Skocz do zawartości
Czubais

800 litów - pierwszy eksperyment (Łomianki)

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde ale z drugiej strony takie prawie niesłyszalne akwarium? Ja tam lubię jak trochę go słychać, przynajmniej wiem że wszystko działa ;)

A tak na serio-  komin chyba zawsze lekko słychać? Czy da się go prawie zupełnie wyciszyć? Różne zbiorniki oglądałam i prawie zawsze coś tam jednak spływ słychać... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakas wentylację tam przewidujesz? Bo bez tego niezla kiszonka sie tam szykuje.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 14

dzisiaj postanowiłem przyspieszyć bieg wydarzeń i zasypałem akwarium żywym piaskiem - Samoa pink Naturals Ocean . Wpuściłem 5 ślimaków na próbę - 3xColumbella i 2xTurbo.

66658f80b268619d.png


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to odpieniacz masz Schuran 120, a nie 150. Rozglądaj się za większym.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 21

jak na razie nie widać żadnego dojrzewania - woda kryształ sie zrobił, leje bakterie stabillity, wpuszczone ślimaki przeżyły i mają sie dobrze. Na próbę włożyłem do sumpa capnellę i też się rozwija. Dziwne - czyżby dojrzewanie się zakończyło, czy może jeszcze w ogóle nie ruszyło?

Steron - tak 120 a nie 150. W obiegu mam netto ok 650-700 litrow i zerowa obsada. Poza tym siporax 10 l. planuje i dsb z makroglonami  - wiec moze da rade...

8dcb2beada0bb657.jpg

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 25

Nadal brak oznaków dojrzewania. Aby przyspieszyć cykl azotowy wpuściłem dodatkowych lokatorów, aktualna obsada:

Ryby: 1xChromis

Korale: Capnella; Grzybek

Makroglony: Caulerpa

Inne: 3x ślimak Columbella; 2x ślimak Turbo


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 30

zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki dojrzewania - pojawił się punktowy brązowy osad na skale. Czy to są sinice? Czy może okrzemki?

86ec30919f34858c.jpg


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 33

Rozwój okrzemek postępuje - dojrzewanie w pełni. NO2 niewykrywalne. Całe życie ma się dobrze. W międzyczasie doszedł krab pustelnik.

ef0f35c9e107018b.jpg


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 35 

coraz większa inwazja okrzemek...Czy coś powinienem zrobić? Czy tylko czekać...? Świecę 7 h dziennie.

3072ca0a392a12cb.jpg

 

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zarzucić jakiś absorber na krzemiany ;)

Są dwie szkoły czekać 10 milionów lat zanim rafa dojrzeje, albo powoli ją rozwijać dokładając życie ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 39

inwazja postępuje. Inwazja - no właśnie, czego? Prośba bardziej doświadczonych morszczaków o identyfikację - dino czy okrzemka? Chciałbym podjąć z tym zdecydowaną walkę! NO2 - 0; NO3 - 10

Jest to zamszowy nalot z milionem pecherzyków powietrza, rośnie tam gdzie światło. Nie ma farfocli i glutów typowych dla dino. 

3ad5ec474d436e6fgen.jpg

 

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W nocy zanika? To okrzemki. Dobry absorber na krzemiany to sera silicat, a najlepiej i tu na starcie wskazana jest - cierpliwość.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Cierpliwość jest - ale jeśli można pomóc - to czemu nie? Dobra diagnoza najważniejsza. W nocy nie zanika - ale za to nie tworzą się pęcherzyki powietrza, które to pojawiają się po włączeniu światła.


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 44

Nadal dojrzewanie - doszło kilku czyścicieli i nadal czekamy na ustabilizowanie zbiornika. Parametry dobre, pojawiły się glony nitkowate.

Aktualna obsada:

Ryby: 3xChromis

Korale: Capnella; Grzybek

Makroglony: Caulerpa

Ślimaki/Kraby: 4x ślimak Columbella; 2x ślimak Turbo; 1xCerithium Caeruleum; 1xTectus; 1xPustelnik

Testy: NO2 - 0; NO3 - 5

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 53

czekam na zmianę sytuacji i chyba powoli moja cierpliwość zostaje wynagrodzona. Atak okrzemek i drobnych glonów nitkowatych powoli ustępuje, choć jeszcze są zauważalne. Pewnie za moment bede miał gotowy zbiornik do jakiejś poważnej obsady. W tym czasie dokonałem kilku zabiegów które mogły pomóc w ustabilizowaniu zbiornika:

