Skocz do zawartości
Retor

Delta 210 L - start baniaka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!

Zainspirowany pięknymi akwariami tutejszych bywalców, postanowiłem, jakiś czas temu, zaczerpnąć nieco wiedzy teoretycznej o morszczyżnie. Jak to zwykle po szkole bywa, przyszedł czas na praktykę. W ubiegłym tygodniu (czwartek 17 maja) odpaliłem swoją pierwsza w życiu solniczkę :w00t:

Z góry przepraszam za braki i proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

1. Akwarium DELTA 85x85x50 210L + wentylowana obudowa

post-12710-0-36017500-1337994163_thumb.jpg

2. Sump 60x35x35 70L w wentylowanej szafce narożnej, podświetlany ledami 6500k 15-20W. Poniżej opis:

1) Komora wlewu wody, w środku odpieniacz, filtr przelotowy, grzałki i salimetr.

2) Komora na gruz koralowy lub biobale

3) Refugium

4) „Wodospad” napowietrzający wodę.

5) Komora odpływu wody, w środku pompa i dolewka mechaniczna.

post-12710-0-50063200-1337994217_thumb.jpg

3. Sprzęt:

1) Pompa obiegowa HEISSNER Kaskada 3600 (+ Pompa awaryjna NewJet 2500)

2) Cyrkulacja Tunze 6095 + Multicontroler 7096

3) Odpieniacz DIY z Pompą NewJet 2300 z wirnikiem igiełkowym (nie dodaje do działu DIY bo

odpieniaczy jest już tam sporo, w dodatku o wiele bardziej profesjonalnych niż mój)

4) Filtr przelotowy (30 cm plexy + gąbka)

5) Chłodziarka DIY 90W - niestety po 24 h pracy spadek temperatury w całym 260 litrowym obiegu

zaledwie o 1,5oC, mimo to dodam ją w wolnej chwili do działu DIY bo dla nanorafek będzie

rewelacyjna (zważywszy że koszt, z całym materiałem, nie przekroczył 50 zł ;)

6) Dolewka DIY (przerobiona spłuczka WC)

7) Przelew - komora przelewowa DIY

8) Grzałka Jager 200W i 150W (na fot. 4)

post-12710-0-64141000-1337994184_thumb.jpg

4. Lampa LED DIY - 5 kanałowa, w pełni automatyczna, na ledach CREE moc 280W

1) CREE XP-E WHT 30 szt. (biała zimna)

2) CREE XP-E ROY 30 szt. (Royal Blue)

3) CREE XP-E HEW 6 szt. (wypełniająca biała ciepła)

4) CREE XP-E GRN 6 szt. (wypełniająca zielona)

5) CREE XP-E RDO 6 szt. (wypełniająca Red-Orange)

post-12710-0-09659400-1337994248_thumb.jpg

5. Żywa skała - 40 kg, poukładana tak jak na obrazku poniżej, dużo półek skalnych, brak martwych stref, swobodny przepływ wody (pomimo jednej pompy cyrkulacyjnej).

post-12710-0-92439400-1337994238_thumb.jpg

Skała jest dobrej jakości, obfituje w życie, większość stworzeń już zidentyfikowałem. Problem mam z krabami bo siedzą w skale i nie jestem w stanie ich w żaden sposób sfotografować, ale jak tylko powyłażą to wrzucę jakąś fotkę. No i jeszcze nie wiem co to to „coś” na zdjęciu poniżej. Czy ktoś mógł by mi pomóc w zidentyfikowaniu? Jedno czego jestem pewien to to że jest to twardy koralowiec. Utwierdziłem go w szczelinie na czubku skały, więc przyjrzałem mu się uważnie - brązowy koralowiec z intensywnie zielonymi „włoskami”. Co ewentualnie mogę zrobić żeby to przeżyło proces dojrzewania? może podkręcić światło co by glony szybciej azotany pozjadały?

post-12710-0-93255600-1337994258_thumb.jpg

Naliczyłem również około 20 aiptasi, co chyba nie jest dobrym znakiem. Czy coś z tym faktem robić czy raczej się nie martwić na razie?

