Skocz do zawartości
sledzik-wawa

Akwaria SPS z oświetleniem LED

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym założyć wątek dotyczący akwarii oświetlanych tylko lampami LED.

Takie kompedium wizualizacji i zastosowania oświetlenia LED przy wymagających akwariach morskich.

Jednak aby ten wątek miał sens ustaliłem pewne obostrzenia:

1. Akwaria muszą być prowadzone minimum 6 miesięcy na LED

2. Musi być dołączone zdjęcie

3. Podane są wymiary akwarium oraz parametry lamp

4. Podajemy cykle świecenia

5. Akwaria TYLKO i wyłącznie SPS'owe ( lub których głownym celem jest trzymanie korali SPS :-) i są w przeważającej ilości )

To tylko założeń - zapraszam do umieszczania fotek i opisów :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj 250 Efendi


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu akurat min 6 miesięcy ??

Moje podejrzenie jest takie, że po krótszym okresie ciężko cokolwiek wnioskować - korale potrzebują czasu do przezwyczajenia się do nowego oświetlenia. Początkowe szybkie przyrosty nie koniecznie muszą takie być po dłuższym okresie stosowania oświetlenia LED.


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie, ponizej 6 miesiecy to moge swiecic ogniskiem lub latarka i jak beda dobre warunki w akwa to duzo sie nie zmieni.

Interesuje mnie dlugofalowy wplyw.

Nie dalem rok bo pewnie malo jest takich osob :-)

To co panowie ? Nikt nie ma akwarium SPS na ledach ?? :-D


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co tam z tymi ledami ma ktos? :D bo po targowisku widac ze chyba juz nikt ledow nie chce


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co tam z tymi ledami ma ktos? :D bo po targowisku widac ze chyba juz nikt ledow nie chce

no raczej odwrotnie bo jest mnóstwo nowych tematów typu jaka lampa,czy się nadaje lub która lepsza ściągając z Chin perzez ebay


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale na targowisku pelno ledow na sprzedaz tez jest ;)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem t5 nastepnie led i teraz t5 , i przy tym oswietleniu juz pozostane . Dwa minusy przy t5 brak blikow i koszty zwiazane z wymiana rur .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mialem t5 nastepnie led i teraz t5 , i przy tym oswietleniu juz pozostane . Dwa minusy przy t5 brak blikow i koszty zwiazane z wymiana rur .

Ibiza a Ty już nie używasz czipow?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie (2lata) swieci 8x39w giesseman matrix II +belka2x 54w .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie technologia led w przeciągu 2 lat poszła sporo do przodu. Więc lampy które sa obecnie na rynku mogą dorównywać T5 lub nawet być lepszymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie technologia led w przeciągu 2 lat poszła sporo do przodu. Więc lampy które sa obecnie na rynku mogą dorównywać T5 lub nawet być lepszymi.

Mam kolegę który pracuje w firmie produkującej różnego typu oświetlenia led w tym także składają podzespoły do lamp ledowych znanej firmy i niestety ledy które tam trafiają nie są dobrej jakości ze względu na zbyt drogie ceny porządnych podzespołów . Co lepsze nie spotkałem się jeszcze z oświetleniem led które dorównywało by t5 + HQI a od dłuższego czasu sporo czytam i pytam i wszyscy stanowczo odradzają LED do korali SPS , ewentualnie jako dodatek na " bliki "

Edytowane przez wolan91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma zajmuje się produkcją lamp do akwarium? Lampy do morszczyzny nie są tanie, i pewnie nie wsadzają byle jakich diod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby cokolwiek wywnioskować czy zabierać sensownie głos trzeba by najpierw wiedzieć co to led i jak działa .

Dlaczego może być leprze lub gorsze i z jakiego powodu .

Pomijając dobranie barw składowych , podstawowy problem to punktowe oświetlenie .

W skrócie podpowiem , ołówek postawiony w pionie spróbujmy oświetlić w wszystkich stron ,przy najczęściej spotykanych led"ach po prostu sie nie da .To jak ma SPS rosnąć i czuć sie dobrze gdy nie dostaje odpowiedniej ilości światła .

Najlepsze że wytwórcy odpowiadają na zapotrzebowanie BLIKI .

Świetlówka w tym wypadku jest lux bo ma dużą powierzchnię oddawania światła .

Rozłożyć led'y na podobnej powierzchni ,plus skopiować pasmo z naszej ulubionej świetlówki i nie ma prawa być źle .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś kupuje badziewną lampę led czy kupuje najgorsze świetlówki - których zawsze wymiana kosztuje, ma lipę i narzekać będzie.

Ja mam pacific sun metis 4x145W w ledach i lampy na pewno nie zmienię, a widziałem różnych marek różne modele.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem t5 nastepnie led i teraz t5 , i przy tym oswietleniu juz pozostane . Dwa minusy przy t5 brak blikow i koszty zwiazane z wymiana rur .

Takie pytanko... O co chodzi z tymi blikami? Czy rozumiecie przez to symulowanie naturalnie załamującego się światła na falach?

Żeby cokolwiek wywnioskować czy zabierać sensownie głos trzeba by najpierw wiedzieć co to led i jak działa .

Dlaczego może być leprze lub gorsze i z jakiego powodu .

Pomijając dobranie barw składowych , podstawowy problem to punktowe oświetlenie .

