Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

ja osobiście mam od góry i syf się nie zbiera więc ok a więcej będziesz miał miejsca z przepływem ,a szybę bym ostatnią tylko podniósł bo po pierwsze zyskasz 2 cm na ewentualne glony a dwa duże różnice w poziomie poszczególnych komór skutkują chlupaniem i porostem glonów na szybie po której spływa woda ps. przerabiałem to w poprzednim sumpie :)


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo osób mnie ostatnio pyta o sumpa i filtrację więc wrzucę fotkę jak ja to rozwiązałem u siebie

Sump ma wymiary zewnetrzne 1200x400x400 mm, wymiary komór podałem na rysunku.

Sumpa kleiłem sam, wymiary komór dopasowywałem do sprzętu który planowałem użyć.

przewidziałem zbiornik na podmiany wody, podmiana jest automatyczna, wystarczy włączyć pompę jak solanka się przygotuje.

W wolnym czasie dołożę jeszcze hodowlę glonów, dodatkowy zbiornik o wymiarach 400x250x250h z oświetleniem stanie na zbiorniku na podmiany wody.

(na nakleiki/opisy proszę nie zwracać uwagi, to ściągawka dla domowników żeby wiedzieli co z czym podczas mojej nieobecności ;-) )

gallery_24878_3320_31390.jpg

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze ten sam zbiornik uzywasz do podmiany wody jak i dolewki.

Możesz napisac jaki tam masz sprzet

Zbiornik jest tylko na podmiany wody, zawsze trzymam w nim wodę na przygotowanie solanki, w sobotę wsypuję sól i robię podmianę, Zbiornik ma zainstalowaną dolewkę grawitacyjną więc jak zrobię podmianę to się ponownie uzupełnia.

Dolewkę do akwarium mam na elekrozaworze bezpośrenio z filtra RO.

Ponieważ za ścianą akwarium jest kuchnia więc podciągnąłem sobie wodę i kanalizację i koniec z noszeniem wiader, wszystko odbywa sie automatycznie w obrębie szafki.

Co do sprzętu to co konkretnie Cie interesuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jest tylko na podmiany wody, zawsze trzymam w nim wodę na przygotowanie solanki, w sobotę wsypuję sól i robię podmianę, Zbiornik ma zainstalowaną dolewkę grawitacyjną więc jak zrobię podmianę to się ponownie uzupełnia.

Dolewkę do akwarium mam na elekrozaworze bezpośrenio z filtra RO.

Ponieważ za ścianą akwarium jest kuchnia więc podciągnąłem sobie wodę i kanalizację i koniec z noszeniem wiader, wszystko odbywa sie automatycznie w obrębie szafki.

Co do sprzętu to co konkretnie Cie interesuje ?

Możesz przybliżyć działanie tej automatycznej podmiany wody, proszę?


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz przybliżyć działanie tej automatycznej podmiany wody, proszę?

To żadna kosmiczna technologia :-)

mam w sumpie za odpieniaczem pompę która wypompowuje wodę do kanalizacji, a drugą w zbiorniku z solanką.

Załączam wylewanie wody z sumpa a pompa w zbiorniku z solanką uzupełnia spadający poziom wody w sumpie ( wszystko odbywa sie na działającym obiegu)

Kończy sie woda w zbiorniku podmian i po podmianie, czałość zajmuje około 30 min, wyłaczam pompy a zbiornik ponownie uzupełnia się wodą RO i tak co tydzień ;- )

ja mam wtedy 30 min na wypicie kawy przed akwarium i wyczyszczenie sumpa ;-)

czasami to moje jedyne 30 min dla akwarium w tygodniu :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki, zapamiętam sobie to na przyszłość.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

korzystając z istniejącego wątku chciałbym pokazać mój "plan" na sumpa do zbiornika o wymiarze 120x70x55,

bardzo proszę o ewentualne rady dotyczące poprawki w wymiarowaniu mojego przyszłego sumpa.

Projekt sump

Na tę chwilę w komorze spływu i odpieniacza będzie Deltec SC 1455 a docelowo planuję Twistman OB-200-IN.W komorze powrotu będzie Jebao DCS 7000,zbiornik na dolewkę będzie miał 29 litrów netto.Między komorą spływu a komorą gdzie planuję żywą skałę i glony na kratce rastrowej myślę dać włókninę filtracyjną.

Sump będzie mniejszy niż rozmiar szafki wewnątrz ale jest to celowe gdyż planuję zastosować "część suchą" w której będzie elektryka , pojemniki na ballinga itp...

