Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, katani napisał:

Sprawdź wymiary pompy, bo w komorze pompy będziesz miał 21cm wody a te pompy są dosyć spore.
W dolewce będziesz miał 15 l wody tylko, dwudniowy zapas.

DCP-8000 ma wys 16,3 cm a DCP-9000 14,5 cm więc będzie cała zanurzona 
W takim razie poszerzyć ją na 15 czy 20 cm ?

Edytowane przez radial (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heyo. Czy znajdę tu kogoś co pomógł by mi zaprojektować sump o wymiarach 30x30x35 ( ponieważ taka pusta kostkę posiadam). Pojemnik na auto dolewkę będzie osobny. A sump będzie służył w akwarium 40x40x40. Bardzo Proszę o pomoc ;) z góry Dziękuję;)

Edytowane przez kkrrystian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Potrzebuję opinii fachowców czy taki sump ma szansę obsłużyć zbiornik 160x60x60?
Odpieniacz,grzałka/filtry przepływowe/powrót,czujnik dolewki
Hydraulika będzie szła przez ścianę oraz wzdłuż niej na ok 2,5m. Mam lekkie obawy czy zmieści się cała woda po zaniku zasilania.
Piszecie też, że aby woda przelewała się bezgłośnie, różnica wysokości przegród to max 2cm, u mnie jest 3cm. Jak myślicie czy będzie miało to duży wpływ na chlupanie wody?

sump2.jpg

Edytowane przez fresh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎22‎.‎01‎.‎2020 o 16:57, fresh napisał:

Witam wszystkich. Potrzebuję opinii fachowców czy taki sump ma szansę obsłużyć zbiornik 160x60x60?
Odpieniacz,grzałka/filtry przepływowe/powrót,czujnik dolewki
Hydraulika będzie szła przez ścianę oraz wzdłuż niej na ok 2,5m. Mam lekkie obawy czy zmieści się cała woda po zaniku zasilania.
Piszecie też, że aby woda przelewała się bezgłośnie, różnica wysokości przegród to max 2cm, u mnie jest 3cm. Jak myślicie czy będzie miało to duży wpływ na chlupanie wody?

sump2.jpg

Ja bym dał 2 komory

1 na odpieniacz grzałkę

2gi na pompę 

masz zapas ok 90l na zrzut wody a to w zupełności wystarczy, bo przy Twoich wymiarach akwarium każde 10cm to 96l


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2020 o 17:02, Signarus napisał:

Ja bym dał 2 komory

1 na odpieniacz grzałkę

2gi na pompę 

masz zapas ok 90l na zrzut wody a to w zupełności wystarczy, bo przy Twoich wymiarach akwarium każde 10cm to 96l

Dziękuje za uwagi, jednak projekt już jest w realizacji :)
Wykonawca zasugerował jedynie obniżenie ostatniej przegrody o 1cm, reszta została bez zmian.
Najbardziej martwiło mnie czy sump pomieści całą wodę. Teraz po zapewnieniach mam nadzieję że tak się stanie.
Pozdrawiam

Edytowane przez fresh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, Prośba o rady i opinie, sump 60x30x35 lub 60x30x40 czy projekt zapożyczony jak niżej będzie ok (odpieniacz tunze 9004):

kxsyTo4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia szyba przed pompą zupełnie niepotrzebna... Zresztą tak samo jak pierwsza przy odpieniaczu. Tunze 9004 nie zaciągnie Ci glonów więc tak naprawdę niepotrzebnie marnować miejsce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ostatnia szyba przed pompą zupełnie niepotrzebna... Zresztą tak samo jak pierwsza przy odpieniaczu. Tunze 9004 nie zaciągnie Ci glonów więc tak naprawdę niepotrzebnie marnować miejsce. 
Dzięki, autor projektu opisuje to tak, że pierwsza szyba pozwala na to aby tunze 9004 zaciągał więcej wody góra a ta przegroda przed pompa to bubble stop. Ja się zastanawiałem czy nie dać jednej przegrody przed pompa tak aby w razie awarii pudełka nie wypompowali całej wody z sumpa tylko z komory pompy (wtedy nie przeleje akwarium).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Dzięki, autor projektu opisuje to tak, że pierwsza szyba pozwala na to aby tunze 9004 zaciągał więcej wody góra a ta przegroda przed pompa to bubble stop. Ja się zastanawiałem czy nie dać jednej przegrody przed pompa tak aby w razie awarii pudełka nie wypompowali całej wody z sumpa tylko z komory pompy (wtedy nie przeleje akwarium).

