Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

To ja też wrzucę mój sump:

Sump v.2.0 final_1Sump v.2.0 final_2

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Tunze 8555. Może nie 15 godzin ale po podmianie pracuje całą noc zanim uzupełni cały zbiornik świeżej wody.
610e9b5d9cc7bdc80604c41a53794060.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, katani napisał:

To ja też wrzucę mój sump:

Sump v.2.0 final_1Sump v.2.0 final_2

 

A gdzie jest miejsce na porządną filtrację mechaniczną? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Jacek56 napisał:

A gdzie jest miejsce na porządną filtrację mechaniczną? 

W pierwszej komorze będzie skała i odpieniacz (wiem, wiem, że odpieniacz niepotrzebny).

W drugiej będzie refugium z DSB, oprócz tego filtr przepływowy poza sumpem 7 litrów pojemności, z gruzem i siporaxem.

W kominie będzie półeczka na watę. Wata będzie wymieniana co 2-3 dni.

Edit:

takie coś: (chodzi o ideę)

http://twistman.eu/pl/p/MB-50%2C-MediaBasket-50/350

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

W pierwszej komorze będzie skała i odpieniacz (wiem, wiem, że odpieniacz niepotrzebny).

W drugiej będzie refugium z DSB, oprócz tego filtr przepływowy poza sumpem 7 litrów pojemności, z gruzem i siporaxem.

W kominie będzie półeczka na watę. Wata będzie wymieniana co 2-3 dni.

OK, może inaczej. 

Czy chcesz ładne akwarium?

Jeżeli tak, to popatrz na wątek Aquaforest tam jest pokazany sump z odpieniaczem i skopiuj rozwiązanie. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Używam Tunze 8555. Może nie 15 godzin ale po podmianie pracuje całą noc zanim uzupełni cały zbiornik świeżej wody.
610e9b5d9cc7bdc80604c41a53794060.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Mam tą samą dolewkę, tylko u mnie działa jako zwykła dolewka i załącza się na Max pół godzinki, pewnie mniej. Dolewka przeznaczona jest do słodkiej czystej wody. Nie boisz się, że Ci się kiedyś przypcha czujnik jakimś syfem, albo ślimak podejdzie i przeleje? Ona nie ma dodatkowego zabezpieczenia, ma czujnik załącz i drugi czujnik wyłącz. Ja się trochę boję, ale staram się o tym nie myśleć :-D i chodzi tak już trzy lata. Tylko to moje ryzyko, u kogoś wolałbym go uniknąć.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Jacek56 napisał:

Jeżeli tak, to popatrz na wątek Aquaforest tam jest pokazany sump z odpieniaczem i skopiuj rozwiązanie. 

Ten tutaj?

No jest tam przeogromna komora na skałę, potem odpieniacz, potem buble trap i pompa. Nie rozumiem gdzie tu filtracja mechaniczna. Skała to raczej filtracja biologiczno-chemiczna, jak refugium z DSB, Odpieniacz to mechaniczna.

U mnie mechaniczna będzie wata + odpieniacz, biologiczno-chemiczna skała + refugium + DSB + skałą w zbiorniku + piasek KZ + filtr na siporax i gruz koralowy.

No chyba, że chodzi o inny temat.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

Ten tutaj?

No jest tam przeogromna komora na skałę, potem odpieniacz, potem buble trap i pompa. Nie rozumiem gdzie tu filtracja mechaniczna. Skała to raczej filtracja biologiczno-chemiczna, jak refugium z DSB, Odpieniacz to mechaniczna.

U mnie mechaniczna będzie wata + odpieniacz, biologiczno-chemiczna skała + refugium + DSB + skałą w zbiorniku + piasek KZ + filtr na siporax i gruz koralowy.

No chyba, że chodzi o inny temat.

Czyli planujesz roczną, dwuletnią  walkę z akwarium i restart tak jak pokazuje to AF. 

Wybór jak zawsze należy do klienta.

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś na PW spytał się mnie jak rozwiązałem tą automatyczną podmianę. Cytuję odpowiedź, może komuś się przyda.

