Skocz do zawartości
kapuhy

Ulepszamy ReefMaxa :)

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję dzielenie się w tym temacie waszymi ulepszeniami, przeróbkami, patentami i innymi pomysłami dotyczącymi ReefMaxa. Mile widziane fotki, rysunki etc.

Proszę o wstawianie samych zastosowanych rozwiązań, bez dysput nt. samego zestawu :waving

W fabrycznym zestawie najbardziej wkurzała mnie pierwsza z komór panelu, przed odpieniaczem. Woda spływająca z płytki zraszającej potrafi hałasować nawet przy dość wysokim poziomie wody, trzeba często ją uzupełniać. Jak odpuściłem dolewanie przez jakiś czas, to potem chodziłem po chałupie i szukałem gdzie tak cieknie :)

Problem rozwiązałem wywalając płytkę zraszającą, a pomiędzy koszyk i szybę wstawiłem grzebień przelewowy. Po przeciwnej stronie koszyka wsadziłem upchnąłem wąski kawałem pleksy, więc grzebień siedzi "na wcisk". W każdej chwili można go podnieść lub opuścić, regulując wysokość lustra wody i poziom wody w komorze. Podnosząc poziom lustra ponad plastikową obudowę dodatkowo zmniejsza się oślepianie przez świetlówki przy mocno falującej powierzchni wody - co przeszkadza przy oglądaniu baniaka "z podłogi" :)

Przepraszam za jakość fotek, postaram się później o lepsze.

dsc01335s.jpg

dsc01334n.jpg

Przy okazji wywaliłem z koszyków biobale, przez pewien czas zastępując je absorbentami, węglem itp. Finalnie jednak wszelkie "wsady" znalazły się w ostatniej komorze panelu, gdzie są mniej narażone na zasyfianie-część brudów wyłapuje odpieniacz. Z kolej w najwęższej komorze wylądowała grzałka, a dodatkowo w miarę potrzeb wąski i długi pasek waty filtrującej-wygodny dostęp, łatwo go z góry wyciągnąc do przepłukania.

Kolejną przeróbką było spowolnienie wentylatorów z pokrywy - dla mnie stanowczo za głośnych. Sprawę rozwiązał rezystor wpięty w obwód każdej pary wiatraków, o ile dobrze pamiętam ok. 200 Ohm okazał się w sam raz. Rezystor wrzuciłem w koszulkę termokurczliwą. Do wentylatorów dochodzi napięcie 12V, czyli bezpieczne - ale ew. przeróbkę robicie na własne ryzyko :)

Pozdrawiam wszystkich ReefMaxiarzy :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny pomysł i estetycznie zrobione, poza wyłamanym zębem. Teraz już tylko wstawić automatyczne uzupełnianie wody i możesz akwarium zostawić na tydzień bez opieki.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę mocowanie to kompletna prowizorka, ale w sumie razem z grzebieniem sprawdza się świetnie. Cicho jest nawet przy dość niskim poziomie wody, a jak nie ma czego dolać pod ręką-jeden ruch, obniżam grzebień i w komorze wody znowu na maxa :waving A ząbek jakoś poległ w ferworze walki :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#267249 lukaszkur :

Teraz już tylko wstawić automatyczne uzupełnianie wody i możesz akwarium zostawić na tydzień bez opieki.

a po powrocie szczoteczka w dłoń i szorować szybki ;] Poza tym należałoby dodać jeszcze automatyczne karmienie.


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuchy@

odnośnie Twojego linka w watku dolewka

mysle ze nie ma potrzeby sie licytowac kto gdzie ma sie wpisywac:)

wazne by sobie pomagac, dzielic, uczyc nawzajem

pozdrawiam!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze "tuning Reefmaxow" to bardzo fajny i potrzebny watek. Gdybym zastosowal pomysl Kapuchego to pewnie nie stracilbym Blazenka. W sobote wpuscilem do swojego RM 2 malutkie Amphipriony Ocellarisy (ok 1.5cm). Wieczorem nie moglem jednego z nich znalezc. Po dlugich poszukiwaniach (... gdzie jest Nemo??? - nie moglem sie powstrzymac... ) okazalo sie, ze bidulek przedostal sie przez grzebien i utknal na plytce zraszajacej. Gdyby nie bylo plytki to pewnie w koszyku by przezyl.

