Skocz do zawartości
seb

Równowaga jonowa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Zapraszam chemików i nie tylko do dyskusji, proszę wytłumaczcie czym tak naprawdę jest ta słynna "równowaga jonowa", co może spowodować jej "rozjechanie" i jakie są zagrożenia z tym związane. Często się o tym pisze, sam powtarzam ten slogan czasem, a chemikiem nie jestem, chciałbym żeby mi ktoś wytłumaczył jak krowie na rowie o co w tym chodzi.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

no i jak sprawdzić czy mamy równa równowagę:wine::cheers:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie jak to z miejskimi legendami, ktoś kiedyś rzucił hasło, może nawet mające sens naukowy, a reszta poszła sama po forach


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to kwestia wiary, to ja nie wierzę w rówowagę jonową ("o kurcze, rozjechała mi sie równowaga jonowa, po baniaku, totalny armagedon") :whistle:


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.

Generalnie nie ma tematu.

Po prostu trzeba trzymać rozsądne parametry i zależności miedzy niemi wynikające z kalcyfikacji.

W jakiejś mądrej knidze widziałem wykresy zależności parametrów ca-kh,ca-mg

Ale kniga na obecnym etapie była za droga żeby ją kupić, za gruba żeby przeczytać i w obcym jezyku żebm nic nie zrozumiał :)

Pozdrawiam


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:beer:

no i jak sprawdzić czy mamy równa równowagę:wine::cheers:

no jak to czym ,miernikiem równowagi jonowej ! :beer:

tak czytam i jeśli to mit co co z balingiem ??? zawsze kh leci mi dwa albo i trzy razy szybciej niż ca ,i co moge lać np 100ml ca i 300ml kh+ ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W roztworach elektrolitów ustalony jest pewien stan równowagi chemicznej. Jest to stan równowagi dynamicznej, w której pewna ilość cząsteczek ulega dysocjacji i pewna ilość jonów łączy się w cząsteczki w ten sposób, że wzajemny stosunek ilościowy pozostaje niezmieniony. Równowaga chemiczna opisana powyżej zależy od warunków, w jakich znajduje się układ.

Dodanie do roztworu elektrolitu innej substancji narusza stan równowagi elektrolitu. Zaczyna przebiegać nowa reakcja, aż do wytworzenia nowego stanu równowagi. Tak przebiegają wszystkie reakcje jonowe.

Źródło:

http://www.gdynia.mm.../E/5106008.html

Przykładem jest nasz Balling. Zmiana ilości jednego ze składników prowadzi do rozjechania się równowagi pomiędzy Ca2+ a HCO3- i wychodzą dziwne wyniki np. Ca - 420 a kH - 12


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemicy ballingowcy! Do tablicy! Ja mam pewne swoje spostrzeżenia, napisze jak się temat rozwinie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myślałem że nigdy nie zrozumiem tematu :D


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Balling policzył to za nas. Po co wyważać otwarte drzwi. Wystarczy trzymać się wyliczonych dawek i równowaga jonowa będzie zachowana. I ominą nas problemy.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam.

Generalnie nie ma tematu.

Po prostu trzeba trzymać rozsądne parametry i zależności miedzy niemi wynikające z kalcyfikacji.

W jakiejś mądrej knidze widziałem wykresy zależności parametrów ca-kh,ca-mg

Ale kniga na obecnym etapie była za droga żeby ją kupić, za gruba żeby przeczytać i w obcym jezyku żebm nic nie zrozumiał :)

Pozdrawiam

Ale tytuł knigi możesz podać?

Przecież Balling policzył to za nas. Po co wyważać otwarte drzwi. Wystarczy trzymać się wyliczonych dawek i równowaga jonowa będzie zachowana. I ominą nas problemy.

Balling policzył ale my pewnie też na palcach dwóch rąk policzyć możemy ludzi na forum którzy wszystko z ballinga rozumieją. Dodatkowej treści i informacji nigdy za mało. Ja np. łapie takie tematy dopiero za którymś razem.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam może z chemii za dobry nie jestem, ale jak sami komponujemy ballinga z soli to już nasze roztwory są obarczone dużym błędem w równowadze jonowej.

