Skocz do zawartości
dik-d1

Jak poznać czy jest odpowiedni potas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Mam małe zapytanie dotyczące potasu w wodzie morskiej a mianowice jak sprawdzić wysokość potasu tylko nie mówcie mi o teście na potas Kz, bo on się tylko nadaje do śmieci. Objawy u mnie w akwarium to takie, iż seratopora histerix zrobiła się zamiast czerwona brązowa a z innymi montiporami czerwonymi jest różnie. Parametry w baniaku to

No3 -2

Po4-0.02-0,04

Ph-8

Ca-400

Mg-1320

Pomiary tym testem to jest jedna wielka pomyłka i nie wiem czy brak lub słaby kolor czerwony jest spowodowany tym potasem czy może jest spowodowany inną przyczyną proszę o podpowiedzi i co z tym fantem zrobić ( lać pomału potas i patrzeć na efekty ).wielkie dzięki za podpowiedzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jest jeszcze test Red Sea, zmienia kolor w pewnym momencie i wszystko wiesz, nie trzeba niczego porównywać.

A brązowienie ma pewnie inne przyczyny. Prędzej bym powiedział że z czymś przeginasz niż że czegoś brakuje. Ale ja jestem nowy w SPS'ach więc niech ktoś inny Ci podpowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Wy wszyscy z tym potasem ????

Niedługo Zebrasoma dostanie sraczki to też potas bedzie potrzebny ??

Korale ciemnieją z różnych przyczyn min: wysokie PO4, b.wysokie KH.

Kazdy baniak jest inny....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Mi zostało 10 kg wiadro K2SO4 jeszcze po rośliniaku jak chcesz :welcome:

a tak poważnie to daj jeszcze informację czym i jak świecisz, parametry wody to jedno ale korale do życia potrzebują jeszcze światła :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ja byłem pierwszy ale u mnie to potwierdzone... miałem za mało i tyle. Tylko dlaczego od razu inni polecieli w pomysł potasu??? To nie wiem...

Niedobór widać najbardziej na montiporach pisałem w swoim zapytaniu o preparaty potasowe (kruchość i brak koloru szczególnie na semarensis).

Co do przedawkowania to jest niebezpieczne! Więc wszystkich, którzy to wymyślili ostrzegam! Jak przegniecie z potasem polecą wam korale! Zacznie się od ciemnienia tipów, a później będzie utrata tkanki i papa po jabłkach! Przynajmniej tak jest przy stosowaniu KZ nie wiem jak inne preparaty, ale podejrzewam, że bardzo podobnie bo w końcu podbijamy pewien pierwiastek nie ważne jakiej marki jest butelka!

Gwoli jeszcze jasności - to wiedza tylko teoretyczna wyczytana z forum zeovit.com sam wolę się nie przekonywać jak lecą korale po potasie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mysle ze regularne podmianki zalatwia sprawe potasu. Nie mniej jednak nie moze byc mowy o dozowaniu czegokolwiek jesli nie mamy wynikow testu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubek_77: nie myśl czasami że do Ciebie "piłem" z tym potasem :)

tylko ze teraz u kazdego nowego morszczaka u którego beda lecialy kolory

bedzie winny potas - a wiadomo ze przyczyn jest mnóstwo takiego objawu

Juz nie mówiać o tym że kolega prosi o wsparcie a nic o systemie nie wiadomo :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

a ja mysle ze regularne podmianki zalatwia sprawe potasu. Nie mniej jednak nie moze byc mowy o dozowaniu czegokolwiek jesli nie mamy wynikow testu

Tak ale nie kazda sol zawiera odpowiednie ilosci potasu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dik-d1

1. test KZ nie jest doskonały, ale plus minus pokazuje poziom K, jak masz niewielką różnice w dół czy góre od 380 to tragedii nie ma

2. nie wiadomo co masz w akwarium, Zeovit wyciąga K, w innym przypadku (o ile sól) nie jest walnięta, to podmiany Ci wystarczą.

3. nie wiadomo czym badasz wodę... no3 i po4 - może masz trochę wyższe , 2 no3 to też trochę wysoko.

4. nie wiadomo czym świecisz - może masz stare albo za słabe światło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podawać potas powinni jednak bardziej doświadczeni akwaryści ,co do braków potasu jest to częsta przyczyna jednak głównie w zbiornikach z bardzo dużą obsadą spsów i trochę starszych gdzie potas jest przez korale pobierany ,ale w zbiornikach z kilkoma koralami raczej nie zdarzają się niedobory tego pierwiastka chyba że sól do podmian jest uboga ,dlatego według mnie zasada jest prosta jak masz nie za wielką obsadę korali to dobra sól wystarcza ale jak stosujesz IO to musisz pomyśleć o dozowaniu mikro i potasu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie kazda sol zawiera odpowiednie ilosci potasu :)

i tu się zgodzę! odpalałem akwa na IO i przez 6-7 miesięcy używałem jej i tylko jej no i okazało się, że niektórych pierwiastków to ja prawie w ogóle nie mam w akwa! Dodam też, żeby znowu się nie zaczęło, że IO to zła sól - uważam, że to doskonała sól! Ja po prostu nie dodawałem żadnych mikro/makro przez pół roku! Chciałem mieć "sterylnie" i przegiąłem pałę w drugą stronę...

