Skocz do zawartości
rpp

"Zamglenie" wody - jak skutecznie usunąć

Rekomendowane odpowiedzi

. Proponuję pobawić się w młodego chemika i nie psioczyć na sól RedSea, bo to już drugi wątek na temat zamglenia w akwa... tylko czekać kiedy zacznie się marketing związany z solą.

wlasnie, pobawic sie w chemika mozna tylko co z tego wyniknie? Oczywiste prawdy, ktore na sile pozniej trzeba przeklamywac? Psioczenie na sol? Hmmm nie bede sie sprzeczal, kazdy ma swoje opinie. Druga strona medalu jest taka ze dobry produkt sie wybroni sam, jakby nie psioczyl i bez wzgledu na marke. I tu nikt nie prowadzi wojenki marketingowej bo jaki w tym cel? A skoro cos sie dzieje z woda i to niepokoi ludzi to czego oczekujesz? Oklaskow?

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam prostą propozycję. Zapewne wytrącił ci się wodorotlenek wapnia lub jakiś szczawian wapnia.

Weź odlej w jakąś szklankę wodę z akwa:

- jeżeli to wodorotlenek wapnia to rozpuści się w kwasie octowym

- jeżeli to szczawian to nie rozpuści się w kwasie octowym ale za to rozpuści się w silniejszym kwasie solnym.

No i co dalej? Żeby się tego pozbyć mam wlewać do akwa kwas solny albo octowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek zapewne zaproponował określenie z czym mamy do czynienia a wtedy będzie można określić walkę i wyeliminować sprawcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek zapewne zaproponował określenie z czym mamy do czynienia a wtedy będzie można określić walkę i wyeliminować sprawcę.

ok - tylko o ile kwas octowy to podejrzewam (nie jestem chemikiem) pewnie wystarczyłby w domowych warunkach zwykły ocet o tyle kwas solny to raczej jest problematyczny jeśli chodzi o zdobycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki że się wtracę, nie wiem czy używasz może phosguard albo purigen?, był kiedys temat że komuś puszczało taką mgiełkę przez to że kulki obsorberów się nadmienie ścierały o siebie(szczególnie phosguardu) to znaczy był za duży przepływ na nim. Osobiście czegoś takiego nie doświadczyłem ale taki przypadek zaistniał.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@owler - nie używam i nigdy nie używałem. Jedyne co to mam ATI Phosphat stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz mi przychodzi do głowy, dolewkę masz bezpośrednio z RO? W jakim filtrze masz DI?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - dolewka idzie bezpośrednio z RO. DI jest w 10" puszce za membranę.

W momencie gdy TDS zaczyna pokazywać 1 wymieniam żywicę na nową (po membranie mam zazwyczaj ok. 4-6, po DI zawsze 0).

Tak mam od samego początku i nic tu nie zmieniałem.

Jeszcze jedno - to zamglenie widoczne jest dopiero jak jest przynajmniej ze 40cm słupa wody. Wziąłem szklankę i po nabraniu wody kompletnie tego nie widać. Dopiero w akwarium jest to widoczne (nawet w sumpie nie rzuca się to tak w oczy).

Filtracja mechaniczna chyba na wiele się nie zda. Przynajmniej przy 1um wkładzie przepływ na obiegówce spadł masakrycznie i prawie nic nie leci. Kontroluję temperaturę pompy i raczej za chwilę skończę ten eksperyment bo obawiam się, żeby nie spalić pompy.

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chodziło mi o określenie z czym mamy do czynienia i jak już będzie jakiś konkret to można dalej kombinować co zrobić by to wyeliminować.

Pomysłów można mieć wiele, np najprostszy ale nieprzemyślany to zmiana PH tak by lekko zakwasić wodę.

