Skocz do zawartości
premiero

Salifert - Instrukcje do testów

Rekomendowane odpowiedzi

I mamy dwa punkty prawdy,dlatego ja obliczam zawsze na środek i jest to bezpieczniejsze.Jak "Starzy" pisali,ważne są stabilne warunki,lepiej nie robić gwałtownych ruchów i na siłę nie korygować parametrów.Czasem warto zrobić jeszcze jeden test na potwierdzenie jeśli bardzo odbiega wynik od poprzedniego.Pamiętać też trzeba,że Salifierd wraz z czasem od otwarcia pudełka zaczyna zaniżać wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisze Inmar, testy służą jako odniesienie do wlasnej praktyki

dlaczego napisalem "moment zmiany koloru, a nie jego nasycenie" ponieważ producent w instrukcji napisał "kropelkuj aż kolor próbki zmieni się na szary bądź niebieski" (dodając pare kropli dalej uzyskujemy nasycenie błękitu jak pisze Cergoth )

Jeśli natomiast zrobicie za przykładem Testera to też wielkiej odchyłki nie będzie ~jakies 30ppm. Wazne by obrać jedną technikę pomiaru.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz powtarzam ze w prawidlowo wykonany test wymaga pelnego koloru a nie koloru posredniego.

Dla przykladu wezmy test Ca (nie chce mi sie szukac metodologii dlategp przedstawie to w sposob mocno uogolniony)

Przed ostatnia faza testu wszystkie jony Ca2+ sa zwiazane w postaci rozowego kompleksu. W ostatniej fazie miareczkujemy ten kompleks substancja ktora reagujac z Ca2+ zmienia kolor na niebieski. Ilosc zuzytej substancji jest przeliczana w tabeli na zawartosc Ca2+. Jesli w fazie poczatkowej mamy kolor rozowy -( zaden jon Ca2+ nie przereagowal) a w fazie koncowej mamy kolor niebieski (wszystkie jony Ca2+ przereagowaly) to kolor rozowo-niebieski oznacza ze tylko czesc jonow Ca2+ przereagowala i uznanie tego jako wynik ostateczny jest bledne poniewaz wynik jest zanizony.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:waving

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd ma Zielony Polską instrukcję,ale na pewno tam było napisane inaczej.Angielskiej nie poczytam sobie.:wallbash:

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako,że waśnie skończyłem niedzielne testowanie wody to z ciekawości jeszcze raz przeczytałem instrukcje bo zasialiście mi normalnie ziarno niepokoju, ponieważ robiłem i tak i tak w zależności od badanego czynnika. I wychodzi na to, że każdy z osobna i wszyscy razem macie racje :thumbup: Czyli dobrze robiłem.

Ca - do nasycenia koloru niebieskiego, bo wyraźnie mamy w instrukcji(...until the color changes from pink-red to a clear blue color.)

Mg - do pierwszej zmiany na szary lub niebieski, w zależności który pierwszy się pojawi, bo wyraźnie mamy w instrukcji(...until the color changes to gray or blue [whichever color is observed first])

Kh - do pierwszej zmiany na pomarańczowo-czerwony lub różowy, w zależności który pierwszy się pojawi, bo wyraźnie mamy w instrukcji (...until the color changes from blue/green to an orange-red or pink color [whichever color is observed first])


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wstawiam instrukcje dla testów Saliferta po polsku

Mg , No2 , No3 , Po4, KH ,PH, NH4,Ca

salifert_kh.pdf

salifert_mg.pdf

salifert_no2.pdf

salifert_no3.pdf

salifert_ph.pdf

salifert_po4.pdf

Salifert-nh3nh4.pdf

Saliert-Ca.pdf

Edytowane przez Norbertt 24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota, plusik ode mnie

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero rozpoczął przydatny temat - bynajmniej ja go "przerobiłem w praktyce"

@norbert24 - podrzucił pdf'y

Ja dzisiaj zrobiłem videotutorial do testu Ca. Uwagi mile widziane ;-) Nie jestem zawodowo związany z wideo, to moje "made in home".

http://youtu.be/Dq1knRIXWNM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@premiero rozpoczął przydatny temat - bynajmniej ja go "przerobiłem w praktyce"

@norbert24 - podrzucił pdf'y

Ja dzisiaj zrobiłem videotutorial do testu Ca. Uwagi mile widziane ;-) Nie jestem zawodowo związany z wideo, to moje "made in home".

http://youtu.be/Dq1knRIXWNM

Witam

adam s :czapki z głów:) :icon_yes::clapping :clapping :clapping i ogromny plusik

pozdrawiam

Robert

Tak na marginesie jakieś nowe etykietki na odczynnikach :geek:


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie testy saliferta znajdziecie też tutaj...filmiki z opisem każdego testy http://www.microaqua...salifert-testy/

Dobry link zapodałeś. Dodałem do ulubionych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek jak z wyznań alkoholika.

