Skocz do zawartości
azoizo

co się dzieje w akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

witam doświadczonych morszczaków

Szukam pomocy ponieważ sam nie jestem w stanie (pewnie brak wiedzy i doświadczenia) znaleść przyczyny plag. Ale od początku.

Posiadam baniak 160 l z sumpem około 50l, zalany w połowie lutego. W zbiorniku jest około 20kg LR (do tego wrócę) i około 25 kg LS. Część skały odgazowanej (ponoć) kupiłem u pewnego źródła a cząść przełożyłem ze starego zbiorbika, jakieś 7kg. LS trafił do baniaka razem ze skałą. Po okresie dojrzewania (testy NH3, NO2- i NO3- wskazywały 0) do baniaka trafiło życie (garbiki, błazny, krewetka, kraby i ślimaki) w kolejności jak książka pisze. suplementuję Ca, Mg, jod, stront i aminokwasy. Około 3 tygodnie temu stała się tragedia. Jeden garbik padł, później błazen, woda zmętniała a na skale pijawiły się dziwne czarne ogniska z bąbelkami powietrza (jakby coś gniło) i ten paskudny zapach. testy wykonuje co tydzień tuż po 10 % podmiance. Amoniak, azotyny, azotany, pH, kH, fosforany, magnez i wapń, wszystko było w normie. Po krachu amoniak poszedł do góry. Pojawiły się glony nitkowe chyba we wszystkich kolorach (zielone, brązowe, czarne, fioletowe, bordowe, białe). To była istna plaga. po krachu zdechły akropory. Żaden parametr oprócz lekko podniesionego amoniaku nie poszedł w górę. W akwa chodzi odpieniacz RO 400, dwie tunze 6015, świecę T5 12 godzin 2x39 aktynika i 2x39 biała, woda RO/DI na dolewce AM PS3000.

Po krachu 30% podmiana, dokupiłem tunze 6055, zasypałem komin biobalami, zaczołem lać bakterie. Azotany 0, amoniak podniesiony mimo wsypania purigenu, seriatopory zaczynaja brązowieć a hysix zrobiła sie blada. Miękkim i SPSom nic nie jest. Od jakiegoś czasu pojawiły sie glony wyższe.

Proszę o pomoc jak sie pozbyc zapachu i co zrobić ze skałą? Dodać jeszcze jakiś filtr biologiczny? E poprzednim akwarium działą filtr fluidyzacyjny DIY. Czy go zabudować, czym go wypełnić? Czy może coś nie tak ze skałą? Co to są te czarne plamy z bąbelkami? Dołożyć tufu? Wymienic piasek? Nie wiem co mam jeszcze zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie bo moje są bardziej "puszyste"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wywal wszystko z baniaka co zmarło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś jest nie tak, piszesz że azotany masz na 0 a w zbiorniku robią ci się glony, wydaje mi się ze zieleń w zbiorniku jest powiązana z azotem

najlepiej zrób zdjęcia, i napisz jakie masz obecnie parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś jest nie tak, piszesz że azotany masz na 0 a w zbiorniku robią ci się glony, wydaje mi się ze zieleń w zbiorniku jest powiązana z azotem

najlepiej zrób zdjęcia, i napisz jakie masz obecnie parametry

tak pokaż zdjęcia

w ten sposób będziemy mogli powiedzieć co to jest i co tak naprawdę mógłbyś robić dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pw. :)

Inni rownież maja ochotę dowiedzieć się czegoś nowego...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posyłam parę fotek. Co do czyszczenia to zrobiłem to jakiś tydzień temu. Cały syf z dna, sump i co mogłem zeskrobałem ze skały. Odpieniacz jest ustawiony na mokro i coś kiepsko syf wywala.

post-14365-0-40883400-1335892444_thumb.jpg

post-14365-0-26273900-1335892482_thumb.jpg

post-14365-0-87678300-1335892519_thumb.jpg

post-14365-0-05370600-1335892571_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inni rownież maja ochotę dowiedzieć się czegoś nowego...

oj tam oj tam... @Ant napisał pw bo pewnie on był dostarczycielem trefnego towaru dla naszego kolegi ;) hehhehe bo jak to inaczej wytłumaczyć ;-)

zielone dzewka to bryopsis ;( opaska na oczy (żeby się nie denerwować ich widokiem) i lej wiadrami magnez kenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze 100% masz gruzowisko czyli za dużo skały napchanej do 160l zbiornika ,po drugie nie lej nic oprócz bakteri ,po trzecie poproś Anta albo qba25 o pomoc oni są z Tarnowa może Ci pomogą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze 100% masz gruzowisko czyli za dużo skały napchanej do 160l zbiornika ,po drugie nie lej nic oprócz bakteri ,po trzecie poproś Anta albo qba25 o pomoc oni są z Tarnowa może Ci pomogą

