzroslo - w bardzo malych zbiornikach to moze byc dosc wazne, bo zasolenie mocno sie waha bez automatycznej dolewki.

A podmiana to woda zasolona - odlewasz czesc wody z akwa (slonej) i dolewasz tez slona (tylko swieza solanke) - dzieki temu uzupelniasz sporo roznych substancji ktore sa zuzywane przez korale / odpieniane.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK

Teraz zaczynam rozumieć sens automatycznej dolewki :) chociaż obawiam się że czujnik sie zatnie i cała woda z zapasu poleci :)

Ale wracając do tematu.

Decydując się na automatyczną dolewkę taka woda może długo stać ?

Z tego co wyczytałem na forum solanka może stać pod warunkiem że ma cyrkulację a jak jest z RO.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrob nieprzezroczysty zbiornik na dolewke (ja okleilem szklany niebieska folia z zewnatrz zostawiajac tylko waski pasek zeby widziec poziom wody), i spokojnie kilka dni postoi - cyrkulacji tam nie trzeba.

Jesli sie boisz o czujnik, to kup wersje z 2 czujnikami ustawionymi ze dowolny wylacza pompe - masz wtedy duzo mniejsza szanse ze oba na raz sie zablokuja.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taka woda do dolewki długo nie postoi,nie obejrzysz się jak ją dolejesz:)

ro nie ma cyrkulacji:)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko jasne

Z drugiej strony można dobrać zbiornik dolewki w tak optymalny sposób że w razie awarii woda po wlaniu do akwa będzie po brzegi i już.

A jeżeli chodzi o podmianę to ile wcześniej można przygotować wodę i jakie musi mieć parametry zasolenia względem zbiornika głównego.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy dzień wcześniej niech się miesza a zasolenie musi być takie same jak w zbiorniku głównym :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tak na zdrowy rozum (akwa stoi nie zalane JESZCZE u mnie :) to teoretyzuje ) to zasolenie powinno sie wahać z powodu odparowań i dolewania czystej wody.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak waha się, tj po odparowaniu pewnej ilości wody wzrasta, a po dolaniu wody z RO maleje do poprzedniego poziomu.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...właśnie blatego warto mieć aut.dolewkę,są dużo mniejsze wahania parametrów wody

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie powinno się podmieniać więcej niż 30% miesięcznie, najlepiej dla zbiornika rozłożyć to na mniejsze podmiany. Ja podmieniam 20% miesięcznie rozłożone na 2x10%.

Sól powinno się mieszać 24h, można i dłużej. Zawsze się lepiej woda "przegryzie". Podmianą wody możemy skorygować poziom zasolenia który zmienia się przez osadzanie się soli w różnych miejscach, reakcje roztworów ballinga czy odparowanie.

Warto mieć automatyczną dolewkę nie tylko ze względu na wygodę ale przede wszystkim dla tego, że dzięki dolewce nie ma skoków zasolenia. Jak ktoś się boi, że się przeleje to polecam czujnik optyczny a nie pływak.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli raz uruchomione akwarium ma średnią (między poszczególnymi spadkami i wzrostami poziomu wody w akwarium) stałą wartość zasolenia niezależnie od tego i le dolewek się wykona ?


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie tak.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
helmofon :

czyli raz uruchomione akwarium ma średnią (między poszczególnymi spadkami i wzrostami poziomu wody w akwarium) stałą wartość zasolenia niezależnie od tego i le dolewek się wykona ?

no nie całkiem bo:

1. sól tracisz bo się odkłada w różnych dziwnych miejscach - zasolenie spada

2. Syf wybity w odpieniaczu jest "słony" a automat na to miejsce doleje słodką - zasolenie spada

więc podmiany są tez po to (oprócz korygowania wszystkich pierwiastków w systemie) aby można skorygować zasolenie (ja wodę na podmianę mam zawsze o jakieś 2-3% bardziej słona niż ta w akwarium właśnie z 2 w/w powodów)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego ten powrót do poprzedniego poziomu nie mi nie pasował, stąd moje wprost pytanie :)

Podziękował


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wątek był poruszany lecz nie potrafię go nigdzie znaleźć.. z jaką szybkością dolewać wody podmienianej i uzupełnianej? Na uzupełnianie zrobiłem sobie bardzo prosty patent - butelkę 1,5 l z wodą RO mam umieszczoną na szafce powyżej akwarium i grawitacyjnie wężykiem woda stale sobie kapie z prędkością około 1,5 l /3 dni. Jak do tej pory tylko raz zalałem pokój ;-) Akwarium ma 40 l. Czy nie należy wody uzupełniać szybciej ? A może wolniej ?? Stężenie jak obserwuję raczej jest na stałym poziomie.

Kolejny problem dotyczy podmiany - ze względów logistycznych raz w tygodniu podmieniam 1,5 l (ale za to z innej butelki korzystam haha) Zastanawiam się jak długo takie 1,5 l ma sobie kapać do mojego zbiornika ?? Czy są jakieś reguły?

Proszę nie krzyczeć na mnie - wyszukiwarka w forum nie jest dla mnie zbyt przyjazna..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby zrobić podmianę musisz spuścić wodę z akwa i w to miejsce dolać śiweżej solanki.!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas, mozesz miec trzecia butelke, do ktorej wlejesz wody z akwarium i wylejesz do kanalizacji. Z drugiej butelki dolejesz solanki (to Twoja podmiana), a z pierwszej niech dalej kapie w tempie nie innym niz odparowuje.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.