Pozdrawiam.Seba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

mam podobne rozmiary oraz uklad. Skoro planujesz glony, to bedziesz je oswietlal..pamietasz o czarnych przegrodach, np z plexi?! Inaczej pompe oraz odpieniacz i te komory nie nadazysz czyscic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

mam podobne rozmiary oraz uklad. Skoro planujesz glony, to bedziesz je oswietlal..pamietasz o czarnych przegrodach, np z plexi?! Inaczej pompe oraz odpieniacz i te komory nie nadazysz czyscic

Tak.Przegrodę 30 i 21 cm myślę zrobić z czarnej plexi lub czarnego lacobelu.Zastanawiam się czy nie przesadziłem z tymi 28 cm na pierwszej grodzi w komorze odpieniacza..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko, Dlaczego pod zbiornik 120 cm długi robisz sumpa tylko 80 i jeszcze wciskasz w niego dolewkę? Nie lepiej zrobic sumpa 100-110? Będziesz miał dużo więcej miejsca na glony/inne wkłady. Sump będzie miał 50cm szerokości więc z przodu będzie dość miejsca na inne rzeczy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko, Dlaczego pod zbiornik 120 cm długi robisz sumpa tylko 80 i jeszcze wciskasz w niego dolewkę? Nie lepiej zrobic sumpa 100-110? Będziesz miał dużo więcej miejsca na glony/inne wkłady. Sump będzie miał 50cm szerokości więc z przodu będzie dość miejsca na inne rzeczy.

Wydaje mi się Michale że taki rozmiar będzie wystarczający dla tego zbiornika....nie chcę aby cała powierzchnia szafki wewnątrz była zajęta przez sumpa.

Ewentualnie zastanawiam się jeszcze nad opcją II gdzie sump jest większy od mojego poprzedniego projektu a zbiornik na dolewkę znajduje się po lewej stronie sumpa i mieści 40 litrów netto.

Projekt sump II

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, zbiornik na dolewke zrób osobny. Jak będzisz go czyścił? jest to największa głupota, po jakimś czasie na ściankach będzisz miał dziwną maź, i później to wszystko wpada do zbiornika. Ja zbiornik na dolewkę będę robił z plexi albo z wiadra po soli. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, zbiornik na dolewke zrób osobny. Jak będzisz go czyścił? jest to największa głupota, po jakimś czasie na ściankach będzisz miał dziwną maź, i później to wszystko wpada do zbiornika. Ja zbiornik na dolewkę będę robił z plexi albo z wiadra po soli. :)

Ewentualnie zbiornik na dolewkę mogę dać po stronie komory powrotu,tam będzie niski poziom wody więc nie powinno nic "migrowac" do zbiornika na dolewkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie, w zbiorniku na dolewkę zrobi Ci się osad, takie śliskie ściany, i przydałoby się to co jakiś czas umyć, jak będziesz to mył jak będziesz to miał razem z sumpem? Będziesz się męczył? Jak będziesz miał osobno to wyciągasz i myjesz szybko pod bieżącą wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie, w zbiorniku na dolewkę zrobi Ci się osad, takie śliskie ściany, i przydałoby się to co jakiś czas umyć, jak będziesz to mył jak będziesz to miał razem z sumpem? Będziesz się męczył? Jak będziesz miał osobno to wyciągasz i myjesz szybko pod bieżącą wodą.

Jarku aktualnie mam zbiornik na dolewkę(6-ty miesiąc)i jest czyściutki wewnątrz,nie wymaga totalnie mycie wewnątrz.W nowym projekcie będę miał bardzo fajny dostęp do sumpa(wysoka szafka - sump blisko zewnętrznej krawędzi szafki) więc w ostateczności myślę że nie powinno być z ewentualną kwestią czyszczenia problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo proszę o sugestie co do projektu.

I pyt. jaka powinna być grubość podłoża DSB bo wyczytałem, że aby spełniało swoje funkcje to minimalna grubość piasku to 15 cm, co o tym sądzicie, jakieś doświadczenia ? Uprzedzając pytania o szybę dzieląc ą DSB i Refugium: nad piaskiem planuję szczepkarium.

post-26221-0-53839700-1482173560_thumb.jpg

Edytowane przez obione81 (wyświetl historię edycji)

 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic ?


