Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam szybkie pytanie. Zamówiłem akwarium 80x35x50 i chce zrobić sump 40x30x30 zależy mi na miejscu i mam takie pytanie czy wystarczą mi 2 przegrody tak jak na 1 zdjęciu albo 3 jak na 2 zdjęciu? Zrzut, odpieniacz z lewej pompa z prawej. 

 

Fot. 1IMG_20190623_160736.thumb.jpg.70d5df07526168b47a2581cf8334f6ff.jpg

Fot.2IMG_20190623_160736_2.thumb.jpg.f7f0f89c7420f5e2c5f62b7b83ddcccf.jpg

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą dwie ale z pierwszej komory po lewej jeżeli tam ma być odpieniacz wodę puść dołem

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego dołem? Jak puszczę dołem to w tej komorze będzie sie zbierał korzuch na powierzchni. 

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzuchem bym się nie martwił w sumpie. Jak dasz przepływ dołem to lepiej woda będzie Ci szła przez media/refugium

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, tego nie przemyślałem. A to może lepiej takie coś zrobić? IMG_20190623_183232.thumb.jpg.d0c1ee20f15a165c785669d4e64bc64b.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniej tym lepiej do czyszczenia np jakby Ci coś tam wpadło to mecz się a tak to problem z głowy.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby sumpa być nie miało, a jednak jest, z racji ograniczonego miejsca, czy coś takiego jak na zdjęciu poniżej ma sens?

Planowane akwarium 100x40x40, na początek jakaś mała obsada + miękkie korale, może jakieś LPSy i będę obserwował jak to się rozwija.

 

Przechwytywanie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Czas ogarnąć sumpa do mojego planowanego większego zbiornika.

Jest to zbiornik 70 x 50 x 50 (ok 165L), mam zamiar w nim trzymać głównie koralowce miękkie i LPSy. 

Na zamieszczonym rysunku, miary podane są w mm.

W tych cieńkich "przepływach" planuję trzymać grzałkę i siporax. 

Oceńcie proszę czy to dobry projekt.

sump.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal pierwszą i drugą przegrodę , a na trzeciej daj siporax w koszykach w kierunku odpieniacza , grzałkę gdzie popadnie .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, SU1 napisał:

Wywal pierwszą i drugą przegrodę , a na trzeciej daj siporax w koszykach w kierunku odpieniacza , grzałkę gdzie popadnie .
 

Grzałka będzie bezpieczna w miejscu gdzie będzie stały poziom. Nie ryzykował bym umieszczenia grzałki gdzie poziom wody może opaść i pójdzie na "sucho" np w komorze pompy. 

Reszta sugestii jak najbardziej trafna. Inaczej będzie strata miejsca. Ale to tylko moje odczucie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tylko odpieniacz z siporaxem i grzałką i druga komora z pompa powrotu. Dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o takim układzie?

Wysokość 1 przegrody 220mm, 2 przegrody 260mm, wysokość przelotu 35mm

sump.png

Te podwójne ścianki, to grubość szyby xD

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, dla syna napisał:

Nie ryzykował bym umieszczenia grzałki gdzie poziom wody może opaść i pójdzie na "sucho" np w komorze pompy. 

W komorze pompy jest dolewka ,to jak ma opaść woda . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SU1 napisał:

W komorze pompy jest dolewka ,to jak ma opaść woda . 

Niektóre dolewki monitorują różne alarmy poprzez które dolewka może zostać zablokowana. Może dojść do sytuacji w której dolewka nie zadziała i poziom wody opadnie w wyniku odparowania. Gdzieś tu na forum była już taka sytuacja. Ja miałem taki przypadek, ale na szczęście grzałka była w poprzedniej komorze. Kiedy wróciłem do domu (dwudniowy wyjazd) pompa obiegowa podawała już spienioną wodę a poziom w tej komorze spadł do ok 10cm. Stało mi się to na dolewce milestone a pompa aquanova 4000l sterowalna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduje sie na ta 2 opcje. Mysle ze przeplyw wody bedzie zdecydowany lepszy przez ceramike niz gdyby zostaly 2 komory. 

