Skocz do zawartości
Pipider

Moje pierwsze słone 300L - początki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Po wielu miesiącach czytania forum i kompletowania sprzętu udało mi się dnia 10go września zalać moje akwarium.

Baniak kupiłem w komplecie razem z szafką i sumpem od jednego z forumowiczów. Zbiornik ma wymiary 97 x 57 x 57 cm. co daje ok. 300l do tego dosyć duży sump więc można przyjąć, że jest 400 litrów wody w obiegu.

Odpieniacz DIY ala BK 200 z pompą Tunze hydrofoamer 9420.040,

Pompa obiegowa OR 3500,

Grzałka 300W,

Cyrkulacja tymczasowo JVP 12000l/h i 6000l/h,

Lampa DIY na ledach CREE – jeszcze nie dokończona… ale już świeci 1/3 ledów.

Sól IO.

Przez pierwszy tydzień miałem w zbiorniku tylko skałę (27kg), którą odkupiłem z likwidowanego zbiornika. Później dosypałem 18 LS i rozpocząłem dozowanie bakterii Microbe Lift Special Blend i Nite Out II.

Na dzień dzisiejszy akwarium prezentuje się tak:

gallery_12965_2307_194042.jpg

gallery_12965_2307_85077.jpg

gallery_12965_2307_212163.jpg

I maszynownia :

gallery_12965_2307_140186.jpg

W akwarium zamierzam trzymać na początku jakieś miękkie korale, zoa, może jakieś LPSy, parę rybek + ekipa czyszcząca. Jak już opanuję podstawy to będę się dalej zastanawiał.

Na chwilę obecną nasuwa mi się kilka pytań i mam nadzieję, że trochę pomożecie.

A mianowicie mam w sumpie jedną przegrodę i nie mogę się zdecydować, co tam zrobić – Refugium czy włożyć tam Siporax?? Jak myślicie, co się lepiej sprawdzi ??

gallery_12965_2307_25660.jpg

Ponieważ skałę odkupiłem z likwidowanego zbiornika nie ma na niej zbyt wiele życia. Tzn. jest parę rurówek, ale nie ma żadnych małych robaczków ani nic takiego… i tak się zastanawiam czy nie dokupić jeszcze trochę skały, aby zaszczepić więcej życia do akwarium?

gallery_12965_2307_38358.jpg

I wreszcie ostatnie ( na teraz ) pytanie kiedy wpuścić ekipę czyszczącą? Czekać aż NO3 spadnie?? Obecnie jest na poziomie ok. 30. Innych testów jeszcze nie robiłem.

Pozdrawiam i za wszelkie sugestie z góry dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość fajnie wygląda. Wody nie mierzyłeś ile litrów? Ja mam zbiornik 200l i sump 96l a wody weszło mi 205l, resztę skała wypełniła.

Co do skały to śmiało możesz dokupić, z piasku też dużo życia wyjdzie. Ekipa sprzątająca to 2 tyg. i wpuszczaj.

Co do "maszynowni" to czy ta elektryka nie padnie od wilgoci? Tak nad wodą..

W przegrodę do sumpa możesz narazie włożyć nawet gruz koralowy.

Edytowane przez Darev (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wielkości jest ta komora którą chcesz zagospodarować ?

Z ekipą sprzątająca wstrzymaj się póki co, to dosyć deikatne zwierzątka za to ślimaki spróbuj zaadaptować.

Sądze, że teraz wystarczy czekać, skała jest po likwidacji czyli sprawdzona a ze skałą z frachtu nie wiadomo co zawleczesz- dobra Twoja.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej z likwidacji też nie wiadomo co przywlókł..

A co do elektryki. Ni to ładne, ni praktyczne, ni bezpieczne.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wielkości jest ta komora którą chcesz zagospodarować ?

Komora do zagospodarowania ma jakieś 20l (50x20x20) teraz jest w niej grzałka i drobne skałki.

Co do elektryki to na razie prowizorka. Mam zamiar to zamknąć w jakieś obudowie i oddzielić od sumpa.

Może uda mi się nawet sterownik wystawić poza szafkę.

W tej chwili jestem na wyjeździe, więc akwarium spokojnie dojrzewa. Żona dolewa tylko bakterie w dawkach podanych na opakowaniu.

Myślę, że jak wrócę za tydzień - a bedzie to już 5 tygodni od zalania, to zrobię testy i jak będą w miarę to wpuszczę pierwsze zwierzęta.