Tylko jeżeli to np wykwit jakiegoś pierwotniaka czy bakterii to po co bawić się w PH. Jeżeli nie ustalisz co jest przyczyną to będziesz bawił się w gonienie króliczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odstawił dolewanie do baniaka tych wszystkich dodatków, gorzały i "polepszaczy"........generalnie przez jakiś czas prowadził akwarium na większych podmianach bogatej soli. Jeśli po jej zmianie nastąpiła jakaś reakcja chemiczna, to mogła również wpłynąć na florę bakteryjną. Moim zdaniem zbiornik poradzi sobie sam.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdybyś nalał do jakiegoś pojemnika wodę z RO i poczekał czy na dnie nie wytrąci sie jakis osad? Znajomy miał ostatnio taki przypadek, identyczny, winę ponosiła żywica, a raczej filtr, nieprawdopodobne, ale prawdziwe.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt szczelnie masz założony filtr. Przy pompie wewn. i filtrze wciśniętym między nią a szybę były szczeliny i przez nią płynęła woda. Pewnie dlatego oczyszczenie wody trwało nie kilka godzin a nawet do dwóch dni. W każdym razie nie zauważałem większych zmian w ilości wody pompowanej przez obiegówkę. O ile to węglan wapnia to nie bardzo widzę inną możliwość niż czyszczenie mechaniczne. Metody "chemiczne" będą skuteczne i równie skutecznie zakończą żywot baniaka. Możesz spróbować z grubszym filtrem ale przy szczelnym układzie wiele to zapewne nie zmieni.

Dodanie wszelkiego rodzaju "usuwaczy PO4" przy jego wyższym poziomie i równocześnie wysokim poziomie Ca ( a 460 takim na pewno jest) może skutkować wytrąceniem węglanu wapnia.

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem jeszcze z paroma osobami i wygląda na to, że jednak niekoniecznie musi być to wytrącony węglan wapnia. Gdyby faktycznie problemem był węglan wapnia to wcześniej czy później osadziłby się na pompach w postaci białego osadu. Czegoś takiego nie mam w ogóle. Tak samo na szybach nie mam białego nalotu.

Jednak pomimo mojego wcześniejszego sceptycyzmu wraca kwestia zakwitu bakteryjnego. Prawdopodobnie składniki soli Red Sea wprowadziły inne szczepy bakterii niż były do tej pory w akwa.

Dozując wódkę dokaramiam co innego niż dodaję z solą i powstała swego rodzaju walka pomiędzy różnymi szczepami bakterii.

Odstawiam na razie zarówno bakterie jak i wódkę i zobaczę co się będzie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phos stop od kiedy uzywasz lub kiedy wklad zmieniales?

Od tego samego dnia co zrobiłem podmianę na Red Sea.

Wkład wymieniam co ok 3-4 tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

witam. ja obstawiam zakwit bakterii, sól Red Sea już sama w sobie zawiera duże ilości bakterii, możliwe że dodatkowe lanie bakterii spowodowało zakwit. ja sprawdzając tą teorie zaryzykowałbym lampę UV,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem podobny problem z mętną wodą, szukałem wszędzie bez rezultatów.

To co zawsze mnie wkurzyło to praca odpieniacza, starałem sie ustawiać go na mokro w celu wywalenia tego syfu ale podobnie jak u ciebie mój odpieniek jest czuły i często przelewał. Oczywiście ustawiając odpoeniacz na mokro dławiłem go na powietrzu.

W końcu metodą prób i błędów otworzyłem powietrze na maxa, z początku nie pienił przez kilka godzin ale w końcu zaczął i wywala ciemną substancje czyli jedzie na sucho. Woda z dnia na dzień stawała sie coraz bardziej przejrzysta i w tej chwili mam kryształ.

Z odpieniaczem juz nic nie kombinuje, ma powietrza i jedzie na sucho.

Tyle ode mnie, mam nadzieje że pomoże.

