Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

Glonow ani dsb tam nie bedzie w tej srodkowej. Co najwyzej jakies absorbery w skarpecie albo siporax w koszyku.

Planuje dodatkowo zrobic algescrubera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SU1 napisał:

Ostatnie przedzielenie komór odwrotnie . 
jzl9pSl.jpg
L4O1rO1.jpg

Czyli tak bedzie ok?

Pierwsza od lewej odpieniacz.

Druga media filtracyjne.

Trzecia komora pompa.

20180403_180950.png

Edytowane przez Juras (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać przewrotnie- czy jest ktoś zadowolony z rozplanowania własnego sumpa lub z delikatną korektą (i na czym by polegała), tradycyjnie spływ, odpieniacz, refugium i powrót? Który zdaje egzamin i nie nastręcza właściciela na rzucanie "mięsem" :D Szukam rozwiązań na sump dł. ok 80-90 cm, wiem sporo tu rzeczy znalazłem i przeczytałem ale nikt w prost nie pisze jak sprawuje się jego sump. Wzorem jest narazie Dariusz Barcikowski (ze wzg. na dolewkę z automatyczną podmianą) oraz katani. Dajcie znać o poziomie zadowolenia! :)

 

Uwagi bądź zmiany o których wspominam to np. wykonałbym zbiornik na dolewkę niezależnie, żeby możnabyło go myć czasami albo, zmniejszył przegrodę spływu bo coś tam... 

Mój projekt zakłada spływ a w nim odpieniacz---przegroda wąska na której zawieszę "box" na media o której wspominał katani+trochę waty na wierzch---refugium + ew. filtry przepływowe (zostawić miejsce na 1-2 mniejsze)---komora pompy. Osobno zbiornik na ATO oraz wykorzystać do AWC raz w tygodniu.

Czy taki układ się sprawdził komuś? coś dodać? pominąć komorę na zawieszone media? (to będzie jakieś 7cm)?

 

Edytowane przez flexin
doprecyzowanie pytania (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, flexin napisał:

Chciałbym zapytać przewrotnie- czy jest ktoś zadowolony z rozplanowania własnego sumpa lub z delikatną korektą (i na czym by polegała), tradycyjnie spływ, odpieniacz, refugium i powrót? Który zdaje egzamin i nie nastręcza właściciela na rzucanie "mięsem" :D Szukam rozwiązań na sump dł. ok 80-90 cm, wiem sporo tu rzeczy znalazłem i przeczytałem ale nikt w prost nie pisze jak sprawuje się jego sump. Wzorem jest narazie Dariusz Barcikowski (ze wzg. na dolewkę z automatyczną podmianą) oraz katani. Dajcie znać o poziomie zadowolenia! :)

Ja nadal jestem zadowolony ze swojego sumpa, jedyna rzecz jaką bym zmienił to wyrzuciłbym jeszcze 2 szyby ( było by mniej sprzątania) i inaczej rozwiązał filtrację mechaniczną, ale nie chce mi się już nic robić więc jest dobrze tak jak jest.

Obsługa nie przysparza żadnych problemów ani mi ani tym bardziej domownikom podczas mojej nieobecności wszystko jest pod ręką i na swoim miejscu.

Z perspektywy czasu mogę tylko dodać że dodawanie refugium, DSB czy innych podobnych rozwiązań w sumpie w wersji mikro to średni pomysł, na dłuższą metę więcej problemów niż korzyści . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, DarekB30 napisał:

Ja nadal jestem zadowolony ze swojego sumpa, jedyna rzecz jaką bym zmienił to wyrzuciłbym jeszcze 2 szyby ( było by mniej sprzątania) i inaczej rozwiązał filtrację mechaniczną, ale nie chce mi się już nic robić więc jest dobrze tak jak jest.

Obsługa nie przysparza żadnych problemów ani mi ani tym bardziej domownikom podczas mojej nieobecności wszystko jest pod ręką i na swoim miejscu.

Z perspektywy czasu mogę tylko dodać że dodawanie refugium, DSB czy innych podobnych rozwiązań w sumpie w wersji mikro to średni pomysł, na dłuższą metę więcej problemów niż korzyści . 