ja bym powiedział, że raczej piaskownice 25 LS??? połowa zbiornika piachu ;)

co do skały to zależy jakiej jakości, beton potrafi ważyć ;)

co do nie lania niczego więcej oprócz bakterii to nie do końca się zgodzę, ja bym przynajmniej jakąś wódę wlał lub vsv dla tych bakterii bo azot to nie wszystko co im do szczęścia potrzeba... węgiel też by się przydał (wóda)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piaskownica swoją drogą ale tu trzeba usunąć przyczyne a nie topić smutki w wódce :thumbup:

a dlaczego kenta to jakiś inny magnez niż wszystkie dostępne np z pochu? glony są bo przedobrzyłeś z laniem środków jak amino czy inne specyfiki ,amoniak zawsze się pojawia jak skała jest źle poukładana(posklejana) nie ma przepływu wody albo jak jest za słaby i cały syf się tam odkłada do czasu właśnie takiego benc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o wódce nie pomyślałem. bakcyle coś muszą jeść. a czy nie lepiej roztworu glukozy? ile tej wódki na to akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze 100% masz gruzowisko czyli za dużo skały napchanej do 160l zbiornika ,po drugie nie lej nic oprócz bakteri ,po trzecie poproś Anta albo qba25 o pomoc oni są z Tarnowa może Ci pomogą

ja się dołączę do kolegi i dodam nie szalej z chemią i filtracją, jak już robisz większe podmianki to nie rób to jednorazowo tylko rozłóż to na kilka dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o wódce nie pomyślałem. bakcyle coś muszą jeść. a czy nie lepiej roztworu glukozy? ile tej wódki na to akwarium?

1ml na 100l, więc na 160l 1,6l

robisz to stopniowo

więcej w temacie vodka method w chemi

ale ja bym poczekał z wódką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie to to czarne wygląda dość dziwnie jak skupiska jakiejś zgnilizny... czy w tych miejscach nie było wcześniej jakiś zwierząt (koralowców)? na wszelki wypadek to ja bym to odessał i dziabnąłbym jakąś większą podmianę najlepiej na wodzie z działającego akwa a nie na świeżej solance by wywalić amoniak w miarę szybko. dopiero później bawiłbym się w stabilizowanie systemu bakteriami.

... tak z 50% wody podmienić

co do wódy to z 1 ml na noc i 1 z rana powinno wystarczyć. ale to zabawa na później! jak jest amoniak to trzeba się go pobyć w miarę szybko bo to silna trucizna w zasadowej wodzie morskiej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

kubek77

oj tam - dopiero go poznalem

nowemu koledze podałem nr.kom. do siebie

bedziemy działac ;)

p.s

juz za te oszczerstwa miałem dac minusa ale sie opanowałem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy z niedzieli

pH =8,2

kH =8

PO43-=< 0,02

NH3 =0,05

NO2- =0,0

NO3- =0,0

Ca2+ = 460

Mg2+ = 1280

po podmiance 10%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubek77

oj tam - dopiero go poznalem

nowemu koledze podałem nr.kom. do siebie

bedziemy działac ;)

p.s

juz za te oszczerstwa miałem dac minusa ale sie opanowałem ;-)

Ant ale bym dostał za żarty minusa to bym się wku... ;) wyluzuj ;) jeżeli uważasz, że to było coś w Ciebie wycelowane to sorki miałem na myśli wystosować złośliwość do kolegi który się czepiał Twojego pw... a nie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy z niedzieli

pH =8,2

kH =8

PO43-=< 0,02

NH3 =0,05

NO2- =0,0

NO3- =0,0

Ca2+ = 460

Mg2+ = 1280

po podmiance 10%

ale mamy wtorek <_<

i od razu po podmianie nie robi się testów, trzeba odczekać 1 dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy z niedzieli

pH =8,2

kH =8

PO43-=< 0,02

NH3 =0,05

NO2- =0,0

NO3- =0,0

Ca2+ = 460

Mg2+ = 1280

po podmiance 10%

jakbyś nie miał w ogóle cyklu azotowego... albo był na jego starcie.

amoniak i brak NO2 i NO3... jak to wytłumaczyć? może wystarczy powtórzyć testy! Wykonać je starannie lub przy użyciu innych pudełek (inne testy np pożyczone od kolegi lub u kolegi wykonane).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbyś nie miał w ogóle cyklu azotowego... albo był na jego starcie.

amoniak i brak NO2 i NO3... jak to wytłumaczyć?

może za mało lub brak nitryfikacyjnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze kolega może te testy na no2 i no3 źle robić !!

może i tak być :whistle:

również mogą mu źle wychodzić

jakiej firmy masz testy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.