Skocz do zawartości
Echindorus

[600] Moja słona kałuża

Rekomendowane odpowiedzi

Jurku, kiedyś rozmawiałem ze szklarzem, który kategorycznie upierał się ,że jasny silikon jest mniej wytrzymały

Marcin moze jakies konkretne przykłady? Klejenie silikonem bezbarwnym wymaga od szklaża wiekszej dokładnosci bo widac kazdą niedoróbkę .Według mnie jest to takie gadanie fachowców którzy wola paprac czarnym bo od srodka i tak nie widac wszystkich niedociągniec i nierównosci .

Bardzo ładny start :thumbsup:


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerest, być może jest właśnie tak jak mówisz, ale ja osobiście nie mam żadnej fachowej wiedzy na temat wytrzymałości różnych rodzajów silikonu, piszę tylko co mówił mi człowiek ,który od kilkunastu lat klei w Łodzi baniaki, choć rzeczywiście jak chcę jasny silikon to zawsze jest trochę marudzenia :) więc może masz rację.

Żadnych konkretnych przykładów nie mam, mój najstarszy baniak klejony jasnym silikonem ma 3 lata i nie wygląda aby miał się szybko rozkleić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym nie miałem ochoty liczyć bąbelków ...

Obecne akwarium mam sklejone bezbarwnym silikonem i zadnych bąbli sie nie naliczyłem po za tym dokładnie widzę jak silikon wypełnia spoinę.

...i zastanawiać się czy fachowiec nie nałożył za mało kleju.

Tak jak napisałem wyżej czarnym silikonem łatwiej zamaskowac niedociągniecia wiec zastanawiac się tak czy owak możesz


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrysiptera hemicyanea x 0

Bedzie bardziej rodzinnie - to agresywne rybki. :ouch::ouch::ouch::ouch::ouch:

Mysle, ze skoro kilka miesiecy poswieciles na zglebienie tematyki czarnego silikonu to mozemy byc spokojni o reszte :yes:harhar:

Moim zdaniem, jesli koniecznie chcesz wykluczyc mozliwosc dostania sie do zbiornika "szkodnikow" to nie mozesz wniesc ani kawaleczka zywej skaly, nawet do sumpa. Poratuja jedynie bakterie z ampulki. Z drugiej strony bedzie troche brakowalo tego drobnego towarzystwa biegajacego po skalach. No i bez osobnej kwarantanny, wstawiajac korale bezposrednio po zakupie do zbiornika, nie zauwazysz wszystkich mikroskopijnych zalazkow zycia niechcianego... Moze kapiel kazdej szczepki w roztworze jodu utrzyma ten stan przez dluzszy okres, ale zycie i tak znajdzie swoja droge.

Ciekawy projekt, pozdrawiam :welcome:

Dzięki za zainteresowanie.....te garbiki mi się podobają, ale skoro są takie agresywne to zweryfikuję obsadę. Cekawe wydają się również Pomacentrus auriventris - uważasz, że kilka tych rybek będzie ok.....piszą, że mogą przebywać w stadzie?. Co do sterylności w akwarium, to na pewno jej nie będzie. Zdaje sobie sprawę, że nawet przysłowiowa ospa rybia może dostać się do akwarium z koralem lub wodą z innego baniaka lub przy przekładaniu np. rozgwiazdy piaskowej. Jednak wszyscy polecają dusić plagi w zarodku. Dla mnie pierwszym etapem jest zadbanie o parametry wody oraz redukowanie ryzyka przyniesienia czegoś niechcianego. Gdzieś na tym forum czytałem nawet, że dla niektórych pasjonatów korali SPS resztki zoa i innych miękasów na skale są nieporządane i potem trudno jest je wyeliminować nie wspominając o zabawie z łapaniem krabow i krewetek, a co za tym idzie niejednokrotnie wyjmowaniem skały itd. Staram się po prostu uniknąć pewnych nieprzyjemności i wyciagam wnioski z doświadczeń innych :smoke:


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie:

Osobiście myślę, że nie ma różnicy między kolorem a wytrzymałościami akwa.