Jest pięknie mieć NO3 i PO4 na "zerowych" poziomach... ale tylko w teorii koralowce nie są już tego takie pewne jak niedoświadczony akwarysta (czyli ja)! zagłodziłem sobie obsadę i teraz podciągam do norm, karmię i dodaję różne specyfiki! Piszę to też żeby była jasność i żeby znów nikt nie miał obiekcji i nie próbował wzorować się na tym co pisałem. Zanim czymś "dopalicie" akwa to lepiej przeczytajcie a już na pewno zróbcie TESTY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

u mnie np w wakacje montipory talerzowe ciemniały, zachodziłem w głowę o co chodzi :wallbash:

parametry OK, pozostałe korale również i tylko montipory ciemniały :wallbash:

dwa tygodnie mi zajęło znalezienie przyczyny a była prozaiczna, lampę mam/miałem na statecznikach ściemnialnych i sterowaną przez profiluxa, w którymś momencie musiałem uruchomić funkcję wygaszania lampy jak rosła temperatura w zbiorniku,

Cały pic polegał na tym że profilux sterował tylko oświetleniem więc nie zwracałem uwagi jak jest ustawiona temperatura na panelu bo o temperaturę wody dbała chłodziarka, rano jak wyjeżdżałem do pracy lampa się jeszcze nie włączała a wieczorem się już ściemniała więc nic nie zauważyłem a okazało się że w ciągu dnia lampa świeciła tylko na 10% :wallbash:

Zauważyłem to dopiero zupełnie przypadkiem jak byłem cały dzień w domu :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie kazda sol zawiera odpowiednie ilosci potasu :)

masz racje - poczytalem tu i owdzie i okazalo sie ze wiekszosc soli ma za malo potasu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Dlatego jade na wzbogaconym ballingu

Sol - IO

Przecierz kazdy dodaje to co inni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może trochę stanę w obronie soli IO bo rok na niej jechałem a przyrosty korali i kolory były mocniej niż zadowalające dla mnie.Jedynymi mikroelementami jakie podawałem to sól bez NaCl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Łatwiej uzupełnić jakiś pierwiastek niż odjąć :harhar:

Ja kupiłem całe wiadro Red Sea Pro, a miesiąc potem poszedłem w ULNS :) KH 12 soli, a ja chcę 7,5 ;p Teraz będę musiał przeżyć z tym wiadrem najbliższe pół roku i zapewne też kupię IO. Do tego od startu baniaka mam 'problem' z magnezem 1500+ i jak już zaczyna spadać to robię podmiankę i znowu wywala poza skalę ;p IO ma niski poziom magnezu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i dziękuje za podpowiedzi, świecę lampami LED 4 szt. z reefshopu 100w i t5 4szt 86w akwarium długości 2 metry wysokość 50cmm głębokość też 50 cm o kh zapomniałem i wynosi 7,6. Akwarium jest już dwa lata obsada sps i lps ryby ( ok. 15 szt.) korale rosły do tej pory zadawalająco i na kolory też nie mogłem narzekać, ale od około trzech miesięcy tak się zaczęło dziać, że montipory talerzowe ściemniały i już nie są tak pomarańczowe jak przedtem i sertatopora przeszła w brąz lekki róż jeszcze jest, ale a nadmienię, Iż używam soli tak jak koledzy IO na przemian z reef crystal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to faktycznie możesz nie mieć potasu albo strasznie mało ,poza tym brakuje ci pewnie witamin i aminokwasów bo i jedna sól i druga na pewno tego nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem tydzien temun pomiar testem KZ i wyszło mi 300 tak mi sie wydaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a napisz jeszcze:

-a co ile robisz podmianki ?

-te LEDY masz od dwóch lat ?

-T5 co ile wymieniasz ?

-czym odpieniasz ?

Dwa metry - fjiu fjiu, dawaj foty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300 potasu to za niski poziom,380-400 idealny.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorze by bylo jak zwykle zachowac umiar z potasem. Duzo za malo - nie szkodzi, troche za duzo juz tak...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany co dwa tygodnie 10% lampy cześć od 2 lat a cześć od 6 miesiecy T5 fakt nie wymieniane od 8 miesięcy.

Odpieniam odpieniaczem DIY od samego początku powstania akwarium ale nigdy nie miała miejsca taka sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czytam i tak zaczynam się zastanawiać w moim akwarium zaobserwowałem 2 akropory ,zaczynają bieleć stopy ,świeżo wymienione światełko t5 10*54 miesiąc , korale porosły i zaczynam właśnie nad podawaniem potas od wtorku ,ponoć morze być to wina braku szkoda że nie mam testu, sól reef cristals cały czas , parametry ph-8,kh- 8,6,no3- 0,po4 -0,04 ,mg-1200,ca420reaktor ,2,5mil abcm podawane podmiany co tydzień 50 l jeśli macie jakieś sugestie to dzięki za podpowiedz


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

mg 1200 ??? -dźwigamy

stosunek mg/ca - 1/3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.