Skocz do zawartości
Przemek

Żarniki HQI - wykresy spectrum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Tak jak pisałem w mijającym tygodniu - w niniejszym wątku będę prezentował wykresy spectrum żarników HQI różnych firm.

W pierwszej kolejności umieszczam wykres falowy dla słońca(bezchmurny dzień, g. 13:30 - okolice miejscowości Góra). Niestety nie mam możliwości zmierzenia w tej chwili słońca w okolicach rafy koralowej - ale powiedzmy da nam to jakiś obraz jakie spektrum emituje słońce(pomiar na "powierzchni wody").

naturalsun.jpg

Następny wykres dotyczy żarnika No Name 10.000K - nowy żarnik, pomiar w odległości 1 metra od żarnika - bez szyby zabezpieczającej przed UV.

noname10KK.jpg

Co ciekawe - możemy zaobserwować bardzo duże promieniowane w zakresie UV - w szczególności pomiędzy 350 a 400nm - czyli promieniowanie które nie występuje w podobnej ilości w świetlówkach T5. W internecie można znaleźć szereg publikacji które z jednej strony wskazują na to że promieniowanie UV odpowiedzialne jest za wytwarzanie fotopigmentów ochronnych - ale z drugiej strony, porównując żarnik 10KK do zestawu 50/50(ATI Aquablue/ATI Blue plus) - w zestawie tym wręcz prawie nie będzie promieniowania UV(poza malutkim w zakresie 365nm) - a bardzo często udaje się osiągnąć intensywniejsze wybarwienie koralowców niż pod HQI(co wskazywałoby na to że promieniowanie UV nie jest kluczowe i niezbędne do właściwej/intensywnej pigmentacji tkanki koralowców)

coralvue10KK.jpg

Następny wykres - dla żarnika CoralVue 10.000K - już na pierwszy rzut oka widać że żarnik ten(w porównaniu do noname 10KK) ma inne proporcje emisji fal (zakres "niebieski" i "zielony") - co skutkuje wyższą temperaturą barwową - i w rzeczywistości pomiar CCT oraz poszczególnych składowych barwy światła - pokazuje że prawdziwa temperatura barwowa żarnika to ok. 12800K - więc niemal 3000K więcej niż podaje producent na opakowaniu! Dodatkowo - żarnik CoralVue emituje niewielkie ilości promieniowania w zakresie poniżej 350nm - czyli głebokiego(i szkodliwego dla oczu) promieniowania UV.

Postaram się zrobić pomiary z "szybkami" UV - aby sprawdzić, czy rzeczywiści działają one jak filtry UV.

W tym tygodniu umieszczę wykresy dla CoralVue 12KK, BLV 14KK i 20KK oraz Aqua Medic 13KK.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i znowu Przemku, wielkie dzięki :thumbsup:

a temat oczywiście "przyklejamy" .

:clap:


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarcosB

Oczywiście - jestem jak najbardziej "za" - i jeśli ktoś ma ochotę przyczynić się do poszerzenia testów i pomocy - to proszę o przesłanie na adres sklepu - zmierzymy i odeślemy kurierem!

Ważne aby żarniki były nowe - choć na pewno używane również będziemy mierzyć - ale i tu ponownie najlepsze będzie porównanie tych samych żarników - przed użyciem i powiedzmy po roku.

Jeśli w tym tygodniu dotrze do nas dostawa stateczników elektronicznych - to zrobimy porównawcze wykresy dla żarnika pracującego na balaście magnetycznym - i elektronicznym.

Zweryfikujemy nieformalną prawdę - która "mówi" że żarniki amerykańskie (jak XM, Ushio, CoralVue) najlepiej pracują na balastach elektronicznych - i jaki one mają wpływ na CCT i sprawność poszczególnych modeli.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jezli troche nie na temat. Nigdy nie uzywalem oswietlenia HQI, ale slyszalem ze zarnik zarnikowi nie rowny. Mam tu na mysli jedna firma, ale nie chodzi tu dokladnie o moc. 70W slabizna, 150W sporo osob uzywa, ale na ze njlepsze sa 250W i 400W.

Te najmocniejsze podobno najduzej trzymaja parametry mimo uplywo czasu. Podobno optycznie widac roznice pomiedzy 1500W a 250 W mimo ze oba 14000K.

Co smi dzwoni, ale nie wiem w ktorym kosciele, czy moze ktos wie co autor mial na mysli?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Przemku,

Czekam z niecierpliwością za testami żarników :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rano postaram się zaktulizować wątek - miałem pracowity tydzień i po prostu nie było kiedy :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo , Przemek jak tam z testami ?

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro mamy taki fajny koncert zyczen to i ja dorzuce cos od siebie ;)

Nie od dzis wiadomo, ze elektroniczne balasty wszyscy chwala a magnetyczne neguja. Jestem w stanie zrozumiec roznice w zywotnosci zarnikow na obu tych rodzajach zasilania. Ale czy faktycznie sa tak kolosalne roznice w barwie tych samych zarnikow ?

