Skocz do zawartości
spajdi

Caulastrea Furcata - wasze obserwacje.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do was takie pytanie ponieważ posiadam caulastree jak w temacie i zauważyłem, że stopień jej napompowania jest różny w zależności od dni tzn. kilka dni jest BARDZO mocno napompowana tak, ze miałoby ją rozerwać i wszystkie polipy jak jeden mąż są tak napompowane. Później kilka dni niektóre polipy pompują się dużo słabiej, później znowu się pompują tak mocno, a później cała caulastrea jest napompowana, ale jednak nie tak mocno jak w "szczycie".

Próbowałem się doszukać zmian w akwarium : zasolenie, podmiany wody, temperatura, ale nie układa się to w żadną logiczną całość. Moje podejrzenie padało także na 0 NO3 miałem wrażenie, że jak więcej karmiłem ryby to się poprawiło, ale teraz też nie jestem w 100% przy tej teorii muszę to sprawdzić bardziej długofalowo...

Czy u was w akwarium Caulastrea jest zawsze identycznie napompowana czy też obserwujecie takie zjawisko jak ja ? Może po prostu ten typ tak ma ?

z góry dziękuję za opinie i pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie Caulastrea zazwyczaj napompowana jest tak samo, tzn. w ciągu dnia średnio (ale zawsze), w nocy maxymalnie tak jakby miało ją rozerwać (Twoje określenie :)) + polipki długie/gęste.

czasami tak mniej więcej raz na dwa tygodnie, w ciągu dnia jest "sflaczała" trwa to jakieś kilka godzin. w nocy nigdy nie strajkowała. w swoim akwarium też nie zaobserwowałam związku pomiędzy rzadkim (ale jednak) "sflaczeniem" a innymi czynnikami.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie natomiast jest bardziej aktywna (pompuje się bardziej i wywala polipy) jak jest głodna (ja karmie mój okaz co kilka dni), natomiast po karmieniu jest troszkę mniej aktywna. W nocy oczywiście prezentuje się wyśmienicie.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm u mnie w nocy jest skurczona, ale ma wywalone polipy natomiast w dzień jest napompowana mniej lub bardziej i czasem również w dzień w stanie napompowania wystawia polipy, ale nie tak mocno jak w nocy... :) Ciekawe więc może jednak jakiś parametr w wodzie mi się zmienia na który akurat tylko caulastrea jest tak czuła bo np. po Euphylli nic nie widać, ani po montiporach, żeby polipy chowały czy cokolwiek... :) Czy zauważacie czasem różnice pomiędzy napompowaniem poszczególnych polipów ?

Sam nie wiem czy szukam dziury w całym czy może jednak coś ma na to wpływ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pozwolę sobie odświeżyć temat z pytankiem - na jaką odległość Caulustera potrafi wysunąć polipy (czyli jak daleko powinna być np. od monti).

Pozdr.,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polipi max. jakie widziałem to ok 2/2,5cm ale musisz pamiętać, że monti rośnie szybko a i caulastrea potrafi mieć dość przyzwoity przyrost główek - jak dasz za blisko to dość szybko bez prewencyjnego łamania talerzówki się nie obędzie ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat.

A co jak się pompuje, ale nie wystawia polipów do żarełka? Mam ją od 3 miesięcy, pompuje się coraz ładniej i mocniej... ale nie zauważyłem (od miesiąca cały czas doglądam) żeby wystawiała polipy.

jak ją zmusić do jedzenia?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak oczywiście


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 różne odmiany caluastery i wszystkie od wieczora do rana sa przekręcone na lewą stronę,pięknie to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpinam się.

mam osobnika od kilku miesięcy - początkowo ze cztery główki, teraz z 15 (trudno policzyć). od dwóch tygodni część główek napompowana, druga część (mniej więcej połowa) sflaczała (ale polipuje).

Mam wysokie NO3 - powyżej 25 na salifercie (i nie mogę zbić); innych zmian nie stwierdziłem.

I też mam zagadkę..


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 3 różne odmiany caluastery i wszystkie od wieczora do rana sa przekręcone na lewą stronę,pięknie to wygląda.

