Skocz do zawartości
seb

Równowaga jonowa

Rekomendowane odpowiedzi

Stani,

mnie zastanawia inna rzecz: jeden ma zasolenie 1.019, drugi 1.025, ale wszyscy chcą trzymać np. Ca na poziomie 420, to o jakiej równowadze się tu rozmawia?


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dzięki lawinie wypowiedzi na temat który celowo rozpoczął Seb , pojęcie równowagi jonowej nie będzie już wzbudzało tylu emocji jak dotychczas.

Okazało się że mamy sporo chemików na forum oraz ludzi logicznie myślących i rozumiejących te zagadnienia.

Szczególnie podobają mi się wypowiedzi Testera.

Każdy temat jest bardzo dopracowany. Widać tam tezy, próby rozwiązywania problemów i sentencja końcowe, zazwyczaj bardzo trafne. Naprawdę z przyjemnością zawsze je czytam i zawsze coś nowego znajdę.

Powracając do meritum, to wątek soli bez soli budzi jednak jeszcze wiele kontrowersji.

Pan Balling wyraźnie opisał mechanizm występujących reakcji. Nie wdając się w naukowe wywody, w telegraficznym skrócie przypomnijmy że, czynnik A (płyn- Ca) reagując z czynnikiem B (płyn- KH) prowadzi do powstawania Na Cl (pospolitej soli kuchennej) oddając jednocześnie do roztworu jony Ca ( zyskujemy Wapń) oraz jony węglanowe (podnosimy KH), które z czasem zostają stopniowo zużywane .

Reasumując w naszej wodzie morskiej przybywa nam soli NaCl kosztem pozostałych jej składników. Czyli za każdym razem przy dozowaniu Ballinga nie używając soli bez soli zubożeje nam skład naszej wody, i gdyby nie podmiany to po pewnym czasie mielibyśmy tak ubogą sól że życie zaczęło by nam zamierać.

Sól bez soli to nic innego jak sól morska pozbawiona NaCl.

Każda firma która ją produkuje robi to w następujący sposób:

Firma np.A produkuje podstawową sól morską wg. swojej receptury a do soli bez soli nie dodaje głównego składnika jakim jest NaCl.

Firma B ma też swój skład podstawowej soli a sól bez soli produkuje również nie dodając głównego składnika.

Dlatego sól bez soli każdego producenta będzie miała inny skład.

Powracając do tematu -przeważnie nie dozujemy składników Ballinga w równych wyliczonych częściach tak jak już o tym wspominaliśmy.

Nielogicznym więc by było dozowanie przewidzianej ilości soli bez soli ponieważ np. czynnik A dozowany w ilości 90 % nie przereaguje z czynnikiem B dozowanym w ilości 100 % w sposób w zamierzeniu równy i produktu w postaci NaCl powstanie mniej. Soli bez soli zatem trzeba mniej.

Zachodzi pytanie co z resztą kationów „Na” które pozostaną po reakcji – ale to już temat na inną dyskusję .

Celowo również pominąłem sprawę Mg aby nie zagęszczać tematu.

Podsumowując : soli bez soli możemy nie dozować lub ograniczyć jej dodatek ale podmiany robimy wtedy częściej i w większy lub mniejszy sposób liczymy się z zubożeniem naszej wody w akwarium. Często próbujemy zapobiegać temu zjawisku dozując suplementy w postaci mikroelementów ale to nie to samo.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że idea rezygnacji z NaCl zdobywa coraz większą popularność - tylko pytanie czy jeśli ktoś dozuje większe ilości Ballinga (600 - 800 ml każdego płynu dziennie) to efektem takiego postępowania nie będzie coraz większy udział chlorków w wodzie w akwa? Przecież standardowe podmiany wody - ok 10% miesięcznie nie skorygują tego problemu.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupilem pompki - lalem nierownomiernie, glownie kH - bo Ca i Mg bylo ok. Jak ktorys z Ca lub Mg lecial podnosilem recznie i wyrownywalem parametry. Oczywiscie do tego podmianki. Pozniej mi sie znudzilo to reczne liczenie i dawkowanie. Kupilem pompki. Balling w wersji "vdr light" czyli CaCl2 i NaHCO3 w rownych ilosciach (ilosc na podstawie ubytku kH). Po zakupie FM soli bez soli zaczale dawkowac w rownych ilosciach tak jak kH i Ca. Jak pisalem wyzej sol bez soli ostatecznie odstawilem.

Obecnie podaje 72ml dziennie aby kH bylo w miare stabilne. Czyli 504ml tygodniowo czyli 0,5l "wody". W obiegu mam cos kolo 300litrow - czyli to co podaje stanowi jakies 0,0017% "wody" w calosci zbiornika.

