Skocz do zawartości
Ziemniok

Odpieniacz !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Po 4 godzinnej kąpieli w wodzie RO z kwaskiem cytrynowym, oczysczeniu z grubsza z syfu odpieniacz zaczął "pienić"...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też walczyłem z odpieniaczem w RM. Zauważyłem, że jak poziom wody jest wysoki (najlepiej do pełna) to odpieniacz działa zdecydowanie lepiej. Ważne jest też ustawienie samego odpieniacza. Trzeba nim troszkę poruszać żeby znaleźć pozycję, w której działa najlepiej. Co do jakości piany to udało mi się tak wyregulować, że piana jest "pół mokra". W zbioriczku codziennie zbiera mi się około 50 ml brudnej żółtej wody, którą regularnie wylewam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem częściowe rozwiązanie problemu - robi się to bezinwazyjnie i w 5 minut - trzeba zrobić 2 rzeczy:

1 - przedłużyć mu ten kawałek rurki który wyrzucać ma piane do kubka a wyrzuca wodę z pianą. Piana bedzie szła wyżej, dłużej i dzięki temu zdąży sie lepiej "osuszyć".

W tym celu najtaniej można się posłużyć szyjką od małej butelki PET po Coli, wodzie mineralnej itd.

Szyjkę odciąć nożem, nożyczkami itd, oszlifować ze szyjki gwint - wtedy wejdzie na wcisk idealnie do wylotu rurki reakcyjnej odpieniacza.

dobrać wysokość tak, by szyjka kończyła się dosłownie milimetr przed "sufitem" jaki tworzy ten przezroczysty dekiel od kubka.

jeśli nie wystarczyło i nadal wywala wodę, przedłużyć szyjkę jeszcze bardziej(nowa butelka), wywalić dekiel oryginalny a całość przysłonić (nakryć) dnem odciętym od nieco większej butli, żeby pękająca piana nie pryskała naokoło tylko ściekała w dół do zbiornika na syf po ściankach wewnętrznych pozostałej części butelki.

2 - wyregulowanego dopływu powietrza do zwężki, o ile się uda to już nie ruszać. Nie zdejmować kubka - zawartość kubka która i tak będzie mokra odsysać strzykawką

Poprawa jest widoczna i odczuwalna ale cudu w postaci szlamu w kubku nie ma sie co spodziewać, bedzie woda bardzo brudna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panda daj fotkę jak to u Ciebie wygląda.... Proszę no nie bądź taki niedobry... :strutin


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtam,

Proponuję wymienić oryginał z Reefmaxa na DIY ze strzykawek o którym gdzieś już pisałem, bo widzę, że pieni nie gorzej niż owe firmowe "cudeńko" :)

Pozdrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#269950 sPRYTny :

baddboy,

Wstaw zdjęcia jak Ty to masz teraz rozwiązane.

Ja dziś swój rozłożyłem na części pierwsze w celu wyczyszczenia, nie było w nim zbyt wiele syfu.

Mój odpieniacz wywala mokrą piane która po jakimś czasie przemienia się w zasyfioną wodę.

Wiec lepsza mokra piana niż brak jakiejkolwiek piany i czy mokra piana jest taka zła?

wstawię filmik na yoytube, jakoś nie potrafię ostatnio fotek wstawiać:-(


baniak 240 l 120x40x50, oświetlenie 4x54 W Hagen Glo, odpieniacz deltec MCE 600, pompy 2xJVP102

Przyjmę szczepki:-)

Link do filmu mojego akwa: http://www.youtube.com/watch?v=qgd-gT1iVWU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100 litrów wody strzykawkowy odpieniacz to chyba kapkę mały... taki jest dobry ale max do 50 litrów...

Proszę tylko nie mów że by wsadzić dwa ;p:bump1


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na 100 litrów wody strzykawkowy odpieniacz to chyba kapkę mały... taki jest dobry ale max do 50 litrów...

Cóż kolego u ziemnioka chyba narazie nie ma alternatywy, a litrażem bym się nie sugerował a raczej obsadą. Z tego co widziałem to raczej za gesto nie ma!!

U mnie gestwina straszna a NO3 koło 1 więc myśle, że mozna by doraźnie spróbować :)

Pozdr,

tomko

ps. Nie no zboczony nie jestem 2 to gruba przesada


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) tak, masz racje obsada jest ważna..

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pełen sukces bo piana sama z siebie zrobiła się sztywna i jest sucha - bez żadnych przeróbek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a takie pytanie początkującego:

Dlaczego piana musi być sucha? - czy chodzi tylko o to, że jak za dużo wody będzie wywalać, to z kubka na syf zacznie się przelewać?

Czy może o to, że sucha piana "lepiej transportuje syf"

PS. nie krzyczcie, ale czytałem podstawowe info a tam o odpieniaczu napisane jest tyle, że powinien produkować suchą pianę ale nie wyjaśniono dlaczego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tymi zdjęciami... po co ten temat jak nie widać efektów...

