Skocz do zawartości
lukiblack

[200l] lukiblack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Bardzo serdecznie.

Korzystając z rad udzielonych mi w wątku http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=219086#219086 postawiłem nareszcie większą morską bańkę. Projekt minimalnie się zmienił. Obecne wymiary i osprzęt:

Akwarium wymiary: 89cm x 45cm x 50cm (dł, gł, wys). Komin narożny 2 otwory zrzut durso i rewizja. Powrót wody za akwarium.

Oświetlenie: Obudowa DIY na razie 4x 24W - 2x sylvania AquaStar, 1 Sylvania CoralStar, 1 Ati Actinic. Już niedługo dwie następne świetlówki + diody dzienne i nocne.

Cyrkulacja: JVP 101 i 102- okres przejściowy niedługo pompy Marea. Obecnie chodzi tylko JVP 101 jak dojdzie planowana ilość skały wtedy ruszą dwie pompy

Filtracja: odpieniacz DIY na pompie AquaBee 2000/1.

Sump: 86cm x 40cm x 30cm ( dł, gł, wys).

Skałę ok. 10kg, wodę ok. 140l, żywy piasek, korale zakupiłem w całości od kolegi Rafała RS któremu serdecznie dziękuję :D Zbiornik został zalany 20l wody osmotycznej i zasolony solą Preis 2 Kwietnia. Po 24h przełożyłem cały działający zbiorni od Rafała i powoli codziennie dolewałem Cycle oraz kilka litrów świeżej osolonej wody. Wszystkie korale czują się świetnie są otwarte i nie widzę problemów nawet z LPS'em Caulastrea Furcata jak i z twardzielem którego nazwy nie znam.

Koralowce były przerzucone do wody w której się znajdowały u poprzedniego właściciela więc sądzę że odczuły negatywnie przenosin.

Spis koralowców: Zoanthusy, grzybki zielone, niebieskie i czerwone, Clavularia, Caulastrea Furcata, Pseudogorgonia, Ricordea Yuma i Florida oraz twardziel o którym wspominałem wyżej.

Zbiornik po 6 dniach był pełny i mogłem spokojnie uruchomić pełen obieg wody.

Obecne parametry :

pH- 7,4

KH- 8

NH4- 0-0,01

NO2- <0,01

NO3- <0,5

MG- 1500

Z życia dodałem kraba pustelnika żeby nalocik skubał.

Kilka fotek:

--całość--

49786551.jpg

--lewa strona--

83049359.jpg

--prawa strona--

41419547.jpg

--grzybki--

23142865.jpg

63192327.jpg

65797990.jpg

Proszę o komentarz jak to wygląda waszym zdaniem, co muszę robić w najbliższych dniach/tygodniach żeby zbiornik rozwijał się jak najlepiej. Kiedy mogę zacząć stopniowo dodawać życie ?? Korale które są obecnie niejako musiały znaleźć się w stosunkowo świerzym zbiorniku, teraz pytanie kiedy mogę coś dokupić. Obecnie cały czas dolewam cycle w niewielkiej ilośći.

Czekam na rady i komentarze,

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne, fajne! Zwłaszcza te psedogorgonie w rogu robią ciekawe wrażenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukiblack, ten dziwny twardziel to najprawdopodobniej stylophora tylko przez jakiś czas żyła w bardzo trudnych warunkach (zacienienie montiporą) i dlatego ma trochę dziwny kształt i kiepski kolor. Jak dojdzie do siebie to będzie bardzo fajny żwierzak.

Nie powinno się stać nic zlego więc chyba możesz niedługo coś dołożyć. Obawiałbym się tylko tego poruszonego piasku podczas przenosin więc dobre odpienianie i cyrkulacja będą niezbędne.

Na przedostatnim zdjęciu chyba widzę aiptasie. Zlikwiduj ją.