A jaka będzie różnica skoro poziom wody jest ten sam??? Miałem ten odpieniacz i zaciągnie dokładnie tyle na ile go ustawisz (moja mała rada: ustaw tak aby w odpieniaczu poziom wody był niższy od lustra o około 1cm). Za bubble stopa będzie Ci działało refugium, a żeby się nowe bąbelki nie robiły (i jednocześnie było ciszej) to różnica poziomów pomiędzy komorą I a II nie może być za duża (ale to ustawisz wysokością pływaka z ATO). 
Przecież taka przegroda jest, ta która dzieli sumpa na dwie części. Komorę pompy zrób pod wymiar pompy plus 2cm i będzie git. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady tak zrobię, powoli składam klocki do podpięcia sumpa chociaż nieco to trudne nie wychodząc z domu. Mam już pudełko przelewowe, pompę, dogrywam hydraulikę zostanie akwarium na sump, ale może jakoś się uda unikając długiej wizyty w sklepie, przegrodę planuje zrobić z panela który mam teraz, po prostu formę szybę pod wymiar, raczej nie jest to trudne dla szyby 4mm tym bardziej że nie musi być idealnie.

Aha jeszcze jedno zamiast refugium planuje dać skałę do oporu plus 3 litry siporaxu który mam w panelu. Boje się trochę refugium bo nic nie dozuje i nie planuję, poza podmianami.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, muszę jednak zmodyfikować sump i dać dodatkową przegrodę na bubble trap, przy okazji może zrobię tam ruszt na watę. Ile czasu po wklejeniu przegród ze szkła 4mm muszę minimum odczekać przed zalaniem sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silikon schnie 1 mm na 24h.

Przeczytaj może coś ci pomoże.

 


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Szybkie pytanie, muszę jednak zmodyfikować sump i dać dodatkową przegrodę na bubble trap, przy okazji może zrobię tam ruszt na watę. Ile czasu po wklejeniu przegród ze szkła 4mm muszę minimum odczekać przed zalaniem sumpa?

Ja po wklejeniu przegrody czekam 24h i zalewam . Kilka sumpów już przerabiałem . Tam nie ma dużego nacisku wody na szybę . Po sklejeniu akwarium ponad 400l u Przemka ze Szczecina czekałem od sklejenia półtora dnia , bo mi się paliło .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 24h wystarczy. Ja bym tak zrobił.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy w miarę trzymający się kupy (mam nadzieję) projekt sumpa do nowego akwa.

Akwarium 90x90x60h (poziom wody 50).

Komin zewnętrzny: 60 (grzebień) x 15 (głębokość) x 40h (poziom wody ciut poniżej 30cm), trzy dziury pod przeloty 40mm. Wszystkie rury fi 40.

Obieg realny ok 4000L/h (ale pompa z zapasem, 8000-10000L/h).

Na spływie zawór do regulacji, potem trójnik rozdzielający na komorę podmian i komorę odpieniacza. Na każdej odnodze zawór odcinający, żeby można było całą wodę puścić albo do komory podmian, albo ją pominąć na czas podmiany i prosto do komory odpieniacza.

Rewizja do komory odpieniacza, żeby nie robić już na niej zaworu żadnego, a żeby się nie sączyła woda do komory podmian w czasie podmiany.

Sump 80x60x45h, cztery komory:

1. Podmiana i rolermat (lub skarpeta czy inna wata), poziom wody 35cm

1 ->2 przepływ wody górą

2. Odpieniacz (+ może jakiś przepływowy kiedyś albo coś), poziom wody 32cm

2 -> 3 przepływ wody szczeliną w połowie wysokości przegrody.

3. Refugium, szczepki, skała, piach i co tam jeszcze przyjdzie do głowy, poziom wody 32cm.

3 -> 4 przepływ wody górą.