Na razie zrobilem prowizorke i przeplotlem kilka gumek recepturek pomiedzy zebami grzebienia. Efektem jest kratka ok 3mm x 3mm.

Przy okazji pytanie. Czy zastanawial sie ktos nad podlaczeniem jakichkolwiek zewnetrznych urzadzen do RM? Zewnetrzny odpieniacz, reaktor lub auto-dolewka? Sam zastanawialem sie nad mozliwoscia zrobienia mini-sumpa ale nie wiem czy to jest wykonalne / czy ma sens? Mysle, ze samo zwiekszenie ilosci wody w obiegu o 20-30l juz sporo by dalo. Co myslicie na ten temat?

Pozdrawiam serdecznie i dzieki Kapuchy za zalozenie super tematu na forum.

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#280109 luft :

Kapuchy@

odnośnie Twojego linka w watku dolewka

mysle ze nie ma potrzeby sie licytowac kto gdzie ma sie wpisywac:)

wazne by sobie pomagac, dzielic, uczyc nawzajem

pozdrawiam!

Źle mnie zrozumiałeś, nie chodzi o jakieś licytowanie (skąd taki pomysł?), a o umieszczenie wszystkich zrealizowanych pomysłów na upgrade ReefMaxa w jednym miejscu - żeby nie przekopywać się niepotrzebnie przez forum. Bynajmniej nie chcę tu przenosić jakichkolwiek dyskusji, jak już zbierze się parę usprawnień, to poproszę moderatorów o pozamiatanie zbędnych postów :)

Kubaaas, faktycznie takie maluchy z oryginalnym grzebieniem poradzą sobie bez problemu, po założeniu "normalnego" nawet po jego przeskoczeniu trafiłyby do wody, a nie na płytkę zraszającą. Mądry Polak po szkodzie...

Zewnętrzną auto-dolewką pochwalą się koledzy - mam nadzieję :p Ja myślałem o nieco bardziej radykalnym kroku, tzn. wywaleniu wklejonego panelu, dołożeniu pudełka przelewowego i sumpa w szafce. Pozwoliłoby to na zachowanie zalet ReefMaxa (estetyczny, zgrabny wygląd, kompaktowość, niezłe światełko ze sterowaniem, chłodzenie) i zniwelowanie największych wad (kiepska głębia, skazanie na przeciętny odpieniacz). A już najlepiej by było, gdyby AquaEl sam opracował zgrabne pudełko przelewowe do upgrade'u baniaczka :yes

Cieszę się, że temat komuś się spodobał - chociaż odzew na razie nikły. Widać, że ReefMax jest tak dopracowany, że nie ma w nim czego poparwiać ;)

Podrowienia dla ReefMaxiarzy :)

PS.

Gdzie Wy widzicie to "c" w moim niku :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co moge powiedziec co wiem to na innowacje aquaela w temacie w najblizszej przyszlosci nie ma co liczyc. chyba ze nagle zatrudnia nowych ludzi. co do odpieniacza, to znajomy mocno szuka wydajnego zamiennika ktory wejdzie w TA dziure. obecnie wsadzil tam jakis tyle ze wystaje chyba 10 cm ponad wiec maloestetycznie. ostatnio blisko szczescia bylo... 8,5 cm nie puściło jednak na szerokosc podczas gdy jest tam zaledwie 7,7 cm z tego co mierzylem.

co do pakowania wszystkich wątków: światło, odpieniacz, autodolewka w jeden kocioł to dla mnie nie jest to najszczesliwsze, ale nie bede sie wybijac. uwazam tylko ze latwiej jest poki co poruszac sie w odzdzielnych watkach


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja w pierwszy koszyk włożyłem fizelinę, teraz jak mam poziom wody w pierwszych dwóch komorach na połowie wysokości to nie słychać jak się woda przelewa, natomiast w ostatniej mam filtr z pelletkami. Odpieniacz nijak nie daje się wyregulowac :),

ale postanowiłem przenieść pelletki do pierwszej komory, tym sposobem w miejscu dwóch pierwszych koszyków będzie filtr na pelletki a nad nimi koszyk z fizeliną.