Dlatego przytoczyłem za wzór bo wydaje się niemal perfekcyjne ale jak wspomniałem i sam piszesz zawsze przy użytkowaniu pojawia się mały "rąbek u spódnicy"! Póki co idę w ślady a z refugium chcę spróbować- tak jak dopisałem chciałbym ew. jezeli nie zaskoczy wykorzystać na media, może kiedyś reaktor jak będzie szło jak u Ciebie :D ale z kolei nie chcę DSB więc łatwo tej komorze zmienić funkcję. Czy ty czyścisz swój zbiornik na dolewkę po wykonaniu podmiany wody czy ta resztka zasolonej wody uzupełniona z RO nie sprawia kłopotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, flexin napisał:

Dlatego przytoczyłem za wzór bo wydaje się niemal perfekcyjne ale jak wspomniałem i sam piszesz zawsze przy użytkowaniu pojawia się mały "rąbek u spódnicy"! Póki co idę w ślady a z refugium chcę spróbować- tak jak dopisałem chciałbym ew. jezeli nie zaskoczy wykorzystać na media, może kiedyś reaktor jak będzie szło jak u Ciebie :D ale z kolei nie chcę DSB więc łatwo tej komorze zmienić funkcję. Czy ty czyścisz swój zbiornik na dolewkę po wykonaniu podmiany wody czy ta resztka zasolonej wody uzupełniona z RO nie sprawia kłopotu?

Ten jak piszesz "rąbek u spódnicy" pojawił się całkiem niedawno kiedy odkryłem że na rynku są już dostępne rewelacyjne rozwiązania do np filtracji mechanicznej z wykorzystaniem waty, nawet się zastanawiałem czy nie poprawić sumpa ale czyste lenistwo mi nie pozwala na zmiany :D

Co do refugium, jeżeli zaplanujesz odpowiednią % pojemność to ma to sens bo jeżeli myślisz o wersji mikro to lepiej odpuść, szkoda miejsca.

Zbiornik na dolewkę czyściłem jak na razie 2 razy (w ciągu 2 lat) ponieważ w soli probiotycznej jest dodatek tzw nośnik bakterii który nie rozpuszcza się w wodzie ( z informacji jakie znalazłem najczęściej używany jest zmielony zeolit) i zostaje na dnie zbiornika osad w postaci białego pyłu.

Podmiana wody odbywa się w sposób ciągły więc nie zawracam sobie głowy czyszczeniem zbiornika po każdej podmianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie do budowy sumpa trzeba podejść na końcu. Jak się już grubsza ma zaplanowaną obsadę rybną. I ewentualnie koralową. I jak wybrało się sposób prowadzenia zbiornika.

Skoro zostałem wezwany do tablicy, to napiszę, że mój sump już przerabiałem w porównaniu do oryginalnego projektu - wyciąłem ostatnią przegrodę, która była bez sensu i przeszkadzała.

8 minut temu, DarekB30 napisał:

ale czyste lenistwo mi nie pozwala na zmiany

Ot co!

26 minut temu, DarekB30 napisał:

Co do refugium, jeżeli zaplanujesz odpowiednią % pojemność to ma to sens bo jeżeli myślisz o wersji mikro to lepiej odpuść, szkoda miejsca.

Mógłbym się pod tym z czystym sumieniem podpisać. Biologia, żeby działać efektywnie musi mieć odpowiednią pojemność i być dostosowana do ilości ryb. Jakbym planował taką obsadę rybną jak ma Darek, to też miałbym odpieniacz i watę/skarpety i nie bawił się w glony/DSB. Chociaż może bym się bawił bo lubię bioróżnorodność.

 

Ja nie mam automatycznej podmiany jak Darek, bo nie chciałem ciągnąć hydrauliki do pokoju dziennego. Tylko wężyk od Ro jest pociągnięty z łazienki. Ale uważam, że to dość praktyczne i stosunkowo łatwe do zastosowania rozwiązanie.

Ale ogólnie sump jest OK. gdybym miał odpieniacz to w ogóle nie myślałbym, żeby go przerabiać. No może poza wklejeniem półki pod skarpety, ale to ocenię, jak dojdą skarpety od Czana.

Pod filtrację mechaniczno-biologiczną bez odpieniacza dałoby radę lepiej.