Nigdzie o tym nic nie znalazłem oprócz plotek rozsiewanych przez niektórych szklarzy. Proszę zresztą zauważyć, że ci marudniejsi polecają czarny ale Ci co robią bezbarwnym już nie wspominają że może czarnym, że jest mocniejszy.

Zresztą wszystkie zbiorniki Opti White robione są bezbarwnym...

Nie sądzę aby producenci chcieli ryzykować słabszym silikonem przy droższym akwa :)

Czarny silikon różni się tylko dodanym czarnym pigmentem.

Po prostu zrobiła się taka moda na czarny silikon wśród producentów i już :)

Prosze zauważyć, że jeszcze 10-15lat temu prawie wszystkie baniaczki w sprzedaży były klejone bezbarwnym silikonem.

Być może czarny kojarzy im się z nowoczesnym zbiornikiem :)

----------------------

A teraz pytanko, gdzie kupiłeś tą skałę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastepne wybrane rybki maja podobny charakterek jak poprzednie i nawet nie nadaja sie do resocjalizacj. :ouch: Moglyby byc, gdyby w akwarium bylo kika wiekszych, zgranych ryb a te bylyby wpuszczane jako ostatnie. Ale mniejsze ryby beda bite.

Dobrze ze pytasz. To juz taka rodzinka, ze jak sa w akwarium to juz trudno jest nastepnym przy nich przezyc, a jak sie nudza to gdy nie spia, naparzaja sie miedzy soba. Sa b. ladne i zawsze poczatkujacym wpadaja w oko, bo sa rowniez finansowo atrakcyjne.

Wbrew pozorom, 600 l to nie jest az tak duzo i wydaje mi sie, ze szkoda dla takich popularnych ryb miejsca, ale to kazdego indywidualna sprawa. Szkoda tylko, gdy takie rybki juz plywaja w akwarium i jak piranie czekaja na nowa dostawe do wykonczenia.

Napewno mozna znalezc ladne i spokojne rybki, nadajace sie na "lawice". :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) W sumie to nadal nie wiem, jakie to są względy praktyczne, dla których lepszy jest czarny sylikon... :)

Sorry, że tak podpytuję i mam nadzieję, że nie męczę, ale za miesiąc/dwa będę zamawiał dla siebie akwarium i jak do tej pory jestem bardzo zdecydowany na przezroczysty sylikon. Wspomniałeś o liczeniu bąbelków, ale w dobrze sklejonym akwarium nie ma bąbelków na spoinach. Poza tym tak samo mogą być w czarnym sylikonie, tylko ich nie widać, ale to wtedy nie ma potrzeby się martwić, bo ich nie widać? Tak samo mogą być niebezpieczne, a nawet nie masz świadomości, że tam są...

Domyślam się, że może Ci też chodzić o czyszczenie, ale mam obecnie czarny sylikon i muszę się sporo pomęczyć czyścikiem, a i tak raz na jakiś czas czyszczę przy krawędziach dokładniej żyletką. To tylko chyba jakiś mit, że czarny sylikon łatwiej utrzymać w czystości i glony na nim nie rosną. Nawet mam wrażenie, że na czarnym glony wapienne rosną szybciej. Mam ich zdecydowanie więcej na czyściku, na pompkach cyrkulacyjnych niż na tylnej szybie.

A tak w ogóle to bardzo ładnie, widać, że wszystko świetnie przemyślałeś, ale tak dopytuję, bo szukam odpowiedzi dla siebie. :)

Pozdrowienia!

PS. I to co napisał już Stani: zamiast Chrysiptera hemicyanea x5 lepiej daj np. Chromis viridis x5.

Miałem kiedyś na samym początku jednego hemicyanea i skończyło się wyjmowaniem skały, żeby go odłowić...