4. Komora pompy, węgiel w worku i zawór dolewki, poziom 30cm.

Do tego stojący obok zbiornik na RODI, 20x80x80h (a w zasadzie ile się zmieści pod akwarium maksymalnie, zobaczę jak wyjdzie stelarz)

obraz.png.e74c8568be4b907b763097102eef2d89.png

Zapas na wodę spływającą z góry:

1. Zakładając że na grzebieniu spiętrzy się o 2cm (raczej przesada) , 90x90x2 -> 16,2 L

2. Komin 60x15x30 -> 27 L

+ "trochę" w rurach, łącznię szacuję na 50 L wody do przyjęcia.

Przy wymiarze sumpa 80x60 -> 10cm wzrost poziomu wody. Poziom normalny od 35 do 30 cm,  wysokość szkła 45, więc powinno się zmieścić. Czy jednak lepiej pokombinować z ciut wyższym szkłem lub zmniejszyć objętość komina?

Druga sprawa to czy jakieś bubble-stopy robić? Ogólnie, wszelkie rady i uwagi mile widziane.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Słony leszcz napisał:

Nikt nic? To już nawet mnie się ten projekt przestał podobać do tej pory...

Jak to nic? Mi się ten projekt bardzo podoba. Nawet nie wiem, co można by tam zmienić. Jak chcesz mieć komorę do podmian, to super rozwiązanie i bardzo uniwersalne. Dlaczego Ci się nie podoba?

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem , co was skłania do robienia zbiornika na dolewkę . Moim zdaniem  taki zbiornik ok , ale do podmian. Dolewka bezpośrednio z RO .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, JerzyB napisał:

Witam

Nie wiem , co was skłania do robienia zbiornika na dolewkę . Moim zdaniem  taki zbiornik ok , ale do podmian. Dolewka bezpośrednio z RO .

Gdyby to pisała osoba z mniejszym stażem, podejrzewałbym że kwarantanna dokucza i ktoś ma ochotę błysnąć. Znaczy rozpętać kolejną gównoburzę, bo "wyjść za róg i zapytać sportowca w dresiku czy ma jakiś problem" odwagi nie starcza :)

Ale jako że pisze o tym osoba z takim stażem i doświadczeniem, zakładam że jest po prostu zdziwiona i ciekawa, dlatego kultura nakazuje odpowiedzieć, co mną kierowało.

- brak komputera z solidnym zabezpieczeniem (czasowym/zasolenia/poziomu)

- brak dziury w ścianie i niechęć do wiercenia w płytkach

- niechęć do zabezpieczania wszystkiego przed wilgocią na parkiecie

Dolewka jest akurat takim systemem, który lepiej mieć pod kontrolą. Kilku osobom już zamiotła akwarium niestety.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I załatwiła nie jedną podłogę:) Zbiornik na dolewkę ma jeszcze jedną zaletę, jak robię podmiankę, to woda do wiadra leci ze zbiornika na dolewkę, więc zbieranie wody trwa 5 minut, a nie godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale - zbiornik 20x80x80 to 128l netto.  Równie wystarczająco wody by zrobić kuku parkietowi ;) jak i zbiornikowi jeśli w jakiś sposób np. pływak mechaniczny dolewki grawitacyjnej się zawiesi. Dowolny przypadek losowy, którego nie przewidzieliśmy ;) 

Tak na prawdę brak RO w pobliżu sumpa jest IMHO głównym powodem. Reszta - bez znaczenia. I jedna i drugą metodę dolewania powinno się mieć pod kontrolą. A kontrola według mnie to czujniki (liczba mnoga nieprzypadkowa).

2 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

I załatwiła nie jedną podłogę:) Zbiornik na dolewkę ma jeszcze jedną zaletę, jak robię podmiankę, to woda do wiadra leci ze zbiornika na dolewkę, więc zbieranie wody trwa 5 minut, a nie godzin.

Ile ty setki litrów wody zbierasz, że 5h na to potrzebujesz ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednorazowo zbieram ~50l. Teraz mam membranę 50GPD, kiedyś miałem i 150tkę, ale ja należę do tych co przekonali się, że 50-tka jest lepsza ;) 

Ale ja robię podmiankę 60l na ATI raz na miesiąc dwa. Nawet na 150ce to było ca. 2h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Gdyby to pisała osoba z mniejszym stażem, podejrzewałbym że kwarantanna dokucza i ktoś ma ochotę błysnąć. Znaczy rozpętać kolejną gównoburzę, bo "wyjść za róg i zapytać sportowca w dresiku czy ma jakiś problem" odwagi nie starcza :)

Ale jako że pisze o tym osoba z takim stażem i doświadczeniem, zakładam że jest po prostu zdziwiona i ciekawa, dlatego kultura nakazuje odpowiedzieć, co mną kierowało.

