Skocz do zawartości
imperator

Słone Imperium

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

W końcu decyzja zapadła i zabieram się do realizacji projektu nowego zbiornika.

Będzie to baniak 240x60x60 (ok. 840 litrów) + sump 150x50x50 w połowie zalany czyli razem ponad 1000 litrów.

Stanie w miejscu mojej wysłużonej 400ki.

Założenia:

-jak najmniej grzebania (automatyczna podmiana wody, dolewka, dozowanie mikroelementów)

-możliwie niski koszt (tam, gdzie się da oszczędzać, bo wiadomo, że nie wszędzie się opłaca)

-wszystkie typy korali i zwierząt bez niefoto, bo nie chce mi się ich osobno karmić :harhar:

-budżet bez życia czy skały to 7000 zł (taki punkt wyjścia)

Automatyczna podmiana wody:

raz na 2 tygodnie 120 litrów.

Beczka 120 litrów (50 zł) za ścianą w kotłowni (woda z osmozy na wyłączniku pływakowym ze spłuczki klozetowej (13 zł). wystarczy zalać i zasolić, mieszać będzie malutka głowica z filterka wewnętrznego.

W czasie podmiany wodę ze zbiornika do sumpa będzie zasysać i tłoczyć pompa, natomiast nadmiar z akwarium będzie usuwany prosto do kanalizacji ;) Muszę jeszcze obmyśleć jak zrobić, żeby czysta woda nie poszła do kanału (na pewno na czas podmiany będę wyłączał pompy cyrkulacyjne.

Wyposażenie:

szkło + komin - Myciok (oba zbiorniki) - jakieś 2000 zł

stelaż - 500 zł?

cyrkulacja 4x JVP-602 (mam dwie ze starego zbiornika) ok. 100 zł

Pompa obiegowa - 200 zł

Odpieniacz - made in Akvarius np. klon BM 200 - 1200 zł

Reaktor (i lub mikser wapna) ze sterownikiem, butlą co2 itd. podłączony z automatyczną dolewką RODI

pompa dozująca mikro 1 kanałowa

Oświetlenie - LED + T5 - ok. 2 tysiące zł :harhar:

na 1/2 powierzchni sump-a będze refugium ze spaghetti, co załatwi problem z NO3 i PO4

Planowany termin zalania lipiec/sierpień.

Jestem otwarty na opinie i sugestie (nie zwiększające kwoty projektu :) )

post-11401-0-64807400-1329071979_thumb.jpg


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko pięknie tylko za taką kase to można 300litrów stawiac i nie zawsze wystarczy :p

powiedz mi jakie lampy led planujesz za 2000zł na tą długosc.??


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to mialo byc moje wode ze rzutu puscilbym najpierw przez komore odpieniacza potem dopiero refugium


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj widzę że zaczynasz działać super życzę powodzenia


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adamus, 4x50W halogen LEDowy. Każdy z nich świeci jak HQI 250. Kąt świecenia jest jednak szerszy, więc można wieszać nawet 5cm nad wodą. Problem jest tylko w barwie, bo one mają 6500K czyli teoretycznie się nie nadają. W połączenu jednak z 4 niebieskimi świetlówkami T5 54w będzie coś koło 10 tysięcy. Robiłem u siebie testy z takim halogenenem, tylko w odmianie 20 wattowej. Bez niebieskiego światła jest żółto ale jak się włączy blu, to fajne światełko plus refleksy świetlne z powierzchnii.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem ledów z których 50w świeci jak 250w hqi. Bujać to my a nie nas.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to mialo byc moje wode ze rzutu puscilbym najpierw przez komore odpieniacza potem dopiero refugium

Tak będzie, najpierw pójdzie przez odpieniacz. Projest sumpa to osobna kwestia, bo trzeba troche pokombinować żeby wszystko miało ręce i nogi

Tomasz, napisałem tylko to co sprzedawca podaje, więc do niego pretensje ;) Rzeczywiście, jeśli chodzi o moc światła to taki 50W halogen daje tyle światła co 150-ka, tyle że w HQI połowa mocy idzie w produkcję ciepła a przy ledach tylko ok. 10%.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia w realizacji projektu moj projekt nadal trwa ok 900 litrów w obiegu mysle ze za rok wystartuje w nowym mieszkaniu :)


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw może na cree - będziesz wiedział co masz, lepsza barwa i mniej grzania.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaw może na cree - będziesz wiedział co masz, lepsza barwa i mniej grzania.

A zrobisz mi na taki zbiornik lampę na cree za 2 tysiące? Jeśli tak, to chętnie. A propos, masz refleksy świetlne przy diodach?