Sucha piana lepiej wytrąca białka zgromadzone w wodzie.. co idzie za tym. Im więcej bąbelków daje system odpieniacza (kostka... wirnik igiełkowy bądź zwykły, igiełkowy najlepszy.)tym więcej cząsteczek zanieczyszczeń jest wytrącanych.... jeśli piana jest (potocznie nazwaną) sucha to oznaka tego że jest bardzo dużo bąbelków i odpieniacz dobrze wytrąca białko.

Na mieszałem.... przepraszam.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję teraz rozumiem.

A spotkałem się z wypowiedzią, że "morka piana" usuwa mnóstwo no3 - to prawda?

Czy od-pieniacze posiadają regulację/przełączki jak mają produkować pianę - bardziej suchą bardziej mokrą?

Co ma wpływ na suchość pinay?

wysokość kolumny reakcyjnej

jej szerokość

Czy może dokładność mieszania wody i powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj "szukaj" dużo jest informacji na temat odpieniaczy białek w internecie czy na forum tutaj.. Chodzi o to ze byś nie zaśmiecał tego tematu, jest on poświęcony odpieniacza w zestawie RM i jego pracy czy ustawień, modyfikacjom.

Odpowiem Ci na te pytania ale nie pytaj więcej w tym temacie.

Tak to prawda.. odpieniacz usuwa tłuszcze, kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne, aminy, lipidy, fosforany, fenole, węglowodany, jodki, metale związane z białkami.

Wydajność odpieniacza regulujesz ilością babelków w komorze reakcyjnej, zazwyczaj każdy odpieniacz ma możliwość tej regulacji, mniejszą.... większą.... ale zawsze jest...

Na jakość wytwarzanej piany ma wpływ wiele czynników w zależności jaki odpieniacz

Czy to na kostkę z drewna lipy i pompkę napowietrzającą. Z pompą wody bez wirnika igiełkowego bądź z igiełkowym, dyszą venturiego, długością komory reakcyjnej, całego komina a nawet jakości i poziomu wody...

To jaka technika jest w odpieniaczu użyta zależy od dokładności mieszania wody i bąbelków.

Najtańsze rozwiązanie, ale często wystarczające i lepsze od tanich odpieniaczy z pompą jest używanie odpieniacza z kostką drewna lipowego.

najlepiej miesza wodę wirnik igiełkowy i zwężka venturiego.

Ale odpieniacz nie będzie pracował, jeśli nie będzie nic brudzić wody.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo gada mało robi.. gdzie ta fotka...!!!!!!!!!!! Bo pojadę do Ciebie... :) (joke)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za co wobec tego płacimy w RM?

Swiatło na dzień dobry trzeba wymienić, odpieniacz też by wypadało, cyrkulacji właściwie brak....

hm:googleye...


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LUK4344, za design :) i za compact...

wg. mnie to fajny zestaw dla osób bez wymagań litrażowych a lubiących porządek. ale nie do końca zgadzam się że na początek, bo w przypadku początkyjącego akwarysty, który chce mieć i dużo i szybko to się nie sprawdzi.

oczywiście nie chcę generalizować :)

zasiedlany powoli reefmax i z głową może być naprawdę ozdobą.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiał z Was ktoś wirnik odpieniacza, zastępując łopatki obciętym biobalem?

Jakie efekty?

Jeśli czas pozwoli to do tygodnia wykonam swoją przeróbkę


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wirnik z biobala ucięty prawidłowo i solidnie wklejony idealnie i centralnie nie sprawia najmniejszych problemów a wydajność zupełnie jak przy fabrycznych konstrukcjach np. deltecowskich


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie ściślej opisać to rozwiązanie...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, biokulke ścinasz z obu stron tak ze zostaje Ci walec o szerokosci kilku mm - na szerokosc wirnika, podobnie jest z wymiarem fi.

w przeciwienstwie do lopatek wirnika oryginalnego struktura biokulki ma bardziej zlozona budowe z "pręcików", ktore pięknie biją pianę. tak scięta biokulka nakladana jest na metalowa czesc silnika w miejsce turbinki i zaklejane/wkladane na wcisk. pomysl/wykonanie/praktyka sprawdzone przez starszych akwarystow w ich pompach


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft

Ciekawy pomysł z tym wirnikiem. Mógłbyś zrobić zdjęcie i wkleić na forum ? ... W końcu jesteś fotografem :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokazał mi to kolega Dominik i dał w prezencie dwie całe kulki mówiąc - no to do dzieła:)

odpowiednio zmotywowany wezmę się za to w poniedziałek jak wrócę z materiału.

podzielę się z Wami, czy sztuka ta mi się udała, czy tez będzie trzeba zmarnowac więcej kulek:)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

p.s.

i jak widzicie w linku Peńka - nie chodzi o biokulki z reefmaxa


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.