- brak komputera z solidnym zabezpieczeniem (czasowym/zasolenia/poziomu)

- brak dziury w ścianie i niechęć do wiercenia w płytkach

- niechęć do zabezpieczania wszystkiego przed wilgocią na parkiecie

Dolewka jest akurat takim systemem, który lepiej mieć pod kontrolą. Kilku osobom już zamiotła akwarium niestety.

 

Witam

Nigdy nie miałem zbiornka na dolewkę . Dolewka automatycznie z RO sterowana elektrozaworem . Zabezpieczenie w postaci zaworu czterodrożnego i pływak , nad pływakiem sterującym zaworem RO. To działa latami .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Jednorazowo zbieram ~50l. Teraz mam membranę 50GPD, kiedyś miałem i 150tkę, ale ja należę do tych co przekonali się, że 50-tka jest lepsza ;) 

Ale ja robię podmiankę 60l na ATI raz na miesiąc dwa. Nawet na 150ce to było ca. 2h.

Nie ma praktycznie żadnej różnicy między np. 50GPD a 100GPD jeśli chodzi o czystość wody. Czy 50 czy 75 czy dwie 75 czy 200gpd - miałem po membranie 003 mierzone na TDS DM1 ;)  Rozumiem, subiektywne odczucia - ale niestety mit powielany na forach, ze im mniejsze GPD tym czystsza woda jest w zasadzie tylko mitem ;) W praktyce nie widać różnicy. Tym bardziej, że to się później przepuszcza przez DI ;) 

50GPD ma obudowe 1812, 100GPD ma obudowe 2012 (jeśli mówimy o Vontronie serii ULP).
Dokładnie mówiąc 50 - 1,8inch x 12inch i 100 - 2inch x 12inch
Jednym slowem - sama membrana jest większa dlatego ma większa powierzchnie filtracyjną. Obudowa na membranę też musi być większa ;) 
Dla 50GPD - 0,41 m2, dla 100GPD - 0,56m2 powierzchni filtracyjnej.
Te kilka procent na stable rejection rate - można w zasadzie pominąć, ale jakby ktoś się o te 2,5% przyczepił, to jest ULP3020, która ma 420GPD i różni się tylko 0,5% w stosunku do najpopularniejszej ULP1812-50 ;) :) Tyle, że ta ma 2,24m2 powierzchni filtrującej i .....konkretne rozmiary.  Ale prawie 1600litrów dziennie jest w stanie wyprodukować :D 
50l w niecałą godzinę.

Obecnie mam 2x75GPD połączona jedna za drugą by minimalizować odrzut + pompa podnosząca ciśnienie i ~50l to jest 2h-2,5h ;)
Zresztą, żeby zrobić podmianę to tą wodę też wcześniej trzeba zebrać - podejrzewam, że nie siedzisz przy 50GPD te 6-6,5h i nie pilnujesz czy nie przelałeś beczki, zbiornika itp Więc przydałoby się jakieś zabezpieczenie. No chyba, że beczka w wannie to luz ;) Przy przelewaniu 50l z jednego zbiornika do drugiego też można sobie kuku zrobić - wiem bo mi już kilka razy wąż wyskoczył z sumpa przy podmianie :D

Parkiet w przejściu między kuchnią a salonem też się podniósł jak usnąłem i sąsiad mnie obudził, że mu woda kapie :D  Wypadnięcie wężyka tez przerobiłem - filtr na DI urwał się z mocowania, przewrócił się i woda się lała na podłogę zamiast do beczki - na szczęście czujnik zalania już miałem... ot takie zdarzenie losowe.

Ja już się wyleczyłem z powolnego nalewania wody bez nadzoru ;) Niestety beczki do wanny wstawić nie mogę, bo nie mam wanny w miejscu gdzie jest filtr RO ;) 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz jedno małe ale... Poszerz delikatnie komorę pompy. 15cm to mało (uwaga żart niskich lotów), zapytaj Żony :-P. 

Niby pompa się zmieści, ale czasami warto mieć wokół niej kilka cm więcej miejsca, łatwiej ustawić, dokręcić złączkę, wyciągnąć itp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.