6. Woda - RO posolona Reef Crystals (wiadro 25kg) + 60L z istniejącego zbiornika. W wodzie pływa pełno krylu, było w niej również kilka ślimaków, następnym razem wrzucę fotki.

Żywy piach mam zamiar wsypać za ok. 2 tygodnie, może odrobinę wcześniej.

W całym akwarium rosną już glony, ale prawdziwy wysyp dopiero przede mną. Za kilka dni jak już będzie coś widać to dodam zdjęcia, (dla tych co jeszcze nie widzieli glonów ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WITAJ Wydaje mi sie,że puki nie masz za bardzo koralowców to masz większe pole do popisu jeżeli chodzi o walkę z aptasia.Czym szybciej sie pozbędziesz tym lepiej.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyslales co się stanie jesli zapcha się ten filtr? Podlaczyles tez pod niego rewizję i to był błąd.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Podzielę się z Tobą moimi obserwacjami podczas dojrzewania mojego akwarium a mija 40 dzień od zalania, a więc piasek zasypałem już w czwartym dniu by dojrzewał razem z całością akwarium, w pierwszych dniach wysyp okrzemków, które zanikają, oświetlać akwarium zacząłem od 4 godzin zwiększając czas o pół godziny każdego dnia, następnie wysyp glonów zielonych, które również powoli zanikają, po 30 dniach dodałem część ekipy czyszczącej, która całkiem dobrze się sprawia, parametry wody przez cały okres w normie.

Co do apitasi posłuchałem rad doświadczonych morszczuków by nic nie robić niech sobie rosną i po 35 dniach wpuściłem wundermani jedną sztukę, apitasie porosły było ich ok. 12 po dwóch dniach pozostało po nich wspomnienie na razie nie ma żadnej, wundermani pięknie załatwiła sprawę a ja przez ten okres nie wkładałem rąk do akwarium nie dawałem żadnej mieszanki z kwasku itp. Po moim doświadczeniu z krewetką wundermani a podkreślam mam tylko jedna na dzień dzisiejszy problem został rozwiązany, to przede wszystkim Ci POLECAM?....Powodzenia Piękne masz akwarium... :thumbup:

Edytowane przez Maciekelkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc widzę, ze poszedles za moja rada. Wundermani i glodowka.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze komentarze.

Co do filtra przelotowego...

Przemyslales co się stanie jesli zapcha się ten filtr? Podlaczyles tez pod niego rewizję i to był błąd.

przy projekcie filtra, jak i całego akwarium, brałem pod uwagę kilka opcji zablokowania się przepływu. W razie zablokowania się odpływu, akwarium przyjmie wodę z sumpa + max 8 litrów dolewki, natomiast w razie gdyby wysiadła pompa sump bez problemu przyjmuje wodę z akwarium (woda w akwarium opadnie o 3 cm). Sam filtr od góry zatkany jest cienką pokrywką z tworzywa, który nie stawia oporu wodzie w razie wzrostu ciśnienia, i nawet przy całkowicie zapchanym filtrze, nic nie blokuje odpływu. Wszystko było sprawdzane po 10 razy.

@Raf dzięki za wskazówki, od dziś zacznę je zwalczać.

@ejerzyk było by super gdyby to było w przyszłości takie piękne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc widzę, ze poszedles za moja rada. Wundermani i glodowka.

TAK jak najbardziej...dzięki ... :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Nowego Posolonego z Sącza.

Dobrze sie zapowiada twoje akwarium, życze samych sukcesów w tym naszym hobby.

