Skocz do zawartości
pawcio1980

zoanthusy - idealne warunki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

na tym forum jest kilku specjalistow w hodowli zoa, jako ze i ja powoli swoje zaczynam wypelniac takowymi (mozliwe ze docelowo znikna inne korale a zostana same zoa) szukam informacji na temat stworzenia dla zoa idealnych warunkow w akwarium do rozwoju. Jaka ilosc swiatla, czy cos dozujecie , jakie parametry trzymac aby zoa sie ladnie rozwijaly itp.

pozdrawiam!


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do prośby - to bardzo popularny koral i jest już kilku "hodowców" więc pewnie wiedzą już sporo o ich upodobaniach - u mnie rosną na samym dole, ale zastanawiam się czy nie posadzić ich wyżej.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dobry i ciekawi pewnie wielu,ale ciężko ci będzie dostać konkretną receptę na idealne warunki dla chowu ZOA bo znając życie większość tutejszych bywalców odpowie "KAŻDE AKWARIUM JEST INNE" i każdy hoduję swoje ZOA po swojemu.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytajcie Nemezis, On ma plantację zoa. Może podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w hodowli zoa. :question:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, każde akwarium jest inne ale to nie znaczy, że jedne zoa rosną tylko w ciemnośći a inne tylko w 100mg/l fosforanów.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz szkoda ze nikt nie chce sie podzielic informacjami, jak widac popularniejsze sa topiki o mniejszej wartosci merytorycznej jak np. o kiepskim diy ... :wallbash:


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ostatnio z Nemezisem i podobno nawet u Niego niektóre gatunki nie chcą jakoś specjalnie rosnąć. Moim zdaniem nie ma jakiejś określonej recepty na wszystkie zoasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużym skrócie to zoa nie lubią jałowej wody (węgla i zbyt mocnego odpieniania), miejsce może być rózne, to już kwestia indywidualna...u mnie są wyżej i niżej, w słabszej i w mocniejszej cyrkulacji...kwestia obserwacji, gdzie komu dobrze...

...dla zoa podaję witaminę c 2-3 krople raz w tygodniu, czasem trochę mleka, czasem reefboster...moje lubią "zupkę" (mieszanka fito, ikry homara, artemii, ocean nutrition nano reef coral food) którą podaję strzykawą...

...z obserwacji też wynikło, że niektóre zoa, które dosłownie przez pół roku nie miały przyrostu po podzieleniu mechanicznym, zaczęły rosnąć jak szalone (w miesiąc 7-8 głowek)...czytałem na reefcentral, ż ewłaśnie takie mechaniczne uszkodzenie pobudza wzrost...

polecam też www.coralpedia.com i dział na reefcentral.com

Edytowane przez enigma17 (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawcio nie wiem czym się tu dzielić. Wstawiłem do akwa i rośnie jak chwast. Zbiornik typowo sps-owy. Obok drugi zbiornik - rico i lps-y. Wstawiłem skałkę i rośnie jak chwast. Zbiorniki na tym samym sumpie więc woda ta sama, typowo dla spsów - no3, po4 nie wykrywalne. Sól najbogstsza Tropic Marine Bio active. Zbiorniki różnią się jedynie cyrkulacją i światłem. Ale zoa pleni się wszędzie. I także wyraźnie widać różnice w przyrostach poszczególnych odmian.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat nie jest popularny, bo idealnych warunków dla zoasów nie ma. Tzn. pewnie są, ale poza podstawowymi parametrami reszta jest trudna do zmierzenia czy weryfikacji.

Wbrew pozorom to wymagające i chimeryczne korale, potrafią np. przez jakiś czas rosnąć jak szalone, a potem w krótkim czasie gwałtownie zaniknąć. W identycznych warunkach jeden lub kilka gatunków będzie pięknie się rozrastać, a inne będą egzystować na poziomie wegetacji. Dokładnie taką sytuację obserwuję u siebie w zbiorniku, jeden rodzaj rośnie wspaniale, inny przeciętnie, a kolejny (wizualnie bardzo podobny do tych rosnących średnio) przez rok nie wypuścił nawet jednego nowego polipa. Część osób leje amino, niektórzy dozują witaminę C, pierwiastki śladowe, ale są to metody trochę "na macajewa". Czasem bardzo trudno wyczuć, co pasuje danemu rodzajowi, dlatego prostej recepty na idealne warunki nie dostaniesz... 


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak zoa to chyba najbardziej kapryśne koralowce jakie znam całkiem niedawno po podzieleniu skały na 2 części i ustawieniu ich obok siebie zoa z jednej z nich zniknęły całkowicie w przeciągu kilku dni a na 2 ciągle rosną sobie jakby nigdy nic...

Edytowane przez tytan69 (wyświetl historię edycji)

112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy wspominali, Zoa to koralowce mocno kapryśne którym wbrew pozorom należy szukać miejsca w zbiorniku. Miałem kilka odmian o pięknych barwach które w kilka dni potrafiły się zawinąć. Zdarza się też że kupię skałkę z szaro-burymi zoa a po paru tygodniach nabierają barw i stają się cukiereczkami. Z moich obserwacji vitamina C i aminokwasy działają - oczywiście dobrego przyrostu jest karmienie. Tak samo rosną pod t5 jak i pod ledami - w jednym obiegu więc woda ta sama.