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Jeszcze nie widziałem ledów z których 50w świeci jak 250w hqi. Bujać to my a nie nas.

Pewnie nie świeci jak HQI ale niedawno na ebayu pojawiły się takie żarówki LED i ciekaw jestem czy to ma szansę powodzenia.

led-aquarium.jpg

http://www.ledpacific.com

http://www.ledpacific.com/categories/Marine-Aquarium-Lighting-LED-Bulbs/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie , a ostatnio odpalałem akwarium 380l , koszty jakie założyłeś na wstępie to są trochę za małe.

Ja przed zalaniem wody przekroczyłem 9 tysiaków , teraz dochodzi do 10 i jeszcze dużo przedemną.

Ale życzę powodzenia i cieszę się razem z Tobą , bo jak bym mógł też założył bym 1000l.

Pozdrawiam


http://6220_6344.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/50w-lampa-dioda-led-cob-naswietlacz-halogen-claro-i2095232506.html

http://allegro.pl/halogen-led-reflektor-lampa-100w-9000-lm-soczewka-i2112339846.html

Jak za pół roku będę kompletował światło, to może coś się jeszcze pojawi lepszego.

Na razie zakładam w projekcie to co jest aktualnie na rynku.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie , a ostatnio odpalałem akwarium 380l , koszty jakie założyłeś na wstępie to są trochę za małe.

Ja przed zalaniem wody przekroczyłem 9 tysiaków , teraz dochodzi do 10 i jeszcze dużo przedemną.

Ale życzę powodzenia i cieszę się razem z Tobą , bo jak bym mógł też założył bym 1000l.

Pozdrawiam

Pablo, nie doczytałeś, chodzi mi o szkło i osprzęt BEZ ŻYCIA i skały, bo te jak wiadomo są bezcenne ;)


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że aby zaoszczędzić chcesz dać do 840l równowartość 4x75w hqi? Gratuluję.

Poza tym, za 2200-2500 zrobisz lampę dwa razy większą na cree.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cienko widzę Twój budżet. Oświetlenie trzeba będzie kupić dwa razy, cyrkulację trzeba będzie kupić dwa razy. Pompa obiegowa do 1m3 za 200zł? Daj jakiś rozsądny margines niedoszacowania kosztów, np. 100% :yes i działaj :thumbup:


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

snocho, jakbym zrobił wszystko za pierwszym razem, to nie miałbym później czego poprawiać :) Budżet jest jaki jest i na razie go nie zmienię, bo mam remont domu. Jak kiedyś będzie większy, to będę wymieniał na lepsze podzespoły (z tego co wiem to każdy ciągle coś zmienia czy wymienia), na tym polega cały urok.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz mi tu szybciutko gdzie Ci za takie pieniądze wycenili szkło.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Witam.

Ja kleiłem w AM w Bogucinie przy dobrym rabacie za 1200. Wymiar to 120x55x60, zewnętrzny komin, przednia i boczna opti. Mam już cały sprzęt bez życia i skały i Twój budżet przekroczyłem już o 70% a jeszcze troche dojdzie.

Pozdrawiam i będe kibicował!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisał że u Mycioka


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego helmofon, nie będę robić nikomu reklamę, poszukaj cennika firmy produkującej akwaria na Śląsku.

A tak będzie wyglądać po zmianie. Macie też foto halogena LED 20W w akwarium 400L (halogen świeci przez dziurę z przodu obudowy). Ja zamierzam dać 4 takie, tyle że 50 wattowe = 10 x więcej światła. Jeszcze ktoś uważa, że to za mało?

post-11401-0-20417800-1329074935_thumb.jpg

post-11401-0-67019800-1329074941_thumb.jpg

post-11401-0-90861600-1329074947_thumb.jpg


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że wizualnie ilość światła żółtego, do tego o nie odpowiedniej barwie "na oko" wydaje Ci się wystarczająca to wcale nie znaczy że tak jest. Ale widzę że wiesz lepiej. Powodzenia.

PS. A co do Twojego pytania to wszyscy którzy mają choćby blade pojęcie wiedzą że to za mało.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem :thumbup: szkoda że tak daleko od mojej wsi :(


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprawdę życzę ci powodzenia, ale taka drogą to tylko udowodnisz że "POLAK POTRAFI" a czy wyjdzie z tego super baniak??


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie chyba lepiej dac hqi 250 watt np z aqvalight, do tego żarniki blv 14k albo 10k do tego diody RB albo t5 w aktynice.

będzie droższe w eksploatacji ale efekt inny. Ja się nad tym ledowym oświetlaczem zastanawiam nad refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.