Skocz do zawartości
komar3333

Wytrzymałość stropu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nadszedł ten czas gdzie chce zalać swoje akwarium, ale dręczą mnie myśli czy mój strop wytrzyma obciążenie ok 1 tony.

Mieszkanie na 1 piętrze, stara kamienica ok 50 letnia, strop drewniany, odeskowany z trocinami w środku. To mnie trochę martwi... Na plus przemawia fakt, że dokładnie w tym miejscu gdzie stawiam akwarium stał piec kaflowy który jak przypuszczam ważył właśnie ok 1 tony.

Czy ktoś jest na tym forum kto na stropie drewnianym stawiał taki ciężar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

budowlańcem nie jestem ale strop stropowi nie równy. Same belki mogą być różne, inaczej rozstawione, w innym stanie. Dodatkowo odległość od punktów podparcia (ścian itp) ma znaczenie. Najlepiej było by skonsultować projekt i stan faktyczny (bo bywa różnie) z jakimś budowlańcem. Może zrobić/zamówić jakiś operat itp żeby spać spokojnie?

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no 1000kg/m2 to już jest jakieś obciążenie.

najlepiej wzmocnić strop - puścić jakieś szyny pod akwarium.

gdzie akwa ma stać - w narożniku, przy ścianach nośnych ?

wiesz w którym kierunku masz oparte belki stropowe ?

sprawdź rozstaw belek , żebyś tego np. nie postawił tak, że z jednej strony

akwa np. przez 90cm będzie wisieć na samym deskowaniu...

obciążenie musi być maksymalnie rozłożone - jeśli masz taką możliwość to zrób konstrukcję leżącą na stropie (szyny) lub choćby gruba płyta która przeniesie obciążenie na większą powierzchnię np. 1000kg /2m2 stropu

wklej foto sytuacji jak Ci zależy na radzie.

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli nie było generalnego remontu stropu to ja osobiście bym nie zaryzykował. prawdopodobnie belki są juz w kiepskim stanie prawdopodobnie są w odległości ok 50cm od siebie ale korniki i inne świństwa zrobiły swoje. nawet na nowym drewnianym stropie tona /m2 do duzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, ale ja tylko trochę ponad pół tony postawiłam. Kamienica ok 100 lat. Strop jako taki wytrzyma- no chyba, że przegnity, ale problemem jest osiadanie podłogi. np meble stojące pod ścianą mają z przodu podłozone 3-5 mm podkładki. Pod akwa była zrobiona wylewka. Podejrzewam, że stare piece kuchenne miały sporo powyżej tony.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:

Akwarium stoi przy ścianie nośnej. Po lekkich pęknięciach na suficie stwierdzam gdzie idą belki stropowe, akwarium postawiłem właśnie tak, że leży na 2 belkach akwarium ma 150 cm dł, a rozstaw belek widzę że jest to ok 1 metr. No i co jeszcze akwarium stoi na stelażu, a stelaż bez nóżek bezpośrednio na panelach.

To na pewno podłożę jeszcze jakąś płytę pod stelaż.

Mieszkanie wyremontowane, Wylewka po piecu została pod panelami.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może masz taką aranżację pokoju że możesz zagospodarować całą ścianę pod np. szafkę z zabudowanymi szynami tak aby oprzeć ciężar na np. 4 belkach.

Jestem budowlańcem, mieszkam w kamienicy z 1938 roku - stropy drewniane, piece kaflowe też stały na stropach ale to trochę inna sprawa. Szczerze to bez oględzin co mam w stropie 1000kg / m2 bym nie postawił. Ciężko ściąć belkę przy ścianie nośnej ale to duży ciężar !

Dolicz że jak akwa będzie się dobrze prezentowało - tłumy z forum przyjadą na ogledziny - dolicz sobie 120kg/ osobę :)

Ps. jesli masz ściany z solidnej cegły, dobrze wymurowane to przy odrobinie pomyślunku 1000kg na stelażu na kotwach chemicznych powiesiłbym bez obaw...dla muru to pikuś !

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj moj watek o zakladaniu 600L (link w stopce) .

Nikt Ci nie powie czy strop wytrzyma czy nie bez konkretnych obliczen. Poszukaj na forum. Jest tu kilku lebskich inzynierow.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego generalnego remontu po raz kolejny pewnie nie zrobię, żeby akwarium zakotwiczyć w ścianie nośnej.;( Pozostaje mi tylko zmniejszyć wymiary akwarium. ;( Tak żeby łączna waga wyniosła ok 500 kg. Tyle ten strop wytrzyma myślę.

Mam 150x70x50 = 525 l Musiałbym zamienić pewnie na np 100x70x50 = 350 l Kurcze a tak marzyłem o takim akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nadszedł ten czas gdzie chce zalać swoje akwarium, ale dręczą mnie myśli czy mój strop wytrzyma obciążenie ok 1 tony.

Mieszkanie na 1 piętrze, stara kamienica ok 50 letnia, strop drewniany, odeskowany z trocinami w środku. To mnie trochę martwi... Na plus przemawia fakt, że dokładnie w tym miejscu gdzie stawiam akwarium stał piec kaflowy który jak przypuszczam ważył właśnie ok 1 tony.

Czy ktoś jest na tym forum kto na stropie drewnianym stawiał taki ciężar?