Mysle ze cotygodniowa podmiana 10% spokojnie zbilansuje te 0,0017%. Nie uwzledniam, ze podobnie jak Stani sypne tej soli bez soli dla "swietego spokoju" ;) ;) Tez wole patrzec na akwarium niz ciagle machac czyscikiem ;) A doszlo do tego ze po 2 tygodniach moich wizyt w domu na przepakowanie walizki -- glony wapienne nawet na przedniej szybie zaczely rosnac ;P


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tdew,

tak calkiem to z tej soli nie rezygnujmy, a juz napewno nie przy 10% podmianach na miesiac. Teoria podaje 5-10% na tydzien  :welcome:

Mysle, ze w Twoim akwarium, te duze ilosci Ballinga rozcienczane sa w wiekszej ilosci wody, takze czy podajesz 800 w duzym czy 50 w malym akwarium...roznica jest jedynie wagowa a nie procentowa.

Robisz stosunkowo male podmiany i przez to, tego NaCl bedzie nagromadzone stosunkowo wiecej niz gdybys robil co tydzien.  Powstaje nienaturalne srodowisko, i tak zwana "nierownowaga jonowa" jest u Ciebie wieksza.

Czy szkodliwosc nadmiaru kiedys bedzie miala wplyw na korale - trudno powiedziec. Moze Ty tego nie zaobserwujesz, ale korale napewno. Trzebaba miec identyczny drugi taki zbiornik i je za kilka lat porownac  ;) 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zdradzę Wam co bylo powodem założenia przeze mnie tego tematu :) Kolejny eksperyment na bagnie dobiegł końca... A więc, postanowiłem sprawdzić co bedzie, jeśli przestanę podmieniać wodę, jak postanowiłem, tak zrobiłem. Przestałem podmieniać wodę, powodem było sprawdzenie czy zasada konieczności podmian jest sprawdzonym faktem, czy mitem wymyślonym przez producentów soli... W słodkim wiadomo ze trzeba, ale w słonym? Przecież i tak wszystko dodaję z ręki, mam odpieniacz, parametry NO3 i PO4 żyleta więc po cholerę te podmiany? Wody nie podmieniałem przez 9 tygodni, NO3 i PO4 nie skoczyły, ale po jakichś 6-7 tygodniach korale staneły w miejscu, kolory siadły bardzo wyraźnie i teraz najważniejsze (stąd powstał ten temat) poziom Ca spadł do 320, mimo niezmiennego dozowania i braku przyrostów korali, zwiększalem dozowanie, ale anie drgnął, 320 i koniec, sytuacja zmieniła się diametralnie dwa tygodnie temu, zrobiłem podmianę około 20% i na drugi dzień Ca 380, nie jest to zasługa soli, tylko samej podmiany, musiałem zmniejszyć dozowanie do poprzednich dawek, tydzień temu kolejna podmiana i korale ruszyły z kopyta, kolorki zaczynają wracać, Ca 400... I teraz pytanie do chemików, czy możliwa jest sytuacja że coś w jakiś sposób zablokowało Ca, u mnie wyraźnie tak się stało. W każdym razie, co do podmian to sam sobie potwierdziłem że nic nie wpływa na akwarium tak jak regularne podmiany wody, teraz mam plan robić odwrotnie niż przez ostatnie tygodnie, czyli podmieniać co tydzień tak jak przez ostatnie kilka lat, ale nie około 5% jak dotychczas, ale około 20%, może 15, wyjdzie w praniu, za to, rezygnuję z jakiejkolwiek suplementacji w postaci mikroelementów, i ulepszaczy kolorów, tylko podmiany i karmienie, a oglądając swoje zdjęcia z początków bagna, podjąlem decyzję że wracam do TMBA :welcome:

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu zaburzyła się równowaga jonowa - i tyle :smoke: - czyli wychodzi na to że podmiana to najprostsza i najbezpieczniejsza suplementacja oraz zapewnienie stabilności parametrów w baniaku. To co my dodajemy "z ręki" to tylko dodatek, który zmienia się w zależności od posiadanej obsady zwierzaków.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po prostu zaburzyła się równowaga jonowa - i tyle :smoke: - czyli wychodzi na to że podmiana to najprostsza i najbezpieczniejsza suplementacja oraz zapewnienie stabilności parametrów w baniaku. To co my dodajemy "z ręki" to tylko dodatek, który zmienia się w zależności od posiadanej obsady zwierzaków.PozdrT

Po prostu zaburzyła się... :D u mnie w baniaku wychodzi właśnie tak jak napisałeś, ja wracam do podmian i będę robił dużo większe niż dotychczas, aaa, jeszcze jedno, policzyłem co mam na półce, wychodzi na to że gdybym za to kupił sól, to byłoby na grubo ponad rok :thumbsup: więc finansowo będzie też do przodu!