Pozdrawiam

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zgaszeniu światła wrzucam zamrożoną kostkę wrotki czerwonej (2 razy w tyg.) Czy pomaga akurat to - nie wiem, ale główek przybywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wzrost pod różnymi rodzajami oświetlenia to jest tak, że zoa potrafią zmorfować w zupełnie inny kolor, później postram się wrzucić fotkę zoa, które były takie same, a po roku pod t5 u znajomego stały się zupełnie inne niż forma wyjściowa...

ps. i nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że zoa to chwast i rośnie wszędzie, bo trafi się taka odmiana, że w najlepszym baniaku nie pójdzie...:)

Edytowane przez enigma17 (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po zgaszeniu światła wrzucam zamrożoną kostkę wrotki czerwonej (2 razy w tyg.) Czy pomaga akurat to - nie wiem, ale główek przybywa.

Na jaki litraż ta kostka ?

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jaki litraż ta kostka ?

Nie mam jakiegoś dokładnego przepisu, zależy mi na tym żeby w wodzie było tego bardzo dużo (nie wyłączam pomp cyrkulacyjnych) i wszystko się kłębiło i kręciło. U jednych wystarczy jedna kostka u innych dwie...

Następnie można wyłączyć pompy na chwilkę ale nie zawsze tak robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jakiegoś dokładnego przepisu, zależy mi na tym żeby w wodzie było tego bardzo dużo (nie wyłączam pomp cyrkulacyjnych) i wszystko się kłębiło i kręciło. U jednych wystarczy jedna kostka u innych dwie...

Następnie można wyłączyć pompy na chwilkę ale nie zawsze tak robię.

Wiem o tym oczywiście. Ale nie wiem jak duże masz akwarium i w związku z tym nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić. 1 kostka na 40 l?? A może na 1200 ..?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym oczywiście. Ale nie wiem jak duże masz akwarium i w związku z tym nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić. 1 kostka na 40 l?? A może na 1200 ..?

1 kostka (IchtyoTrophic)na 100l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilkanaście różnych odmian zoa, w tym kilka od Nemezisa. Wszystkie pięknie się przyjęły poza pink venom - robiłem dwa podejścia i za każdym razem po kilku dniach polipy się rozpuszczały. Z drugiej dostawy został jeden polip na skałce, który zaczyna się rozrastać, ale polipy nie mają różowego zabarwienia :) . Mam też jedną kępkę zoasów, która pięknie się rozrastała, aż pewnego dnia polipy zaczęły się odrywać i zostało tylko kilka. Nic nie było zmieniane. Obok są inne odmiany, z którymi nic się nie dzieje. To chyba moje najbardziej kapryśne koraliki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem najbardziej irracjonalne postępowanie z nimi jest dla nich najlepsze, jedne lubią być pod samymi świetlówkami, inne raczej w zacienieniu i chyba tak jak seb pisał kiedyś o discosomach że te najbardziej fluo potrzebują zacienienia bo pochodzą z dużych głębokości. Można to sprawdzić w ten sposób że jak są raczej w zacienionym miejscu i zaczynają się bardzo wyciągać do światła to jest to wyraźny sygnał że mają za ciemno.

No i jeszcze kwestia oświetlenia. Moim zdaniem najlepiej wyglądają pod samym ati blueplusem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złotego środka jeszcze niestety niema na szybszy wzrost czy utrzymania tych kapryśnych zoa

U tych co rosną jak chwasty to raczej zwykłe pospolite zoa,no chyba że mu tak cukierkowe rosną to dawać go tu niech mówi jak na spowiedzi co daje do wody :)

Aktualnie testuje KZ coral vitalizer i sponge power i szału niema

Z światłem to dokładnie napisał @ biesiu

Raz zauważyłem szybki wzrost zoa od pyłu z piasku gdy rozgwiazda buszowała

Cyrkulacja średnia bo jak za słaba to między polipami gromadzi się syf i kiełże grasują i stresują

Dużo już widziałem zbiorników zoa ale takich zdrowych i wybarwionych jeszcze nie :)

Mój odnośnik

IMG_0009.jpg


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu są moje chwasty zanim zacząłem je wypleniać. Chyba już by sps-ów nie było widać gdybym nie zaczął działać. Pokazywałem to foto już kiedyś. Może nie takie kolorowe ale za to zdjęcia nie chachmęcone. Takiego różowo-niebieskiego piachu jak na tamtym to dawno nie widziałem. A ta acra to chyba radioaktywna jest.

PS. Przepraszam że zoa nie w roli głównej, ale nigdy mi się ich nawet focić nie chciało.

post-6697-0-06339400-1338296145_thumb.jpg

post-6697-0-85224300-1338297014_thumb.jpg

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemezis, nie wiem jakie mam i mnie to nie interesuje. Najchętniej bym wstał kiedyś rano i ich ...nie miał. Nie dyskutuje z Tobą o odmianach, gatunkach itd gdyż nie przykładam do tego wagi. Natomiast zdjęcie które pokazałeś jest ewidentnie naciągane, więc co to za przykład?

Ale żeby wyszło że masz rację przyznaje. Te które pokazałem - czyli łatwe i pospolite rosną u mnie jak chwast. A inne? Nie wiem i dowiedzieć się nie chcę. Wiesz jak to jest, jedni uprawiają w ogródku marchewkę i znają wszystkie jej odmiany, a inny bonsai...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz to wydaj zoa i stres z głowy a chętni się znajdą,nie rozumie Twojego narzekania

Co w tej focie jest naciągane? że jest na zeovit i spsy też kolorkami dają po gałach,czy kolor piasku ? pewnie samoa pink,a może ta radioaktywna acra ?

Pewnie Ty jesteś hodowcą bonsai a Ci co mają zoa to hodowcy marchewek i ogórków czyli nic ciekawego dno totalne...ehhh


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.