Kraza opinie, ze CoralVue sa pieknie niebieskie na elektronicznych a tak samo zolte jak blv 14kk na magnetycznych, dla ktorych to z kolei podobno zadna roznica czym sa zasilane ;)

Skoro istnieja checi i mozliwosci - dalo by rade poprzec te teorie liczbami ? Jak dotad chodzi bowiem wylacznie o subiektywne odczucia uzytkownikow, a to jednak nie jest w stanie byc wyznacznikiem zakupu czy rezygnacji czy to z balastu czy z zarnika.

pozdrawiam

lukasz

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice od strony żarnika pod względem sposobu zasilania są dwie. W stateczniku magnetycznym mamy 50Hz i przebieg sinusoidalny. W elektronicznym zwykle 200...400Hz i porzebieg prostokątny na dodatek stabilizowany prądowo. To tak jakbyś porównywał stary silnik gaźnikowy z nowoczesnym z bezpośrednim wtryskiem paliwa. To chyma najlepsze porównanie jakie mi się nasuwa.

Dla żarnika a właściwie stabilności jego łuku ma znaczenie jak szybko narasta zbocze dostarczanej doń energii. Prąd skuteczny płynący przez żarnik z obu typów stabilizatorów bedzie płynął ten sam bo tego wymagają warunki pracy żarnika ale nie będzie płynął taki sam. Łuk palony z pomocą przebiegu prostokątnego energii zasilającej będzie miał wyższą temperaturę i dlatego przesunięcie ku fioletowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ritter , to znaczy , że.....


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tak czy owak, chcąc czy nie chcąc, idziemy w kierunku stateczników elektronicznych. W innym wątku napisałem, że niestety ale zarówno zarniki jak i stateczniki nie są do końca znormalizowane. Dlatego aby nie nabyć "zestawu". który będzie źle ze sobą współpracował należy posłużyć się doświadczeniami z tego forum lub choćby powyższym linkiem.

W przypadku oświetlenia galerii handlowej jest w sumie bez znaczenia ile UVA czy fioletu będzie trafiało na powierzchnię oświetlaną. Wystarczy, że zostanie spełniony warunek lm/m2 i tyle dlatego te zestawy żarnik + statecznik nie są aż takie krytyczne. W akwarium morskim jest niestety inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak firma RADIUM zrobi zarnik BLUE (tak, tak sie nazywa ten zarnik, po prostu BLUE bo to przemyslowy zarnik w kolorze niebieskim) na statecznik elektroniczny to i ja zamienie uklad zaplonowy. Poki co jade na tanim jak barszcz magnetyku i swiatlo jest cudowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji do tego żarnika podany prąd pracy to 1.6A. Typowy statecznik elektroniczny 150W pracuje przy 1.8A. Wniosek jest taki, że Radium Blue wymaga statecznika o niższym prądzie ale wyższym napięciu na żarniku. Co nie oznacza, że takiego elektronicznego statecznika być nie może. Dla przykładu żarniki BLV blue 20k pracują przy prądzie 1.8A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Niestety nie miałem czasu na przygotowanie wykresów kolejnych źródeł światła - na biurku lezą BLV 20.000K, 14KK - oraz żarniki od klubowiczów - za które dziękuję. Na swoją obronę mogę jedynie napisać że skończyłem właśnie zakładanie swojego domowego akwarium - i przypomniał mi się okres, kiedy w 2002 roku robiłem "to" po raz pierwszy :)

Mimo że w firmie akwariów co nie miara - to domowego dosyć długo ostatnio nie miałem - a teraz i nastał ku temu odpowiedni czas - i jakoś "klimat" sprzyjał - w zasadzie za co się nie brałem, to szło "gładko" - nawet układanie skały do którego chyba nigdy ręki nie miałem :D

Mam nadzieję że jutro uda mi się w ciągu dnia zrobić pomiary(to niestety trochę zajmuje)

Co do balastów elektronicznych - różnice są na pewno - i to widoczne gołym okiem. Jak napisał Ritter - na balastach elektronicznych żarnik pracuje w innych warunkach - co wpływa na temperaturę plazmy(w wyniku różnych prądów płynących przez bańkę).

Ponieważ będę mógł przetestować w tym tygodniu już na żywo balasty z pełną regulacją mocy za pomocą sygnału PWM(które to będą pracowały w naszych lampach) - to umieszczę wykresy również w zależności od ustawionej mocy żarnika.

pozdrawiam - i mam nadzieję że merytorycznie wrócę do tematu jutro

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tyle kazałem czekać na następne wyniki(które na końcu testów wkleję do pierwszego postu).

Postanowiłem następne testy robić wraz z określaniem długości dominującej fali oraz parametrów FWQM oraz FWHM - co w bardzo wielki skrócie - określa "szerokość" wykresu falowego dla 3/4 wysokości oraz połowy wykresu.