 

"LUDZIE TO NIE WIEDZĄ JAKIE SIŁY DRZEMIĄ W NATURZE"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj czytałeś?

http://reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/

15 cm piasku to chyba max, większość osób/źródeł pisze o 10 min-12 cm.

Przerwę w lewej szybie od odpieniacza daj 1-3 cm ponad poziomem piasku, tak żeby prąd wody omywał powierzchnię ale nie rozdmuchiwał piasku. Jak dasz przerwętak wysoko to woda będzie przelatywać przez refugium i słaba będzie jej wymiana nad piaskiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuje nowy większy zbiornik o wymiarach 1800mmx600mmx600mm. Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami sumpa jak na poniższych schematach, proszę o wskazówki które rozwiązanie będzie lepsze. Z góry dziękuję za pomoc.

sump2.jpgsump1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam po raz kolejny temat o sumpach i nigdzei nei znalazłem odpowiedzi na poniższe pytanie:

- jak reguluje się poziom wody w komorze pompy powrotnej w sumpie. 

Posłużyłem się tu zdjęciem @DarekB30. Widać wyraźnie, że co przegroda to niżej, a na końcu jest najmniej.

W sumie to w komorze pompy powinno być tyle samo wody co w poprzedniej komorze. A ponieważ jest mniej to musi być jakiś sposób.

Tak sobie dedukuję, i doszedłem do wniosku, że chyba jedyny sposób aby ustalić poziom wody w ostatniej komorze, to poprawnie obliczyć ilość wody w obiegu.

Czyli liczymy ile jest w akwarium + to co w kominie + to co w rurach. następnie po wstawieniu odpieniacza, innego sprzętu do 1 komory obliczamy ile wejdzie tam jeszcze wody. Następnie kolejna komora, liczymy wstawiony sprzęt, ewentualnie DSB, i ile wody. Itd do ostatniej komory. a w ostatniej komorze nie liczymy całej objętości tylko objętość do pożądanej wysokości. Czyli jeśli chcemy mieć 20cm, to liczę szerokość komory x głębokość, i razy 20cm wysokość.

Czyli we wszystkich komorach regulujemy wysokość słupa wody przegrodami, a w komorze powrotnej ilością wody w całym obiegu.

Dobrze myślę czy jest jakiś inny myk?

Pomijam sytuację kiedy pompa jest wyłączona i dodatkowa woda spływa do sumpa.

 

Dnia 3.12.2016 o 07:42, DarekB30 napisał:

gallery_24878_3320_31390.jpg

Edytowane 3 Grudzień 2016 przez DarekB30

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieźle się zamotales kolego. W tej komorze miej wody ile chcesz, optymalnie to jest 1-3cm mniej niż w poprzedniej że względu na chlupanie.

Nic nie regulujesz. Jedyne co musisz to utrzymywać stały poziom wody za pomocą np. auto dolewki. W działającym obiegu poziom wody zmienia się tylko w komorze pompy (w wyniku parowania, podniesienia poziomu w odpieniacz, wsadzenia łap do wody itd.)



Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Tomek, nic nie regulujesz. Poziom wody ustala automatyczna dolewka, tak jak ją sobie ustawisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile macie miejsca przed sumpem w szafce?

 

Zrobiłem sobie model sumpa, model szafki. i tak nie za dużo miejsca zostało. I się zastanawiam, czy nie przesadziłem z jego rozmiarem. sump miałby mieć 110x50x50.

Przed sumpem zostałoby 15 cm do drzwiczek, z boku ledwo 10 - zakładając że zostawię po 1 cm z tyłu i z prawego boku na kable itp.

Do tego nad sumpem 28 cm więc też szału nie ma. Da się zamontować pompę dozującą, lampę, inną elektronikę, ale żeby swobodnie operować to wydaje się na styk.

Do komory odpieniacza powinien się zmieścić odpieniacz, i reaktor wapnia w przyszłości (schuran 150 + twistman).

Zastanawiam się, czy nie zmniejszyć sumpa na 110x45x45, albo nawet 100x45x45. Z tym, że przy węższym i krótszym reaktor nie wejdzie do jednej komory z odpieniaczem.

Z drugiej strony co jeszcze muszę zmieścić? Filtr przepływowy mi się zmieści, pompa dozująca też. Chemię, pokarmy, suplementy będę trzymać w bezpiecznym miejscu. Pojemniki na ballinga wejdą. butla z fito również. 

Dolewka i filtr RODI będą w innym miejscu.

Sump w szafce1.jpg

Sump w szafce2.jpg


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.