Zrobię tak ponieważ nie mogę sobie poradzić w żaden sposób z pęcherzykami powietrza, które wcześniej wyłapywały miecze.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po dwoch godzinach grzebania przy RM nie mam dobrych efektow.

Na dzien dobry obale mit zwiazany z gąbka tapicerska - nie wiem kto to wymyslil - lecz stwierdzic moge tylko iz gestosc gąbki negatywnie wplywa (powstrzymuje) na rotacje wody w obiegu - wiec bez sensu! Flizelina nie do pobicia!

wyrzucilem patyki z nr3 zastepujac je flizelina

odnosnie montazu nowego wirnika z biokulki - totalne niepowodzenie - plastikowy wirnik zlaczony jest z magnesem bezposrednio jako zwarta całość. Majac tylko jeden taki wirnik nie chcialem ucinac do eksperymentow łopatek wirnika, a jedynie dopasowac wykrój biokulki, mocujac do lopatek przy pomocy super glu. po dlugich probach udalo sie, ale praca wirnika byla bardzo nierownomierna przez co nieefektywna. Byc moze wieksza sumiennosc wycinku biokulki zakonczy sie kiedys sukcesem, ale zrażony dzisiejsza proba dam sobie odpoczynek w temacie:)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"REZYSTOR" mógł byś wkleić schemat lub fotki jak to wygląda i jak się montuje? Niestety jestem atechniczny i muszę łopatologicznie :)


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, naprawdę to zbyt proste na jakikolwiek schemat :) Wyłączasz światło, otwierasz pokrywę, odkręcasz osłony po prawej i lewej stronie - te, w których zamontowane są wiatraki, 2 wkręty - i wysuwasz. O ile dobrze pamiętam, to nawet nie trzeba wyciągać świetlówek do tego. W każdej osłonie masz upchane przewody, elektryczną kostkę połączeniową i wiatraki. Kostkę wysuwasz, odkręcasz jeden z przewodów (bez znaczenia który) i dolutowujesz do niego rezystor ~200 Ohm. Rezystor najlepiej wrzucić w koszulkę termokurczliwą, a jego drugi koniec przykręcasz do kostki. Właczasz światełko żeby sprawdzić, czy wiatraki działają, skręcasz całość i gotowe. Oczywiście będziesz potrzebował po jednym rezystorze na każdą parę wiatraków.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dokładny opis. Po zamontowaniu takiego rezystora jak bardzo spadnie prędkość/słyszalność wiatraków?


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo, poprawa jest duża. Nie można przesadzić ze zmniejszaniem napięcia, bo wtedy zaczynają się problemy z załączaniem - wiatraki mogą nie ruszyć. Jeżeli nie masz problemów z temperaturą, to np. na zimę jedną parę wiatraków można zupełnie wyłączyć (odpiąć zasilanie z kostki).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z temperaturą mam dziwnie raczej, zmieniłem oryginalną grzałkę na mocniejszą i ustawiłem termostat na 25,5 stopni, temperatura mi waha się i skacze w ciągu dnia między 25,1 a 25,8, pomimo takich samych warunków w pomieszczeniu.

Tylny wiatrak jest wyłączony, chodzą tylko te po bokach.


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takimi wahaniami się nie przejmuj, to norma. I miałem na myśli wyłączenie właśnie jednego z bocznych, można zostawić np. sam nawiew.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu na forum widziałem pokrywę z domontowaną czwartą świetlówką, szukam i szukam i znaleść nie mogę, poratował by ktoś linkiem...


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie.

ja tez dolozylem 4 swietlowke i....

ostatnio zepsula mi sie grzalka (bezpieczniki wywalily ze az milo)

dzieki 4 swietl. i zdjetej szybie mam caly czas ok 24,8 do 25,1 oC.


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak często czyścisz sól z oświetlenia?? :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj po namysle (czyszczenie swietlówek) zrobiłem troche inaczej - zalozylem szybe ale wylaczylem wietraczki z prawej strony - wyciagajace powietrze.

i jest super - grzanie wody z 4 T5 - 25oC do 25,4oC.


