Skocz do zawartości
dale

Refugium - oświetlenie i wydajność

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem sporo opisów refugiów, czasem łączonych z dsb, czy skałą. Do tego doszła opinia kilku doświadczonych morszczaków - zapadła decyzja - chcę i ja :)

Wiadomo, że ideałem było by duże i płaskie, z wolno płynącą woda, oświetlone pełnym spektrum...

Ale warunki są mizerne, więc mam dwa wyjścia, pomóżcie wybrać :)

Pierwsze, oddzielny baniak wolno stojący, obok sumpa, zasilany "u-rurką", z powrotem opartym na małej głowicy. Wymiary - jakieś 25x25x28.

Drugie, ku któremu się skłaniam, jako że mniej gratów, przegroda w sumpie - tu wygospodarował bym jakieś 17x30x25 cm - wychodzi ok 5 l mniej - ale żadnej dodatkowej pompy...

Oświetlone było by modułem aquael - roślinnym. Jako alternatywę mam paski diodowe, ale aquael wydaje sie bardziej odpowiedni...

Pytanie tylko, czy przy trochę ponad 200 l wody w obiegu, będzie zauważalne takie refugium dla systemu ? Czy będzie zbijało azot, tak jak obecnie zbijają mi glony na skałach. Liczę też że zmniejszą żyzność wody.

Które rozwiązanie byscie Wy wybrali, oraz, jakie zmiany, ewentualnie wskazówki mogli byście podpowiedzieć ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale,

takie w sumpie, dobrze oswietlone, z pewnoscia "cos da". Mozesz tez pod glony zmiescic z 10 cm zywego piachu, mniejszy klopot z przelewem... :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie, nie śmiałem pisać o dsb, czy złożu, bo obawiałem się krytyki "że będą się kumulowały zanieczyszczenia". Mam też parę litrów matrixa, to by mi zwiększyło powierzchnię filtracyjną.

Bardzo dziękuję :) Rada tym bardziej cenna że poparta doświadczeniem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć refugium, to trzymaj tylko glony spaghetti, odpuść sobie wszelkie caulerpy dla swojego dobra i akwarium, bo te glony kumulują No3 i Po4 i potrafią oddać do wody cały ten syf, czego 'makaron' nie robi. Mam refugium od jakiegoś czasu, pojemność ok. 60L i pali się tylko 20W najzwyklejsza żarówka energooszczędna, makaron rośnie i nie narzeka - widzę spore przyrosty, Po4 leci w dół pomału :) Za jakiś czas w refugium wypełni się mnogością życia, zamieszka tam wszelakie robactwo, które nie ma szansy na przeżycie w głównym - niektórzy wolą oglądać refugium od akwarium pełnych drogich rybek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na ten widok w moim refugium czekam z niecierpliwością.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć refugium, to trzymaj tylko glony spaghetti, odpuść sobie wszelkie caulerpy dla swojego dobra i akwarium, bo te glony kumulują No3 i Po4 i potrafią oddać do wody cały ten syf, czego 'makaron' nie robi. Mam refugium od jakiegoś czasu, pojemność ok. 60L i pali się tylko 20W najzwyklejsza żarówka energooszczędna, makaron rośnie i nie narzeka - widzę spore przyrosty, Po4 leci w dół pomału :) Za jakiś czas w refugium wypełni się mnogością życia, zamieszka tam wszelakie robactwo, które nie ma szansy na przeżycie w głównym - niektórzy wolą oglądać refugium od akwarium pełnych drogich rybek :D

Dużo prawdy i sama prawda ale piękno jest w każdej formie ,rybki-śliczne (niezależnie od ceny)dzikość w refugium-piękna ;)

też tak oświetlam zieleniaka :thumbup:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam "lekką" arachnofobię - znaczy kraba pustelnika toleruję - nawet wezmę do ręki, krewetki też łażą mi po rękach, ale wszelkie zwykłe kraby, czy wieloszczety - raczej znajdą sobie nowy dom. :(

A glony - raczej tylko samo spaghetti - ewentualnie coś bezpiecznego.

A co do oświetlenia - myślałem o aquaelu, bo z tego co mam w domu, chyba najbardziej będzie odpowiednie (mam jeszcze jakieś energooszczędne cuda i żarówki diodowe).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lampke diodową z Leroy Merlin - lipa nie nadaje się, 2W mocy strasznie dziwnie świeciła ni to ciepło, ni to zimno.

Miałem lampkę z IKEA z żarówką diodową lipa i to w dodatku super droga.

Miałem lampkę AquaEL'a jeszcze w małej kostce - po pół roku zaczeła robić problemy. jarzeniówka droższa od całej lampki.

Zrobiłem lampę DIY na LED i to jest to.

