Skocz do zawartości
Damian D.

Plan solniczki 72 l

Rekomendowane odpowiedzi

Okej czas już się za to zabrać. Może na początek się przedstawię :) Mam na imię Damian. Mam 18 lat więc jak się można domyśleć nakłady finansowe nie będą powalać na kolana ale damy rade <mam nadzieję> :)

Od dziecka uwielbiam wodę w związku czym pasjonuje się nurkowaniem. Egipt pokazał mi świat wyjątkowego piękna - rafy koralowe. Już od dawna jest dla mnie jasne że muszę mieć coś takiego w pokoju. Mój pokój.... no właśnie. Litraż 72 to maksimum z maksimum. Początkowy plan był nano Aquaela więc progress i tak o ponad 200 %. Mieszkanie w bloku więc wiecie jak to jest.

Z akwarystyką morską nigdy nie miałem styczności oprócz tego że czytam i czytam te artykuły i forum i coraz bardziej się napalam. Miałem w domu cukierniczke 150 l, lecz młody byłem i głownym opiekunem akwa był tata. Internet nie był wtedy tak powszechny i nagle nie wiedząc czemu akwarium paletkowo-altumowe zdechło. Cała historia.

Mam jeszcze prośbę... Rozumiem, że 99,9 % z was to doświadczeni akwaryści więc pewne rzeczy macie już we krwi... Ja nie koniecznie... Więc zrozumcie mnie - forum zawiera kilkadziesiat tysiecy tematów, z różnymi opiniami itd. wprowadza to u mnie pewien zamęt i jedno nakłada się na drugie, a chodzi przecież o to by coś było klarowne szczególnie jak od jednego człowieka zależy życie wielu organizmów. Więc prośba gorąca do Was - jak zadam jakieś prozaicznie proste pytanie proszę nie róbcie awantury na cały temat tylko odeślijcie w miejsce gdzie są konkrety bądź sami udzielcie cennych rad :)

Długi wstęp.... dosyć biadolenia, teraz konkrety:

Projekt jest prosty - solniczka 72 litry (45x40x40) - taka kopnięta kostka (ze względu na panel filtracyjny). Większość planuje wykonać techniką DIY także może być smiechowo :)

Moja wizja:

Przechwytywanie.JPG22.JPG3.JPG

Baniaczek wykonany, ze szkła 6 mm, oprócz panela filtracyjnego. Nadal się nad tym zastanawiam z czego to robić, tanio i dobrze. Będzie to realizowane rzecz jasna u szklarza gdyż chcę by było to pożądnie zrobione.

Odnośnie panela:

W pierwsza komore od lewej (ściek do komory) mam zamiar wsadzić coś w rodzaju koszyczka (DIY oczywiście - jeszcze nie myślałem jak to będzie wyglądać bo to najmniejszy problem jak na razie.)

Woda spłynie w dół a wszelakie syfy zostaną na jakimś filtrze mechanicznym ... (czy to będą gąbki, czy gaza itp. będę zastanawiać się potem). Na dole będzie umieszczona pompa z wirniczkiem igiełkowym napędzająca odpieniacz. Rozważałem rzecz jasna odpieniek na kostkę jednak czytałem, że się zapychają i trzeba je regularnie wymieniać więc podziękowałem za taki interes. Oprócz tego zniechęca mnie brzęczek wibrujący całą dobę. Pamiętam jak to trząsło całym domem za czasów cukierniczki :)

Projekt odpieniacza przewiduje wykonanie DIY bez żadnych ceregieli typu piękne i lśniące. Ma działać, a to że będzie zrobione z butelek po coli (już mierzone), rurek pcv, silikonu do akwariów oraz dobrej woli i sprawnych rąk to już inna sprawa :)

Teraz moje pierwsze pytanie. Wysokość komory pieniącej to 30 cm a średnica 9 cm. Litraż całości znacie więc teraz prosiłbym o radę jakiej pompy użyć do tej zabawki. Chodzi mi o to by spełniała swoje zadanie, a nie żeby wsadzić największą i najlepszą pompę do ogromnych odpieniaczy :) Będzie ona pracować w pokoju w którym śpię wiec dobrze by było gdyby nie robiła bardzo dużo hałasu i oczywiście $.

Rura odpływowa z odpieńka będzie wędrować do trzeciej komory - szczelnie odgrodzonej od pierwszej i drugiej przez rurę przechodząca na dole panelu. Chodzi mi o to by woda wędrowała z dołu w górę do wylotu znajdującego się nieco wyżej od wlotu gdyż chcę uzyskać efekt wodospadu ( cyrkulacja jak w nano Aquaela). W trzeciej komorze rzecz jasna grzałka i teraz nie wiem czy się stosuje jakieś węgle czy granulaty wapienne jak w akwarystyce słodkowodnej więc proszę o rade w tej sprawie :)

Oprócz tego oczywiście pompa cyrkulacyjna ..... no właśnie. Jaką byście polecili ? Chodzi mi o to żeby na wymiarach życiowych (40x35x40) zbiornika nie było stref martwych ani znowu jakieś tornado. Rzecz jasna ważny jest też hałas.

Oświetlenie.... no właśnie... jak dla mnie najbardziej pogmatwany dział. HQI ?? wydaje mi się, że nie ma sensu do takiego zbiornika.

Pozostaje więc T5 lub LED.

