Skocz do zawartości
Tester

Dawkowanie i kontrola NO3

Rekomendowane odpowiedzi

ok dziękuję. W takim razie ruszam z tematem dopiero jak mi No3 zejdzie do zera.

Jeszcze jednak kwestia. Używałem kiedy biopellet ReefOctopus, która bardzo ładnie zbijały No3, ale znacznie słabiej Po4. Jak rozumiem, co do zasady, zbijanie No3 standardowymi metodami (, wódka, vsv, zwykłe pellety, makroglony) oznacza także zbijanie Po4 ale w mniejszym stopniu (stosunek 1:16 czy też jakiś inny). Zmierzam do tego, czy ma sens, zastosować w moim przypadku np. te pellety (wiem, ze zejdę do zera z No3 bo już to trenowałem), następnie trochę podbić No 3 np. o 1 stopień i dzięki temu doprowadzić do dalszego spadku Po4.

Plusem takiego rozwiązania są koszty (azotan sądu bardzo tani, zwykłe pellety też tanie) i prostota (azotan sodu na pompie perystaltycznej, peletki w zwykłym reaktorze się kręcą). Brak kosztów absorberów na Po4, które są drogie, podobnie drogie są All in One Biopellets.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam sobie odpowiem do jakiego wniosku doszedłem. Nie ma to sensu. Jeżeli włożę biopellety i podwyższę No3 to oznaczać to będzie szybsze zużycie tych biopellet bo będzie wiecej No3 do zbicia. W tej sytuacji nie ma to sensu chociazby finansowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Padlo gdzies stwierdzenie ze moze lepiej bedzie zastosowac azotan wapnia.

Jesli nie stosuje balinga nie bedzie jakiegos problemu jak bym wlewal wlasnie ten roztwor?


Akwa: 150l Opti + sump 92l + 13kg suchej skały

Cyrkulacja: koralia evo 2800 + Tunze 6015.Obieg: AM EcoRunner 2700.

Odpieniacz: Turboflotor 1000 na pompie NJ 2300 igła

Oświetlenie: 6x24W T5: 4 niebieskie + 2 białe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester Ożywiam stary temat bo zabrakło mi tutaj pewnej ważnej informacji dotyczącej dawkowania NO3-.

Reakcja która powoduje naturalne ubywanie NO3- z akwarium - denitryfikacja - jest procesem wpływającym na alkaliczność wody.

Dokładniej to 1 mol NO3- przetworzony na N2 oddaje do wody 1 eq alkaliczności.

Przekładając to na łatwiej strawne jednostki, ubycie 10 mg/l NO3- zwiększy alkaliczność o 0.45 KH. Może nie dużo, ale jeśli dla utrzymania stałego poziomu azotanów musimy dodawać 10 mg/l dzień w dzień to w końcu się okaże, że efekt jest wyraźny.

Pełny cykl nitryfikacji/denitryfikacji ma zerowy bilans, dlatego go nie zauważamy. Przetworzenie NH3/NH4+ na NO3- zmniejsza alkaliczność dokładnie w takim samym stopniu co przetworzenie NO3- do N2 ją zwiększa. Gdy pomijamy proces NH3/NH4+ -> NO3- to pozostaje tylko część podnosząca alkaliczność.

W dniu 11.04.2016 o 08:29, jarkens napisał:

Padlo gdzies stwierdzenie ze moze lepiej bedzie zastosowac azotan wapnia.

Azotan wapnia jest ok, bo podnosi Ca w sposób zbilansowany względem KH dodanego przez dozowanie NO3-. Nie polecam jednak go stosować, bo sole azotanu wapnia bardzo często mają sporą zawartość azotanu amonu, a to może niebezpiecznie podbić NH3/NH4+ w akwarium. Zwłaszcza produkty rolnicze mają duży dodatek NH4NO3.

Edytowane przez kblazewicz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, kblazewicz napisał:

Reakcja która powoduje naturalne ubywanie NO3- z akwarium - denitryfikacja - jest procesem wpływającym na alkaliczność wody.

Dokładniej to 1 mol NO3- przetworzony na N2 oddaje do wody 1 eq alkaliczności.

 

NO3− + 2 H+ + 2 e−→ NO2− + H2O (Nitrate reductase)

NO2− + 2 H+ + e− → NO + H2O (Nitrite reductase)

2 NO + 2 H+ + 2 e− → N2O + H2O (Nitric oxide reductase)

N2O + 2 H+ + 2 e− → N2 + H2O (Nitrous oxide reductase)

Ja się nie znam, ale czy te jony wodorowe nie pochodzą z utleniania m.in. glukozy w procesie oddychania?

max_238px_Glikoliza2.jpg.3f1d590416e7f01844d0cc834a356b39.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kblazewicz napisał:

Gdy pomijamy proces NH4/NH3+ -> NO3- to pozostaje tylko część podnosząca alkaliczność.

Dzięki za wypowiedź.

Czemu mamy pomijać utlenianie amoniaku? Przecież to część cyklu N. No chyba, że mówisz o sytuacji w której stosujemy zeolit. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ale nie jestem ani chemikiem ani biologiem. Po prostu zauważyłem, że po kilkukrotnym dodaniu KNO3 podniosło mi się KH które od dłuższego czasu było stabilne. Po przeszukaniu internetu natrafiłem na posty Randy'ego Holmes-Farleya z reef2reef.com, który to wyjaśnia np. tu: w tym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie ma za co przepraszać. O tym KH wiedziałem, ale bez szczegółów i nigdy jakoś się nad tym głębiej nie zastanawiałem. Ale zrobie próbe u siebie i dam znać :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Tester napisał:

Czemu mamy pomijać utlenianie amoniaku?

Bo pytanie chyba było o dozowanie azotanów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem podawać azotany i nie zauważyłem skoku KH. Wręcz przeciwnie, spadło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, katani napisał:

Ja zacząłem podawać azotany i nie zauważyłem skoku KH. Wręcz przeciwnie, spadło.

Podnosiłeś z poziomu 0? Może też być tak, że przez brak NO3/PO4 wyhamował Ci się wzrost korali, po dawkowaniu kalcyfikacja ruszyła i szybciej zużywa KH. U mnie praktycznie nie ma twardych korali ani glonów wapiennych, to nie ma co naturalnie zużywać KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, kblazewicz napisał:

Podnosiłeś z poziomu 0? Może też być tak, że przez brak NO3/PO4 wyhamował Ci się wzrost korali, po dawkowaniu kalcyfikacja ruszyła i szybciej zużywa KH. U mnie praktycznie nie ma twardych korali ani glonów wapiennych, to nie ma co naturalnie zużywać KH.

Nie. Zjeżdżałem z poziomu NO3/PO4 100/1.04 i na poziomie PO4 01.5 NO3 spadło do poziomu 2. Więc dawkuję powoli, żeby dalej zbijać PO4.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie być może to PO4 na poziomie >1 mg/l blokowało kalcyfikacje. Przy takiej ilości zmiennych nie jest możliwe, żeby dokładnie określić co najbardziej wpłynęło na poziom KH.

Chciałem zostawić tutaj tę informację, ponieważ wpływ istnieje i wielu akwarystów go zaobserwowało. Ważne jest, żeby osoba zaczynająca dozowanie była świadoma co się może stać. Oczywiście najważniejsze to monitorować parametry, w tym przypadku NO3, KH ale też Ca i PO4.

Samo dozowanie NO3 na pewno nie zastąpi dozowania NaHCO3, NaOH, Ca(OH)2 czy innych metod wpływających na alkaliczność bezpośrednio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.