Skocz do zawartości
Natan

Sump - opis i projekty

Rekomendowane odpowiedzi

Sump możesz zrobić niższy o 10cm. Komora na DSB i refugium starczy 25cm wysokie, 10cm na piach i 15cm na glony i przez to pozostałe komory też będą niższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I/lub podnieść trochę szafkę z akwarium o ile można.


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szafki wyżej podnieśc nie mogę. stelaż + półka pod akwarium, to daje już całkowitą wysokość 90 cm. Wyżej będzie niewygodnie.

Obniżenie sumpa jak najbardziej jest możliwe.

A co z miejscem przed i z boku? Jak to u was wygląda?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mało, sporo za mało, jeszcze nie odpalone, a już widzę, że będzie mi się tam niezbyt wygodnie zmieścić.

Na wysokość (musiałbym zmierzyć ile jest cm) nie wygląda to jeszcze tak źle, choć rzyczyłbym sobie więcej przestrzeni. Z przodu zostało około 10cm i nawet baniak 5l do balinga nie wejdzie.

Chciałem zrobić jak największego sumpa i taki jest, jest też w nim komora na dolewkę ok 30l tak było w planach. Jak to złożyłem już na żywo to się okazało, że różowo nie jest.

Trzeba teraz wszystko dobrze przemyśleć i poukładać. Już wiem, że cała elektryka wyleci poza sumpa. Nad resztą myślę. To mój pierwszy projekt z sumpem, na razie akwa puste, zbieram wodę, sump i komin już pracują.

7ded6d84ae528966287ee4115244eaf7.jpg

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli te 15 cm to jest takie wygodne minimum.

Ktoś jeszcze chętnie się podzieli?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak sobie zaplanujesz.

Musisz mieć na wszystkie sprzęty które planujesz miejsce A to jak i gdzie je znajdziesz to już od Ciebie zależy. Niue kursy przecież powiedziane że musisz mieć z przodu miejsce. Możesz przecież wszystko zmieścić z boku np. A to już zależy czy planujesz zbiornik na dolewkę, czy może bezpośrednio z filtra itp.

15 cm dla Ciebie, ale ktoś może sobie pojemniki pokleić u szklarza na 7 cm A szersze i też będzie ok.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to myślę czy kiedyś tam pod kolejny baniak nie zrobić szafki większej po 10 cm z każdej strony. Albo nawet jeszcze szerzej po bokach.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Rumun napisał:

Ja to myślę czy kiedyś tam pod kolejny baniak nie zrobić szafki większej po 10 cm z każdej strony. Albo nawet jeszcze szerzej po bokach.

A jak u ciebie z miejscem przed sumpem? Ja nie wcisnę większej szafki. Jakbym wcisnął większą, to baniak też byłby większy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, big daddy napisał:

okość (musiałbym zmierzyć ile jest cm) nie wygląda to jeszcze tak źle, choć rzyczyłbym sobie więcej przestrzeni. Z przodu zostało około 10cm i nawet baniak 5l do balinga nie wejdzie.

7ded6d84ae528966287ee4115244eaf7.jpg

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Spokojnie wejdzie Ci jeszcze sporo, ale DIY. Ja mam podobnie, szafka wypełniona we wszystkie strony. Pojemniki do ballinga pokleiłem sobie z plexi. Mam wymiar 8x35x40cm.  U Ciebie balling wejdzie na front.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem sumpa o 5 cm na 45cm. I przegrody o 2 cm. Zostaje 110x50x45h.

Bedę miał ok 15cm z przodu i niecałe 10 z boku.

Do tego sump po odjęciu wody jaka będzie w sumpie normalnie będzie mógł przyjąć ok. 100l wody ze spływu. czyli w razie wypadku pomieści wodę z komina + max 10cm wody z akwarium. Loc line nie będzie aż tak głęboko zanurzony, więc raczej nie ma ryzyka przelania sumpa wodą z akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani kiedy odpalasz baniaczek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby nie remont już by stało... a tak to jeszcze parę miesięcy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Spokojnie wejdzie Ci jeszcze sporo, ale DIY. Ja mam podobnie, szafka wypełniona we wszystkie strony. Pojemniki do ballinga pokleiłem sobie z plexi. Mam wymiar 8x35x40cm.  U Ciebie balling wejdzie na front.

:)
Ja sobie poradzę bez problemu jak piszesz baling będzie z przodu nad dolewką jeszcze mam ambicje wstawić małe szczepkarium, mam już zrobiony bypass. Filtr przepływów też się zmieści.

Katani 10 cm to marnowanie miejsca, moim zdanie na nic się nie przyda więc raczej zmodyfikuj sumpa w jedną bądź drugą stronę.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Jakby nie remont już by stało... a tak to jeszcze parę miesięcy.

Remont w jakim znaczeniu. Długo trwa, czy wydane pieniądze na remont?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, katani napisał:

Jakby nie remont już by stało... a tak to jeszcze parę miesięcy.

No to nie źle,To masz czas zebrać informacje,ja myślę startować  około 5.06 też mnie trzyma posacka w zakładzie ale jak to mówią powolutku aż do skutku.Akwarystyka to cierpliwość :D

Aha mam ten filmik dzis jutro puszcze go.13min wyszło szczegóły w osobnym poście. 

Edytowane przez Foto
Literka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maciej01 napisał:

Remont w jakim znaczeniu. Długo trwa, czy wydane pieniądze na remont?