Szkoda, że dzisiaj jest wszystko czarno białe i nie mogę nic powiedzieć o kolorze oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wreszcie ... gratuluje ... jako ze pseudo mamy z tego samego zrodla to ci powiem ze ona lubi jak na nia dmucha ... tez widze aiptasie .... ale ladna nawet jest :D


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki Panowie za dobre słowo. Pytam teraz konkretnie:

- za jaki czas zrobić pierwszą podmianę

- w jakich ilościach dodawać cycle

- co robić poza cycle żeby przyspieszyć osiągnięcie stabilności przez zbiornik

- kiedy dodawać korale

- kiedy pierwsze bezkręgowce z ekipy czyszczącej (krewetki L.Amboinensis )

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Baniak fajnie się zapowiada. Tak trzymaj! :)

1. Ja pierwsza podmianę zrobiłem po około 2 miesiącach. Wcześniej nie ma co, bo system się stabilizuje a i tak nie będziesz miał jeszcze żadnych konsumentów pierwiastków i minerałów.

2. Dawaj połowę tego co zaleca producent i powinno być dobrze.

3. Możesz spróbować Waste Control. Moim zdaniem warto też wpuścić jakieś pustelniki na początek. Twarde są i mało co im zaszkodzi, a nie dość że poczyszczą trochę skałę, to i wodę zabrudzą, przyśpieszając tym samym start cyklu azotowego.

4. Kiedy parametry wody będą dobre i stabilne. Myślę że jak nie będzie niespodzianek, to po około miesiącu możesz spróbować z jakimiś mało wymagającymi.

5. Z krewetkami taż bym z miesiąc poczekał. Wcześniej możesz dać kraby, a trochę później ślimaki (tylko zrób dobrą i długą aklimatyzację).

Powodzenia!


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Luki fajnie Ci to wyszło podoba mi się ! Ile jeszcze skały dokładasz? Kiedy bańkę odpaliłeś?

P.s.

Fajne masz te pseudogorgonie! :)


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zbiornik został zalany pierwszą cieczą 2 kwietnia, natomiast całe życie + spora większość wody, korale i piasek były przeniesione z mniejszego działającego zbiornika morskiego. Więc procedura jak przy zmianie na większy model którą chyba każdy na forum przechodził bądź to jeszcze przed nim. Taki zbiornik ma już pewną stabilność, sporo mówią o tym także parametry wody. Glon jaki się pojawia to okrzemek, taka zabawa bo jednego dnia jest a następnego już niema.

Dzisiaj będę montował automatyczną dolewkę a jutro najprawdopodobniej zmajstruję jakieś urządzenie z absorberem fosforanów żeby mieć na wszelki wypadek.

Co do Pseudogorgoni - to jest jedna sztuka na jednej skałce :) spora i śliczna to fakt, ma jasne prawie białe polipy. Mam sporo ładnych korali w małej bańce - były zakupione z myślą o dużej, będę je powoli przenosił.

Myślę że poczekam ze 2 tygodnie i zakupię pierwsze życie tj. krewetki A. Amboinensis, wcześniej oczywiście regularne pomiary parametrów.

Aby nie być gołosłownym kilka fotek jednej z moich perełek zoanthusowych - skałka dzisiaj znalazła się w dużej bańce.

zoa01.jpg

zoa02.jpg

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny dywanik się zrobił z zoanthusów :) Piszesz o urządzonku absorbującym PO4 mógłbyś to bardziej rozwinąć? Jak to będzie wyglądać i na jakiej zasadzie działać? Planuje u siebie sporą obsadę rybną więc zapewne i mnie się przyda taki sprzęt, obecnie jadę na pochłaniaczach fosforanów.


