Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że z racji pięknej pogody mały ruch dziś w eterze...

no ale może jednak coś popiszemy

Temat odpieniacz

ale od strony obsługi zaczynam

Możecie napisać model odpieniacza jaki używacie w swoim systemie oraz sposób jego eksploatacji tzn

co ile czyścicie:

kubek

pompe

korpus

(co wydaje Wam sie optymalne - ustawienia/sposób/częstotliwość czyszczenia- opis poparty oczywiście dłuższym doświadczeniem. To może być największą wartością tego tematu)

jakie dostrzegacie, wady, mankamenty danego modelu pienidła przy jego czyszczeniu.

Dla pełni opisu dobrze będzie jesli podacie litraż oraz obciążenie systemu przez karmienie (ilości pokarmu jakie podajecie)

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat, ale nic tu po mnie. :ice:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubek jak sie zapelni myje i czyszcze.

Pompe przedmuchuje jak mi zasysanie spada ponizej 2300l/h powietrza czyli raz na 2 miesiace.

i tyle, komory nie czyszcze bo sie nie brudzi :-)

6 kostek w 2 porcjach + 2 kostki dla korali w 350l

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od 6 miesięcy odpieniacz Hydor Performer 1250 z dwiema pompami i zasilany jest z spływu,kupiłem używany.Jest super wykonany,naprawdę jakość bardzo dobra,oszczędny 2 x 26W pobiera i dość cichy.Niedawno pierwszy raz czyściłem pompy,ale niepotrzebnie bo były czyste.Mam go ustawionego raczej średnio mokrą pianę,kubek czyszczę szczoteczką do zębów co 2-3 dni nie zdejmując go i wlewam wodę bo mam go podłączonego do kalizacji.Jedynym minusem jaki znalazłem to jak wyłączy się prąd to woda dostaje się do tłumika a potem w nim siorbie dlatego odłączyłem go i mam podpięty tłumik od Sebastka dopóki nie załatwię trójnika bo powietrze idzie z dworu.

Litraż wiadomo,u mnie 1000L,ryb teraz jest 35 sztuk a karmienie na razie to rano i wieczorem po 4 kostki IT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

deltec ap702 kubek co kilka dni pompy nie czyszczone przez okres 2 lat body myte dopiero przy sprzedaży

reefoctopus 5000int kubek podobnie pompa czyszczona raz przez 8 miesiecy eksploatacji ,korpus jeszcze nie ale brudzi się bardziej od delteca powodem wymiany było sporo większe zużycie prądu w deltecu

karmienie około 12 kostek dziennie dla ryb i dwa razy w tygodniu po 6 kostek dla korali

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek, a mierzyłeś ile ten Octopus bierze tak z ciekawości?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od prawie 5 miesięcy mam BlackSkima 200 na pompie laguna 6000, co do sprzątania to czyszczę tylko kubek raz w tygodniu, korpusu i pompy nie czyszczę. Pienidło ustawione mam na piane nie mokra nie suchą :D a po środku i wydaje mi się to ustawieniem optymalnym dla mnie, minusem mogę powiedzieć to że po czyszczeniu jakby odpieniacz był pijany i nie pieni dopiero po kilku h zatrybia i pieni jak trzeba. Co do baniaka to płynie 500l w obiegu karmie 8 kostek dziennie + co drugi dzień dwie kostki jedzenia dla korali , obsada 20 ryb


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oryginalny reefmaxowy, podniesiony wylot piany tak o 2 cm, co kilka dni odsysam strzykawką zupkę, około 1/3 szklanki, jak zaczyna słabo pienić albo podnosi się poziom wody w rurze to out z panelu i totalne czyszczenie /średnio co 2 miesiące/

pozdrawiam

a, karmię rano troszkę suchego, wieczorem pół kostki artemii, co kilka dni 5 kropli korral fluid, co kilka dni pół kostki mrożonego mikroplanktonu.

Edytowane przez petrus1 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam od 2 miesiecy diy od erniego . Kubek raz na tydzien oprózniam .

Pompy ani body jeszcze nie mylem


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb zrobie pomiar i napisze ile bierze

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja moje odpieniacze czyszcze na zmiane :) ... a powaznie ten na mokro co 3-4 dni ten na sucho raz na tydzien ... body nie czyszcze ... pompy co 5 miesiecy (wymieniam wtedy tez mesh jak potrzeba) ... obciazenie dosc duze 8 kostek plukanego zarcia dla ryb codziennie plus 4 kostki dla korali co noc

wady:

- bardzo czuly na poziom wody;

- konstrukcja stozka powoduje ze syf stopniowo go zapycha;

- klopotliwy do montazu wsumpie - kretynskie polaczenie pompy i body;

- przeznaczony przy moim obciazeniu (duzo ryb) maks 800 l a nie jak podaja 1500l

zalety:

- cichutki;

- jak sie go ustawi trzepie wode az milo;

- cena powoduje ze nie czujesz sie wydymany

acha chodzi o AMBlue 3000

Edytowane przez matejoz (wyświetl historię edycji)

ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb czemu pytasz o Octopusa jak on ma Deltec ? Ten odpieniacz dziś widziałem u Truskawy,bardzo zadowolony.Ja kiedyś miałem okazję go kupić,ale nie zmieścił by mi się do sumpa no i pompy biorą 2 x 56W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BK 200 Mini

-kubek raz na tydzien

-korpus i pompe umylem po raz pierwszy po 2,5 roku. Zreszta byly czyste.

