Skocz do zawartości
sledzik-wawa

Akwaria SPS z oświetleniem LED

Rekomendowane odpowiedzi

A jaką miałeś hybrydą ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką miałeś hybrydą ?

nad poprzednim akwarium miałem te lampę

Pandora Hyperion R2 3x150W LED 8ch + 4x54W w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od lat spierałem się z większością przeciwników led że kluczem jest rozłożenie diod nad całym zbiornikiem,nawet zamieszczałem foty jak pada swiatło według mnie na 1 focie żle a na drugej prawidłowo

wtedy większość i tak mnie krytykowała

Człowiek ma w genach że boi się czego nie rozumie .I z góry stwierdza że się nie nadaje .

Na diody pójdą kolimatory 90 lub 120 stopni.

Testowałem oświetlenie z kolimatorami , zwęża nam to wiązkę i zwiększa cienie co pogarsza równomierne oświetlenie .Ale robią robotę w głębokich zbiornikach .

wtedy większość i tak mnie krytykowała

Mam tak całe życie , moje hobby to udowadnianie że się mylą , przez brak wiedzy .... .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nad poprzednim akwarium miałem te lampę

Pandora Hyperion R2 3x150W LED 8ch + 4x54W w T5

A jakie korale pod nia?


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od lat spierałem się z większością przeciwników led że kluczem jest rozłożenie diod nad całym zbiornikiem,nawet zamieszczałem foty jak pada swiatło według mnie na 1 focie żle a na drugej prawidłowo

wtedy większość i tak mnie krytykowała

Dodatkowo ważna jest wysokość na jakiej lampy ledowe wiszą. Ja na początku umieściłem lampy jak najbliżej lustra wody bo chciałem uzyskać więcej światła. Okazało się że podniesienie lamp o około 15cm wyżej dało wyraźną poprawę jasności w zbiorniku.

Led ma dość wąski strumień światła przy samej diodzie, trzeba mu dać trochę wysokości aby uzyskać taki efekt jak na drugim obrazku.

Przy okazji podziele się jeszcze raz fotką.

Zrobiłem fotkę jak wygląda doświetlenie zbiornika za pomocą 8 sztuk świetlówek T5 - 4 białe z przodu i 4 niebieskie z tyłu. Takie miałem z poprzedniego zbiornika, dwie to jakieś niemarkowe a reszta ATI z czego tylko dwie nowe.

Lewa strona - 8 świetlówek

Prawa strona - 3 lampy Aqua Illumination Hydra Fifty Two na 90% mocy

gallery_20578_3651_506119.jpg

Nad akwarium jeszcze może bym 3-cią lampę 4xT5 upchnął, ale już by ciasno było.

Jak widać nie ma porównania T5 do LED...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie korale pod nia?

Obsada mieszana. Tu możesz obejrzeć jak wyglądało i co rosło w akwarium pod tą lampą.

Dariusz Barcikowski

wysłane via Tapatalk Samsung Galaxy S7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... t5 nie dorównuje ledom - ty tak na poważnie?

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrost prostych SPS na zdjęciach w przeciągu dwóch lat na chinkach led. Obecnie zbiornik ma trzy lata i wymaga remontu bo korale za mocno zarosły zbiornik i proste SPSy zarastają wolniej rosnące Akry. To, że SPSy rosną pod ledami jest pewne ale nigdy nie uzyskacie takich kolorów jak pod T5.

post-9489-0-51909900-1482880180_thumb.jpg

post-9489-0-98264500-1482880197_thumb.jpg

post-9489-0-62327100-1482880203_thumb.jpg

post-9489-0-11291100-1482880208_thumb.jpg


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyrost prostych SPS na zdjęciach w przeciągu dwóch lat na chinkach led. Obecnie zbiornik ma trzy lata i wymaga remontu bo korale za mocno zarosły zbiornik i proste SPSy zarastają wolniej rosnące Akry. To, że SPSy rosną pod ledami jest pewne ale nigdy nie uzyskacie takich kolorów jak pod T5.

Pozostaje kwestia czy akwarysta nastawia się na przyrosty korali czy wybarwienie.

Pomijając fakt że temat mocno odbiega od założenia autora gdyż mieliśmy tutaj "chwalić" się zbiornikami SPS pod ledami a nie dyskutować czy lepsze T5 czy LED ;)

Pozdrawiam ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... t5 nie dorównuje ledom - ty tak na poważnie?

PK

jeśli chodzi o oświetlenie dużych, głębokich zbiorników to jak najbardziej na poważnie.

