Skocz do zawartości
remel

Remelowe 640L

Rekomendowane odpowiedzi

Skała która jak to nazwałeś "kiedyś umarła" prawdopodobnie ukisiła w sobie tyle martwej organiki, że będzie teraz dymiła azotanami i fosforanami przez wiele, wiele miesięcy. Miałem ostatnio możliwość pooglądania sobie co tkwi w suchej skale (która kiedyś była żywa). Po 14 dniach moczenia jej w RO i rozwaleniu jej młotkiem - w środku była jedna wielka zgnilizna, a parametry RO w której się moczyła szybowały pod sufit.

Na Twoim miejscu wymieniłbym skałę - na żywą, lub jeśli nie spieszy Ci się z dojrzewaniem to koralową, czyściutką, typu Marco Rocks (sam się na nią zdecydowałem tydzien temu).

 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta skala po katastrofie pracowala przez 4 lata wzorowo potem troche baniak zapuscilem. W suche czysciutkie skaly juz nie wierze bo przerabialem temat w domu i z 8 lat doswiadczenia najlepsze wyniki mialem na zywej skale tylko te kraby cholerne [emoji39]
Zastanawiam sie tylko jak zmienic skale bez strat w zyciu rybek bo wiadomo ze ona puszcza pelno syfu do wody zanim dojrzeje a te 20 ryb gdzies musi zyc.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marco rocks jest naprawdę czysta. Łupiesz ją na kawałki i w środku jest tak samo kremowa, jak z wierzchu. Ta skała jest czysta z natury. Nie ma na niej zadnych resztek organiki i nie jest wybielana (gdzieś tak czytalam, jak znajdę to podeślę link)

Rok temu wymienilam połowę skały w działającym akwarium z rybami, marco rocks moczyla się dobę czy dwie po klejeniu i chlup do akwarium. Nic się nie stalo. Żadnego dojrzewania. Może nawet poleciłabym Ci podobny sposób, gdybyś wybrał marco rocks.

Dla ryb nie był to jakiś większy stres. Połowę wystroju miały starą, a drugą połowę zaczęły sobie z ciekawością zwiedzać. Nie było żadnych walk o nowe terytorium.

Wymień pół, poczekaj, aż się ożywi, a za miesiąc wymień drugie pół. Ewentualnie całość ożywiaj w wodzie z podmiany i cyrkulacją poza zbiornikiem i po miesiącu wymień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzi o czystosc suchej a o brak robactwa. W każdym zbiorniku jaki zakladalem na suchej skale tego robactwa co nocą widac w baniaku nie bylo albo bylo malo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, remel napisał:

Mi nie chodzi o czystosc suchej a o brak robactwa. W każdym zbiorniku jaki zakladalem na suchej skale tego robactwa co nocą widac w baniaku nie bylo albo bylo malo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja jestem po restarcie na sztucznej i robaki zbieram od kolegów i przyjaciół. W niedzielę dostałem trochę wieloszczetów i kilka małych kawałków skałki z robactwem. Wkrótce dostanę dzikie wężowidła. Tak że ożywienie zbiornika w Twoim przypadku to też żaden problem. Sporo ludzi ma w nadmiarze to czego sterylny zbiornik potrzebuje.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Zakladalem wiekszy zbiornik po mniejszym. To co polapałem u siebie wpuszczałem. A reszte głównie dziekie wężowidła jest wiele odmian, to brałem.od znajomych, teraz ich nie brakuje. Wieloszczety to samo. A życie drobne łatwo zwiększyć karmiąc fitoplanktonem. Jest naprawdę różnica w ilości. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.