W skrócie podpowiem , ołówek postawiony w pionie spróbujmy oświetlić w wszystkich stron ,przy najczęściej spotykanych led"ach po prostu sie nie da .To jak ma SPS rosnąć i czuć sie dobrze gdy nie dostaje odpowiedniej ilości światła .

Najlepsze że wytwórcy odpowiadają na zapotrzebowanie BLIKI .

Świetlówka w tym wypadku jest lux bo ma dużą powierzchnię oddawania światła .

Rozłożyć led'y na podobnej powierzchni ,plus skopiować pasmo z naszej ulubionej świetlówki i nie ma prawa być źle .

SU1 dotyka właśnie sedna sprawy, dlaczego lampy T5 są lepsze niż LED.

Oglądałem ostatnio serię filmików na Youtube: 52 Weeks of Reefing #BRS160

W odcinku od 18 do 22 jest właśnie o świetle.

Obejrzyjcie filmiki, o których wspominałem, nawet jak nei znacie ang albo nie na tyle, żeby wszystko zrozumieć. Są tam pokazane w postaci graficznej pomiary natężenia światła pod wodą na różnej głębokości i przy różnych rodzajach źródła światła.

SPS rośnie jak ołówek. I jeśli chce się ten ołówek równomiernie oświetlić to trzeba na niego świecić z każdej strony. I tutaj pojawia się T5. świetlówka na każdym centymetrze swojej długości świeci tak samo intensywnie. Do tego jeśli weźmie się kilka świetlówek to świecą one tak samo intensywnie nie tylko po długości ale również po szerokości. Efekt jest taki, że łodyga SPS jest oświetlona z góry, z lewej, prawej, z przodu i z tyłu. A nawet od dołu bo światło ze świetlówek jest rozproszone i odbija się od jasnych elementów w akwarium.

Summa summarum łodyga SPS jest oświetlona z każdej strony, tkanka jest równo wybarwiona z każdej strony i fotosynteza zachodzi z każdej strony. Koral wygląda ładnie, kolorowo.

Światło LED jak to wypunktował SU1 świeci punkowo. Obejrzyjcie filmiki, o których wspominałem.

Już kilka lub kilkanaście cm w bok od źródła światła natężenie światła spada dramatycznie, a pod samą lampą jest nawet zbyt silne. Efekt jest taki, że część łodyg SPS jest doświetlona mocno, część nigdy a część tak sobie. I korale nawet jak mają ładne przyrosty to nie będą tak wybarwione, a tkanka nie będzie tak gruba, lub będzie bieleć "w cieniu".

Ciekaw jestem, jak wyszłyby takie testy na lampach DIY gdzie diody LED rozłożone są po znacznej powierzchni akwarium, jak w zbiorniku Retora lub Nik@. Teoretycznie w takiej sytuacji SPS dostaje światło z różnych stron i wyniki mogą być interesujące.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani, czyli jakie światło masz w planach? Z opisu wygląda na to że bedziesz stawiał podobny baniak jak ja. I największy dylemat mam ze światłem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak katani chodzi o zalamanie sie swiatla na powierzchni


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od lat spierałem się z większością przeciwników led że kluczem jest rozłożenie diod nad całym zbiornikiem,nawet zamieszczałem foty jak pada swiatło według mnie na 1 focie żle a na drugej prawidłowo

Bez tytułu

Bez tytułu 1

wtedy większość i tak mnie krytykowała


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey,

ja będę stawiać 120x70x65 wys. Planuję na początek dać lampę LED na diodach Cree. Lampa będzie na radiatorze aluminiowym 118x20cm. Diody będą w 4 rzędach po 20 szt, łącznie 80 szt co 5cm wzdłuż i 4,5cm na szerokość. Na razie mam 2 opcje. Albo 80x5W albo 80x3W. Jeśli Wybiorę 3W to bardzo możliwe, że lampy albo będą dwie albo hybryda 80x3 + 4-6 świetlówek - przed i za lampą LED.

Jeśli pójdą diody 5W to jeszcze zastanawiam się nad rozdzieleniem na 2 lampy po 15cm szerokie i po 40 LED na każdej po to, żeby rozłożyć światło po maksymalnie dużej powierzchni.

Mam jeszcze kilka miesięcy do startu i na razie zawzięcie się douczam. Mam czas na podjęcie finalnej decyzji, ale na pewno lampa będzie LED, i na pewno DIY z diodami rozłożonymi na dużej powierzchni.

Na diody pójdą kolimatory 90 lub 120 stopni.

EDIT: To co Sygen wkleił oddaje właśnie jak świeci LED. Teraz (teoretycznie) tworząc nie 1/2/3/4 źródła mocnego światła tylko kilkadziesiąt słaebo powinno się (znów - teoretycznie) uzyskać efekt zbliżony do świetlówki.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co tam z tymi ledami ma ktos? :D bo po targowisku widac ze chyba juz nikt ledow nie chce

a ja bardzo chętnie kupię porządną lampę led, niestety na targowisku takie lampy to rzadkość :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, a jaka Twoim zdaniem jest dobra lampa LED ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek, a jaka Twoim zdaniem jest dobra lampa LED ?

Darek

nie mam doświadczenia z ledami, i nie mam też aspiracji na SPS-y w cukierkowych kolorach

W poprzednim akwarium miałem przez dłuższy czas hybrydę led+t5 i byłem bardzo zadowolony zarówno z przyrostów jak i z kolorów korali. lampa którą miałem w pełni spełniała moje oczekiwania więc szukam coś podobnego do obecnego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.