Jump to content
Natan

Sump - opis i projekty

Recommended Posts

Witam, mam szybkie pytanie. Zamówiłem akwarium 80x35x50 i chce zrobić sump 40x30x30 zależy mi na miejscu i mam takie pytanie czy wystarczą mi 2 przegrody tak jak na 1 zdjęciu albo 3 jak na 2 zdjęciu? Zrzut, odpieniacz z lewej pompa z prawej. 

Fot. 1IMG_20190623_160736.thumb.jpg.70d5df07526168b47a2581cf8334f6ff.jpg

Fot.2IMG_20190623_160736_2.thumb.jpg.f7f0f89c7420f5e2c5f62b7b83ddcccf.jpg

Edited by Bzyk002 (see edit history)

Wystarczą dwie ale z pierwszej komory po lewej jeżeli tam ma być odpieniacz wodę puść dołem

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

A dlaczego dołem? Jak puszczę dołem to w tej komorze będzie sie zbierał korzuch na powierzchni. 

Edited by Bzyk002 (see edit history)

Korzuchem bym się nie martwił w sumpie. Jak dasz przepływ dołem to lepiej woda będzie Ci szła przez media/refugium

Faktycznie, tego nie przemyślałem. A to może lepiej takie coś zrobić? IMG_20190623_183232.thumb.jpg.d0c1ee20f15a165c785669d4e64bc64b.jpg

Im mniej tym lepiej do czyszczenia np jakby Ci coś tam wpadło to mecz się a tak to problem z głowy.

Niby sumpa być nie miało, a jednak jest, z racji ograniczonego miejsca, czy coś takiego jak na zdjęciu poniżej ma sens?

Planowane akwarium 100x40x40, na początek jakaś mała obsada + miękkie korale, może jakieś LPSy i będę obserwował jak to się rozwija.

Przechwytywanie.JPG

Witajcie

Czas ogarnąć sumpa do mojego planowanego większego zbiornika.

Jest to zbiornik 70 x 50 x 50 (ok 165L), mam zamiar w nim trzymać głównie koralowce miękkie i LPSy. 

Na zamieszczonym rysunku, miary podane są w mm.

W tych cieńkich "przepływach" planuję trzymać grzałkę i siporax. 

Oceńcie proszę czy to dobry projekt.

sump.png

Wywal pierwszą i drugą przegrodę , a na trzeciej daj siporax w koszykach w kierunku odpieniacza , grzałkę gdzie popadnie .

15 minut temu, SU1 napisał:

Wywal pierwszą i drugą przegrodę , a na trzeciej daj siporax w koszykach w kierunku odpieniacza , grzałkę gdzie popadnie .

Grzałka będzie bezpieczna w miejscu gdzie będzie stały poziom. Nie ryzykował bym umieszczenia grzałki gdzie poziom wody może opaść i pójdzie na "sucho" np w komorze pompy. 

Reszta sugestii jak najbardziej trafna. Inaczej będzie strata miejsca. Ale to tylko moje odczucie. 

Czyli tylko odpieniacz z siporaxem i grzałką i druga komora z pompa powrotu. Dobrze rozumiem?

A co sądzicie o takim układzie?

Wysokość 1 przegrody 220mm, 2 przegrody 260mm, wysokość przelotu 35mm

sump.png

Te podwójne ścianki, to grubość szyby xD

Edited by Leonkrwawy (see edit history)

16 godzin temu, dla syna napisał:

Nie ryzykował bym umieszczenia grzałki gdzie poziom wody może opaść i pójdzie na "sucho" np w komorze pompy. 

W komorze pompy jest dolewka ,to jak ma opaść woda . 

4 minuty temu, SU1 napisał:

W komorze pompy jest dolewka ,to jak ma opaść woda . 

Niektóre dolewki monitorują różne alarmy poprzez które dolewka może zostać zablokowana. Może dojść do sytuacji w której dolewka nie zadziała i poziom wody opadnie w wyniku odparowania. Gdzieś tu na forum była już taka sytuacja. Ja miałem taki przypadek, ale na szczęście grzałka była w poprzedniej komorze. Kiedy wróciłem do domu (dwudniowy wyjazd) pompa obiegowa podawała już spienioną wodę a poziom w tej komorze spadł do ok 10cm. Stało mi się to na dolewce milestone a pompa aquanova 4000l sterowalna

Zdecyduje sie na ta 2 opcje. Mysle ze przeplyw wody bedzie zdecydowany lepszy przez ceramike niz gdyby zostaly 2 komory. 

Dzieki za zainteresowanie

Witam. Jestem na etapie projektowania sumpa, właściwie na przeróbce przegród w sumpie który zakupiłem i ma wymiar 100x40x40. Zależy mi na jak największym refugium/dsb oraz na miejsce na ewentualne absorbenty. Nie wiem czy w przegrodach na absorbenty 5 cm to dobrze, czy zrobić np 3cm? Proszę osoby doświadczone na rzucenie okiem co wymyśliłem i ewentualne korekty lub rady. Sump ma być pod akwarium 530 litrowe. Wszelkie rady poparte praktyką mile widziane. 

IMG_20190711_164916.jpg

Cześć, ja bym zrobił potrójną przegrodę z "buble trap" od strony odpieniacza z wylewką do DSB tak jak masz teraz czyli na wysokości 20cm, a z DSB do pompy dał jedną przegrodę. Ja właśnie tak zrobiłem. DSB/refugium już wody nie napowietrza, a zawsze to jedna przegroda mniej=> więcej miejsca na DSB.

PS U mnie jest tak i działa super :) 

Sump i zbiornik na dolewkę.pdf

Edited by Ejdzej88 (see edit history)

Dzieki Ejdzej88. Rozumiem że dodać jedna przegrodę od strony odpieniacza, w sumie trzy.? Od strony pompy zostawić tylko jedna przegrodę, pozostałe dwie wywalić? Boje się że dsb/refugium będą mi wpadał glony do przegrody z pompą. Poza tym ewentualne absorbenty powinny być za dsb? Chyba że się mylę?