Dzieki za zainteresowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na etapie projektowania sumpa, właściwie na przeróbce przegród w sumpie który zakupiłem i ma wymiar 100x40x40. Zależy mi na jak największym refugium/dsb oraz na miejsce na ewentualne absorbenty. Nie wiem czy w przegrodach na absorbenty 5 cm to dobrze, czy zrobić np 3cm? Proszę osoby doświadczone na rzucenie okiem co wymyśliłem i ewentualne korekty lub rady. Sump ma być pod akwarium 530 litrowe. Wszelkie rady poparte praktyką mile widziane. 

IMG_20190711_164916.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja bym zrobił potrójną przegrodę z "buble trap" od strony odpieniacza z wylewką do DSB tak jak masz teraz czyli na wysokości 20cm, a z DSB do pompy dał jedną przegrodę. Ja właśnie tak zrobiłem. DSB/refugium już wody nie napowietrza, a zawsze to jedna przegroda mniej=> więcej miejsca na DSB.

PS U mnie jest tak i działa super :) 

Sump i zbiornik na dolewkę.pdf

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Ejdzej88. Rozumiem że dodać jedna przegrodę od strony odpieniacza, w sumie trzy.? Od strony pompy zostawić tylko jedna przegrodę, pozostałe dwie wywalić? Boje się że dsb/refugium będą mi wpadał glony do przegrody z pompą. Poza tym ewentualne absorbenty powinny być za dsb? Chyba że się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, w końcu nastała i na mnie pora i przymierzam się do składania zbiornika. Obecnie jestem na etapie projektowania sumpa. Będzie on robiony na zamówienie więc jak by było trzeba coś poszerzyć lub pomniejszyć to jeszcze jest czas na ewentualne przeróbki. Proszę o rzucenie okiem i zasugerowanie ewentualnych poprawek. Co do komory refugim/reaktor to sam nie wiem jeszcze do końca co tam się znajdzie. Na początek pewnie refugium ale jak by było trzeba wymienić to miejsce pod reaktor jest.

Sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się, czy ci ta przegroda za siporaxem a przed refugium jest potrzebna. Jeśli rzeczywiście tam dasz glony to tak, jeśli filtry i reaktor to raczej zbędna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Zastanów się, czy ci ta przegroda za siporaxem a przed refugium jest potrzebna. Jeśli rzeczywiście tam dasz glony to tak, jeśli filtry i reaktor to raczej zbędna.

Tak raczej idą glony, reaktor to może w odległej przyszłości jak by balling już nie wyrabiał

Edytowane przez radial (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrodę można zawsze wyciąć. Ja tak zrobiłem. Gorzej z doklejaniem. Jakiej głębokości będzie sump i jaka pompa obiegowa? Jak nie chcesz dawać piasku, to tteż możesz tą drugą szczelinę zrobić przy dnie jak pierwszą.

Rozważ ciemne szyby przy komorach refugium. Glony wapienne nie porastaja wtedy reszty sumpa i sprzętów w innych komorach.

A i jeszcze jakie duże akwarium?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przegrodę można zawsze wyciąć. Ja tak zrobiłem. Gorzej z doklejaniem. Jakiej głębokości będzie sump i jaka pompa obiegowa? Jak nie chcesz dawać piasku, to tteż możesz tą drugą szczelinę zrobić przy dnie jak pierwszą.
Rozważ ciemne szyby przy komorach refugium. Glony wapienne nie porastaja wtedy reszty sumpa i sprzętów w innych komorach.
A i jeszcze jakie duże akwarium?
Katani, czy wycinałeś przegrody na zalanym zbiorniku? Są jakieś problemy, czym to najlepiej robić żaby nie uszkodzić szkła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, katani napisał:

 Jakiej głębokości będzie sump i jaka pompa obiegowa? Jak nie chcesz dawać piasku, to tteż możesz tą drugą szczelinę zrobić przy dnie jak pierwszą.

 

sump będzie miał wymiary 1020x440x400, piasek zamierzam dać. Nad pompą myślałem DCP-8000 lub DCP-9000
 

26 minut temu, katani napisał:

A i jeszcze jakie duże akwarium?

Akwarium planowane jest w wymiarach 1250(lub 1300)x550x600.

Edytowane przez radial (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w zalanym wycinałem. Nożykiem do tapet poszło bez problemu. między szybami masz cieniutką warstwę silikonu, szkło nie powinno być spasowane na siłę.

Sprawdź wymiary pompy, bo w komorze pompy będziesz miał 21cm wody a te pompy są dosyć spore.

W dolewce będziesz miał 15 l wody tylko, dwudniowy zapas.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.