A tak przy okazji.. Nie ma ktoś z okolic Gliwic/Śląska czegoś żywego na sprzedaż?? Na razie jakies proste korale i ew. ślimaki czy coś? Jakby ktoś chciał sie czegoś pozbyć to proszę o info na PW.

Edytowane przez Pipider (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 litrów, śmiało rób refugium :) Przyjedź spokojnie do domu, ogarnij jakieś oświetlenie i napisz do mnie, wyśle Ci worek glonów do refugium.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zalania zbiornika minęło 5 miesięcy. Parametry udało mi się w miarę opanować, glony znikają.

Rozpocząłem lanie ballinga i wszystko wygląda co raz lepiej :) Chociaż jeszcze trochę zielono, ale to już nic w porównaniu z tym co było jeszcze 2 miesiące temu.

Teraz uczę się robić zdjęcia i staram się za dużo nie grzebać w zbiorniku

smoczy oddech

zoa

Quadri

stylopora

I na koniec taka fotka Ricordeii z nieproszonym gościem w kadrze :)

Salarias

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foty fajne ale coś długo Ci się ta zielenina trzyma w baniaku 4 mies od zalania a tam taki trawnik?

Coś z tym robisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salarias jest the best :D A no właśnie, może ten glon to paskudny bryopsis? Ja mam taki sam niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glon to raczej nie bryopsis, tylko miałem problem z PO4, strasznie dużo skała oddawała. Glony po pierwszym miesiącu miały 15cm długości. Dolabella przez 3 miesiące kosiła ten trawnik.

Swoją drogą zapłaciłem więcej za adsorbenty niż bym musiał dołożyć do skały ze sklepu.. no ale nauka kosztuje :)

Teraz już wyraźnie zanika. Nie robię z tym nic konkretnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

Jak zagospodarowałeś w końcu tę komorę, jest refugium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zagospodarowałeś w końcu tę komorę, jest refugium ?

Refugium nie wypaliło. Po ok. miesiącu stosowania wódki NO3 spadło do zera i glony w refugium się nie przyjęły. Teraz mam w sumpie 3l siporaxu i chyba tak jest dobrze.

Trochę mnie martwi, że NO3 jest cały czas niewykrywalne... ale myślę, że to dla tego, że ciągle jeszcze jakieś glony rosną w baniaku a i karmienie na razie niezbyt duże ( 2 kostki/dzień).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły kolejne 2 miesiące. Żadnych rewolucji w zbiorniku nie robiłem. Doszedł filtr a w nim Rowa Phos - wreszcie udało się ograniczyć fosforany do poziomu poniżej 0,1 mg/l (wg. Saliferta). Doszły 2 nowe rybki - hepatus i doktorek. I trochę szczepek.

Dozuję nadal Ballinga w co raz to większych ilościach, oraz z suplementów leję ABCM Grotecha.

Ponieważ jakieś 2 miesiące temu dostałem na próbę malutką szczepkę acropory zielonej i do dnia dzisiejszego powiększyła się już prawie 2 razy więc zaryzykowałem dokupienie jeszcze kilku szczepek akropor w różnych kolorach.

Parę aktualnych fotek:

gallery_12965_2604_251065.jpg

Szczepka akropory 2 miesiące u mnie.

gallery_12965_2604_352487.jpg

Najnowsze szczepki z Koszalina aż przyjechały :)

gallery_12965_2604_291701.jpg

Caulastrea

gallery_12965_2604_328313.jpg

Zoa

gallery_12965_2604_298367.jpg

Lobophyllia - odbudowała trochę tkanki od ostatniego zdjęcia i w nocy bardzo ładnie się otwiera.

gallery_12965_2604_741245.jpg

i widok całości... teraz czekam aż wszystko podrośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skałę kleiłeś, czy układałeś...wygląda fajnie

Początkowo skałę tylko ułożyłem, ale że było to dosyć niestabilne to w kilku miejscach wcisnąłem małe kulki z CX5 i teraz trzyma się w miarę dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął już rok od zalania akwarium. Z tej okazji wklejam parę aktualnych fotek.

W akwarium działają w tej chwili biopelletsy. Od tygodnia odpaliłem reaktor.

Podmianki robię małe - raz na 2 tygodnie 15l. Dozuję ABC-M po 10ml na tydzień. Karmienie głównie mrożonkami. Przy okazji podmianek daję też bakterie Biodigest.