Jestem w podobnej sytuacji tylko ja mam 30 letnią "wielką płytę" i 9 piętro. W przyszłym roku planuje tam 730l w obiegu wiec pewnie wagowo wyjdzie ok tony :/ i trochę się boję że by nie wpaść z tym całym dobytkiem do sąsiada :wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeliczaj wymiary akwa na obciązenie na m2, bo możliwe że taka zmiana proporcji niewiele Ci da. Zrób je tak aby stało na min. 2 belkach. Powodzenia.

ps. montaz kotew jest prosty, wiercisz otwory, wkładasz kotwy + chemię i masz gotowe, nie jest to duży remont. Koszt dobrej kotwy coś około 150-200zł . Wytrzymałość zdaję się 2-3 tony :)

Spełnienie marzeń - bezcenne - haha :)


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby uproscic sobie robote to dam Ci kilka rad:

- uwzglednij nie tylko wode ale rowniez ciezar szkla, sumpa z woda, stelaza, dolewki i dwoch osob stojacych przy akwarium

- rozmiar akwarium tak zeby nogi stelaza staly na belkach . jesli zahaczysz o trzy belki stropowe to super.

- dlugosc akwarium najmniej wplywa na ciezar (przy zalozeniu ze akwarium to poziomy prostopadloscian) wiec lepiej isc w dlugosc niz w wysokosc ktora gwaltownie zwieksza ciezar

- podnies podloge, obejrzyj kondycje belek i ich zakotwiczenie i je zmierz (rowniez odleglosc miedzy nimi) . Ktos Ci moze zrobi podstawowe obliczenia.

pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kotw To znalazłem coś takiego :

http://www.zamocowania.pl/kotwy_chemiczne.php

Potem jak to zrobić

:

Tylko że budowlańcem nie jestem.

1.Te pręty mam wpuścić pod akwarium w podłogę i położyć z góry stelaż czy mam przyspawać stelaż do tych prętów?

2.Nade mną jest strych wejdę tam i policzę belki i wymierzę co się tylko da ale to dopiero ok 20 jak wrócę z pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktokolwiek, kiedykolwiek słyszał, żeby komuś akwarium z podłogą wpadło do sąsiada??? Piec waży dwa razy tyle i stoi na 1/3 powierzchni, szczerze, burza w szklance wody, naprawdę, ten strop przeżyje i ten zbiornik i Ciebie :smoke:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komar3333 strop utrzymał piec a akwarium nie utrzyma? Tona wody waży więcej niż tona cegieł?

Wa1ker postawisz 2 tony i nic się nie stanie.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby, tak. To się wszystko zgadza, chcę ubezpieczyć mieszkanie, ale czasem jak coś się stanie to mi powie ubezpieczyciel, że z mojej winy stała się taka, a nie inna katastrofa i kasy nie dostanę. Nie znam się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehe oczywiscie że nie dostaniesz zadnej kasy

nic nie ubezpieczaj,lepiej se za to cos kup do zbiornika


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ubezpieczone mieszkanie od zalania, od PEKNIĘCIA szyby w zbiorniku. I jak zgłosiłem to bo zalałem mieszkanie wodą RO (zapomniałem zakręcić zaworu) to agent przyszedł i powiedział "ale, akwarium nie pękło prawda??? -no nie no to nie może Pan żądać odszkodowania przez swoją niedbałość :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem kiedyś świadkiem odmowy wypłacenia odszkodowania dlatego ze akwarium samo pękło. Odszkodowanie obejmowało jedynie uszkodzenie więc warto się dokładnie dowiadywac. Czasem przy zalaniu warto podejść i zbić szybę młotkiem aby mówić, ze my sami potluklosmy a nie samoistnie się rozszczelnilo.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zamiast ubezpieczać, to radzicie zainwestować w nowy baniak np 120x60x45= 324 l I wtedy strop wytrzyma. A akwarium które mam w tej chwili zostawię na inne czasy lub sprzedam.

Albo zalewać to które mam bo i tak według niektórych nic się nie stanie...

Tak jak pisałem Wieczorem policzę te belki i napiszę jak sprawa wygląda.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie piszą jedno a i tak robisz swoje. Dostałeś odpowiedzi aby zdjąć podłogę i się upewnić co tam jest. Nikt nie jest wróżka. Ty za to z uporem Chcesz liczyć belki na strychu, gdzie zapewne jest to zupełnie inaczej zrobione i w innych warunkach przeżyło ostatnie 50 lat. Zapros sobie 15-stu kolegów, stancie wszyscy wzdluz jednej belki, do tego wykonajcie pare podskokow w jednym czasie i zobaczysz co się stanie :) jak piętro niżej nic nie odleci to możesz zalewac.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz prv do @BAU z naszego forum. On jest z branży budowlanej, zapytaj przedstaw problem, powinien doradzić. Będziesz miał opinie kogoś kto w tym siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktokolwiek, kiedykolwiek słyszał, żeby komuś akwarium z podłogą wpadło do sąsiada??? Piec waży dwa razy tyle i stoi na 1/3 powierzchni, szczerze, burza w szklance wody, naprawdę, ten strop przeżyje i ten zbiornik i Ciebie :smoke:

Sluchaj co madry prawi.

Jestem zdunem i moge Ci tylko potwierdzic to co seb napisal. Piece (standartowe) wazą po 1200-1300kg i rozkladaja sie na powierzchni ok 70x100cm. Czasami wspieraja sie tylko na jednej belce (a zeby bylo smieszniej to jak na jednej to prawie nigdy centralnie:) ).

Ustaw akwa tak aby opieralo sie na 2 belkach i po klopocie :)

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak.

Mam Panele pod nimi jest parkiet potem całość z cienkich desek położonych na również drewnianych belkach rozstawionych od siebie co jakiś 0,5 metra równolegle wzdłuż całego pokoju o rozmiarach ok 4x5m. Więc akwarium mam postawione na 4 belkach.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z kilkoma architektami i powiedzieli że spokojnie strop wytrzyma. Więc będę zalewał. Najwyżej będzie o mnie głośno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.