Skocz do zawartości
Kubaaas

SPS Nie tylko dla orlow

Rekomendowane odpowiedzi

Podziwiam Kuba, i mocno dziękuje za zaangażowanie... ostatnio mało takich topiców zazwyczaj są mdłe...

J


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeden z lepszych tematow w ostatnim czasie na tym forum, tak trzymac !


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozytywnie motywujecie mnie komentarzami wiec dodam jeszcze pewna ciekawostke na dobranoc.

Zaczalem szukac informacji o tym jak dokladnie koralowce buduja szkielety z weglanu wapnia. Okazalo sie, ze na bardzo szczegolowym poziomie tak na prawde nikt w 100% nie wie :) ale z tego co wiadomo to odbywa to sie na bardzo podobnych zasadach do tych opisanych w artykule powyzej. Istnieje bardzo cienka plynna warstwa pomiedzy zywa tkanka korala a szkieletem. W tym obszarze nastepuje "kalcyfikacja" czyli laczenie jonow wapnia (nie tylko) i weglanu tworzac weglan wapnia (szkielet wapienny). Korale posiadaja mechanizm, ktory pozwala zdeponowac poczatek struktury krystalicznej w miejscu gdzie ma byc wzrost. Dalej w tej okolicy zwiekszaja koncentracje weglanu i wapnia oraz uzywajac CO2 zwiekszaja pH przyspieszajac osadzanie sie weglanu wapnia (CaCO3). Bardzo powaznymi inhibitorami tego procesu sa ... o dziwo ... fosforany :), ktore mieszaja w strukturze tego krysztalu wpychajac sie na miejsca jonow wapnia. :) Ponadto z badan wynika, ze stezenie Ca powyzej 360ppm nie wplywa na tempo przyrostu wiec chyba nie ma co sie naprezac zeby miec 450ppm w baniaku. Wazniejsze wydaje sie byc pilnowanie stabilnego KH i ustalenie odpowieniego pH.

Chcialem sie tymi ciekawostkami podzielic poki mam faze :)

Pelen artykul tutaj.

http://www.advancedaquarist.com/2002/4/chemistry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Topic super ,a odnośnie Ph to uważam iż jest to jeden z parametrów na który mamy ograniczony wpływ w akwa ,można ingerowac co2 gdy jest za wysokie ale z podciągnięciem w góre już jest problem


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest w pigułce to co wyżej

http://pl.wikipedia.org/wiki/Iloczyn_rozpuszczalno%C5%9Bci

Fosforany w większym stężeniu kompleksują wapń prowadząc do jego rozpuszczania w wodzie - stąd PO4 powoduje rozpuszczaniw szkieletów.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#351937 Kubaaas :

wydzielajac CO2 obnizaja pH aby spowodowac osadzanie sie weglanu wapnia (CaCO3).

Czy mi się zdaje, czy w powyższym stwierdzeniu widzę niezgodność z informacjami z wyżej zamieszczonego tekstu w rozdziale "Węglan wapnia i pH"

Cytat:

"Wyzej opisany efekt rosnacej proporcji weglanu do wodoroweglanu przy zwiekszonym pH jest jednym z glownych czynnikow tej roznicy (drugim jest, ze wiele korali moze wymagac wiekszej ilosci Ca i KH przy wyzszym pH, poniewaz moga szybciej budowac wapienne struktury w tych warunkach). Chcialbym dodac, ze nie nalezy zakladac iz niskie pH jest lepsze, poniewaz pozwala na latwiejsze utrzymanie wysokich poziomow wapnia i twardosci weglowej oraz zmniejsza osady na pompach. Niskie pH jest takze bardziej stresujące dla wielu korali wapiennych dlatego, ze trudniej jest im budowac szkielety w takiej sytuacji."

Wydaje mi się, na podatawie powyższego tłumaczenia, że wyższe pH ułatwia asymilację węglanu wapnia przez korale.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#351988 Włodzimierz :
#351937 Kubaaas :

wydzielajac CO2 obnizaja pH aby spowodowac osadzanie sie weglanu wapnia (CaCO3).

Czy mi się zdaje, czy w powyższym stwierdzeniu widzę niezgodność z informacjami z wyżej zamieszczonego tekstu w rozdziale "Węglan wapnia i pH"

Cytat:

"Wyzej opisany efekt rosnacej proporcji weglanu do wodoroweglanu przy zwiekszonym pH jest jednym z glownych czynnikow tej roznicy (drugim jest, ze wiele korali moze wymagac wiekszej ilosci Ca i KH przy wyzszym pH, poniewaz moga szybciej budowac wapienne struktury w tych warunkach). Chcialbym dodac, ze nie nalezy zakladac iz niskie pH jest lepsze, poniewaz pozwala na latwiejsze utrzymanie wysokich poziomow wapnia i twardosci weglowej oraz zmniejsza osady na pompach. Niskie pH jest takze bardziej stresujące dla wielu korali wapiennych dlatego, ze trudniej jest im budowac szkielety w takiej sytuacji."

Wydaje mi się, na podatawie powyższego tłumaczenia, że wyższe pH ułatwia asymilację węglanu wapnia przez korale.

Masz 100% racji i bardzo mnie ucieszyles bo to znaczy, ze ktos czyta te wypociny :).

Przy nizszym pH musialaby byc duzo wieksza koncentracja weglanu i wapnia zeby korale mogly z nich korzystac.

Wrocilem do artykulu o tym jak korale buduja szkielety i rzeczywiscie pomylilem sie.