P.S. Zbiłem też temp z 27 do 25 w międzyczasie i wyprowadziłem wężyk od zasysania powietrza w odpieniaczu na zewnątrz szafki (plus często wietrze pokój)

Nie wirm czy to coś tobie pomoże ale życzę powodzenia, wiem co czujesz :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dalej się utrzymuje ? Bo u mnie też się pojawiło, m-c po zalaniu akwa i trzyma się już kilka dni


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

joopa - u Ciebie to raczej efekt dojrzewania (chociaż ciężko to stwierdzić bo nie napisałeś kompletnie nic o akwa).

Nie chcę zapeszać ale na 99% znalazłem sprawcę zamieszania. To nie sól ani zakwit bakteryjny.

Wczoraj wywaliłem adsorber ATI Phosphat stop (dałem Rowaphos) i już po 3-4h widać było różnicę. Dzisiaj jest zdecydowanie lepiej. Co prawda to jeszcze nie jest jeszcze stan jaki miałem przed wystąpieniem problemu ale zmiany są ogromne.

Mam nadzieję, że wyeliminowałem przyczynę i teraz będzie tylko lepiej :-)

Przeglądałem jeszcze forum i znalazłem taki wątek:

nano-reef.pl/topic/29964-pomocy-siwy-dym-po-dodaniu-absorbera-na-fosforany

co tylko potwierdza, że w niektórych przypadkach ATI powoduje takie problemy (tam co prawda po kilku dniach problem ustępował - u mnie ciągnął się non-stop; ale taka maź jak na fotce w tamtym wątku też występowała i to w dużych ilościach).

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

U mnie też ok 2 tygodnie po zastosowaniu ati phos pojawił się ten problem. W wielu miejscach jest brązowy śluzowaty nalot i woda jest mętna. Nic nie oprócz dodania ati phos nie zmieniałem więc to musi to być przyczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak to mawiał klasyk "coś jest na rzeczy" ja też borykam się z "zamgleniem" ale moim zdaniem u mnie problem wystąpił z mojego czynnika. Przedawkowałem bakterie. Wodę napowietrzam odpieniacz na sucho zobaczymy co z tego wyjdzie.


Akwarium 100x50x50 + sump 63l zasolone 7.09.2012

3917_3922.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wczoraj rano zmniejszyłem [ o około 2/3] przepływ wody przez sorbent fosforanów ati. Zmętnienie wieczorem było duzo mniejsze a rano woda była czyściutka. Wniosek z tego taki że nie moze być zbyt silnego przepływu wody przez sorbent.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor - a masz też taką brązową maź?

U mnie przepływ przez to złoże nie był za duży (NewJet 1200 ustawiony na minimum, dodatkowo zapchany przez ten nieszczęsny pył) ale jak widać i tak było to za dużo jak na ten adsorbent. Może lepiej się sprawdza po prostu w woreczku?

Z Fauna Marin i teraz z Rowaphosem takich akcji nie miałem (a filtr ten sam), tak samo z PO4x4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mam i to w całym systemie ale wydaje mi się, że jest już mniej. Najwięcej w sumpie i w zbiornikach z dużym przepływem wody z sumpa. To czy znika czy nie będzie pewnie widać pewnie za kilka dni.

Chyba jest z tym sorbentem jak z tlenkiem aluminium - nie może się zbyt szybko ruszać bo się ściera. Może jest tak że to zamglenie to tak naprawdę drobny osad, który powstaje gdy sorbent się zbyt mocno kręci. Ten brązowy syf to mogą być natomiast cząstki sorbentu związane z białkami lub innymi organicznymi substancjami których pełno w akwarium.

Już kiedyś miałem taki problem tylko, że wtedy kilka rzeczy na raz zmieniłem i nie wiedziałem dlaczego problem znikł. Teraz jest już wszystko jasne.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja wlaśnie zwalałem wcześniej na sól bo w tym samym czasie zmieniłem sól i adsorbent.

Niestety skupiłem się na tym. że wiele osób opisuje problem zmętnienia wody po soli Red Sea więc uznałem, że to właśnie się u mnie zadziało. Chociaż od początku po głowie chodziła mi sprawa z tym adsorberem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.