 

 

 

To nic skomplikowanego. Przypatrz się zdjęciu, które wrzuciłem w wątku o sumpach. Pierwsza komora w sumpie to komora na podmianę. Można ją wyłączyć z obiegu odpowiednio przestawiając zawory. Cały pomysł opiera się o tą dodatkową komorę i użycie trzech zaworów. Pierwszy zawór na spływie, którym ustalasz wysokość słupa wody w kominie (z3). Rozumiem, że czytałeś o zastosowaniu rewizji do wyciszenia spływu. Potem trójnik za którym spływ kierujesz do pierwszej i drugiej komory, a za trójnikiem zawory do pierwszej komory (z1) i do drugiej komory(z2). Ponadto musisz mieć w pierwszej komorze małą pompkę cyrkulacyjną i pompę do wypompowania brudnej wody z tej komory do kanalizacji. Normalna praca obiegu to z3 ustawiony tak by nie chlupało w kominie i jego praktycznie nie ruszasz, z2 zamknięty, z1 otwarty. Ponadto musisz mieć dolewkę z sieci wodociągowej prosto z filtra RO DI. Czujniki dolewki normalnie w komorze pompy, ale wężyk dolewający wodę w pierwszej komorze. Kiedy chcesz zrobić podmianę przestawiasz zawory na pozycję z1 zamknięty, z2 otwarty, w ten sposób wyłączasz pierwszą komorę z obiegu. Załączasz pompę i wypompowujesz wodę z tej komory do kanalizacji. Później komora uzupełni się słodką wodą automatycznie. Dolewka załączy się kiedy woda odparuje i będzie działać do momentu kiedy nie zacznie się przelewać i uzupełni wodę w komorze pompy. Po pierwszym cyklu będziesz wiedział po jakim czasie będziesz miał przygotowaną wodę do solanki. Teraz wsypujesz odważoną porcję soli i uruchamiasz pompę cyrkulacyjną. Czekasz aż woda się wyklaruje i przełączasz zawory w pozycje z1 otwarty, z2 zamknięty. 

Dwie ważne sprawy, na które trzeba zwrócić uwagę, pierwsza komora o objętości 10% systemu i dobra dolewka, a w zasadzie elektrozawór, w którym nie spali się cewka przy pracy kilka godzin.

 

Marek.

 

Teraz sobie myślę, że jest jeszcze trzecia ważna sprawa. Poziom wody i pojemność komory pompy musi być tak dobrana, żeby na czas zbierania wody na podmianę poziom nie spadł na tyle, żeby pompa zaczęła zasysać powietrze. No i oczywiście należy uwzględnić pozostałe ważne aspekty projektowania sumpa jak miejsce na wodę, która spłynie z góry przy braku zasilania itp.

 

Marek.

 

 

 

 

 


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli projektuję nowy sump i mam mała zagwozdkę. Filtracje mechaniczną oprzeć na gąbce (tej niebieskiej) czy skarpetach? Gąbka była by o wymiarach 48cm x 10cm  lub 4x skarpeta o średnicy 10cm i dł. około 20cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprzyj o dobry odpieniacz i zapomnij o skarpetkach i gąbkach, moim skromnym zdaniem.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie siporax więc chcę żeby mniej syfu się zbierało. Teraz tak mam że tylko odpieniacz robi robotę, ale już nie raz coś zatkało wlot pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym przykryc sumpa bo mam bardzo duze parowanie wody. Przykryje go plexi o grubosci 5mm. Nie moge tylko znaleźć takich plastikowych "kołków" pod polke zawieszanych na sciance sumpa. Macie jakies pomysly jak to zrobic?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak duży sump??? Może te narożniki z aquaela do kostek dają radę??? Z tym że one chyba są do 4mm szyby... Ewentualnie podjedzie do szklarza i niech Ci przytnie kilka kawałków 2x4cm szkła i ja silikon przykleisz do ścianek zbiornika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
34 minuty temu, MaciejK napisał:

Chcialbym przykryc sumpa bo mam bardzo duze parowanie wody. Przykryje go plexi o grubosci 5mm. Nie moge tylko znaleźć takich plastikowych "kołków" pod polke zawieszanych na sciance sumpa. Macie jakies pomysly jak to zrobic?