Lenistwo nie pozwala na tak skomplikowane akcje. Ale bym go całego przerobił ;]]]]]] Opisałem to w moim temacie. Generalnie jestem wielkim fanem waty. Obecne rozwiązanie z półką na watę nieco mnie denerwuje. Zamówiłem skarpety i półkę szklaną pod nie, zobaczę jak się sprawuje. Jeśli ktoś nie pracuje 20 godzin na dobę, lub całkiem poza domem to jest to najlepszy rodzaj filtracji. No i obecnie na rynku są urządzenia pozwalające zautomatyzować wymianę waty (rollermat).

Poza tym mój sump jest wygodny, łatwo się w nim operuje. Nie czyszczę go, poza skrobaniem przedniej szyby w komorze refugium  - ze względów czysto estetycznych. Lubię czasem się położyć i popatrzyć na tysiące drobnych żyjątek tam pływających. Czasem zamieszam siporaxem wrzuconym od niechcenia na dno komory z pompą obiegową.

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Chciałbym zapytać przewrotnie- czy jest ktoś zadowolony z rozplanowania własnego sumpa lub z delikatną korektą (i na czym by polegała), tradycyjnie spływ, odpieniacz, refugium i powrót? Który zdaje egzamin i nie nastręcza właściciela na rzucanie "mięsem" [emoji3]
 


Ja jak na razie jestem bardzo zadowolony z sumpa w którym sam wklejalem przegrody, jedyne co bym zmienił to zamiast overflow pipe zrobił komin wewnętrzny. Trochę ciężko wyciszyć rurę przelewową, niby gąbka pomaga ale nie wiem jak na dłuższą metę odbije się to na parametrach wody.
bdc65e3ec7221be9f416dff5298f800b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Chciałbym oddać do konsultacji projekt mojego sumpa

Pierwsza komora spływ + odpieniacz + grzałka. Pomiędzy pierwszą a drugą wata. W drugiej skała refugium (przegrody w tej komorze z czarnego szkła), ewentualnie w przyszłości DSB. W kolejnym przelocie siporax. Ostatnia komora - powrót. Zastanawia mnie czy 8 cm na siporax wystarczy. I czy przegroda za refugium (w przyszłości moze i DSB) może pozostać na poziomie 15cm czy podnieść ja nieco wyżej.

Co myślicie o takim projekcie ?

vyT9xvdl.jpg


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam akwarium 275 litrów 100x55x50(h) cm.

Z akwarium kupiłem sumpa ale nie podoba mi się układ komór dlatego planuje nowy ;)
Sump planuje wymiar 80x40x40:

1121552203_projektsump80x40.png.ca94c6c04163fe681accbe2ae47eacad.png

Skarpeta nie wiem czy chce być niewolnikiem jej płukania, ale chce mieć możliwość jej założenia na splyw ;)

Chciałbym prosty sump bez wielkiej ilości komór. Odpieniacz planuje Twistman 150 jego zanurzenie mieści się w granicach 18-22cm.
Pierwsza przegroda na rysunku ma 22cm, ale zastanawiam się czy nie obniżyć do 21 jak dodam spiętrzenie na wacie itp. Z innych przemyśleń po 24h od rozrysowaniu to czy nie dać odstępu na wate 70 mm, a nie 50. Pierwsza komora i tak jest nadmiarowa. Jeśli pierwsza przegroda miałaby 21, a nie 22 to trzecią zrobiłbym 19 cm.
Dodatkowo w filtracji zakładam filtr glonowy przepływowy. Pompa jaka planuję to Jebao/Jecod DCP-5000 odpowiednio skręcona ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym tu zbytnio Wam bruździć - mam założony nowy temat. Co myślicie o takim projekcie ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zmieniam słodkowodne na morszczynę, wiem że potrzebuję sump, większy niż 50x30x30 mi nie wejdzie do szafki, akwa narożne ok 340l.

mam 2 projekty sumpów, proszę o poradę który lepszy

sump proj.png

sump c1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kocur108 pierwsza opcja moim zdaniem lepsza z tym że:

- Licząc od lewej zmień wysokość przegrody 1 i 3

- 4 przed sama pompą  zrezygnuj z dolnej części zostawiając tylko 2-3 cm przepływu z dołu. Możesz w tej przegrodzie o ile będzie tam minimum 5 cm zastosować wate na ewentualny syf lub inne absorbery ale niekoniecznie

 


100/40/50h sump 90/39/45h obieg: jebao dc3000. cyrkulacja: 2x rw8.

