Skocz do zawartości
kubek_77

niebanalne ryby do 130l

Rekomendowane odpowiedzi

polecicie mi coś co by wyglądało niebanalnie i nadawało się do 130 litrów? mam gorącą prośbę, bo opisy w polskich sklepach to są lekko ujmując do...

mam mandaryna wspaniałego i córa upiera się nad nemo... co jeszcze? i jaką max ilość? myślałem docelowo o 4 rybach...

mam kilka typów:

- gramma loreto

- ecsenius midas

- Nemateleotris decora lub magnifica

założenie to mało a tak z jajem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paracheilinus filamentosus - Byle samca, bardzo ladna rybka do takiego litrazu powinna sie zmiescic chyba ze chcesz koniecznie 2 szt to mozna by parke sprobowac dobrac tylko nie wiem jak z terytorialnoscia wtedy.

Pseudocheilinus hexataenia - troche bardziej oklepane ale za to bardzo ciekawe kolory jak na swoj rozmiar :lol:


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci polecam babkę symbiotyczną - u mnie żyje z krewetką szkarłatną, super jest ich obserwacja..

A decora lub magnifica.. w twoim litrażu tylko 1 szt


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem... że jedna sztuka tylko czy to w ogóle ma sens?

babkę w duecie z krewetką rozważałem, tylko, że ja mam symboliczną ilość piachu około 1-2 cm... i nie wiem czy to wystarczy dla tych stworów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu wystarczy


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://pl.reeflex.net/tiere/2207_Anampses_lineatus.htm a może takiego wargatka, ładny, kolorowy, spokojny...

decora bardzo ładna, u mnie ubiły ją dzikie kraby na spółkę z p.packagnelle, po pozbyciu się wszystkich niechcianych gości, chyba znów ją kupię...ale na dłużej:P


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łał... ten wargatek to do 1000 l jest... to raczej odpada

zastanawiam się czy decore można łączyć do woli z innymi rybami czy są jakieś "ale" tak jak np z mandarynem i hexatenią ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie labroides dimidiatus zabił decore :( Nie ma reguły

tego jegomościa wykluczyłem po tym jak poczytałem, że choć mały potrafi niezły terror siać ;)

a loretka i decora + ocelaris no i posiadany mandaryn to będzie dobre zestawienie? i czy one będą widoczne w tych moich przepastnych 130l ;-)

mandaryna to ja muszę wypatrywać ;) upasł się, a w zasadzie upasła i siedzi w dziurach nawet łba nie wychyli ;)

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
łał... ten wargatek to do 1000 l jest... to raczej odpada

zastanawiam się czy decore można łączyć do woli z innymi rybami czy są jakieś "ale" tak jak np z mandarynem i hexatenią ;)

ten wargatek rośnie do 12cm http://www.fishbase.org/summary/speciessummary.php?id=7800

przecież bym go nie kupił do siebie do słoika :blink:

co do decory u mnie ganiała ją pseudochromis packagnelle, z pozostałymi rybami żyła w zgodzie, bardzo ładnie ubarwiona, łagodna i towarzyska ryba, choć nie wiem jak się dogada z loretka...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mają być ryby z "jajem" to polecam coś z diademkowatych

np. Pseudochromis Fridmani albo aldabraensis

Można wpuścić na samym końcu, spokojnie da sobię radę....

Iloraz inteligencji tych ryb w porównaniu np. do błazenka jest na moje oko większy o rząd wielkości.

Babka symbiotyczna z krewetką pistoletową to też świetny pomysł i kupa radochy w oglądaniu ich wzajemnych relacji

A czemu tylko 4 ryby w 130 litrach? (zapytał prowokująco...;))

Ja w ReefMaksie mam w sumie 8.....

Żeby uprzedzić ataki informuję, że NO3 <0,2 (Salifert), PO4 - niewykrywalne Seachem-em


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon fajne propozycje ;)

a 4 bo nie chcę przecholować, a mój mandaryn nie przyjmuje za bardzo mrożonek wcina co znajdzie na skałach... obawiam się, że jak dorzucę ryb, zwiększę konkurencję pokarmowa t biedak będzie głodował ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jakiegoś małego ślizga np. z rodzaju Ecsenius : bicolor, midas albo stigmatura

Fajnie wygląda, wyżera zielsko, zero konkurencji pokarmowej w stosunku do mandaryna.

Ja mam stigmaturę i polecam. Czyści szyby jak glonojad, nie molestuje żadnych korali

no i ta zabawna morda - bezcenna!


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cryptocentrus cinctus - śliczna babeczka i bardzo prosta w obsłudze.


Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do decory u mnie ganiała ją pseudochromis packagnelle, z pozostałymi rybami żyła w zgodzie, bardzo ładnie ubarwiona, łagodna i towarzyska ryba, choć nie wiem jak się dogada z loretka...

Najprawdopodobniej sie nie dogada, i jedna z nich bedzie ciagle siedziala w skale (przy tak malym zbiorniku). Szkoda ryby.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u Oliwiera w Krakowie widziałem Pseudochromis Fridmani i serio cudowna ryba, z pieknym mieniacym sie fioletowym ubarwieniem. Nie jest to jednak tania ryba poniewaz pochodzi legalnie tylko z hodowli.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz rybę z osobowością, to również obstawiam małego śliza-naprawdę sympatyczne zwierzaki.

Gramka jest widoczna w baniaku, zwłaszcza podczas karmienia ;) Tandem babka symbiotyczna + kopara również całkiem fajny.

Z innych zwierzaków ciekawe są również skrzynki, tylko ten baniak raczej za mały :/


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszelkie sugestie... to co znaczy się loretka i decora to zły pomysł?

czyli zostaje ślizg lub babka + kreweta

i loretka

babek pełno w sklepach ale nie ma do nich "koparek" ;)

a wolę mało rybek ale tak jak napisałem niebanalne...

pseudochromis packagnelle faktycznie fajny ale ciut drogi ci on ;) może kiedyś jak powiększe akwa

jeszcze raz dzięki za podpowiedzi! Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śliz z babką symbiotyczną się nie wyklucza, chociaż bywają zgrzyty. W Łodzi symbiotyczne parki są dość regularnie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz w moich 80 litrach jest 6 ryb: banalny to jak dla mnie gobiodon okinawae, tradycyjnie ocelaris, pterapagon kauderni, był cinctus z symbiotycznym alpheusem, ale parke rozdzieliłem na rzecz mega kopary Valenciennea puellaris, mandaryna splendidusa oraz salariasa fascinatusa. Podkreslic jednak chce, że każda ryba przy zakupie byla miniaturowej wielkosci i wiekszosc z nich niewiele przez te pare miesiecy urosła.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Canthigaster valentini - saddled toby puffer. Fajny puffer nie za duzy. A jak chesz fajna rybe to polecam kostere rogata longhorn cowfish. Tylko one urosna. Ja mam w 120 l. Najlepsza ryba pod sloncem. Zachowuje sie nie jak ryba, jest kontaktowa, caly cas obserwuje co na zewnatrz, "zaczepia" haha podplywa, plynie obok dgy przechodze wzdluz akwarium. Moj ulubieniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę przyznać, że wasze propozycje są faktycznie niebanalne i naprawdę super... urzekła mnie ta kroworyba ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester jak jest z przyjmowaniem pokarmu przez tą iglicznię? Czy jest wybredna, czy je mrożonki?

@Ali a ta kostera nie jest toksyczna?


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.