No ale to tylko moja subiektywna opinia.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam świetlówkę kompaktową i jak masz dodaj ten piasek ,im bardziej zbliżysz do natury ty ciekawiej ,tam możesz wsadzić niechciane zwierzaki które tez warto obserwować


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z aquaelem nie ma problemu - mam pozostałości po niedoszłym krewetkarium - dwie sztuki (planta i sun) - obie z pudelkami i paragonami, kupione w lokalnym sklepie aquaela :) Więc jak jedna padnie, zawsze zdążę wymienić na nową, a po roku czy dwu nie będę płakał o te czterdzieści kilka zł. O diodowej myślałem, ale za dużo dla mnie zabawy w dobieranie spektrum (barwy).

Zastanawiam się tylko, bo mam nie wykorzystany matrix, może jego zamiast piasku dać na dno ? Zawsze to łatwiej wydmuchac osad z niego.

Czy jednak piasek, a matrix w worku wrzucić do komory pompy ? (i to chyba będzie optymalne rozwiązanie) :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie sam sobie odpowiadasz :thumbsup: też bym tak zrobił ale różne są sposoby ,dla mnie te najprostsze to najlepsze


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do glonow, czemu tylko chaetomorpha? Dodaj troche kolorow, czerwona rhodymenia, halymenia, brazowe gracilarie. Z caulerp sprobuj C. prolifera, nie jest taka kaprysna :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli chcesz zrobić DSB połączone z refugium to przedmuchiwanie dna nie wchodzi w grę. DSB się nie odmula.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przedmuchiwał bym tylko matrix, ale summa summarum, wyląduje on w woreczku. A pod glonami - piasek.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja mam Glony na kratce, pod nią warstwę wody poruszaną przez pompę i DSB na dnie. Ale nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie. Wydaje mi się że w DSB piasek powinien być oświetlony - rosną na nim glony które są podstawą ekosystemu. Glonami żywią się inni mieszkańcy DSB.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caulerpe prolifera goroco polecmam. Moim zdaniem nie jest kaprysna ze wzgledu na sysytem korzenny a bardzo dekoracyjna. Gdy nie ma czego ciagnc z kolumny wody przez liscie zaczyna korzystac z sytemu korzeni. U mnie rozmnazanie polega na wyrastaniu mlodych lisci na srodku starych. Kiedy nie ma NO3 i PO4 nie bielej a spowalnia. Co do swiatla na power kompakcie rosla najlepiej, Teraz przy Led marudzi, ale byc moze jest to spoowodowane brakiem NO3. Jak ma warunki przyrosty ma super.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Czy dozujecie żelazo żeby poprawić wzrost glonów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium w sumpie jest chyba lepsze,poza tym zmniejszy się ilość glonów zbiorniku głównym----chyba o to między innymi w tym chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ temat został odświeżony chciałem się podwiesić pod pytanie @dale.

mam sumpa

2238-sump_skoczek wymiary.jpg

Z tym że odbicie lustrzane i troszkę inne wymiary zewnętrznych komór.

W każdym razie mówię o komorze środkowej.

szerokość sumpa to 45 cm czyli powierzchnia komory środkowej dna 45x28 i wysokość wody 25 cm.

Czy włożenie tam spagetti coś zmieni, czy dać spokój?

Dla uzupełnienia, w odbiciu lustrzanym. Z lewej strony odpieniacz i zrzut wody, z prawej pompa obiegowa.

post-11399-0-47844800-1386435009_thumb.jpg


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczająca powierzchnia dla Spagetti


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczająca powierzchnia dla Spagetti

Chodzi mi ot czy to będzie miało jakiś znaczący wpływ na system czy to jest tak małe że nie ma sensu.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 40x15 h25,. Do tego odpieniacz jak w stopce i przy dwóch pokolcach, trzech innych ok 5cm rybkach, kilku krewetkach utrzymuje mi zera NO3, PO4 w około 320l w obiegu. Nie mam pojęcia jak system zachowa się jak dołożę jeszcze kilka rybek i czy nie będę jednak musiał pójść w stronę probiotyki, ale na razie jestem zadowolony.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 40x15 h25,. Do tego odpieniacz jak w stopce i przy dwóch pokolcach, trzech innych ok 5cm rybkach, kilku krewetkach utrzymuje mi zera NO3, PO4 w około 320l w obiegu. Nie mam pojęcia jak system zachowa się jak dołożę jeszcze kilka rybek i czy nie będę jednak musiał pójść w stronę probiotyki, ale na razie jestem zadowolony.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Brzmi zachęcająco.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko.

Jakiej grubości może być minimalna warstwa piasku żeby zrobić coś w rodzaju DSB.

I ponieważ technika i doświadczenia akwarystów się zmienia czym oświetlić samo refugium lub w drugim układzie DSB


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10-12 cm to wedlug mnie minimum a oswietlac mozna np. Naswietlaczem led barwa 6500k. Oczywiscie mozna zrobic samemu mala lampe led dodajac troche kolorowych diod dla uzupelnienia barwy swiatla.

Wysłane z mojego LG-P760 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.