RO PS1000int, reaktor bp twistman lampa diy 170W led + 2x39W t5

Robi się: 145/70/50h sump 98/60/40h, obieg: jebao dct12000, cyrkulacja 2x rw8 + 10x loc line 1/2" w około akwarium, odpieniacz RO PS3000 na pompie dct6000, reaktor bp twistman, reaktor wapnia twistman, światło ATI Sunpower 8x54 + 2x54W led RB, dopełnieniem sterowania jest Apex w wersji gold... C.D.N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, o ile mam  zmienić wysokość przegród, z założeniem że odpieniacz to "AquaMedic power flotor M", optymalny poziom to  14 - 18cm, chciałem go postawić na podwyższeniu 2cm, wyżej za bardzo nie da rady bo wysokość szafki mi nie pozwoli , pompa Jebao 5000, w pierwszej komorze 2cm chciałem dać rzadką gąbke, w ostatniej dość gęstą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody w sampie ustala się najwyższą przegrodą więc projektując powinieneś się kierować ustawieniem od najwyższej w dół 


100/40/50h sump 90/39/45h obieg: jebao dc3000. cyrkulacja: 2x rw8.

RO PS1000int, reaktor bp twistman lampa diy 170W led + 2x39W t5

Robi się: 145/70/50h sump 98/60/40h, obieg: jebao dct12000, cyrkulacja 2x rw8 + 10x loc line 1/2" w około akwarium, odpieniacz RO PS3000 na pompie dct6000, reaktor bp twistman, reaktor wapnia twistman, światło ATI Sunpower 8x54 + 2x54W led RB, dopełnieniem sterowania jest Apex w wersji gold... C.D.N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W myśl tego co napisałeś i przedstawiłeś na pierwszym projekcie  w pierwszej komorze będziesz miał niższy poziom niż w refugium. Realnie  natomiast to właśnie najwyzsza przegroda pomiędzy refugium  a pompą  ustali Ci poziom w komorze z odpieniaczem

Edytowane przez To tylko Ja (wyświetl historię edycji)

100/40/50h sump 90/39/45h obieg: jebao dc3000. cyrkulacja: 2x rw8.

RO PS1000int, reaktor bp twistman lampa diy 170W led + 2x39W t5

Robi się: 145/70/50h sump 98/60/40h, obieg: jebao dct12000, cyrkulacja 2x rw8 + 10x loc line 1/2" w około akwarium, odpieniacz RO PS3000 na pompie dct6000, reaktor bp twistman, reaktor wapnia twistman, światło ATI Sunpower 8x54 + 2x54W led RB, dopełnieniem sterowania jest Apex w wersji gold... C.D.N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc,ocenę i sugestie co do ilości,wielkości i rozplanowania komór w sumpie oraz podanie wysokości przegród.

Wymiary 90x40x40.

Pompa najprawdopodobniej Jebao DCP 5000 skręcona na 3000-4000.

 

Bez tytułu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamawiać sprzęt ale przyhamowała mnie jedna sprawa prywatna i problem z podziałem sumpa.

Akwarium 90 x 50-55 x 50

Chciałbym na start zrobić podstawowy sump, czyli komora 1 spływ ze skarpetą , odpieniaczem i grzałką, komora 2 na siporax, komora 3 na powrót/pompę , jesli jest skarpoeta to chyba już nie ma sensu robić przegrody na watę, czy mam rację ?

Jak to podzielić ? Jaka wysokość sumpa , jakie wysokości przegród , jakie wymiary komór ? Mam do dyspozycji w szafce ok. 80 x 45.

Tyle różnych projektów i o ile akwarium i komin to sprawa względnie dla mnie nowicjusza prosta to nieco się w tym gubię przy sumpie.

Edytowane przez pdz (wyświetl historię edycji)

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez cały wątek i mam takie  przemyślenia.

Akwarium 90 x 50-55 x 50 , poniższy projekt (znaleziony w tym wątku) oczywiście dostosuję pod akwarium/szafkę , myślę o 80 x 40-45 x 40-45 , zrezygnowałem ze skarpety itp. mediów, niech resztę załatwi odpieniacz.

Spływ i powrót dostosuję pod odpieniacz i pompę.

Poczytałem nieco o  DSB i refugium i odpadają, ze względu na moją obecną wiedzę a dokładniej jej brak , jak do tego dorosnę to przerobię lub zmienię sumpa.