Ponizej jest schemat pokazujacy jak prawdopodobnie odbywa sie asymilacja. Zielona strefa to obszar pomiedzy szkieletem a zywa tkanka. Z tego co rozumiem to w tym obszarze CO2 i H2CO3 sa wykorzysytywane przez koral do produkcji weglanu z czego wynika, ze koncentracja CO2 w tym regionie powinna byc nizsza niz w otaczajacej wodzie morskiej.

image_preview.jpg

Poprawie powyzszy post zeby nie wprowadzac kogos w blad. Dzieki jeszcze raz za wylapanie tego. Staram sie zrozumiec te zjawiska najlepiej jak potrafie ale nie jestem ani chemikiem ani biologiem wiec jest walka pod gorke :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kubaaas, nie przejmuj się. Zdaję sobie sprawę, jak trudno jest tłumaczyć naukowe teksty nie będąc naukowcem. Jako, że trochę podstaw chemii liznąłem to chyba mi łatwiej coś zrozumieć, ale tylko napisanego po polsku:cursin


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawią mnie dwie sprawy związane ze wzrostem. Jak światło i "przepływ" wody nim sterują? Chodzi mi dokładnie o to, czy jak postawimy szczepkę w pobliżu pompy to nowe przyrosty będą od niej uciekać czy raczej zacznie się rozrastać w kierunku źródła cyrkulacji. I podobnie ze światłem (choć tu chyba sprawa na czysty rozum wydaje się oczywista), stawiając szczepkę poza punktem centralnym lampy czy większość przyrostów pójdzie w kierunku światła. A może rozrost następuje w jeszcze inny sposób?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SPS-y stosunkowo źle znoszą lokalizację w bezpośrednim strumieniu z pompy. Najczęściej kończy się to utratą tkanki żywej właśnie od strony zbyt silnego strumienia. Dlatego tak ważna jest cyrkulacja odbita lub najlepiej falowanie obmywające koralowiec ze wszystkich stron. Co do światła to jak napisałeś sprawa jasna - chociaż zdarzają sie rzadko co prawda ale jednak przypadki gdy np. acra rośnie w dół.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie chodziło mi o to czy rosną raczej z prądem wody czy pod prąd, a może w sposób niedeterministyczny (losowy :baby )?...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposob ?:baby:googleye:googleye


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super praca mam zamiar przeczytac wszystko co jest tu napisane bo zaczynam za pare tygodni z sps-ami i widze ze naprawde mozna wiele ciekawych info tu sie dowiedziec


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jeden rosnie pod prad, inne w kazda strone i do swiatla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze odświeżymy watek bo naprawde warto , malo jest takich tematow na forum a ten jakos zamilkl :( pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze odświeżymy watek bo naprawde warto , malo jest takich tematow na forum a ten jakos zamilkl :( pozdr

Postaram sie wkrotce wrzucic jakis nowy material jako podklad do dalszej dyskusji. W miedzyczasie moze DarekB30 chcialby podzielic sie szerzej wnioskami z analizy TOTM'ow z RC? Wczoraj o tym gadalismy i wyszlo troche wspolnych cech tych akwariow.

Edytowane przez Kubaaas (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Postaram sie wkrotce wrzucic jakis nowy material jako podklad do dalszej dyskusji. W miedzyczasie moze DarekB30 chcialby podzielic sie szerzej wnioskami z analizy TOTM'ow z RC? Wczoraj o tym gadalismy i wyszlo troche wspolnych cech tych akwariow.

kuba,

pokoncze te swoje tabelki to wszyscy sie zastanowimy

Potrzebuje jeszcze troche czasu. 10 lat TOTM'ow to jednak kawalek czasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako że posiadam baniak typowo sps-owy,temat ten uważam za trafiony,oczekuję od elit a jest jej sporo wielu odpowiedzi a zarazem podpowiedzi,pozdrawiam Grzegorz

no no widze ,że kolega nie wytrzymał bez szkiełka ? :thumbup:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogromne dzieki za artykuł.

W końcu zrozumiałem dlaczego rano mam krystaliczną wodę a po powrocie z pracy zaczynają w niej unosić się różne farfocle.

Podejrzewam że skok pH w górę za dnia powoduje to że większa ilość cząsteczek ląduje niż startuje i zaczyna się wytrącanie wapnia bo jego ilość w wyższym ph jest większa i zaczyna być widoczna gołym okiem pod 8x39W a pod LEDami była widoczna jeszcze bardziej.

W nocy gdy ph spada, cząsteczki rozpuszczają się (stabilizują roztwór) i znikają.

Jeżeli się nie mylę, to za dnia ilość wapnia i węglanu dostępna dla twardzieli jest mniejsza niż w nocy, a jako że do wzrostu potrzebują także światła ich słaby wzrost może być spowodowany połączeniem tych dwóch zjawisk czyli :

Dużo swiatła za dnia - mało dostępnego budulca

Mało swiatła w nocy - dostateczna ilość budulca ale bez światła nie są w stanie z niego skorzystać.

Myślicie że dobrze myślę, sorry za off topa ale zaczynam z SPSami i póki co są w dobrej kondycji chociaż rosną głównie w dół (budują sobie stopę).

A jeszcze bardziej sorry za wykopaliska :)

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie troszke. Czy zaobserwowaliscie co wpływa na forme korala? jego gestosc itp? czasem widujemy patyki wysokie na 10 cm a czasem ten sam koral tej wielkosci ma 3,4 odnogi. Zastanawia mnie czy naprzyklad lamanie korala wplywa na jego rozgałęzienie, Czy korale maja cos jak stozek wzrostu? Czy cyrkulacja, światło, lamanie wpływa na formę korala? Zapewne zalezy to tez od gatunku, ale moze ma ktos jakies spostrzezenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to dopiero ciekawy temat mam jedną acre co rośnie tylko z prądem wody a gałązki króre musiałyby rosnąć pod prąd zawróciły w drugąmstrone wkleje fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.