Zbiorniki klejone transparentnym klejem zasadniczo wyglądają bardzo reprezentacyjnie pod warunkiem zastosowania szlifu, polerki oraz bezwałkowej metody klejenia. Zastosowanie szkła FLOAT do grubości 12mm oraz OPTWHITE daje bardzo dobre rezultaty. Zbiorniki takie wyglądają fajnie przeważnie do ok. 3 lat, w zależności miedzy innymi od skrupulatności pielęgnacyjnych, a potem ladują u szklarza do przeklejenia, albo są wymieniane na nowe. Ktoś mi kiedyś powiedział, że zbiornik się kupuje na 2 lata......wtedy podjąłem decyzję, że taka fanaberia u mnie nie wystąpi :no . Spotkałem się również z opiniami, że czarny silikon jest mocniejszy itd....raczej nie potwierdziło się to w rozmowach z fachowcami. Jednak istnieje pewien istotny element mający wpływ na wytrzymałość zbiorników klejonych bezbarwnym klejem. Aby krawędzie były dobrze widoczne należy położyć najmniejszą, wymaganą jego ilość. I tytaj jest tzw "diabeł pogrzebany". Trzeba znaleźć speca, który to naprawdę potrafi ogarnąć. Kolejną sprawą jest bezwałkowa metoda klejenia, która ma za zadanie jak najdłużej utrzymać krawędzie w czystości. Taki pozostawiony warkocz bezbarwnego kleju szybko zarasta ciemnymi algami, a jego doczyszczenie jest praktycznie niemożliwe. Sam napisałeś ile musisz się namęczyć z czyszczeniem swojego zbiornika. Pomyśl ile energii będziesz potrzebował na bezbarwny choć przypuszczam, że jak coś zacznie wchodzić przy bezwałkowej metodzie, to nic nie wyczyścisz. Poszukaj w necie zdjęć zbiorników ale tym razem zwróć uwagę na ich krawędzie. Niektórym po jakimś czasie nie chce sie czyścić tylnej szyby, a co dopiero krawędzie. Widzisz nie jestem fachowcem od klejenia zbiorników, ale takie informacje można znaleźć w necie, można porozmawiać z osobami, które sie tym zajmują. Zerknij pod ten link i popatrz na krawędzie http://nano-reef.pl/topic/25627-500-litrow-slonej-wody-czyli-moja-przygoda-z-morszczyzna/page__st__280 : sorry Darek ale tak ostatnio oglądałem :harhar: Poza tymi okolicznościami zbiornik w takiej postaci bardzo pasuje mi do aranżacji wnętrza, a z gustami się nie dyskutuje ;)


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastepne wybrane rybki maja podobny charakterek jak poprzednie i nawet nie nadaja sie do resocjalizacj. :ouch: Moglyby byc, gdyby w akwarium bylo kika wiekszych, zgranych ryb a te bylyby wpuszczane jako ostatnie. Ale mniejsze ryby beda bite.

Dobrze ze pytasz. To juz taka rodzinka, ze jak sa w akwarium to juz trudno jest nastepnym przy nich przezyc, a jak sie nudza to gdy nie spia, naparzaja sie miedzy soba. Sa b. ladne i zawsze poczatkujacym wpadaja w oko, bo sa rowniez finansowo atrakcyjne.

Wbrew pozorom, 600 l to nie jest az tak duzo i wydaje mi sie, ze szkoda dla takich popularnych ryb miejsca, ale to kazdego indywidualna sprawa. Szkoda tylko, gdy takie rybki juz plywaja w akwarium i jak piranie czekaja na nowa dostawe do wykonczenia.

Napewno mozna znalezc ladne i spokojne rybki, nadajace sie na "lawice". :welcome:

Dzięki za podpowiedź......chyba zostanę przy Chromisach :D


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne, przemyślane oraz ambitne i oby tak było dalej. Gratuluję i życzę powodzenia :thumbsup:

Dzięki....


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko mi się bardzo podoba za wyjątkiem tych głazów .... które psują cały efekt.

PK

Dziękuję....co do głazów ...akurat aranżacja zbiornika pozostanie jedynie moja, a subiektywne postrzeganie rzeczywistości jest sprawą bezdyskusyjną :welcome: Inną sprawą jest, że te 70 cm szerokości nie daje dużych możliwości. Chętnie jednak wezmę pod uwagę twoje sugestie....


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanko, gdzie kupiłeś tą skałę ?

