Skocz do zawartości
KIDULT

TEMPERATURA - przemilczany temat

Rekomendowane odpowiedzi

co mnie zdziwilo, to nad Bali caly rok temperatura wody oscyluje wokol 28 stopni Celsjusza i nei zmienia sie cyklicznie jak w Morzu Czerwonym. co Wy na to? jak to sie ma do hodowli korali w akwarium? dlaczego 28 stopni powszechnie jest przyjete jako grancizna temperatura a w naturze to norma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT a czy wlasnie taka temperatura nie jest przyczyna powolnego umierania raf koralowych.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy mozna tak generalizowac, bo przeciez farmy koralowe na bali prawdopodobnie moczą sie w 28 stopniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#214405 KIDULT :

czytalem kiedys co nieco o hodowli marihuany w domu i tam to juz ludzie mieli zbadane bardzo szczegolowo, jaki jest wplyw cyklu temperatury/ czasu swiecenia na rozwoj i fizjologie maryski. podejrzewam ze z koralami moze byc analogicznie.

Bardzo ciekawy temat,ostatni własnie czytałam wszystkie tego typu strony,aby znaleźć sposób na doświetlenie moich doniczkowych roślin, których zwyle w grudniu-styczniu tracę połowę.

Jesli chodzi o akwarium morskie to jest to sprawa bardziej skomplikowana bo nie chodzi o jeden garunek. Ale tak jak i w ogrodnictwie- temperatura NIE JEST osobnym czynnikiem, a właściwie liczy się jej stosunek do innych, a głównie do światła. Gdybym mogła obnizyć temperaturę moim roślinkom i podnieść wilgotność to nie musiałabym ich doswietlać.

Trzeba by zmierzyć i odkryć korelacje związane z temperaturą w naturze. Pierwsza jaka mi się nasuwa to nasycenie wody tlenem, ale może też zwiazek z natężeniem światła, czy raczej jego zmianą(bo na różnych głębokościach i tak są inne)

Dąstępność ilość pokarmu-też nie jest stała-czy zależy od wahań temperatury dłuzszych niz dobowe? A co ruchem wody?

Podejrzewamze ponieważ temat globalnego ocieplenia i zagłady raf jest na topie to na pewno istniej dużo takich badań-tylko trzeba do nich dotrzeć


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sporo wody upłynęło w naszych akwariach od ostatniego postu i ciekaw jestem, czy ktoś z Was wprowadził w praktyce cykl temperatury wody lato/zima, a jeśli tak to czy i jaki miało to wpływ na życie? Czy faktycznie niższe temperatury zimą dają "chwilę" wytchnienia koralom, aby na wiosnę mogły ruszyć ze zdwojoną siłą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zimą mam temp.22-23 C ,latem 18-20 C ,w moim zbiorniku nie wpływa temp.na wzrost korali ale wszystkie inne czynniki tak :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18-20 latem to masz trochę chłodno ;) chyba, że piszesz o pomieszczeniu w którym stoi akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 tygodnie temu wyłączyłem grzałkę - temperatura wody spadła z 24 do 22 i nie chce opaść niżej ;)

Jak na razie nie zauważyłem zmian, poza niższym rachunkiem za prąd - jedynie ukwiał się podzielił, (reakcja na zmianę) ale on się lubi rozmnażać więc to może nie od tego. Cały czas jest napompowany - bubble tip.

Latem temperaturę miałem z wyłaczoną grzałkę około 26-27stopni - podczas upałów.

Akwarium stoi w salonie, w którym temperatura nei spada poniżej 20stopni. Utrzymywanie niskiej temperatury może być problemem podczas długiej awarii prądu. Trzymając 25st mamy bufor temperaturowy - minie kilka godzin zanim spadnie poniżej 20st.

Zobaczę jaka będzie reakcja zwierząt po kilku miesiącach.


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zeszła zime miałem grzałkę podłączoną przez 2 tygodnie. a tak to cały czas jest odłączona,

woda w akwa utrzymuje sie sama na 24-26 stopni, w lato max 29

w zimie najniżej jaka była to 21 (wtedy grzałke podlączyłem, i utrzymywała 23)

także dodatkowego poboru prądu przez akwa nie mam :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18-20 latem to masz trochę chłodno ;) chyba, że piszesz o pomieszczeniu w którym stoi akwarium ;)

Takie mam mieszkanie latem zimne - zimą ciepłe :)

Powinno być około 25 stopnie,ten wynik tez mnie zdziwił i uważam,że jest nie na miejscu.

Powinno być ale nie jest , skutek oświetlania ledami a życie jednak ładnie się kręci :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja latem miałem bez grzałki i było 24 potem załączyłem grzale na 26 ale w ostateczności powróciłem do 23. W mieszkaniu jest koło 20 bez ogrzewania go więc po co grzać :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy utrzymująca się przez dłuższy czas temperatura ok 28 stopni może być przyczyną obumierania euphylii.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miesiącach letnich miałem temperaturę od 28st w nocy do nawet 31,5 w najcieplejsze dni i nic się nie działo z koralami w tym i z euphiliami, a mam trzy różne.  W dzień jednak załączałem pompkę napowietrzającą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się z tą temperaturą ponieważ w ciągu miesiąca już druga euphylia mi padła, a jedyne co to mam wahania  temperatury od 26 do 28 stopni.

Edytowane przez brona25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 to nie jest tragicznie wysoka temperatura, a przynajmniej dla mnie, bo sps nie mam

5 godzin temu, brona25 napisał:

Zastanawiam się z tą temperaturą ponieważ w ciągu miesiąca już druga euphylia mi padła, a jedyne co to mam wahania  temperatury od 26 do 28 stopni.

A długo już je masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, 28C nie ma wpływu. Euphylie to chwasty i najprostsze lps

 

Opisz warunki w akwarium, litraż, światło, parametry i fotę wstaw - to więcej coś powie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Raffy14 napisał:

Opisz warunki w akwarium, litraż, światło, parametry i fotę wstaw - to więcej coś powie

Akwarium ma 250 litrów, światło ŚWIETLÓWKI T5  6*39 W, zasolenie 1.025,  KH = 8,5 ,  PO4=0,02 , N03 = 0,  CA = 450,  Mg > 1500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Raffy14 napisał:

 Euphylie to chwasty

 

 

Drogie te chwasty:))

10 godzin temu, brona25 napisał:

Akwarium ma 250 litrów, światło ŚWIETLÓWKI T5  6*39 W, zasolenie 1.025,  KH = 8,5 ,  PO4=0,02 , N03 = 0,  CA = 450,  Mg > 1500

Ja mam NO3, PO4 wysokie, światła 0,7w/l  niebieskie/actinic, i ładnie rosną i pompują. Najlepiej wstaw fotkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2019 o 21:03, Raffy14 napisał:

 

Opisz warunki w akwarium, litraż, światło, parametry i fotę wstaw - to więcej coś powie

Raffy jesteś coś w stanie podpowiedzieć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw foto zbiornika, czasem mówi to wszystko - foto całości

Kh ciut wysokie, trzymałbym max 7.5. No3 też na równe 0 bym nie trzymał, niskie ale wykrywalne.

Napisz jeszcze jaką obsadę rybną masz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.