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

seb

dla jednych regularne podmiany wody to oczywista oczywistość, dla innych wręcz odwrotnie :lol:

jak chcesz sprawdzić jeszcze jedną teorię to spróbuj przez najbliższe 2 miesiące robić regularne podmiany ale wodą z podmian z innych dojrzałych zbiorników, zobaczysz jak się zdziwisz uzyskanym efektem :lol:

podpowiem że ma to związek z florą bakteryjną w akwarium :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to tez zawsze była oczywista oczywistość, postanowiłem jednak sprawdzić czy to konieczność czy tylko oczywistość, wyszło że to konieczna oczywista oczywistość :thumbsup: Co do innej wody to nie chce mi się tachać, a na TMBA miałem takie kolory i przyrosty jakich później na żadnej innej soli juz nie miałem.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

:thumbsup: Co do innej wody to nie chce mi się tachać, .....

leń :lol::harhar:;)

spróbuj, warto :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słyszałem że TMBA potrafi wypuscic wdliwe partie soli, ile wtym tak naprawdę jest prawdy.?

Startowałem i przez pierwszy rok jechałem na tej soli, nie miałem problemów teraz jadę na IO ale jakoś ta "uboga" sól do mnie nie przemawia.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Historia już nie raz pokazała że każdej firmie trafiały się wpadki z wadliwą partią więc nie przejmuję sie tym :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę to odgrzeje kotleta... odnosząc się do koniecznych podmian, które przeprowadzam 10% tygodniowo moje parametry w zbiorniku miały następujące wartości: Mg=1350, Ca=420, Kh=5,8; wszystko na stałym poziomie. Chcąc podnieść Kh zacząłem lać ballinga po 25ml i tym sposobem po ok. 1,5 tyg. zmieniły się wartości: Mg=1440, Ca=490, Kh=8,3.

Po kolejnej podmianie wody, nagle spadło Kh do 7,0 (odczyt po 3 godzinach od podmiany). Czy jakoś mam specjalnie przygotowywać wodę do podmian? Woda na soli Preis o wartościach: Mg=1350, Ca=420, Kh=3,2. Zmienić sól?

Edytowane przez Darev (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo masz już tę sól? W świeżej solance na Preisie miałem wahania od 12 do 4 kH, najniższe wartości były przy kończącym się wiadrze 12 kg, zużycie wiadra zajęło mi 10 miesięcy.

Sprawdź też dla pewności swój test na kH. Jeżeli chcesz podnieść tylko twardość, to nie ma sensu lać pełnego ballinga.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól mam z worka 20kg, jest przesypana do mniejszych wiader i jest już w połowie zużyta. Na tej soli jadę już 2 lata i zawsze tak było z tą twardością, nigdy nie miałem, więcej jak 6,4. Dopiero teraz zacząłem lać ballinga. Co do testów to mam nowo otwarty saliferta i jest sprawdzony za pomocą dołączonego płynu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dziwnie niskie kH w tej soli, przeciętnie powinno w okolicach 8 oscylować. Poza problemami pod koniec wiadra dość długo miałem w solance właśnie taką twardość. Zastanawia to 3,2 w baniaku, mimo wszystko porównałbym u kogoś z innym testem.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obecnie przedstawia się wasz pogląd na temat dotąd powtarzającej się mantry - tj równowagi jonowej w akwarium morskim.

Idąc z duchem czasu czy ktoś odważy się zamieścić 2 testy ICP nie ważne czy to Triton, Marine Lab czy też inne wykonane w odstępie najchętniej 6+ miesięcy?

Wyniki prosiłbym dodatkowo wzbogacić o opis

metoda suplementacji ( "balling" ale w ujęciu chemicznym, czy też firmowym, 2 3 płyny po równo czy wg konsumpcji )
Jeśli to możliwe to orientacyjnie ilość litrów chlorku sodu i sody dodanej w okresie pomiędzy testami.
dodatek sbs / bez dodatku sbs
podmiany / bez podmian
podmiany: Kranówka+sól / RODI+sól
odpieniacz / bez odpieniacza
dodatkowa suplementacja I Sr B K  czy jednak bez niej

Zastanawia mnie jak wygląda kwestia odkładania się chlorku sodu w waszych akwariach? Bo tutaj teoria nadal powielana jak mantra "równowaga jonowa czyli lanie po równo" powinny odznaczyć swoje miano.