PRIV


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięknie na tle klimatycznego salonu/pokoiku się prezentuje i te hqi :thumbsup:

Dzięki...ale faktyczne HQI powala. W lampie mam aktualnie zaunstalowane żarniki Giesemann Coral. Przy świetlówkach Ati blu plus barwa światła jest piękna.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam mam w opti czarny silikon ,czarny czy bezbarwny sprawa gustu a ważniejsze jak życie będzie sie w nim kręciło,obrałeś drogę z martwą skałą i tak musi być a i tak myślę że plagi cie nie ominą :) bo to morski świat,dobór ryb ,sam widziałeś u mnie ale każdy zbiornik jest inny i tej inności się trzymaj :thumbsup:

ps.do wody coś dorzucę :stuart:

szkoda że nie jesteś z Pabianic


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam mam w opti czarny silikon ,czarny czy bezbarwny sprawa gustu a ważniejsze jak życie będzie sie w nim kręciło,obrałeś drogę z martwą skałą i tak musi być a i tak myślę że plagi cie nie ominą :) bo to morski świat,dobór ryb ,sam widziałeś u mnie ale każdy zbiornik jest inny i tej inności się trzymaj :thumbsup:

ps.do wody coś dorzucę :stuart:

szkoda że nie jesteś z Pabianic

Pewnie, że mnie nie ominą. Już jak zasolę to gloniska i inne bakterie dostaną papu. Jestem też ciekawy jak ta moja skała się sprawdzi. Moja luba twierdzi, że mówiłem o wysypie glonów, a tu tak ładnie :lol:. Trochę ją wyprostowałem, że po zasoleniu może gości nie zapraszać :rofl: . Jednak zanim zacznę ogarniać środek, to muszę sprzęt przetestować.......to już taka moja natura. Tyle lat miałem akwarium, że zapomniałem jaka to jest frajda z samego zakładania. Jak siedzę przed zbiornikiem i gapię się w samą skałę, albo co gorsze trzymam głowę w sumpie, to nawet w rodzinie nie wygląda najlepiej. Ale hitem było, jak sprawdzałem większe kawałki skały i przewiercałem w nich otwory, aby sprawdzić jakie są w środku......ta reakcja.......nastapiła rodzinna konsultacja, czy aby naprawdę coś się ze mną niedobrego nie dzieje :lol: . Wspomnę jedynie, że skałę otrzymałem jescze przed zbiornikiem, poukładałem na szafce i....wszyscy mysleli, że terarium zakładam.

4418efb85076054dmed.jpg


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolone ??? bo jeszcze przyjdzie ci do głowy poecilia reticulata wpuścić :rofl:

Zasolone będzie niebawem............ale skiba polecił mi wpuścić poecilia latipinna :harhar:


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja......coś już tam się rusza he he. Trochę kiepskie zdjęcie....zasadniczo muszę się nauczyć focić.

a20a482abaf2a629med.jpg

link do trochę większego zdjęcia:

a20a482abaf2a629m.jpg

Ze sprzętu doszła automatyczna dolewka oraz światełko nocne. Aktualnie świecę żarnikami BLV Nepturion 140000K i dwiema świetlówkami ATI Blue plus (w sumie 9 godzin same świetlówki i 4 godziny razem z żarnikami).

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wybrałeś czarny silikon, Twoja decyzja i nie musisz się z niej tłumaczyć... pod każdy silikon wchodzi glon i lepiej niech eksploruje taki gdzie jest to niemal niedostrzegalne. co prawda nie widziałem zbiornika na żywo, ale troszkę brakuję mi wieloplanowości w aranżacji. niech wszystko rośnie!

Edytowane przez tomm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale ustawienie skały będziesz niedługo zmieniał. Nie martw się nie Ty pierwszy i ostatni.

pozdrawiam

Edytowane przez grzeniu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coraz lepiej wygląda kałuża ,przypomina już fragment rafy :thumbup:

Dzięki Piotruś :welcome:

wybrałeś czarny silikon, Twoja decyzja i nie musisz się z niej tłumaczyć... pod każdy silikon wchodzi glon i lepiej niech eksploruje taki gdzie jest to niemal niedostrzegalne. co prawda nie widziałem zbiornika na żywo, ale troszkę brakuję mi wieloplanowości w aranżacji. niech wszystko rośnie!

Co masz na myśli z tą wieloplanowością bo nie za bardzo rozumiem??