Służe pomocą i rada no i zapraszam do siebie na browka


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajne akwa. większość jak nie wszystko jest DIY a robi bardzo profesjonalne wrażenie! życzę powodzenia.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miłe słowa :)

Wczoraj pisałem że dodam zdjęcia jak tylko coś się pojawi... no to nie musiałem długo czekać ;)

Zdaje się że zawitały u mnie okrzemki. Przednia szyba całkowicie nimi pokryta, skały i dno również.

post-12710-0-23296000-1338066452_thumb.jpg

Udało mi się zrobić, w miarę wyraźne zdjęcia, kolejnym niezidentyfikowanym zwierzakom, jeśli ktoś coś rozpozna będę wdzięczny

post-12710-0-26402400-1338066524_thumb.jpg

post-12710-0-57302000-1338066529_thumb.jpg

to chyba jakaś rurówka?

post-12710-0-22428300-1338066535_thumb.jpg

i nie wiem co to za gatunek ślimaka, mam ich około 20 w akwarium (ok 5mm średnicy).

post-12710-0-97627200-1338066565_thumb.jpg

a tu zdjęcia, jak mi się wydaje, drobnych krewetek

post-12710-0-43294100-1338066517_thumb.jpg

dzienne zdjęcie Pocillopora damicornis (o ile szanowny @ejerzyk ma rację :))

post-12710-0-55569500-1338066581_thumb.jpg

Co do Aiptasi to nie mam wątpliwości, nawet w książkach nie mają takich wzorowych przykładów jak na tym zdjęciu ;)

post-12710-0-48487000-1338067556_thumb.jpg

do jej zwalczania użyję Wundermani, zgodnie ze wskazaniami @Maciekelkk i @CNCRob (jak coś pójdzie nie tak będzie na nich :p)

Na koniec cały baniaczek

post-12710-0-32898200-1338066543_thumb.jpg

Jutro na spokojnie zrobię testy wody, dziś niestety zabrakło czasu.

Pozdrawiam i czekam na opinie/porady dotyczące rozwiązań w moim akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo tego, iż w dziale DIY jest mnóstwo lepszych i gorszych odpienaiczy nalegam, a byś dodał też ten swój, o chłodziarce i LAMPIE nie wspomnę (te pozycje obowiązkowe) Wyjaśnij tam od razu czemu zastosowałeś taki mix cree.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym zdjęciu widać raczej zielone glony nitkowate niż okrzemki, chociaż ich trochę też jest. Dalej zoasek, dalej nie wiem - zobaczysz później co się z tego rozwinie, dalej tak jak napisałeś rurówka, ślimaczek wygląda jak mały turbo. Odnośnie krewetek, to takie małe zazwyczaj są kiełże, ale to rzeczywiście wygląda bardziej jak krewetki. Nie za bardzo wiem jaki to gatunek i ciekawe, czy chociaż jedna przeżyje dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcze się dokładnie przyjrzałem i jeżeli dobrze widzę, to obok tego SPSka, po jego lewej stronie widać pęd bryopsis, a to jest zła wiadomość dla początkującego akwarysty z dojrzewającym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pól roku temu jak zaczynałem to sam miałem w akwa dwie gałązki bryopsis :) tak mi się podobały ze zacząłem je pielęgnować :) jednak nie przeżyły hehe


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ejerzyk nie strasz! :) Przyglądnąłem się dokładnie i nigdzie nie stwierdziłem bryopsis. To co siedziało obok SPSa było tam chyba tylko przejazdem ;) bo dziś nic tam nie ma...

post-12710-0-16701600-1338117401_thumb.jpg

W każdym bądź razie dzięki wielkie za czujność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie.

Zrobiłem dziś pierwsze testy wody.