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakty i dane techniczne są takie fabryczne wentylatory XFAN RDL4010B 4,500 obr./min. przepływ powietrza CFM 6.94 głośność 25.89 dBA natomiast na pewnym portalu aukcyjnym dostępny jest w wymiarze 40x40x10 (oryginalnym) wiatrak firmy SCYTHE MINI-KAZE 40x40x10mm o parametrach 3,500 obr./min. przepływ powietrza CFM 4,11 głośność 14 dBA koszt za sztukę to 20,90 PLN. Teraz mówiąc o hałasie vs wydajności to myślę, że na okres zimowo-wiosenny wydajność cichszych wystarczy. Różnica na tylko jednym wiatraku 11.89 dBA x 4 = 47,56 dBA.

20-60 decybeli to dźwięki bezpieczne, np. szelest liści, tykający zegar, szum cichej ulicy, zwykła rozmowa, śpiew ptaków.

75-100 decybeli to dźwięki ryzykowne, np. gwar w restauracji z muzyką, szum głośnej ulicy, odgłos jadącej ciężarówki i autobusu, pracujący silnik kosiarki do trawy.


ReefMax 80 - 2 x Aquel Reef Circulator 2600 - 1 x ATI Actinic Blue - 2 x ATI AquaBlue Special

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Graber

To jeszcze zalezy od częstotliwości dźwięku. W przypadku wiatraczków i tła, jakim są odgłosy w pokoju ten poziom wynosi od 20 do 40 dBA.

Teraz co do wiatraczków...

Głośność wiatraczka w tym przypaku w największym stopniu zależy od prędkości obrotowej. Jestem prawie pewien, że inzynierowie Aquela w ty przypadku nie liczyli natężenia przepływu ciepła przez wiatraki. Wstawili po prostu cztery standartowe wiatraczki, które powinny przetłoczyć ileś tam powietrza, zeby odprowadzić pewną ilość ciepła.

A teraz do rzeczy... jeśli chcesz wyciszyć wiatraczki w pokrywie, to masz kilka opcji:

1. Wymienić wiatraczki na większe, które mają mniejszą prędkość obrotową (a tłoczą tyle samo powietrza) i są przez to dużo cichsze - ta opcja odpada, bo nie ma na to miejsca,

2. Zmniejszyć prędkość obrotową oryginalnych - to można najłatwiej zrobić przez wstawienie potencjometru, który możesz kupić na allegro w dziale - wiatraki komputerowe.

3. Zmontować chłodzenie wodne i ewentualne radiatory - wtedy będziesz miał zupełną ciszę :clowning

Możesz o tym poczytać więcej jak przejrzysz tematy związane z tuningowaniem chłodzenia komputerów.

Szkoda, że inżynierowie z Aquela nie wstawili do panela podzespołu sterującego prędkością obrotową wiatraków w funkcji temperatury. Rozwiązanie takie jest w prawie każdym wiatraczku na procesorze i jest bardzo tanie w masowej produkcji.

Niestety, jak przyjrzymy się bliżej (tak po inzyniersku) ReefMaxowi to strasznie to zajeżdża chińszczyzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o nowych odpieniaczach Hydor?

Jeśli macie je zastosowane to w jaki sposób rozwiązaliście sprawę obiegu wody? Fajnie byłoby zobaczyć jakieś zdjęcia, bo wiem, że kilka osób na forum ich używa. :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Hydora i u mnie sprawuje się on wyśmienicie - chociaż mam jeszcze niewielka obsadę, więc zabiorę tu głos głównie statystycznie.

Odpieniacz umieściłem w drugiej komorze (tak jak czujniki automatycznej dolewki) a pod odpieniaczem zamontowałem pompkę MAXI-JET MJ 750 (670 l/h - 164 cm H) tak by zasysała ona wodę spod odpieniacza. Od pompki gumowym wzmocnionym wężem obieg puściłem tak jak widać przez szczelinę oddzielającą drugi i trzecią komorę do właśnie trzeciej komory. Węża dałem nieco więcej by wylot świeżej wody nie następował przy dnie - informacja może mało istotna, ale wolę być skrupulatny i również o tym napisać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.