Skocz do zawartości
golob1210

Sól - Blue Treasure

Rekomendowane odpowiedzi

nie bede robil nikomu antyreklamy, nawet na pw, na soli mozna wysadzic baniak, sa dziesiatki przykladow gdzie po jednej niewinnej malej podmiance na nowej soli baniak zdycha w oczach. Sam widzialem takie przypadki i sam mialem tak dwa razy wiec zdarza sie i jest to calkiem mozliwe w 100%. Moze to akurat niefart ze zla partia ale niestety


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bede robil nikomu antyreklamy, nawet na pw, na soli mozna wysadzic baniak, sa dziesiatki przykladow gdzie po jednej niewinnej malej podmiance na nowej soli baniak zdycha w oczach. Sam widzialem takie przypadki i sam mialem tak dwa razy wiec zdarza sie i jest to calkiem mozliwe w 100%. Moze to akurat niefart ze zla partia ale niestety

po prostu możesz napisać jakie odchylenia w partii soli ukatrupiły jaką obsadę koralową


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darecky, nigdzie w watku nie napisalem ze uzywalem tej soli. Nigdzie tez nie napisalem ze jest zla.

Jedynie ( tak jak i ty w ostatnich postach ) staram sie uzmyslowic niektorym, ze jakosc soli a tak naprawde powtarzalnosc jej produkcji, ma DUZY wplyw na nasze akwarium. Pod koniec dyskusji pojawil sie takze przyklad roznej gradacji w soli.

To moze skutkowac tym ze "jakis" skladnik majac inna gradacje nie bedzie mial stalej ilosci w kolejnych podmianach.

I tylko o tym pisze. Ja osobiscie nie zmienie soli tylko dlatego ze jest tansza - padniecie jakis korali z tego powodu wyjdzie mnie drozej niz zaoszczedzone pieniadze na podmianach. I nie pisze ze to zla sol.

Mam po prostu watpliwosci co do utrzymania jakosci przez chinczykow jak pisalem wczesniej.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem podmiane w zbiorniku 125 litrowym. Kupilem mala paczke soli. 15l podmiany. Po 8 godz wszystkie monti byly biale. Rano wylogowane. Xenia, grzybki w tym ladne ricco rozpuscily sie. Maly hammerhead skurczyl sie I po dwoch dniach zdechl. Jedna doba wystarczyla zeby znikla krewetka I rozflaczyl sie anemon. Parametry? No3 mialem zawsze jakies 5-10. Fosforanow zadnych. Kh stale 9. Kiedy zaczely bielec monti sprawdzilem kh. Bylo 14. Reszty nie sprawdzalem. Zbiornik I tak mial byc zmieniany na wiekszy ale szkoda bylo zwierzat. Mozliwe ze byly jakies toksyny. Nie wiem. Ale gdybym mial duzy baniak obsadzony z acrami na pewno polecialy by wszystkie.

A co do soli z Chin. Europa to najwieksza manufaktura przepakowywania soli robionej w Chinach na zamowienie. Jest tylko roznica. Brandowane sole maja ostra kontrol jakosci. I to samo dotyczy sprzetu. Chcialbym kupic droga pompe delteca ale wyprodukowana w niemczech a nie dostarczona przez boyu. To chyba tlumaczy wiele

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darecky - i mi właśnie o to chodzi:

"Brandowane sole maja ostra kontrol jakosci. I to samo dotyczy sprzetu."

Bo Europejski "producent" nie pozwoli sobie ( w miarę możliwości ) na wpadki.

Przynajmniej robi rygorystyczne kontrole partii podczas procesu konfekcjonowania towaru.

A chińczyk? Dziś robi sól do akwa - jutro kotlety sojowe.... :thumbup: :thumbup:

Jest dużo soli, które nie są tylko efektem przepakowywania dużych worków ze skośnego kontenera.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Ja również używam tej soli i jestem bardzo zadowolony, nie mam pojęcia jak komuś może przynosić takie skutki o których piszecie, może jest inna przyczyna którą należy poszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smith... Ja Cię proszę, bo aż żal, serio :) Markowy producent nie pozwoli sobie? Preis, TM, KZ i pewnie parę jeszcze innych "markowych" firm miało wpadkę na soli, jakim cudem na to pozwolili? BT przynajmniej nikogo nie udaje, niczego nie ukrywa, robi sól pod swoją marką i tyle i moim zdaniem dlatego będzie dbala o jakość i powtarzalność partii, za dużo tego robią i sprzedają żeby pozwolić sobie na wpadkę, tak ja to widzę. Co do płatków w soli, to specjalnie dziś się przyjrzałem, płatkami bym tego nie nazwał, no ale, każdy widzi co chce widzieć, a najwięcej widzą Ci którzy tej soli na oczy nie widzieli, cóż, dla niektórych jest po prostu za tania i nie kryje że jest Made in China, dla mnie to plus, dla niektorych minus, cóż, każdy ma prawo do wlasnego zdania. Na pewno nie pisałbym takich rzeczy że co bedzie jak nie będzie powtarzalności, co bedzie jak to czy jak tamto, póki co powtarzalność jest, choć nie robię testów świeżej solanki bo mi sie nie chce, tylko testy w zbiornikach. A co bedzie jak RS nie bedzie miało powtarzalności? Nie ma takiej opcji bo to "markowa" firma? :) Trochę za daleko się zapędzamy w tym gdybaniu i domniemywaniu, po co? Dla mnie wyznacznikiem jakości soli jest kondycja korali, jeśli to będzie oznaczało że muszę mieszac solankę tydzień, to bedę mieszał tydzień :) tutaj takiej konieczności póki co nie ma, wystarczy 15 minut i jest git. Nie ma co kruszyć kopii, kto chce ten na niej jedzie i się cieszy, "psy szczekają a karawana jedzie dalej" :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, proszę cię, mam duży szacunek do twojej wiedzy. Choć ty nie manipuluj wypowiedziami.