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

"urządzenie z absorberem fosforanów" - to nic innego jak pompa do której podpięty jest pojemnik ze złożem - w moim wypadku absorber fosforanów - z tego co mogę się domyślać masz coś takiego w swojej bańce :) "pochłaniacz fosforanów"

Dywan z Zoanthusów to dopiero będzie w małej bańce już nie da się jednego grzybka dołożyć tak ich gęsto :)

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sytuacja zmusiła mnie do odświeżenia tematu. Dzisiaj po powrocie do domu postanowiłem jak zwykle zapalić światło - aktynika - w akwarium żeby chwilkę jeszcze popatrzeć (dzisiaj robiłem całkowity remont, dodałem skałę o której wspominałem w postach wyżej oraz drugą cyrkulację).

Obecnie wygląda tak :

0201d.jpg

0202p.jpg

0203ww.jpg

0204.jpg

0205.jpg

Nie wszystkie korale są pootwierane ze względu na zgaszone przez kilka godzin światło. Wracając do sedna mój niepokój wzbudził ubytek - nadgryziony - w jednym z grzybków:

0206g.jpg

I teraz gratka dla fanów archiwum X, zacząłem szukać i znalazłem różne stwory z innej planety zacznę od najnormalniejszego:

0207.jpg

ślimak których podobno niektórzy mają plagę ale przydają się jak glon sieje spustoszenie. Następny gość to już waga ciężka ma około 5,5 cm :

0208g.jpg

0209.jpg

0210f.jpg

Dziwne to to niesamowicie, wygląda i wije się jak ślimak, znalazłem niedaleko zoanthusów więc spory kawał od grzybków które zostały przez coś nagryzione.

Ostatniego stwora zupełnie przypadkiem zauważyłem :

0211h.jpg

Dla objaśnienia - z tych lekko pomarańczowych spiralek wystawiają się dwie główki z czułkami, gdy coś się stanie (człowiek za szybą przejedzie czyścikiem niedaleko) chowają się do jakby muszli.

Ufff wywód długi a miałem dzisiaj już nic na kompie nie robić, mam nadzieję że uda się wprawnym oczom i tęgim głowom coś wypatrzeć na zdjęciach.

Zbiorniczek ma się ogólnie dobrze jestem zadowolony z obecnego ułożenia skały i akwarium jako całości. Rozpoczynam poszukiwania pierwszych mieszkańców - poszukiwania kończą się zakupem po 2 tyg obserwacji :)

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaraj się mocno powalczyć pincetą z hydroidem Myrionema amboinensis -z tymi brązowo pomarańczowymi małymi dmuchawcami między zoanthusami to jedna z przykrzejszych plag w morskim akwarium. Usuwając to wyłącz cyrkulacje aby tego nie rozplenić po całym akwarium.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ok powalczę z dziadostwem bo o plagę raczej się nie proszę. Nikt nie wie co to za stwory na 2 ostatnich fotkach ?? Czy ten włochaty mógł korale podskubać ?? Widuję także małe białe rozgwiazdy czy one mogą być sprawcami ??

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Trochę czasu minęło i zbiornik się pozmieniał. Co dodałem:

1 aktynika Sylvania Coralstar 24W - aktualnie 2 x white i 3 x aktynika.

3 x krewetka Amboinensis

3 x Amphiprion Frenatus

1 x Stenorhynchus seticornis

1 x Synchiropus ocellatus

Oraz kilka korali

Zbiornik przeszedł kilka plag - cyjanobakteria oraz ospa u błazenków - tydzień po aklimatyzacji dostały ospy - zaczęło się od mniejszego samca i przeszło na resztę. Po kilku dniach był spokój. Obecnie samica dociera się z jednym z samców a drugi jest raczej na uboczu ale czasem się wymieniają - jakby to nie zabrzmiało :strutin

Zbiornik otrzymał nowy odpieniacz DIY - pomocą i radą służył Skiba za co mu serdecznie dziękuję :)

Korale widzę że rosną więc powoli dokładam nowego życia. Ostatnio przygarnąłem zapadniętą Tube którą będę starał się reanimować.