Staram się nie wykonywać gwałtownych ruchów, głównie obserwuję.

gallery_12965_2772_1102989.jpg

gallery_12965_2772_388668.jpg

gallery_12965_2772_476855.jpg

gallery_12965_2772_133576.jpg

gallery_12965_2772_1224624.jpg

gallery_12965_2772_626823.jpg

gallery_12965_2772_59805.jpg

gallery_12965_2772_936445.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łoo, chciałbym to zobaczyć z bliska :> ale jak Paweł zachwala, to musi być xtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne kolorki koralowców wyszły na fotkach.Widać że akwarium w dobrej kondycji.

Mógłbyś opisać obsadę rybną zbiornika ,czy coś z ryb jeszcze dokładasz czy to już docelowy skład ?


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa.

cały czas się uczę.

Co do obsady rybnej to mam:

Amphiprion ocellaris - błazenki - 2 sztuki

Valenciennea puellaris - babka kopiaca

Pterapogon kauderni

Siganus vulpinus - borsuk

Zebrasoma flavescens - żółtek

Paracanthurus hepatus

Salarias fasciatus

Chrysiptera hemicyanea

z uwagi na 2 pokolce i borsuka które jeszcze trochę urosną, jest to kompletna obsada tego zbiornika.

W perspektywie roku, może dwóch planuje założyć sporo większe akwarium, żeby hepatus miał gdzie pływać, to wtedy pewnie jeszcze coś dołożę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie związane z Valenciennea puellaris, czy ona mocno kopie ?

Chodzi mi o to czy rozrzuca piach po koralach, czy tylko go przesiewa w miarę w jednym miejscu.

Czy nie ma przez to burzy piaskowej w akwarium.

Zastanawiam się też nad nią do swojego akwarium.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

jak nie ma za bardzo podnosic piachu to popatrz na

Valenciennea sexguttata


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valenciennea puellaris przekopuje piach w całym akwarium, zdarza jej się usypać górkę, albo wyczyścić dno do samej szyby.

Burzy piaskowej raczej nie robi, korali też mi nie zasypuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie pisałem, więc postanowiłem zrobić małą aktualizację.

Udało mi się wreszcie ogarnąć parametry. NO3 na poziomie 0,5 PO4 poniżej 0,1. Trochę to trwało, ale wódka zrobiła robotę. Resztkę PO4 usunąłem Rową.

Z obsady nic nie doszło i raczej nic nie odeszło, ale sporo się rozrosło.

Kilka fotek z dzisiaj:

gallery_12965_3010_1212.jpg

Sinularia - urosła już bardzo duża, będę musiał zrobić kilka szczepek

gallery_12965_3010_255709.jpg

Echinopora

gallery_12965_3010_104363.jpg

oraz szczepka na skałce

gallery_12965_3010_271229.jpg

Favia (favites ?)

gallery_12965_3010_226303.jpg

acanthastrea lordhowensis

gallery_12965_3010_75987.jpg

Gigantyczny Quadri, a właściwie 2 takie mam ale drugi się akurat schował, ze względu na to że poparzyły już dużo spsów, mają już wyrok eksmisji, tylko nie wiem jak je nakłonić do przeprowadzki...

gallery_12965_3010_320835.jpg

Ryby też są, ale nie mają śmiałości do kamery

Na koniec Pseudogorgonia. W tym przypadku coś poszło nie tak. Wyrosła z naprawdę małej szczepki, i w pewnym momencie zrobiła się biała. Właściwie to zrobiła się biała kilka dni po dołożeniu filtra z pelletkami. Nadal miała jakieś przyrosty i polipowała, ale od jakiegoś miesiąca widzę, że schodzi, coraz mniejsze polipy wystawia i końcówki wyglądają jakby uschły.

Z tego powodu chętnie oddam ją komuś kto trzyma miękkie korale i zechciałby spróbować ją uratować.

gallery_12965_3010_117166.jpg

W tej sprawie pisać na priv.

gallery_12965_3010_289755.jpg

Całość wygląda tak.

To chyba na tyle na dzisiaj. Dodam jeszcze tylko, że od początku roku dozuję preparaty z AF. Jako, że NO3 i PO4 ogarnąłem dopiero jakiś miesiąc temu, czekam teraz na poprawę kolorów. Nowe przyrosty na Akroporach są już wyraźnie jasno niebieskie więc myślę, że idzie ku lepszemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.