@Tomol@Jukos@Alfik1980@dla syna was wywołam do tablicy bowiem zdaję sobie sprawę z różnic pomiędzy waszymi systemami suplementacji i prowadzenia baniaków. Chciałbym zobaczyć czy różnice widać na magicznych cyferkach.
Jeśli ktoś chciałby podzielić się swoimi wynikami to zachęcam - być może w związku z upływem czasu i dostępnych obecnie metod wyjdą inne dotąd nie poruszone tutaj kwestie. Spostrzeżenia mile widziane.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, chwialek napisał:



@Tomol@Jukos@Alfik1980@dla syna was wywołam do tablicy bowiem zdaję sobie sprawę z różnic pomiędzy waszymi systemami suplementacji i prowadzenia baniaków. Chciałbym zobaczyć czy różnice widać na magicznych cyferkach.

ICP jak narazie robiłem tylko raz w maju, ale za chwilę chce zrobić drugi raz. Chętnie podzielę się wynikami, chociaż nie wiem czy w moim baniaku będą miarodajne. Piotrek jak wiesz zbiornik jest młody, ma trochę ponad rok.

W swoim zbiorniku stosuję ATI ESSENTIAL PRO. Płyny podje w rónych wartościach (miałem dużo większą konsumpcje Ca niż KH). Muszę pilnować zasolenia bo potrafi wzrosnąć. Podmiany robię co dwa tyg 25l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co wyjdzie .


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz i o to właśnie chodzi nie zależy mi na idealności bo wszyscy coś zmieniamy w systemach... Jeśli nie macie aktualnych testów to się nie przejmujcie nie chodzi o ich aktualność - tylko o 2 testy w odstępie czasu. Ukazanie jaki wpływ na "równowagę" ma rodzaj suplementacji... W ujęciu nie książkowym a życiowym.

Mam nadzieję iż do akcji dołączą nie wymienieni z loginu. Zachęcam do publikacji wyników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W metodzie bez podmian wyszedłem z założenia aby balling lać po równo i uzupełniać micro i macro wg testów z marinlab w oparciu o zużycie kh. Solanka wyjściowo była zrobiona na soli af reef salt. Dozuje:  pełny balling z micro af w komponentach 1+2+3+, co miesiąc testy icp żeby wykryć zużycie micro, standardowe testy raz w tygodniu (kh, po4, zasolenie, no3). Po czterech testach icp udało się ustalić zużycie micro w oparciu o kh. Obecnie na 100l w obiegu dozuje pełnego ballinga (lanie każdego po równo żeby zachować jak najlepszą równowagę jonową każdego po 3ml dziennie) i uzupełniam następujące preparaty od pół roku tak samo: codziennie po jednej kropli af micro e, żelazo, build; 5x w tygodniu po kropli af stront i potas;  2x na tydzień po kropelce af jod i fluor oraz molibden z tritona; pod pompy dozujace mam wpięte jeszcze siarkę tritona (0,6ml na dobę) oraz bor tritona (0,4ml na dobę). Puki co wg marinlabu wszystkie wartości utrzymują się na prawie stałym poziomie. Obecnie wykonuję testy icp co 2 miesiące i parametry są bez zmian. Jeśli kh zacznie swirować to przeliczę wg tego parametru dozowanie całej reszty i wrócę do comiesięcznych testów icp aby znowu ustalić właściwą dawkę. Obsada korali to: 2x lps oraz 6szt sps. Uważam że możliwości mojego baniaka jeśli chodzi o ilość korali to ok 10-15%.

http://hostuje.net/file.php?id=b6971ce99ce55ffd19846c937a6e8f40

plik do pobrania pdf z testów marinlab 6 pomiarów w ciągu 8 miesięcy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dla syna napisał:

Jeśli kh zacznie swirować to przeliczę wg tego parametru dozowanie całej reszty

Jest gdzieś jakiś łopatologiczny "tutorial" w jaki sposób się to robi? :)


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, goclik napisał:

Jest gdzieś jakiś łopatologiczny "tutorial" w jaki sposób się to robi? :)

Nie ma na to definicji. Z obserwacji zauważyłem że na zużycie niektórych pierwiastków ma wpływ poziom temperatury, ilość tlenu w powietrzu otaczającym akwarium poprzez zmianę ph a co za tym idzie wchłanianie pierwiastków z słupa wody. A jak wiesz, każde akwarium jest inne i u mnie będzie tak a u innych siak. Nawet światło powoduje zmianę konsumpcji, które może być identyczne sprzętowo, ale swiatłocień będzie zmieniony i już będzie inaczej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.