Nie chodzi mi tu o to czy korale będą lepiej rosły czy nie, ale o ilość światła jakie daje lampa led w porównaniu do świetlówek.

Popatrz na fotkę. Oprawy do T5 może nie są jakieś nadzwyczajne ale myślę że i jak bym zastosował oprawę za 10.000 zł to dużo więcej bym nie wycisnął z tych 8 świetlówek.

Małe nie za głębokie zbiorniki wyglądają ładnie na nowych świetlówkach przez pół roku.

Nie wiem ile bym musiał świetlówek nawsadzać żeby ich światło przebiło się przez 70cm słup wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje kwestia czy akwarysta nastawia się na przyrosty korali czy wybarwienie.

Pomijając fakt że temat mocno odbiega od założenia autora gdyż mieliśmy tutaj "chwalić" się zbiornikami SPS pod ledami a nie dyskutować czy lepsze T5 czy LED ;)

Pozdrawiam ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mój post jest chyb jednak najbliższy założeniom autora. Na chyba wszystkie punkty odnajdziesz odpowiedzi nie tylko w poście ale i w stopce


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój post jest chyb jednak najbliższy założeniom autora. Na chyba wszystkie punkty odnajdziesz odpowiedzi nie tylko w poście ale i w stopce

Stopki w Tapatalk niestety nie widzę ;)

Masz rację, niestety tak się złożyło że akurat cytując Twój post jako ostatni, chciałem temat sprowadzić na tory założone przez autora wątku ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiadomo, że rośnie przy t5, HQI, LED, wiadomo też o kolorach, wiadomo o kosztach utrzymania itd... więc koledzy trzymajcie się tematu i czekamy na fotki z opisami


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parę postów wcześniej skupiliście się na wadzie ledów że są świecą punktowo, że dobrze by rozłożyć je na większej powierzchni.

Żarnik HQI - to też punktowe źródło światła, a chyba każdy się zgodzi że pod HQI+T5 korale (w tym SPS) bardzo ładnie rosną :)

Śledzę ostatnio oświetlenie na targowisku - i faktycznie, jest na sprzedaż sporo Razorów (LED) ale i sporo np ATI T5 - myślę że nie ma reguły że ludzie rezygnują z ledów.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdą lampę znajdziemy na targowisku, giesemann, pacific sun itp. Wszystko jest na targowisku, a z jakich powodów ludzie sprzedają to tylko oni wiedzą.

Prawidłowo rozmieszczone diody i odpowiednia wysokość aby światło prawidło się rozchodziło i wszystko powinno być git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kilka Acropor pod ZETką.

Co prawda przyrosty powolne, kolory kiepskie - ale jakoś dają radę. Znacznie więcej problemów mam z Acanami

Fotka z 22.09

f1cec011fae235c0gen.jpg

A po 2 miesiącach (fotka z dzisiaj)

84f8a6b7058e696cgen.jpg


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko... O co chodzi z tymi blikami? Czy rozumiecie przez to symulowanie naturalnie załamującego się światła na falach?

SU1 dotyka właśnie sedna sprawy, dlaczego lampy T5 są lepsze niż LED.

Oglądałem ostatnio serię filmików na Youtube: 52 Weeks of Reefing #BRS160

W odcinku od 18 do 22 jest właśnie o świetle.

Obejrzyjcie filmiki, o których wspominałem, nawet jak nei znacie ang albo nie na tyle, żeby wszystko zrozumieć. Są tam pokazane w postaci graficznej pomiary natężenia światła pod wodą na różnej głębokości i przy różnych rodzajach źródła światła.

SPS rośnie jak ołówek. I jeśli chce się ten ołówek równomiernie oświetlić to trzeba na niego świecić z każdej strony. I tutaj pojawia się T5. świetlówka na każdym centymetrze swojej długości świeci tak samo intensywnie. Do tego jeśli weźmie się kilka świetlówek to świecą one tak samo intensywnie nie tylko po długości ale również po szerokości. Efekt jest taki, że łodyga SPS jest oświetlona z góry, z lewej, prawej, z przodu i z tyłu. A nawet od dołu bo światło ze świetlówek jest rozproszone i odbija się od jasnych elementów w akwarium.

Summa summarum łodyga SPS jest oświetlona z każdej strony, tkanka jest równo wybarwiona z każdej strony i fotosynteza zachodzi z każdej strony. Koral wygląda ładnie, kolorowo.

Światło LED jak to wypunktował SU1 świeci punkowo. Obejrzyjcie filmiki, o których wspominałem.