 

http://allegro.pl/naroznik-do-akwarium-1szt-e-krewetki-i7042487862.html

http://allegro.pl/narozniki-do-akwarium-do-4mm-kpl-4szt-gratis-i6294429461.html

itp. :)

albo wygnij wieszak z drutu w izolacji .. albo koszulce termokurczliwej

ewent. .. pamiętasz chorągiewki na szybę samochodu ? - ale nie wiem czy będzie pasowało do grubości szyby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko ka bym chciał to zrobic tak ze przykrycie bylo by pod skosem aby woda splywala do sumpa, wiec musi sie opierac na czyms co jest wewnatrz sumpa. 

Najlepsze by bylo takie cos zawieszane na sciance sumpa.

Sump ma 85x50x45 z szyby 8mm a przykrycie by mialo wymiar 55x 48.

Edytowane przez MaciejK (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz do kogoś żeby ci wydrukował w 3d. Takie małe kawałki powinny być tanie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćku, poszukaj w jakimś markecie budowlanym takich uszczelek silikonowych do szyb kabin prysznicowych. Są na pewno dostępne w różnych kształtach i cenowo nie zwalają z nóg. 

Możesz też użyć zwykły wężyk akwarystyczny rozcinając go wzdłuż i zakładając na brzeg sumpa/akwarium jak podkład pod przykrycie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak na szybko zrobiłem projekt sumpa pod akwarium ok 500 l. wydaje mi się że powinien być ok ale jak by mógł ktoś zerknąć to będę wdzięczny. Uwagi mile widziane. 

1 komora spływ, rewizja i odpieniacz White skim 200 wysokość wody 25 cm (zastanawiam się czy nie zrobić 22 cm ? ale w razie czego zawsze mogę coś podłożyć) 

2 komora siporax, grzałka, filtry, palety

3 komora pompa obiegowa

ps. zastanawiam się czy nie zrobić jeszcze jednej komory przed odpieniaczem na skarpety tak jak w sumpie wykonanym przez RE. 

pozdrawiam 

Wojtek 

SUMP 25.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę moich wypocin ;-) szczególnie chodzi o te przegrody czy są w odpowiednim miejscu i przestrzeń między nimi jest wystarczająca. Zastanawiam się jeszcze nad dwiema przegrodami ale na razie do oceny trzy :-)

Od lewej: zrzut, refugium + siporax, powrót + a.dolewka4e3879388f3931713e8b2c920dd1960c.jpg

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanowne Grono.

Mam mały dylemat odnośnie modernizacji sumpa. Mianowicie naszło mnie na refugium "z prawdziwego zdarzenia". Problem jest taki że żeby zrobić refugium musze na około 2 dni wyłączyć system pozostawiając jedynie cyrkulację, dlatego też najpierw wole się upewnić że  nic nie zepsuje bardziej jak juz jest. 

Obecnie mam 3 komory: 

1.spływ i odpieniacz

2. Miejsce na reaktor glonów i filtr przepływowy

3. Powrót. 

Chce zrobić modernizację komory 2 zmieniając ja w pełnowartościowe refugium z dsb.

Poniżej dwa odreczne szkice tego co jest i co chce zrobić.  

W związku z powyższym proszę o opinie czy takie rozwiązanie zadziała,czy zamawiać nowy suma.  

2018-03-27 10.27.35.jpg

2018-03-27 10.26.13.jpg


100/40/50h sump 90/39/45h obieg: jebao dc3000. cyrkulacja: 2x rw8.

RO PS1000int, reaktor bp twistman lampa diy 170W led + 2x39W t5

Robi się: 145/70/50h sump 98/60/40h, obieg: jebao dct12000, cyrkulacja 2x rw8 + 10x loc line 1/2" w około akwarium, odpieniacz RO PS3000 na pompie dct6000, reaktor bp twistman, reaktor wapnia twistman, światło ATI Sunpower 8x54 + 2x54W led RB, dopełnieniem sterowania jest Apex w wersji gold... C.D.N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy taki sump może być?

Prosty trzykomorowy do akwarium 330l.

20180403_150157.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Juras to zależy co chcesz trzymać w tej środkowej największej komorze. Bo jeśli myślałeś o refugium to nie bardzo, bo będzie Ci wsysało glony do komory z pompą (chyba że będziesz dbał żeby ta wata ciągle była na miejscu....ale wiem jak jest u mnie...raz wata jest a raz nie ma :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie przedzielenie komór odwrotnie . 
jzl9pSl.jpg
L4O1rO1.jpg


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.