Wad nie widze.

Karmie 4-5 kostek dziennie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest ze na wodce ( probiotyce) macie czyste pompy jak i reszte instalacji?

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również miałem czysty odpieniacz , zresztą jest do tej pory :-) Chociaż juz jest mokry i pracuje yes

Ja nie używałam wódki tylko doustnie i w całej instalacji miałem gluty , również nie dodawałem w żadnych ampułkach.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gluty to chyba przy przedawkowaniu sie robią. U mnie takowego problemu nie ma. Kubek czyszcze co pare dni jak mam czas. Jako, że akwarium świeże to stopniowo jest obciążane karmieniem, obsadą...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie gluty tj film bakteryjny robi sie w dwoch reaktorach z pelletkami ... jak je czyszcze to wyciagam te smarki i wrzucam do sumpa ... korale maja uzywanie


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie z przedawkowania , ale ja nigdy nie lałem wódki a przez 2,5 roku może użyłem ze 4 ampułki z bakteriami ale to nie ten temat

Wiec nie offtopuje więcej :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam schurana 120. Kubek czyszczę raz w tygodniu, korpus musiałem przeczyścić po pół roku. Strasznie słabo pienił, zrobił się taki nalot na korpusie. Po usunięciu nalotu zaczął śmigać jak nowy :).


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, Delteca Jarek miał, teraz ma Octopusa, przeczytaj cały jego post :) A te pompy w Deltecu (Eheim1260) biorą około 35 W na igle, wiem bo mierzyłem, dlatego spytałem ile bierze RO, bo może się okazać że niewiele mniej.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt,cztery razy czytałem nim napisałem,chyba przez to,że tylko jeden browar wypiłem.Jeśli chodzi o temat to Eihem jest na oryginalnym wyposażeniu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz H&S 150 z pompą Tunze 9410.040.

Kubek czyszczę raz w tygodniu, korpus od czerwca czyściłem dopiero raz.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 4-ty odpieniacz to BK 250 SM, chwilę trwała jego nauka ale całe odpalenie i regulacja zajęły 45 min z czego 30 min to kombinacje z włożeniem.

Porównując do poprzednich APF600 i 2x DIY ten jest idealny :)

Czyszczenie kubka - mam zamiar czyścić nie częściej niż co 6 miesięcy łącznie z czyszczeniem pompy, miesiąc temu założyłem tzw. lenia czyli Vertex Vectra i od tamtej pory kubek jest czysty wewnątrz. Tochę osadza się na górze pokrywy ale chyba nie wpływa na jego pracę. Ramię czyszczące działa 2x 1 min co 12 godz.

Odpływ z kubka oczywiście jest do kanalizacji a dodatkowo odciek z RO trochę płucze kubek i syfon przy ścianie. Generalnie dzięki temu nie śmierdzi :)

Pompa a właściwie wirnik Royala, niestety czasami zasysa np ślimaka i juz 2 razy na przestrzeni 5 miesięcy ślimak pozostał w wirniku powodując że odpieniacz był słyszalny. Jedną z największych zalet jest to że tego odpieniacza nie słychać !

korpus - nie czyściłem jeszcze ale trochę osadu się zebrało na dole.

"Wady, mankamenty danego modelu pienidła przy jego czyszczeniu."

Po doświadczeniach z innymi odpieczami czyszczenie tego to bajka, wyciągnięcie pompy, dyszy ssącej to dosłownie chwila.

Dla mnie istotną cechą jest to że odpieniacz nie głupieje,

- poprzednie miały problem z tłumieniem przepływu powietrza z balkonu - około 7m wężyka 10mm, BK tego nie zauważa.

- po karmieniu czasami siada na chwilę ale później wraca do normalnej pracy bez żadnych sensacji (od kiedy go mam skończyły się zarwane noce które miałem z innymi modelami gdy o 3-ciej nad ranem wlewałem Żywiec Zdrój by tylko zamknąć obieg bo odpieniacz wywalił mi 50l w ściek)

- włożenie rąk, żadnego wpływu na pracę.

Zbiornik i obciążenie: 375l, 5-6 kostek dziennie + spirulina +algi + 2 czubate łyżeczki żarcia dla korali

A i jeszcze jedno, nie pakuje potasu w torebki :) Kiedyś się mówiło że przewymiarowany odpieniacz wyjaławia wodę, u mnie się to nie potwierdziło. Pomimo znacznego przewymiarowania poziom potasu mam bez uzupełniania na poziomie 420-440 zależnie od testu.

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.