O czym to nam mówi? Otóż - proszę sobie wyobrazić że mamy dwa źródła światła o tej samej długości fali dominującej - czyli np. 450nm. W pierwszym - tzw. peak może być zbudowany przez pojedynczą falę, która - pomimo ze jest "najwyższą" - to jednak nie ma znaczącego wpływu na "kolor światła" - jest wąska. W drugim wypadku - zbocze wykresu narasta łagodniej - i na 3/4 wysokości jest 2 razy "szersze" niż w źródle 1. Powoduje to, że światło to jest bardziej "zbudowane" w zakresie 450nm "w dół i w górę" - i dzięki temu temperatura emitowanego światła jest bardziej "niebieska" - niż w przypadku 1. Brzmi skomplikowanie - ale tylko brzmi ;)

Dodam jedynie jeszcze - że nadarza się dziś okazja zaprezentować nowość w ofercie Pacific Sun- żarniki HQI - zaprojektowane na podstawie doświadczeń i wykresów falowych obecnych już na rynku najwyżej ocenianych żarników HQI.

Czyli - z każdego wyciągneliśmy "coś". :)

Żarniki dostępne będą w mocach 150, 250W i 400W. 250W i 400W

Temperatury barwowe - 14KK i 20KK

Mocowanie - SE i DE(dla 250W i 400W)

Ok - więc zaczynamy.

Dziś "pod nóż" poszły:

BLV 10KK 250W

blv250W10kk.jpg

Dosyć często spotykany żarnik - jak porównamy wykres falowy - wydaje się być on bardzo zbliżony do żarnika "NoName" - także 10.000K. Jak widać - dominującą barwą jest zieleń - która jednak połączona z falami krótkimi(400-450nm) jest "niewidoczna" dla oka ludzkiego - i daje(bez barwy czerwonej, która także jest mocno rozbudowana) - kolor szafirowy.

Photometr określił temperaturę barwową żarnika 10KK na 11K - i przesunięcie barwy światła(tint) - w kierunku zieleni.

Drugim żarnikiem był Hexarc Blue 14KK

hexarc14kk250w.jpg

Jest to żarnik dający bardzo ładną, zaskakująco głęboką barwę niebieską (podobnie zresztą jak i drugi testowany dziś 14KK - PS Spectra+). Oba żarniki mają wykres falowy zupełnie odmienny od żarników "pełnowidmowych - ciepłych" - tu barwa wypadkowa budowana jest przez pojedyncze wybicia fali (tzw. peak).

Pacific Sun Spectra+ 14KK 250W

ps14K250W.jpg

Żarnik PS wchodzi nieco bardziej w barwę fioletową(podczas pomiaru irradiancji) - wynika to najprawdopodobniej z minimalnie "niższego" wykresu w zakresie zieleni i czerwieni - które ocieplają wypadkową barwę światła(dla oka ludzkiego).

Porównanie wykresów obu żarników:

hexps.jpg

Ostatnim żarnikiem badanym dziś był Pacific Sun Spectra+ 20KK.

Z racji że jest to pierwszy żarniki 20KK który miałem okazję zmierzyć - aby móc porównać go do innych, dostępnych na rynku(jak BLV 20KK) - musimy chwilkę poczekać.

ps20K250W.jpg

Jak widać żarnik ten ma mocno rozbudowany zakres promieniowania 400-420nm - oraz dodatkowy "peak" w zakresie fal żółtych i czerwonych - w celu poprawy współczynnika CRI - odpowiedzialnego za poprawne oddawanie barw - dzięki czemu żarnik nie jest "trupio/ciemno blady" - ale podkreśla również brawy cieplejsze, trudne do odzwierciedlenia pod źródłami światła o wysokiej temperaturze barwowej.

Gdyby Łukasz z Acropory zechciał podesłać na jeden dzień nowego Powerchroma Giessmana - można by porównać jego wykres do żarników 14K, 16K i 20K:)

Pojutrze powinniśmy otrzymać dostawę balastów elektronicznych z regulacją mocy żarnika(wyprodukowane również dla Pacific Sun - ze sterowaniem PWM) - więc umieszczę wykresy żarników pracujących na balastach magnetycznych - i elektornicznych - na tym samym wykresie.

Miłej nocy.

Przepraszam osoby piszące na priwa że od dwóch dni odpowiadam z opóźnieniami - do jutra rana nadrobię wszystkie zaległości.

Dziękuję za wyrozumiałość. :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwie doczekane! Żarniki Pacific Sun 14K są praktycznie identyczne pod względem widma jak Phoenix Hexarc Blue 14K. Jeżeli cena na inne temperatury barwowe będzie podobna do PC 10K to naprawdę pierwsza klasa!

Różnica widma żarnika 10K i 14K jest hmm...potężna. Tak też jest w rzeczywistości gdy na niego patrzymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do spectrum - tak, to niemal identyczne wykresy - są jeszcze dwie firmy które mają podobne - podejrzewam że nawzajem "podpatrzyły" sprawdzone produkty:)

Ceny żarników już są znane:

150W -(14KK i 20KK) - 215zł

250W -(14KK i 20KK) 290zł

400W - (14KK i 20KK)310zł

W związku z wprowadzeniem nowości na rynek - na pewno będą jakieś upusty - ale na to poczekajmy do początku września.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o żarnikach iQuatics??? iQuatics

oprócz tego ze UK sa bardzo tanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki, widmo ledów CREE ?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, gdzie obiecany wykres Aquamedic 13000k?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.