Skocz do zawartości
zako

Oswietlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Post tytułowy czytałem kilka miesięcy temu kiedy przymierzałem się pod morski baniak.

Nie chcąc zaśmiecać forum podwieszę się tutaj bo moje pytania dotyczą właśnie oświetlenia.

Oświetlam zbiornik od 20 stycznia 2011 o wymiarach 150x50x50 dwoma lampami led rozprowadzanymi kiedyś przez erybkę 2x120W wiszą na wysokości 16 cm od lustra wody. moje pytanie czy to O.K.?

Sądzę że nie jest to najlepsze rozwiązanie (myślę o lampach)i chcę je wspomóc T5 5x80W biała i niebieska. Pytanie na jakiej wysokości od wody?

Wszystkim podpowiadającym wielkie dzięki

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Z tego co wiem to chińska firma TBS czy coś takiego, one całkiem nieźle 'dają' jak na swoją cenę :D Jak wydaje Ci się, że masz ciemno to dorzuć trzecią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem właśnie takie oświetlenie nad takim samym baniakiem i było super. Ledy i t5 miałem m/w na jednakowej wysokości tj 12-15 cm nad akwarium. Spróbuj zamiast białej: koralen zucht fiji - bardzo mi się podobało to światełko. Poznałem nowe kolory w akwarium :)

A poza tematem, nie chcesz belki ze świetlówkami 2x80W przypadkiem ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wam.Mam pytanie odnośnie oświetlenia,co powiecie mi o barwie światła BLB? To jest UV A.Jako dodatkowe oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby ktoś się mógł wypowiedzieć na temat tych opraw świetlówek. Nadadzą się do baniaka??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ten link na poczatku postu jakos nie dziala czy zna ktos jakies inne zrodlo o swietle dla poczatkujacych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link nie działa. Mogę prosić inny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Link początkowy nie działa ==> skoro to temat dla początkujących to może ktoś doświadczony by się poświęcił i napisał taki ogólny nimi poradnik? Coś na wzór tego o karmieniu korali? I najlepiej ogólny. W końcu technika gdzie cały czas do przodu i mając wymagania ogólne każdy będzie mógł wybrać z tego co aktualnie jest na rynku na podstawie opisanych wytycznych.

Po drugie w forum są błędy: w sporej części postów zamiast części tekstu (linków???) są jakieś ciągi liczb i znaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam....posiadam lampe blau lumina 839....chialbym wymienic w niej wentylatory gdyz 2 z nich w porownianiu do pozostalych halasuja...prosze powiedzcie mi gdzie mozna dokupic zaczepy trzymajace swietlowki...pozdrawiam....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prośba o podpięcie jeszcze raz tematu z 1 linka pozdr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do prośby o uaktualnienie linku z pierwszego postu. Dzięki.


img58131g.jpg

JEST MALAWI, SĄ KREWETKI JESZCZE TYLKO COŚ SŁONEGO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link początkowy nie działa ==> skoro to temat dla początkujących to może ktoś doświadczony by się poświęcił i napisał taki ogólny nimi poradnik? Coś na wzór tego o karmieniu korali? I najlepiej ogólny. W końcu technika gdzie cały czas do przodu i mając wymagania ogólne każdy będzie mógł wybrać z tego co aktualnie jest na rynku na podstawie opisanych wytycznych.

Po drugie w forum są błędy: w sporej części postów zamiast części tekstu (linków???) są jakieś ciągi liczb i znaków.

Myślałem że tylko ja mem te cyferki ale nie ;) Co do linku też właśnie mam błąd 404 Not Found. I też bym prosił o podobny poradnik co do oświetlenia.


http://nano-reef.pl/...-30l-solniczka/

Zamiast uczyć się na własnych błędach , warto spytać o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że od kilku lat nikt nie odpowiada tu na prośby młodych akwarystów... :(ale jednak podejmę jeszcze jedna próbę..