A teraz tak mniej pewnie sie czując zapytam się: czy jeśli nierównomiernie "schodzi" nam poziomu magnezu w stosunku do wapnia, to czy mamy zachowaną równowagę jonową? :whistle:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do końca nie zrozumiałem,ale stosowałem.Na siłę wymusiłem lanie równo wszystkiego co było naprawdę zaj...e.Problem dopiero powstał jak już lałem bardzo duże dawki dzienne czyli 350ml i okazało się,że tak duże dawki soli bez NaCl spowodowały porost glonów.Po odstawieniu tego ostatniego wszystko wróciło do normy.Mi wtedy korale najlepiej rosły,ale czy to był powód tego nie wiem.

Jak pamiętam Seb,Ciebie równe lanie nigdy nie interesowało a korale rosły jak trzeba.Jak sól odstawiłem korale dalej rosły,choć to za krótki czas by potwierdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Balling policzył to za nas. Po co wyważać otwarte drzwi. Wystarczy trzymać się wyliczonych dawek i równowaga jonowa będzie zachowana. I ominą nas problemy.

No właśnie Włodek, jakie problemy, to istota sprawy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś musi być wtej ruwnowadze ja wzbogacalem wodę do podmianki Mg, i Ca proszkami przez pół roku efekt, niby parametry dobre a korale straciły kolor hmmm i widać na oko ze im coś nie pasi


Zbiornik: 330+Sump

Swiatlo: ATI Sunpower 8x54

Odpieniacz: Deltec APF600

Pompa Obiegowa: Jebalo 3000

Cyrkulacja: 2xJebalo wp25/R8

RO/DI: RO-MAN 75GPD

SOL: Tropic Marine

Start: 01.01.2015

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forumowiczowi który nie jest chemikiem rzeczywiście trudno jest to zrozumieć .

W roztworach nieorganicznych soli mineralnych które są elektrolitami zachodzi przecież wiele zjawisk chemicznych jak dysocjacja elektrolityczna, hydroliza soli, występują pojęcia jak iloczyn jonowy itp.

Przykład i źródło podane przez Włodzimierza są nad wyraz trafne.

Wynika z niego że stan równowagi ustala się automatycznie dla danych roztworów i stężeń. Naruszając tą stałą powodujemy że układ stabilizuje się w innym położeniu nie zawsze korzystnym jednak dla nas.

Aby tego uniknąć musimy starać się utrzymywać wymagane stężenia oraz inne parametry dozowanych do akwarium roztworów.

Nie należy się jednak zrażać np w Ballingu że tytułowa równowago jonowa nam się lekko rozjedzie jeśli robimy to świadomie, np dodając więcej wodorowęglanu sodowego aby podnieść KH - oczywiście w granicach rozsądku.

Roztwór sam automatycznie będzie się stabilizował we właściwym kierunku i nadal będzie dążył do równowagi.

Przekonamy się o tym robiąc testy wody przed następnym dozowaniem Ballinga.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemicy ballingowcy! Do tablicy! Ja mam pewne swoje spostrzeżenia, napisze jak się temat rozwinie.

Pozdrawiam

seb

czy te twoje spostrzezenia dotycza moze spraw dolewki? Bo jak pewne zrodla podaja to przy przykladowym zuzyciu Ca 5ppm dziennie na 200l zbiornik wychodzi jakies 50ml dziennego uzupelniania z dwulitrowego roztworu, z tym ze dla zbalansowania nalezy odjac ze zbiornika 150ml wody. Niby malo ale ponoc istotne. Probowalem to rozkmic kilkakrotnie i jeszcze nie przetrawilem ale wciaz pracuje nad tym (w teorii oczywiscie). Niedokladnosc wyliczen polega na tym ze naprawde nikt nie wie ile dokladnie ma wody. Na 200L zbiornik plus sump do 100L szacunek obietosci wody w obiegu moze wachac sie nawet do 15 litrow plus lub minus. Jak tu wykrecic teraz te magiczne mililitry? Cos mi ciezko to pojac.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równowaga jonowa – tajemniczy termin będący niekiedy sloganem tłumaczącym niezrozumiale procesy chemiczne. Jak już nie wiadomo o co chodzi z ta chemia w morski to najlepiej uzyc wyrazenia „rownowaga chemiczna” - przynajmniej brzmi powaznie :)