Wszystko fajnie ale ustawienie skały będziesz niedługo zmieniał. Nie martw się nie Ty pierwszy i ostatni.

pozdrawiam

Takie ustawienie skały mam od początku roku (od kiedy zalałem akwarium wodą) i na razie nie zapowiada się abym cokolwiek miał zmieniać. Praktycznie nigdzie na piachu nie gromadzi mi się detrytus dlatego zmian nie planuje w najbliższym roku he he.....ale co to znaczy niedługo :lol:

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w tej kałuży dzieje się coś więcej ? przybywa jakieś życie :geek:

fotki,fotki,fotki i zdjęcia ,może być filmik

No coś tam się już dzieje he he. Muszę porobić trochę ładnych fotek. Tak naprawdę to mam niezły aparat, ale zdjęcia wyglądają tragicznie. Rybek już trochę pływa.....jak będę miał chwilkę to wkleję mały opis tego co mam. Generalnie to nie doświadczyłem żadnych plag. Zasadniczo nie mam żadnych niechcianych zwierzaków czy glonów w formie plagi.Piasek wsypałem od razu po zasoleniu i wszystko było i jest ok. Skała nigdy nie pokryła się syfem i zarosły ją algi wapienne. Ciekawe jest to, że mam za czystą wodę. Twardziele, które wsadziłem praktycznie mają się najlepiej i ostatnio przestałem płukać mrożonki, ponieważ miękaski trochę zmarniały. Jak zrobiłem "zupkę" w wodzie, to w oczach urosły he he. Muszę w najbliższym czasie zmienić pompę obiegową, ponieważ OR to normalnie traktor. Akwarium miało być mało kłopotliwe w obsłudze i takie jest. Obsługa, to jedynie czyszczenie szyb z glonów co kilka dni. Zasadniczo nie planuję dużej różnorodności gatunkowej wśród korali i bardziej nastawiam się na to, aby te co mam obrosły ładnie skały. Aktualnie mam 10 rybek, a będzie docelowo z 15. Mówiąc szczerze, to przygotowałem się na wojnę, a tu nic.......zbiorniczek prowadzony na obserwacji (nie mierzę parametrów)prosty w prowadzeniu jak słodkowodny. Wszystko rośnie, ryby pływają........ miodzio..no i ten efekt pod HQI. Mogłem spokojnie postawić większy :)

Kilka fotek na szybko....

0b8754b4b2b772a1med.jpg

9f197e9068d4ce90med.jpg

9a2704a71ca65ba9med.jpg

e4e24950532fd2camed.jpg

880431b5e7c32067med.jpg

5b8b48c5d17abd37med.jpg

2cd532c57172270emed.jpg

4925148e076c58d0med.jpg

7ffd1eca28a1b4dbmed.jpg

e777ac7aad5aabc1med.jpg

529355349280c71fmed.jpg

0806b970518d6da5med.jpg

9897b9869815985amed.jpg

5fdf08ee784bb3ebmed.jpg

e11776b6d03e6f0amed.jpg

df4210e2b2c0be9amed.jpg

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach aktualizacji pomyślałem, że przyda się zapisać kilka ciekawych spostrzeżeń he he. Zainstalowałem nową pompę obiegową NJ 4500. Dodatkowo zmieniłem wąż zasilający na silikonowy. Przeprowadzone zmiany spowodowały wyciszenie całości o połowę. Może nie jest idealnie ale zdecydowanie lepiej. Pompa NJ 4500 w moim mniemaniu jest o płołowę cichsza od OR 3500. Należy przy tym wspomnieć, że mam szafkę otwartą w tylnej części. Niektórzy pisali, że ta pompa jest niesłyszalna, ale wydaje mi się, że duże znaczenie ma również sama konstrukcja sumpa. Im większa komora dla pompy powrotnej tym jest ciszej. Zastosowanie węża silikonowego zdecydowanie ograniczyło drgania przenoszone przez pompę.....praktycznie do zera.

5b42f9501caa9af1med.jpg

Tak się również złożyło, że przeliczyłem zwierzaki w zbiorniczku i uzbierała się niezła sumka(jak dla mnie) he he. Postanowiłem więc, że tym razem, z trudem, ale jednak powstrzymam się od zakupów nowych organizmów i napisałem list do Mikołaja. Jakie było moje zdziwienie............dostałem prezent przed czasem.......

d0e49b1caf9702b9med.jpg

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.