Pieniądze to nie problem. Problem to znalezienie ekipy remontowej. Na 4 polecone ekipy (szukane styczeń-marzec w tym roku) jedna miała terminy październik - listopad, druga podobny a trzecia sierpień. Czwarta powiedziała, że ma tyle roboty, że o jakimkolwiek remoncie przed marcem 2018 i nowych klientów na razie nawet nie umawia. Już nie mówiąc o rozstrzale cenowym robocizny. Między 13 a 26k za 3 tygodnie roboty (wszystkie 3 na tyle czasu oceniły remont). Nie wspominając o materiałach.

Człowiek durny uczył się, studia, 2 języki obce, lata doświadczenia w zarządzaniu IT. Trzeba było iść do budowlanki i kasować po 20 patyków miesięcznie ;)

Więc remont będzie w sierpniu, o ile się nic nie przesunie. A ekipa spoza Wrocławia.

Stawianie akwarium przed remontem, jak wiem, że będzie wyłączana woda, prąd, zmieniana podłoga, kurz, i rozmaite zapachy z farb, gruntów itd. to przepis na katastrofę. Nigdzie mi się nie śpieszy. Dlatego mam czas, żeby się poduczyć, żeby wszystko poplanować, gromadzę sprzęt powoli.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, katani napisał:

Pieniądze to nie problem. Problem to znalezienie ekipy remontowej. Na 4 polecone ekipy (szukane styczeń-marzec w tym roku) jedna miała terminy październik - listopad, druga podobny a trzecia sierpień. Czwarta powiedziała, że ma tyle roboty, że o jakimkolwiek remoncie przed marcem 2018 i nowych klientów na razie nawet nie umawia. Już nie mówiąc o rozstrzale cenowym robocizny. Między 13 a 26k za 3 tygodnie roboty (wszystkie 3 na tyle czasu oceniły remont). Nie wspominając o materiałach.

Człowiek durny uczył się, studia, 2 języki obce, lata doświadczenia w zarządzaniu IT. Trzeba było iść do budowlanki i kasować po 20 patyków miesięcznie ;)

Więc remont będzie w sierpniu, o ile się nic nie przesunie. A ekipa spoza Wrocławia.

Stawianie akwarium przed remontem, jak wiem, że będzie wyłączana woda, prąd, zmieniana podłoga, kurz, i rozmaite zapachy z farb, gruntów itd. to przepis na katastrofę. Nigdzie mi się nie śpieszy. Dlatego mam czas, żeby się poduczyć, żeby wszystko poplanować, gromadzę sprzęt powoli.

Rzadkość teraz to usłyszeć pieniądze to nie problem ale to dobrze..

Mamy dobry sejm,wybitnych fachowców,gospodarka idzie do przodu,a ludziom żyje się coraz lepiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Można Was poprosić o ocenę sumpa?

Akwarium 100x40x40 160 litrów, sump 50x30x30, dolewka w osobnym zbiorniczku.

 

IMG_0310.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się pochwalić moim pomysłem na sump z komorą na podmianę wody.

36769164734_5fd5109e8f_c.jpg
20171003_184505-01 by Marek Miklewski - Flickr2BBcode LITE

Obieg działa, da się wyłączyć pierwszą komorę przewidzianą na podmianę wody. Docelowo dolewka wody bezpośrednio z filtra RO DI ma dolewać wodę do pierwszej komory. Po przełączeniu obiegu tak by ominął pierwszą komorę wodę z pierwszej komory wypompuje dodatkowa pompa bezpośrednio do kanalizacji. Po odparowaniu wody dolewka będzie dolewać słodką wodę do pominiętej komory aż zacznie się przelewać i uzupełni wodę w pomniejszonym obiegu. Po wypełnieniu wodą pierwszej komory należy dosypać odważoną porcję soli i uruchomić pompę cyrkulacyjną umieszczoną w tej komorze. Po wymieszaniu soli i wyklarowaniu wody można puścić z powrotem obieg przez pierwszą komorę.

Dziękuję państwu za uwagę :-).

Sump nie jest mój, jedynie realizacja, zazdroszczę koledze, któremu przy tym pomagałem tego rozwiązania. :-)

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie samo rozwiązanie u siebie.. dolewka i podmiana w jednym. Działa od roku a podmiana wody ogranicza się do wsypania soli i wciśnięciu guzika uruchamiajacego proces podmiany wody.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Miklas jakie wymiary ma zbiornik i sump?

Planuję coś podobnego, z tym, że ten zbiornik ma być podmianowo-kwarantannowy, dolewka będzie osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[mention=12203]Nik[/mention]@ Obieg łącznie z pierwszą komorą ma około 750 l, komora na podmiany 73 l.

[mention=24878]DarekB30[/mention] Jaką dolewkę zastosowałeś? Dolewki jeszcze nie mamy, miałem się właśnie zastanawiać jaką kupić. Musi mieć elektrozawór, który wytrzyma 15h już z górką ciągłego załączenia.

 

 

 

Marek.

 

 

 

 

 

 


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A osobno jaką pojemność brutto ma akwarium i sump? I co będzie w komorach pomiedzy dolewką a pompą powrotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Display 140x70x60H, Sump 100x60x48H. W drugiej komorze w zależności na co postawi właściciel opcja pierwsza filtry z adsorbentami, może jakiś reaktor pelletek, no i odpieniacz. Opcja druga DSB i refughium + jakiś odpieniacz w razie W, na co namawiam właściciela, tym bardziej, że obsada miękko LPSowa. Przepływ wody przez komorę ureguluję odpowiednio poklejonymi przegrodami z PMMA, DSB w wyjmowanych pojemnikach. Na odpieniacz zrobię jakąś osłonę z czarnego PMMA, żeby nie zarastał glonami wapiennymi od oświetlenia refughium.

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @Miklas

U mnie będzie trochę większy display, ale mniej więcej wyczailam proporcje do wielkości sumpa, jaki mi będzie potrzebny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.