Fotki:

akwa01.jpg

3849-akwa_05.jpg

3849-amboinensis_01.jpg

3849-frenatus_01.jpg

3849-zoa_green_orange_24.05.2010.jpg

3849-zoa_green_24.05.2010.jpg

3849-pająk_01.jpg

3849-favites_24.05.2010.jpg

3849-parazoa_01_24.05.2010.jpg

3849-seriatopora_pink_24.05.2010.jpg

3849-tuba_02_24.05.2010.jpg

3849-zoa_eagle_02_24.05.2010.jpg

3849-24.10.2010.jpg

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz ładniejsze to Twoje akwarium;) Z tubką będzie zapewne troszkę zachodu ale 3mam kciuki żeby u Ciebie odżyła:playing

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :clapping

Jeszcze się dzisiaj pobawiłem macro przy oświetleniu aktynicznym i takie oto rezultaty:

zoagreen0225052010.jpg

zoa0325052010.jpg

euphylia0125052010.jpg

caulastrea0125052010.jpg

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Troszkę się pozmieniało w akwarium więc zrobię aktualizację. Zaatakowało mnie cyjano, wzrosły azotany. Jak sądzę miało na to wpływ wiele czynników. Zwiększyłem cyrkulację i od 08.06. zacząłem stosować vodka metod. Oczywiście na początku przedawkowałem 10x ale zbiornik to przyjął ze spokojem (ja miałem stresa) teraz już dawki zgodnie z wytycznymi.

Do akwarium przybyły dwie nowe rybki: Zebrasoma Flavrescens oraz wargacz Halichoeres chrysotaenia oraz kilka nowych korali : szczepa gorgonii a właściwie Euplexaura sp. 01 (Natan popraw jeżeli walnąłem "byka"), Euphylia z małego akwarium oraz kilka nowych szczepek Zoa.

Chciałbym prosić o drobną radę. Od kilku dni zastanawiam się nad zmianą ułożenia skał, dokładniej nad dodaniem skał z lewej strony akwarium w wolnej przestrzeni - nie symetrycznie ale usypać do szczytu pułki dla sps'ów. Ja widzę akwarium na codzień, ułożenie względnie mi się podoba ale chciałbym się dowiedzieć jaki jest odbiór zbiornika ze strony widza. Fotograf ze mnie marny ale mam nadzieję że najważniejsze widać.

Poniżej fotki nowych mieszkańców i akwarium:

3849-akwa_11.06.2010.jpg

3849-wargacz_11.06.2010.jpg

3849-zoltek_11.06.2010.jpg

3849-gorgonia_11.06.2010.jpg

3849-zoa_04_11.06.2010.jpg

3849-zoa_eagle_11.06.2010.jpg

oraz Tuba po przejściach - karmiona już w akwarium (Dzięki Natan !! )

3849-tuba_11.06.2010.jpg

Za wszelkie sugestie serdecznie dziękuję !!

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tuba rzeczywiście ładnie Ci odżyła ! :reading Zoa jak zwykle wymiatają u ciebie :( Co do ułożenia skały to zdecydowanie bym zmienił jesli chcesz aby było dużo miejsca na korale. Mając tak usypaną góre jak teraz ograniczasz jedynie powierzchnię do zasiedlenia frontowego koralowcami. Spróbuj rozłożyć skałę w dwóch tylnych rogach, zyskasz sporo na miejscu dla szczepek i utworzy się fajny kanion, lub pociągnąć taki pas od jednego końca akwa do drugiego :(


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wiele się w zbiorniku zmieniło - niestety nie udało mi się zrobić zdjęć w chwili kiedy zbiornik był w najlepszej kondycji jak do tej pory. Ostatnio udało mi się zatrzymać pomór SPS'ów, padło mi kilka ładnych odmian zoa (zielony glon na który kąpiele w RO nie pomogły). Acropora którą dostałem w erybce jako gruzik wybarwiła się pięknie i zastanawiam się co z niej wyrośnie. Przy obecnym prowadzeniu zbiornika widzę przyrosty SPS'ów - wcześniej tego nie było. Ostatnio także straciłem 2 pokolce które dopełniły moją obsadę - przez dwa miesiące oglądałem z zbiornik z przekonaniem że to jest moja wymarzona obsada.