Napisy fajne, ale liczyłem, że usłyszę Twoją narrację.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam wszystko pieknie ale nie dodales na poczatku aby probowke wyplukac w wodzie z akwarium, to dosyc wazny krok na poczatku.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Początek jak z wyznań alkoholika.

Napisy fajne, ale liczyłem, że usłyszę Twoją narrację.

Mam mutację i się nie odważę ;-)

@CNCrob - słuszna uwaga

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zauwazylem ze w momencie kiedy zmienia sie kolor potrzebuje dodac jeszcze dwie kropelki do pelnego nasycenia ale jesli dodam tylko jedna i dobrze pomieszam, triszke dluzej to tez osiaga pelne nasycenie. Sadze ze tak jak Marek napisal, to wyposrodkowanie moze byc najbardziej miarodajne. Ale najlepiej jak ktos mierzy jedna technika to musi konsekwentnie ja stosowac. Inaczej beda rozbieznosci.

pozdrawiam

Adam, bardzo fajny filmik :thumbup:

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry link zapodałeś. Dodałem do ulubionych.

Witam

adam s to jest stronka producenta nie każdy na początku swojej drogi wpadnie na to, gro początkujących w naszym hobby trafia na stronę nano reef.pl i dla tego proponuję a żeby kontynuować tuto-riale w naszym polskim wydaniu, na pewno wielu początkujących kolegów odezwie się do Ciebie z prośbą o wytłumaczenie co i jak robić. Nie wszyscy mówią i piszą w obcych językach.

Pozdrawiam

Robert

Ps. Darecki ja też tak mam po powrocie po imprezie zawsze mi brakują dwa gule :lol: , atak na poważnie zawsze zapisuję pierwsze wskazanie pomiaru a następnie jeszcze dwie lub trzy kropelki, a potem porównuję, z poprzednimi pomiarami.

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a co powiecie o nowym teście na potas,czy ktoś go używa?

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmy wciągające jak ten o facecie w łódce :)

@adam_s - w 2:30 jest "pozuj" :)

Takie pytanie co do testu saliferta Ca - jeśli weźmiemy mniejszą dokładność, to trzeba nalać 1ml wody, pół łyżeczki fioletowego proszku, 4 krople wody, a trzeciego reagenta całą strzykawkę jak w pełnym teście. Pytanie jest takie - czy należy odlać pozostałość ze strzykawki 1ml z powrotem do butelki nr 3 tak aby starczył na 2x więcej testów?


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze odlewam do butelki resztę. Bez względu jaki rodzaj testu przeprowadzam. Chociaż ja zawsze robie pełny. Przecież jest on czysty, strzykawka jest użyta tylko do niego i nie dotykam innych płynów więc mozna odlewac.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jan Suzin ani Krystyna Czubówna nie jestem, ale jakoś się udało poprawki zrealizować. Jak to zobaczyłem na spokojnie to poczułem sie jak Adam Słodowy ;-)

@szarykruk - wideo pozostało to samo, poza czołówką, narracja dodana

@CNCrob - opowiedziałem o wyczyszczeniu próbówki

@Kyzak - literówka poprawiona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap: ADAM !!!

Masz zamiar nakręcić kolejne tutoriale do reszty testów?

[EDIT] Jeżeli byś się zdecydował to można by wtedy wyczyścić ten temat i zostawić tylko post z linkiem do YT i ewentualnie z linkami do instrukcji pdf od producenta lub jakiegoś sklepu, który udostępnia te instrukcje.

Edytowane przez Bartek Łódź (wyświetl historię edycji)

Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap: ADAM !!!

Masz zamiar nakręcić kolejne tutoriale do reszty testów?

[EDIT] Jeżeli byś się zdecydował to można by wtedy wyczyścić ten temat i zostawić tylko post z linkiem do YT i ewentualnie z linkami do instrukcji pdf od producenta lub jakiegoś sklepu, który udostępnia te instrukcje.

Mam już nakręcone KH Saliferta, został tylko montaż i komentarz. W przyszły weekend kręcę Mg Saliferta i Potas.

Tak - trzeba poprosić modów o podpinkę i oczyszczenie wątku. Przyznaję, że naśmieciłem. ;-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można powiedzieć, że teraz temat jest w fazie beta testów... Adam będzie może tutaj umieszczał filmiki, jak ktoś będzie miał słuszne zastrzeżenia to będzie można to skorygować a potem finalne wersje trafią do 1 posta tematu a cały temat zostanie wyczyszczony :) co Wy na to nasi "kochani" moderatorzy? :police:


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.