Temp: 25,4 | Dens: 1022 | PH 8.0 | KH: 9.0 | NO3: 0 |

W zbiorniku od odpalenia nie widziałem okrzemków, zgodnie z tym co napisał @ejerzyk, poprawiając mnie, że na zdjęciach to nie okrzemki a glony nitkowate, które zresztą prawie poznikały już z szyb. Jest też trochę sałatki i fioletowych glonów (jest ich mało i nie jetem pewien co to za typy).

post-12710-0-60243100-1338242826_thumb.jpg post-12710-0-10506500-1338242922_thumb.jpg

Na moje nieszczęście znalazłem też gałązkę bryopsis, szczęście w nieszczęściu (i tu ponownie podziękowania dla @ejerzyka który mnie uczulił na bryopsis) udało mi się rozpoznać tego glona, który akurat rósł na niewielkiej skałce, w dodatku luźno położonej, więc ją wyciągnąłem i w miejscu gdzie rosła przelałem wrzątkiem.

post-12710-0-76319000-1338242755_thumb.jpg

O glonach to tyle... natomiast od dwóch dni obserwuje masowy wysyp rurówek, niektóre skały wręcz obfitują w całe ich kolonie. Pojawiły się też inne formy życia (mam nadzieje że przyjazne)

Tu jakiś rurkowaty, nie chciał się cały pokazać, ale w całej okazałości ładny i puszysty :)

post-12710-0-61794500-1338242805_thumb.jpg

tu natomiast jakieś fioletowe pręciki, nie mam pojęcia co to...

post-12710-0-68415900-1338242809_thumb.jpg

to z kolei "świeci" na zielony przy Royal Blue

post-12710-0-32884500-1338242814_thumb.jpg

a to udało mi się sfotografować dopiero jak zmąciłem wodę... wylazło i wypuszczało takie niteczki którymi łapało unoszące się cząsteczki.

post-12710-0-69214800-1338242818_thumb.jpg

Poprzednio sfotografowane stworzenia mają się dobrze, aiptasie wręcz świetnie :p Twardy koralowiec zrobił się nieco intensywniejszy i mam wrażenie jak by górą dołożył sobie odrobinę budulca.

A tu jeszcze całość - dzień i noc

post-12710-0-45764900-1338242798_thumb.jpg

Tak właściwie miałem zapytać czy to możliwe że po 11 dniach mam takie parametry wody? Zaznaczam że skałę miałem dobrze odgazowaną, płukaną skrupulatnie w solance przed włożeniem do akwarium, a dodatkowo woda jest z podmianki + odrobina piachu zaciągniętego z dna razem z wodą. Jak przedmuchuje skałę pompą to praktycznie nic już z niej nie leci... hmm może czas wsypać piach? Ile proponujecie piachu na 210L?

Liczę na jakieś wskazówki :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebawem minie 3 lata od startu mojego akwarium, mimo braku zainteresowania tematem postanowiłem w końcu go odświeżyć.

Jak każdy na forum miałem wzloty i upadki, szereg plag i problemów z którymi przyszło mi się mierzyć. Ciągle pojawiające się glony sprawiły że przestałem z nimi walczyć a zacząłem je uprawiać. Akwarium dojrzewało, pojawiały się w nim nowe gatunki, choć nie zawsze bezpieczne dla reszty obsady, tudzież znikały inne. Sprzęt oparty głównie o DIY docierał się i ciągle zmieniał. Doświadczyłem również, które koralowce parzą najmocniej ;) I mimo że czuje się wciąż amatorem, patrząc na akwaria elity z forum, zdecydowałem się pokazać kilka fotek swojego baniaczka. Zaznaczam przy tym że akwaria typu Delta, strasznie ciężkie są do fotografowania, wszystko przez zagiętą przednią szybę, no ale sami oceńcie co mi z tego wyszło.

2015-02-09.jpg

IMG_0040.jpg

2015-02-103.jpg

Strzykwunia.jpg

_DSC6101.jpg

2015-02-102.jpg

Hymenocera.jpg

IMG_0044.jpg

zajac.jpg

rurowka.jpg

Plectranthias.jpg

Mandaryn_samica.jpg

lirowata.jpg

dywanik.jpg

2015-02-101.jpg

2015-02-10.jpg

Edytowane przez Retor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak super. Naprawdę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrzeeee :thumbup:


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieknie,gratulacje :).

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.