Masz je w jakimś zacienionym miejscu? Mam echinulate, curvate i furcate i w dzień pompują się ładnie w oponę a dopiero na noc ostro polipują rozkładając te swoje korony ;]

Ogólnie koralowiec, który poza aminokwasami i drobnymi mrożonkami uwielbia jod w wodzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dorot

Witam

Ja też jestem posiadaczką Caluastrei i mam zagwozdkę, kupiłam 3 główki- od 5 miesięcy jest w akwarium i nie widzę przyrostów ani polipowania, próbowałam podkarmiać artemią, mysis, w dzień i w nocy zero reakcji parametry w normie a N03 10, dozuje jod do akwarium, przestawiłam w inne miejsce nie pomogło, teraz widzę że 1 główka zanika co jest?

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja mam NO3 ok 12 od dłuższego czasu i na Caluastrei nie robi to wielkiego wrażenia na innych niestety tak. Problemy jak u Ciebie Dorot miałem jak cyrkulacja była za silna. Z obserwacji moich Caluastrei mogę stwierdzić, że preferują delikatną cyrkulację, słabszą niż Euphilia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie duże zagęszczenie lps/miekich to także polecam węgiel w systemie - przez dłuższy czas nie rozumiałem dlaczego Euphyllie mi się kiepsko trzymają - okazało się, że towarzystwo Lobophylli i Goniopor było mocno...toksyczne ;]

Węgiel załatwił sprawę i teraz wszystko pięknie rośnie i się pompuje jak trzeba :)

Do tego co napisał Michalfa dodam tylko, że z moich obserwacji wynika iż C.furcata lubi silniejsze oświetlenie od reszty Caulastrea'i i warto poeksperymentować z jej umiejscowieniem w zbiorniku aby oglądać je jak najbardziej napompowane ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karmię Koral Accel, Phytoplex i jeszcze jakiś pokarm suchy dla lpsów (polecony przez ZielonegoMintaja).

Ale jak do tej pory nie zauważyłem polipowania. Moja Caulastrea jest w miejscu naświetlonym o słabej cyrkulacji.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam maleństwo , 6 główek . Przyrosty niewielkie , ale jednak powoli sie rozrasta . Tyle że jestem bardzo zdziwiony że pompują się Wam nocą . Moje w dzień nadymane , ale juz pod aktyniką kapcanieją , w nocy zaś mega pokurczze ale za to mocno polipują ...... hmmmm


6530_6678.png

80x45x50 Optiwhite 180l , 2xKoralia 2800 , odpieniacz Haqos ps-600 , Obieg NewJet 2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie c.furcata jest bardzo wysoko i pokazuje polipy tylko podczas karmienia, ale i tak nie wszystkie główki (4-5szt na 30szt.). Jest w średnim przepływie.

Może rzeczywiście wsadzić węgiel lub sprawdzić poziom jodu...


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w kwestii terminologii:

"pokazuje polipy tylko podczas karmienia" - nieprawda, otóż pokazuje je cały czas :) cały koral jest polipem, więc dopóki żyje, dopóty go widać. Pisząc "nie polipuje" macie pewnie na myśli to, że nie pokazuje on swoich "tentacles" służących do łapania pokarmu, no i... nie wiem właśnie jak to przetłumaczyć na język polski, hmm... "czółki"? Jak u pszczółki :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowicie ze potrzebuje duzo jodu. Jak zauwazyc początek przedawkowania jodu?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można sugerować się wzmożonym wzrostem brunatnic, ale IMHO to niepewny indykator i pozostaje badanie laboratoryjne, ew. dobry test kropelkowy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowicie ze potrzebuje duzo jodu. Jak zauwazyc początek przedawkowania jodu?

Kup sobie jod tropica - dawaj kroplę dziennie - nie masz jak przedawkować a lpsy będą happy ;]

Edytowane przez BeRsErK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie jod tropica - dawaj kroplę dziennie - nie masz jak przedawkować a lpsy będą happy ;]

to ja chyba najpierw zrobię test na jod :)


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no u mnie calaustrea nie wystawia tych czułek :), a że często siedzę przy kompie do 2 w nocy, a baniak mam przy biurku - kukam co chwilę, ale nie zauważyłem, żeby wystawiała chociaż na chwilę.

U niektórych prawie przekręca się na druga stronę - a u mnie nie chce :( - i ma tak od zakupu


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.