Wbrew pozorom rownowaga chemiczna to nie jest swiety graal akwarystyki morskiej. To nie jest niedoscigniony ideal który tylko nieliczni są w stanie osiagnac. A co dziwniejsze to z chemicznego punktu widzenia, w naszych akwariach rownowaga chemiczna jest zawsze. Wynika to z tego ze rownowaga chemiczna to nie dwu szalowa waga która wychyla się albo w jedna albo w druga strone. Uklad zaleznosci chemicznych w akwarium morskim jest tak zlozony ze często nie jestesmy sobie w stanie wyobrazic jego kompleksowosci. Wszystkie zwiazki chemiczne, które znajduja się w wodzie morskiej reaguja ze soba w sposob dynamiczny, w zaleznosci od innych zwiazkow, które z kolei zaleza od jeszcze innych. Zmiana jednego paremetru powoduje ze wszystkie inne prawie natychmiast dostosowuja się do nowej sytuacji uzyskujac pewien „status quo” który trwa tak dlugo dopóki nie nastąpi kolejna zmiana. A ze uklad zaleznosci biologiczno-chemiczno-fizycznych jest bardzo dynamiczny zmiany zachodza nieustannie plynnie dopasowujac się do nowych zmian. Dynamika tych zmian kieruje kilka zasad fizykochemicznych glownie z zakresu termodynamiki ukladow zamknietych.

Mysle ze z naszego punktu widzenia, problemy z pH, kH,Ballingiem etc wynikaja z faktu ze zapominamy wlasnie o zlozonosci systemu. Jak pisalem juz w innym watku dozowanie Ballinga dziala idealnie... na papierze. W akwarium dochodza setki innych parametrow ktore wplywaja na dzialanie Ballinga stad w wielu PW dostaje pytania czemu nie mozna dozowac roznych ilosci, czemu kH rosnie mi za szybko itp. Odpowiedz jest zawsze ta sama kazdy system jest inny i kazdy inaczej zareaguje na identyczne dawki Ballinga., na regulowanie pH czy kH.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy ktoś jest w stanie powiedzieć co sie stanie kiedy równowaga jonowa się rozjedzie?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dochodzi do tego ,jak zwykle że " każdy system jest inny"...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale czy ktoś jest w stanie powiedzieć co sie stanie kiedy równowaga jonowa się rozjedzie?

Pozdrawiam

seb

Seb, wlasnie chodzi o to ze w globalnym rozumieniu "rownowaga jonowa" sie nie rozjezdza. Czuwa nad tym mostwo zasad i regul z zasada zachowania masy na czele. Rownowaga moze sie przesunac w kierunku jakiegos parametru ktory zostanie skompensowany zmiana innych parametrow. To tak jakbys chcial wybrac wode ze skrzynki mieczowej w zaglowce :) Niby wybrales 10 litrow a wody nie ubylo

Zapytaj natomiast o konkretne jony wtedy istnieje znikoma szansa ze ktos bedzie umial przewidziec jak to wplynie na reszte ukladu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bujda na resorach cała ta równowaga jonowa? Nie potrafię zapytać o konkretne jony, bo nie wiem o jakie :harhar:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzmy od tego:

http://nano-reef.pl/topic/35191-sps-nie-tylko-dla-orlow/page__st__47

;)

Podejrzewam, ze brak stabilnosci jonowej moze powodowac to co w powyzszym - np. wytracanie sie czegos z wody etc. etc.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..etam, "twardziele" juz nie beda takie twardziele, dopadnie ich osteoporoza :thumbsup: ...


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.