Obecnie zbiornik z obsadą która była aktualna przy ostatniej aktualizacji ( minus żółtek).

3849-akwa_01.10.2010.jpg

3849-01.10.2010.jpg

3849-spsy_01.10.2010.jpg

3849-acra_01.10.2010.jpg

- acra gruzik - tj. 3cm brązowy niekształtny patyk.

3849-acra_blue_26.09.jpg

- zastanawiałem się czy jej nie wyrzucić - postępujące bielenie - pozostało 0,5cm tkanki.

3849-acra_white_01.10.2010.jpg

- biała acra niedawno kupiona

3849-pavona_red_01.10.2010.jpg

3849-pocillopora_01.10.2010.jpg

3849-rico_orange_01.10.2010.jpg

3849-zoa_016_01.10.2010.jpg

3849-caulastrea_02_26.08.jpg

3849-caulastrea_26.08.jpg

3849-euphylia_26.09.jpg

3849-pavona_green_26.09.jpg

3849-seriatopora_pink_01.10.2010.jpg

-druga sztuka mojej ulubionej seriatopory - poprzedniej nie udało mi się uratować.

to tyle, jeżeli macie jakieś uwagi to chętnie wysłucham, jeżeli ktoś rozpozna moje Acry to proszę o informacje.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kilka fotek z dzisiejszej sesji

3849-akwa_17.11.2010.jpg

3849-spsy_02_17.11.2010.jpg

3849-akwa_02.jpg

3849-acra_17.11.2010.jpg

3849-acra_green_17.11.2010.jpg

3849-acra_red_02_17.11.2010.jpg

3849-euphylia_17.11.2010.jpg

3849-montipora_17.11.2010.jpg

3849-pavona_red_17.11.2010.jpg

3849-pocillopora_17.11.2010.jpg

3849-rorowka_17.11.2010.jpg

3849-seriatopora_pink_17.11.2010.jpg

3849-zoa_eagle_17.11.2010.jpg

3849-zoa_green_17.11.2010.jpg

3849-zoa_ring_17.11.2010.jpg

Zapraszam do oceny i komentarza czy zbiornik zmienia się na lepsze.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ostatnio doszedłem do ładu z parametrami, dozuję ballinga i dokładam nowych SPS'ów które (mam nadzieję ) czują się u mnie dobrze. Mam troszkę glonów - zostawione jako przystawka dla nowego mieszkańca akwarium. W najbliższych dniach mam zamiar zakupić żółtka albo któregoś z Ctenochaetus'ów najchętniej Strigosus'a.

3849-acra_19.12.2010.jpg

3849-acra_purple_20.12.2010.jpg

3849-acra_red_20.12.2010.jpg

Czy ktoś domyśla się co to może być ?? Rośnie już od jakiś 2 tygodni - wygląda w miarę ładnie tylko co to ?? Pewnie glon a nazwę poda ZielonyMintaj :)

3849-alge_pink_20.12.2010.jpg

3849-montipora_20.12.2010.jpg

3849-monti_clown_20.12.2010.jpg

3849-pavona_red_20.12.2010.jpg

3849-pocillopora_20.12.2010.jpg

3849-seriatopora_pink_20.12.2010.jpg

3849-zoa_020_20.12.2010.jpg

3849-zoa_020_21.12.2010.jpg

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Fajnie że komuś się podoba, jeszcze nie potrafię oddać na zdjęciach uroku zbiornika. Ostatnio docieram się z nowym sprzętem. Prośba do oglądających - napiszcie jeżeli coś wam się spodoba. Jeszcze kilka zdjęć trochę bliżej.

3849-zoa_024_21.12.2010.jpg

3849-acra_red_21.12.2010.jpg

3849-pavona_red_21.12.2010.jpg

3849-seriatopora_pink_21.12.2010.jpg

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.