Już kilka lub kilkanaście cm w bok od źródła światła natężenie światła spada dramatycznie, a pod samą lampą jest nawet zbyt silne. Efekt jest taki, że część łodyg SPS jest doświetlona mocno, część nigdy a część tak sobie. I korale nawet jak mają ładne przyrosty to nie będą tak wybarwione, a tkanka nie będzie tak gruba, lub będzie bieleć "w cieniu".

Ciekaw jestem, jak wyszłyby takie testy na lampach DIY gdzie diody LED rozłożone są po znacznej powierzchni akwarium, jak w zbiorniku Retora lub Nik@. Teoretycznie w takiej sytuacji SPS dostaje światło z różnych stron i wyniki mogą być interesujące.

nie rozumiem waszych wypowiedzi ,czyli co w warunkach naturalnych wszystko oswietlone jest do okola nawet jak slonce wschodzi i zachodzi ,a moze poprawiacie nature

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o oświetlenie dużych, głębokich zbiorników to jak najbardziej na poważnie.

Nie chodzi mi tu o to czy korale będą lepiej rosły czy nie, ale o ilość światła jakie daje lampa led w porównaniu do świetlówek.

Popatrz na fotkę. Oprawy do T5 może nie są jakieś nadzwyczajne ale myślę że i jak bym zastosował oprawę za 10.000 zł to dużo więcej bym nie wycisnął z tych 8 świetlówek.

Małe nie za głębokie zbiorniki wyglądają ładnie na nowych świetlówkach przez pół roku.

Nie wiem ile bym musiał świetlówek nawsadzać żeby ich światło przebiło się przez 70cm słup wody.

Nie potrzebujesz 10k zł wystarczy parę koła na lampę ATI i jeszcze by ci oczy wypaliły te świetlówki :-)

Sorry za offtopa ale nie mogłem się powstrzymać, miałem wcześniej zwyklą lampę t5, teraz mam ati, po zmianie musiałem piasek wymienić bo mi się spalił, nie no żartuję ale świeci 3x mocniej


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do głównego tematu wątku, ma ktoś w Polsce więcej niż przyzwoity zbiornik z spsami prowadzony przez dłuższy czas na ledach?

Na RC jest podobny temat na 25 stron http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1852268

Kilka niezłych zbiorników można tam znaleźć ale biorąc pod uwagę czas jaki ledy funkcjonują jako oświetlenie do morskiego powinny ich być setki. Pytam się niekoniecznie złośliwie choć straciłem na ledy z 4-5 lat (od T8 z erybki po firmowe lampy na cree) i efekt był średni. Co ciekawe najlepiej wypadały u mnie te 1W T8.

Wróciłem najpierw do HQI + T5, teraz samo T5. I byłoby wszystko OK gdyby nie to że światło z samych T5 jest dla mnie nieakceptowalne. Chętnie wybrałbym jakąś hybrydę albo PS albo ATI. Tyle że nie za bardzo mam ochotę znowu wyrzucać kupę kasy by stwierdzić że światełko mnie się podoba, tylko koralom niespecjalnie...

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeszcze nie spotkałem zbiornika tylko na LED'ach który sprawiłby by opadła mi szczęka. LED + T5 to jeśli chodzi o chyba na dzień dzisiejszy jedyna opcja dla wymagających korali. Ja mam lampy od EcoTech, RADION XR30W, rosły pod nimi wszystkie LPS oraz SPS takie jak Pocilipory, Seriatopory, Montioory i inne mniej wymagające SPS natomiast ciężko było o jakieś bardziej wymagające Acry.

tu masz porządnego "leda" led-orphrek-v3-wifi

http://nano-reef.pl/...fi/#entry898319

ale pytaj egona czy aktualne.

Ta lampa chyba nawet nie leżała obok porządnej lampy LED, miałem kiedyś to badziewie na testach. Powiem szczerze że nawet w chińczyku za 400zł nie widziałem aby LEDY popaliły się po kilku dniach pracy. Sterowanie porażka, jakość wykonania jak w chińczyku za 400zł, światło dla oka też jakoś nie przypadło mi do gustu. Ogólnie jedna z gorszych lamp jakie miałem okazję "używać".

Edytowane przez fabi1990 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaje... tank oswietlany bardzo drogimi led to ten w siedzibie Triton Lab. Wpiszcie sobie na yt triton lab tank i enjoy...


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od przesiadki na większe akwa (czyli niecałe 2 lata) jade na dwóch lampach GHL Mitras i bardzo sobie chwalę - zbiornik mam głównie SPS. Niedługo będę robił przesiadkę na jeszcze większe akwa i też planuje zakup LED'a.


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.