1. Zwiększyłem cyrkulację o kolejne 10000l/h

2. Wyłączyłem światło białe - świecę tylko aktyniką - 30000 K

3. Ślimak tectus - jak się okazało pogromca okrzemek i glonów. W 2 tyg. wyczyścił do żywego całą skałę z brązowego osadu

4. Odmuchuję mocną pompą wszystkie skały i zbieram na watę na spływie

5. Dorzuciłem 4l siporax i zwiększyłem dawkę bakterii stability

Stan na dziś:

619491d720e63379.jpg


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 54

dziś do przekopywania piasku udało mi się kupić parkę babek piaskowych. Zobaczymy jaką zrobią robotę? :)

A tak przy okazji - czy ktoś ma może do sprzedania/odstąpienia trochę drobnego życia w postacie mysis i kiełży?

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 57

okrzemek już nie ma. Dojrzewanie przebiega łagodnie. Wykonałem pierwsze większe testy wody: 24,5 oC; Ph - 8; No2 - 0,01; No3-5; Zasolenie - 1,022; Kh-7,6; Mg - 1300; Ca - 370.

Jedna babka jednak nie dała rady - na drugi dzień pływała do góry brzuchem, chyba słabo poszła aklimatyzacja.

Doszło trochę życia:

Ryby: 3xChromis; 3xBłazny; 1xBabka

Korale: Capnella; Grzybek ;Caulastrea; Protopalythoa Mutuki -  Green Button Polyp (słabo toksyczny podobno); Briareum

Makroglony: Caulerpa; Spaghetti

Ślimaki/Kraby: 4x ślimak Columbella; 2x ślimak Turbo; 1xCerithium Caeruleum; 1xTectus; 1xPustelnik; 2xkrewetka; Lasonogi (Mysis)

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo to nie była para i druga babka ją zamęczyła - tak też bywa.
Ogólnie korale możesz wkładać przy takich parametrach. Monitoruj KH żeby nie spadło poniżej 7. Najlepiej trzymać je w ryzach 7-7.7, ale na chwilę obecną nie ma tam korali więc podmiankami to uzupełnisz później.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2019 o 14:37, 9866666 napisał:

Albo to nie była para i druga babka ją zamęczyła - tak też bywa.
Ogólnie korale możesz wkładać przy takich parametrach. Monitoruj KH żeby nie spadło poniżej 7. Najlepiej trzymać je w ryzach 7-7.7, ale na chwilę obecną nie ma tam korali więc podmiankami to uzupełnisz później.

Nie. To była parka i ładnie się trzymały razem w sklepie. U mnie przez 1 dzień też razem pływały. Dostałem drugą babkę jak poinformowałem sklep (szacun dla SeaFrags) że coś poszło nie tak i teraz się ganiają... Na szczęście mam duże akwa i sporo kryjówek. Ciekawe czy jest możliwe żeby zaczęły się tolerować? Bo inaczej jedna ciągle w skałach bedzie siedzieć...

Edytowane przez Czubais (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się dogadają. Czasem w sklepie razem siedzą, a później okazuje się że w akwarium jest różnie. Obserwuj, w ciągu kilku dni okaże się. Jeśli będą nadal się ganiac to uważaj żeby nie wyskoczyła któraś.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - mam wysoką koronę - 30 cm, powinna wystarczyć...(?)


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak - mam wysoką koronę - 30 cm, powinna wystarczyć...(?)
To chyba będzie okej :) Ale musisz patrzeć żeby jedna nie zaganiała drugiej, bo słabsza padnie wtedy

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 62

po okrzemkach ani śladu. Dobra informacja jest taka że babki się ze sobą dogadały...Musiałem wyjechać na dwa dni - wracam, a tu pięknie koło siebie przekopują piasek. Babka panieńska - bo to o nich mowa, to bardzo wdzięczne stworzenie, aktywna, cały czas pracuje i czyści piasek. Buduje budowle, etc. Nie robi przy tym za dużego zamieszania i nie wadzi koralom.

Za to nowa mini plaga przyszła - malutkie białe robaczki na szybach - z jakby malutkim ogonkiem (takie łezki), mają mniej niż 0,5 mm. Ciekawe co to jest. - jeszcze nie zidentyfikowałem przybyszy...


---------------------------------------

Powoli ale do przodu: Mój projekt

130x70x65+sump 100x50x40; Schuran 120, oświetlenie 3xKessila150w 10000k,obieg NewJet4500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.