Po pierwsze link z poczatku nie działa i nie ma tu ani jednej przydatnej info wiec jak dla mnie temat do usunięcia bo zaśmieca forum.

Po drugie bardzo ale to bardzo chciałabym poczytać cos o oswietlaniu akwarium tzn ile godzin jakim światłem, jak przy dojrzewaniu a jak pozniej i co ma swiecic w nocy.. Pytan wiele i gdyby ktos mogl podrzucić jakiś link gdzie można sie czegoś dowiedzieć o oświetleniu byloby milo..

Pozdrawiam

Agnieszka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w Twoim przypadku - niebieska 12 h + 10 h biała - daj godzinę niebieskiej samej na początek i na koniec - to jest już na normalnym bycie. przy dojrzewaniu zacznij od 3 h i co kilka dni dokładaj po godzinie. nocne lekki led - np. coś takiego: http://ellectra.com.pl/index.php?route=product/product&path=63_61_82&product_id=69


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link z pierwszego posta czytałoby się lepiej gdyby nie:

404 Not Found

The request /knowhow/oswietlenie/oswietlenie.htm was not found on this server.


180L akwa OptiWhite 100x40x45cm, Lampa LED 180W DIY , 68L sump + 30L dolewka i podmiana wody, odpieniacz CoralBox D300 ze sterowalną pompą, obieg Jebao DC3000, grzałka Aquael Gold 200W, cyrkulacja: Jebao RW8, dolewka automatyczna z wydzielonej przegrody.

rapidox.pl_350x26.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Paweł!! Przy dojrzewaniu tez na początek i koniec po godzinie niebieskiej a w środku obie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, dokładnie tak samo


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto co lubi... Rybki lubią coś "widzieć" gdyż mniej się stresują. Z założenia przy niebieskim będzie bardziej naturalnie. Przy nocnym świetle ilość przelotów "międzykontynentalnych" spadała u mnie do zera. Co do długości świecenia to różnie mówią. Jedni dają od razu max inni zaczynają od 3-6h dodając godzinę tygodniowo aż do momentu osiągnięcia docelowych ~12h.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mi wyjaśni po co te 3 h na początek ?


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 h niebieskich na poczatek ? To taka namiastka wschodu slonca, jesli lampy nie sa sciemnialne.

Gwaltowne wlaczanie i wylaczanie oswietlenia moze ryby niezle stresowac.

Fajnie, gdy na poczatek slonce wschodzi "na niebiesko", nie ma takiego szoku jak kiedys u mnie, ze HQI 2x250W pstryknelo i ryby nie wiedzialy dokad sie schowac.

To jak dla Ciebie, gdyby rano na dzien dobry budzila Cie petarda zamiast delikatnego dotkniecia milej, pieknej zony. :queen:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Wschody i zachody słońca sam mam ustawione. Zastanawia mnie po co zaleca się ustawienie oświetlenia na 3h przy starcie. Jak dla mnie to przeciąganie dojrzewania.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam zbiorniczek i buduję do niego lampe ledową .

Piszecie by swiecic białe swiatlo a ranem i wieczorem niebieskie - białe to 6500k ? 8500 k ? czy 10 000k ?

10 k to juz chyba wpada w neibieskie tak ?

czy np niebieskie diody to zwykly niebieski czy taki blue marine

http://www.ebay.com/itm/3w-watt-led-460nm-blue-color-for-marine-tank-coral-tank-fish-tank-lighting-/271804141186?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f48ca0e82?

http://www.ebay.com/itm/3w-watt-led-12000k-for-marine-tank-coral-tank-fish-tank-lighting-/271804135865?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f48c9f9b9#shpCntId

http://www.ebay.com/itm/3w-watt-led-6500k-for-plant-tank-fresh-tank-plant-grow-lighting-/271803603851?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f48c1db8b

Akwarium jak na poczatek miekasy i jakies zyjątka wyym 45x45x35 okolo 80 litrow .


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.