Pytania do Was :

Czy załączony projekt jest dobry, coś do poprawki (wysokość i ilość przegród lub coś innego) ?

Czy resztę (środek) przeznaczyć pod Siporax , ewentualnie inne media, tutaj proszę o propozycje co oprócz Siporaxu czy może wygospodarować kosztem tej przegrody nieco na dolewkę a może zrobić mniejszy sump i zostawić miejsce na inne graty ?

O czym ewentualnie zapomniałem ?

 

5a10afc86c3fc_SUMP25.thumb.jpg.d6eddef8ad3ef7755aaafc450a4fe3b9.jpg


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, pdz napisał:

Przebrnąłem przez cały wątek i mam takie  przemyślenia.

Akwarium 90 x 50-55 x 50 , poniższy projekt (znaleziony w tym wątku) oczywiście dostosuję pod akwarium/szafkę , myślę o 80 x 40-45 x 40-45 , zrezygnowałem ze skarpety itp. mediów, niech resztę załatwi odpieniacz.

Spływ i powrót dostosuję pod odpieniacz i pompę.

Poczytałem nieco o  DSB i refugium i odpadają, ze względu na moją obecną wiedzę a dokładniej jej brak , jak do tego dorosnę to przerobię lub zmienię sumpa.

Pytania do Was :

Czy załączony projekt jest dobry, coś do poprawki (wysokość i ilość przegród lub coś innego) ?

Czy resztę (środek) przeznaczyć pod Siporax , ewentualnie inne media, tutaj proszę o propozycje co oprócz Siporaxu czy może wygospodarować kosztem tej przegrody nieco na dolewkę a może zrobić mniejszy sump i zostawić miejsce na inne graty ?

O czym ewentualnie zapomniałem ?

 

5a10afc86c3fc_SUMP25.thumb.jpg.d6eddef8ad3ef7755aaafc450a4fe3b9.jpg

Tak szczerze to chyba nie potrzebujesz ostatniej przegrody. 

 

Ja bym pomyślał o półce na watę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie ,tym razem z bardziej "dopracowanym" projektem i bardzo proszę o ocenę.

Komory od lewej...

1 Zbiornik dolewki. Pomysł na niższą przegrodę zaczerpnięty od @big daddy .

2 Komora pompy i grzałki.

3 Miejsce na siporax i watę (doraźnie)

4 DSB i gloniska. Na widocznych wklejkach chcę umieścić kosz z kratki rastrowej na glony.

5 Komora odpieniacza . Najprawdopodobniej coś ze stajni Delteca. 600i lub 1000i.

 

130002454_Sump2.thumb.png.9e91db472b5dd4c4e0efff9e44a92a9e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Witam,

Ja również chciałbym zaprezentować swój projekt sumpa z prośbą o weryfikację i ocenę.

Akwarium 120x50x60, odpieniacz Deltec 1500i, pompa  Jebao/Jecod DCP-8000. Cała konfiguracja w wątku:  http://nano-reef.pl/forums/topic/106031-projekt-360-180-wieliczka/ )

Na chwilę obecną pytania jakie mi się nasuwają:

1. Czy w komorze zrzutu nie zrobić skarpety filtrujące zamiast waty w pierwszej przegrodzie?

2. Projekt będzie wykonywać e-rybka i wstępnie zaproponowali hydraulikę o wielkości 45/45/35 - czy to nie za dużo?

3. Filtracja ma być oparta na skale, ceramice i glonach. Czy lepiej pójść w jedno medium np. tylko skała lub tylko ceramika?

4. W ostatniej komorze planowany jest jeszcze filtr przepływowy - czy to dobre miejsce na ten sprzęt.

5. Przy takiej długości sumpa nie zostaje w szafce miejsca na nic innego, ale stelaż planuje dość wysoko i nad sumpem do zagospodarowania będzie trochę miejsca, więc jakieś półki powinny rozwiązać temat dodatkowego sprzętu i innych klamotów.

Z góry dziękuję za wszystkie uwagi i podpowiedzi. 

 

 

projekt_akwa_sump_v2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw siporax  po nim refugium .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SU1 dzięki za odpowiedź. A możesz jeszcze krótko uzasadnić, bo mam od innego forumowicza dokładnie odwrotne zalecenie :) . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.