Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

czy takie oświetlenie będzie dobre wymiary komory 30x20x25h

http://allegro.pl/lampa-naswietlacz-halogen-led-10w-bialy-zimny-cob-i4978252760.html

Edytowane przez Foo lszklo (wyświetl historię edycji)

180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zastanawiał się ktos nad zmniejszeniem mocy obiegowki w celu polepszenia działania refugium,rozumiem sumpy bez refugium szybki przepływ żeby jak najwięcej wody przefiltrowac,ale w sumpie z regium w cale nie musiało by się to sprawdzać,bo im dłużej woda jest z glonami tym one lepiej powinny wyciągnąć nie pożądane substancje.Więcej życia w sumpie itd...cos na zasadzie filtra recyrkulacyjnego.

Co myślicie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim refugium woda płynęła powoli, tak żeby glony miały jak najwiejszy - najdłuższy czas kontakt z wodą


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim refugium glony mają kontakt z wodą 100% czasu. Nie wiem jak wy to robicie żeby było inaczej :p.

Gdy zmniejszamy przepływ to spada koncentracja na wylocie z sumpa ale maleje realna wydajność.

Absorbcja przez glony będzie tym wyższa im wyższe stężenie nutrientów (w zakresie nie-toksycznym) czyli im szybciej "podczyszczoną" wodę z sumpa będziemy podmieniać na "brudną" wodę z głownego zbiornika.

Przy poziomach NO3 rzędu 1mg/l proces jest bliski nasycenia więc dyskusja jest mocno akademicka.

Tutaj: http://onlinelibrary...14.6.0912/pdf są podane przykładowe stężenia przy których konsumpcja wynosi połowę maksymalnej.

1 μg NO3/l = 1/ MW NO3 μg/l = 0.016128 μmol NO3/l

albo

1 μmol NO3/l = 62 μg NO3/l

Edytowane przez pppp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim refugium woda płynęła powoli, tak żeby glony miały jak najwiejszy - najdłuższy czas kontakt z wodą

A czy obieg 6000l/h nie wypłuka mi spagetti z komory refugium 25x25x50 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3500 l/h (realnie 2500-3000 l/h wg wykresu) przy długości krawędzi przelewu 40cm nie wypłukuje i wygląda na to że trochę więcej też by nie wypłukało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie refugium jest w sumie za komorą spływu i odpieniacza a przed powrotem. Zastanawiam się tylko, czy może być połączenie skały z glonami i czy aby nie za dużo mam tych glonów. Tym bardziej, że mam wysokie N03 i nie wiem, czy przypadkiem glony nie mają na to wpływu.

post-23710-0-60824500-1421767560_thumb.jpg

post-23710-0-16620000-1421767578_thumb.jpg

Edytowane przez r.a.f. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.08.2013 o 11:23, Grzegorz Dyzma napisał:

Widze ze ktos odswiezyl fajny watek :queen:

Po testach LED Spotow Cree i T5 przyszedl czas na sparwdzenie ostatniej mozliwosci LED halogen

https://www.google.pl/search?q=led+halogen&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Q2MgUteUOsyThgfo6oHYCw&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1600&bih=775#q=led+halogen+zewnetrzny&tbm=isch

Takie jak Seb zapodal u siebie ja dalem 2 x 20W. Efek mega, glony rosna w oczach. Jest tanio, estetycznie i bezpiecznie. Bardzo polecam to swiatlo nawet do malych refugiow. Model 10 W nie jest drogi odponosc na warunki panujce w sampie, kat swiecenia sparwia ze nie nie ma lepszego sztucznego oswietlanie jak to.

http://allegro.pl/oswietlacz-halogen-led-mocy-smd-10w-100w-bialy-i3478644682.html

Chciałbym odświeżyć temat. Wracam do hobby po przerwie, zabieram się do uruchomienia w sumpie małego refugium (25x33x25h) i wertuję wątki w poszukiwaniu oświetlenia. Technika od czasów cytowanego wątku poszła nieco do przodu i obecnie w ofercie znajdują się już podobne do wskazanego przez Grzegorza oświetlacze na diodzie COB, ale oferujące tzw. full spectrum dla uprawy roślin czyli piki na niebieskim, a przede wszystkim czerwonym z pominięciem światła białego: https://allegro.pl/oferta/halogen-led-10w-230v-full-spectrum-grow-7720291062?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NTJhZjI4MTUtMmVkMy00N2EzLTgwNjEtNDE0ODE3ZGVlOGUzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=1d2e8fcc-e1e1-4b58-9600-3619540fbadd . Na zdrowy rozum wydaje się, że to jeszcze lepsze rozwiązanie dla naszych potrzeb od proponowanego przez Grzegorza kilka lat temu. Czy tak rzeczywiście jest w istocie i ten oświetlacz lepiej nada się do refugium o wymiarach wskazanych powyżej? Może ktoś miał już z nim doświadczenie. Czy różni się on czymś od żarówki led grow o tej samej mocy? https://allegro.pl/oferta/zarowka-led-e27-grow-10w-do-uprawy-hodowli-roslin-5479783327 Z tego co widzę lepiej od żarówki rozkłada światło i ma zdecydowanie szerszy kąt. Jeśli się nie mylę to diody power led w żarówce nominalnie 10 watowej są chyba skręcone (pewnie z uwagi na grzanie) bo podają że żarówka ma np. 10, czy 15W, a pobiera w rzeczywistości 5W.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem rufugium u siebie ale zlikwidowałem, mam lampkę diy na cob 2x10w full spectrum 2x10w royal blue+white całkiem fajnie to robiło, ale trzeba okleić szyby bo cały sump zarasta na zielono  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nad tym szerokim kątem rozproszenia przy COB-ach i zarastaniem całego sumpa się zastanawiałem. Tym bardziej, że cały sump ma u mnie jedynie 60x33,5cm. Tutaj chyba nawet zaklejanie szyb nic by nie dało bo i tak pójdzie światło wszędzie naokoło. Wygląda na to, że chyba lepiej byłoby dać dwie takie żarówki led grow 10watowe, a w rzeczywistości pobierające 5W. Każda z nich ma pokrycie powierzchni ok. 15x15cm. Przy dwóch teoretycznie byłoby w sam raz. Czy te żarówki rzeczywiście mają diody power led 3W tylko zduszone do 1W? Czy takie dwie żaróweczki to nie za mało?

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie odseparujesz od reszty sumpa, to i tak wszystko będzie zielone pod wodą przez szyby światło zawsze będzie przechodzić dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie zwróciłem wcześniej jakiejś specjalnej uwagi na ten problem. Jak się czyta relacje osób posiadających refugium, to nikt specjalnie o tym się nie rozpisuje. Dlaczego zrezygnowałeś z refugium? Generowało jakieś dodatkowe problemy, czy nie przynosiło zamierzonych korzyści w postaci znaczącej redukcji NO3 i PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.