Czekam na opinię w tej sprawie oraz oczywiście jakieś naświetlenie tematu, jeśli T5 to ile, jaka proporcja koloru itd, jeśli led to również ile i jakie... przykro mi ale naprawdę oświetlenie to moja pięta achillesowa i bez doświadczeń nic z tego nie będzie.

Tak teraz patrzę i aż jestem w szoku jak się rozpisałem. :) Czekam na wszelakie uwagi odnośnie projektu oraz krytykę dotychczasowych zamierzeń a także na fachową radę. Przy okazji chciałbym z góry podziękować za trud jakim jest pomoc dla mnie :)

ps. mam nadzieje że ten temat zamieściłem w dobrym miejscu ; o

post-14577-0-92972100-1349123506_thumb.jpg

post-14577-0-73774700-1349123518_thumb.jpg

post-14577-0-85548200-1349123527_thumb.jpg

Edytowane przez Damian D. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum, zapraszam również tutaj.

Sporo czasu spędziłeś na przygotowaniach, to dobrze wróży na przyszłość :)

Kilka uwag do Twojego projektu:

- oświetlenie - HQI do tego litrażu nie ma sensu, popularne (czyli dostępne w sensownej różnorodności) T5ki zaczynają się od 24W-60 cm długości, więc najlepsze dla Ciebie będą LEDy. Kopalnię wiedzy o nich masz w temacie Tomasza.

- filtracja - filtr mechaniczny typu watolina, jeżeli w ogóle ma być w baniaku, to już po odpieniaczu, a nie przed - priorytet to usunięcie syfu zupełnie poza wodę, a nie osadzenie go na gąbce, gdzie może gnić i stać się źródłem NO3. Zwykle filtracji mechanicznej się unika, ale akurat pod tym względem ja nie jestem ortodoksą ;) Nigdzie nie piszesz o grzebieniu, on też jest potrzebny do zabezpieczenia spływu z głównego zbiornika.

- odpieniacz - osobiście poszukałbym gotowej konstrukcji wewnętrznej lub zewnętrznej. Jeżeli nie masz doświadczenia, to skutki samoróbki mogą być mało satysfakcjonujące (choćby pod względem hałasu). Ale co kto lubi...

- cyrkulacja - np. cichutkie tunze 6015 lub 6025, jedna lub dwie sztuki.

- panel - jeżeli nie chcesz sumpa i jesteś zdecydowany na panel, to najbezpieczniej zrobić go ze szkła (ja dałbym 6 mm dla bezpieczeństwa).

To tak kilka uwag na gorąco. Pamiętaj - dział dla nowicjuszy Twoim przyjacielem ;) To naprawdę kopalnia wiedzy.

Powodzenia w realizacji :welcome:


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli odnośnie światła moja wizja się spełnia :) od początku byłem zwolennikiem oświetlenia LED ze względu również na to że są ECO-FRIENDLY. Dziękuję za odesłanie mnie do tematu Pana Tomka. Naprawdę porządnie wykonany moim skromnym zdaniem.

Idąc dalej, skoro filtr mechaniczny miałby być za odpieniaczem to uważam że nie ma sensu go tam montować, to wkońcu nie jest jakiś wielki zbiornik gdzie latają ogromne syfy. Dlatego też wypadałoby zrobić rearanżacje wnętrz.

Odnośnie grzebienia przepraszam za niedopatrzenie - jest to dla mnie rzecz jasna oczywiste że grzebień musi być :)

Dziękuję za odpowiedź odnośnie pomp cyrkulacyjnej. Poczytam i podowiaduje się jeszcze o tym jak działa każda z nich :) Kamilu napisałeś, że jedna lub dwie. Wydaje mi się, że jedna powinna wystarczyć z uwagi na to że będzie jeszcze spływ który postaram się umieścić jak najwyżej nad taflą wody co też przyczyni się do cyrkulacji :)

Teraz prosiłbym o potwierdzenie mojej teorii (lub znegowanie rzecz jasna).

Zgodnie z mechaniką płynów gdybyśmy teoretycznie wzięli zbiornik i wsadzili w srodek przegrodę z dziórą koło dna (tak jak przewiduje dotychczasowy projekt - między drugą a trzecią komorą), to poziom wody będzie identyczny w jednej jak i w drugiej komorze tak?

Idąc dalej tym tropem, gdybym zrobił tak jak dotychczas przewidywałem to linia wody w komorze odpieniacza będzie na jednym poziomie co linia wody w 3 komorze ze spływem. Czyli rozumuje w tej chwili, że przewidywana wysokość wylotu z panelu musiałaby być na tej samej wysokości co przewidywana wysokość wody w odpieniaczu, tak?

Mam nadzieję, że ktoś zrozumiał te wypociny :)

Jeśli się mylę to mam nadzieje, że ktoś poda mi jakiś magiczny sposób jak zrobić by odpieniacz wyrzucił oczyszczoną wodę na wyższy poziom niż na ten na którym znajduje się woda w jego komorze :)

Teraz powrót do tematu. Odpieniacz zewnętrzny byłby dla mnie do pokoju za duży. Poza tym strasznie satysfakcjonuje i cieszy mnie kiedy coś robię sam. Będę przerabiać przerabiać aż będzie cichutki i wydajny :)

Wezmę się dziś za nowy projekt i zobaczymy co się z tego urodzi :)

Edytowane przez Damian D. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.