Napisałem :

"Bo Europejski "producent" nie pozwoli sobie ( w miarę możliwości ) na wpadki."

Wypadki i wpadki zawsze się zdarzają. Z nich wyciągamy wnioski lub poprawiamy proces.

KAŻDY kto kiedykolwiek handlował, zamawiał lub produkował u chińczyków wie i powtarza.

Bardzo pracowity naród ale zawsze trzeba trzymać nad nimi kontrolę jakości. Taki naród.

I czy to akwarystyka, sprzęt elektroniczny czy ubrania.

Wielkie partie towaru wracają do Chin odrzucone przez kontrolę jakości ( niestety nie ma sensu jej robić tymi samymi ludźmi na miejscu )

To między innymi wpływa na ceny ubrań, granulatu do PETów itp.

Jak RS nie będzię miał powtarzalności to wrócę do IO i zwiększe dawkowanie z reaktora :-)

Od czasu jak mam RS to nawet przy podmianach nie sprawdzam zasolenia bo zawsze sypie taką samą dawkę

Seb, zerknij na 2 fotki tu umieszczone moja i drugiego kolegi i powiedz że nie widzisz różnicy :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam blue treasure ale wiem ze IO nie ma powtarzalnych partii i dlatego bede zmienial. IO z ostatniego wiadra mialo kh ok 8 a teraz mam nowe wiadro i ma 10,1 !!! Przy gestosci 1,026 szok i kicha


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smith, widze różnicę, tyle że jak dla mnie nie ma to wpływu na jakość, bo NIE MA na rynku soli która ma jednakową granulację każdej drobiny i to czy to będa mikropłatki różniące się od reszty wielkością, czy mikrogranulki różniące sie wielkością nie ma znaczenia :) znaczenie ma to czy w testach w wodzie z akwarium wychodzą nam jakies różnice z podmiany na podmianę i tyle, dla mnie to jest wyznacznikiem :) Przecież soli nie używa sie na sucho, tylko w roztworze, więc jakie ma znaczenie jaką ma granulację? Wiem o czym mówisz i masz rację, gdyby różnica w granulacji była spora to i owszem, byłby to problem, w jakiejkolwiek soli, czy to BT czy RS czy jakiejkolwiek innej, nie ulega to kwestii, ale takich różnic nie ma czy to w BT czy w RS w produkcie finalnym czyli solance do podmiany, więc o co kruszyć kopie? Może dlatego producent pakuje do wiader trzy worki lub sześć żeby takich problemów nie było? Nie wiem i nie interesuje mnie to, szczerze to mnie to zupełnie lata, dla mnie liczy się kondycja korali i to jest wyznacznikiem, cała reszta to niepotrzebne dywagacje ot co. Sól nie jest produkowana po to żeby jej robić zdjęcia i zgadywać czym jest dany płatek czy drobinka, tylko po to żeby sporządzać z niej roztwór :)

A tak swoją drogą nie sądzę żeby jedno z największych oceanariów na świecie ryzykowało miliony dolarów tylko dlatego żeby kupić taniej, tam za ceną musi iśc jakość, dla mnie to wystarczająca rekomendacja, podobną ma chyba tylko Marine Enviroment...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na firmę "krzak" to jest i tak za droga IMO

za 20 kg wychodzi coś ponad 170 + przesyłka, więc prawie tak jak IO

Cenowo to du..y mi nie urwało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj podmieniłem pierwsze 120L na soli blue treasure, rozpuszcza się tak samo dobrze jak IO, o dziwo po nocy baniaka w kosmos nie wywaliło ;) hehe. Oczywiście puki co też nie zauwazyłem hiper przyrostów i mega polipów ;))) - ot wszystko po staremu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...bo każde akwarium jest inne ;))))))

amen ;-P

Zmieniając sól zmieniasz podstawę (to moje zdanie), lub Jak to niektórzy twierdzą nic nie zmieniasz. Popatrz na tematy związane z problemami po zmianie soli. Tam dominuje przeświadczenie, że zmiany te są radykalne i powinny być wprowadzane stopniowo. W tematach promujących dane produkty dominuje zdanie - nic się nie stanie bo to żadna zmiana... Wybór należy do ciebie.

i na dodatek:

... jeżeli coś dobrze działa to nie zmieniaj! Każda zmiana to potencjalne ryzyko - ślepy zaułek, problemy.

... zmiany są pożyteczne gdy coś nie działa dobrze, jednak nie koniecznie muszą przynosić tylko pozytywne rezultaty, a na dodatek wcale nie jest powiedziane, że naprawią to co do tej pory było złe.

Spadki Ca, KH i MG to tylko naturalna kolej rzeczy w zbiorniku. Więc patrząc na to zimno to nic złego, zmiana soli nie jest tu koniecznym środkiem zaradczym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sol to moze 25% podstawy. Ja bardziej cenie umiejetnosc patrzenia na moj zbiornik i rozumienie zachodziadzyc w nim zmian czy potrzeb, a nie marke soli ktora niepotzrebnie pustoszy kieszen. Oprocz chemi jaka daje nam w jakis sposob sol mamy jeszcze biologie wody, oswietlenie, cyrkulacje i wiele innych czynikow wplywajacych na wyglad naszego akwarium.

Nie wiem czy zauwazyliscie to ze jak w zbiornik idzie cos nie taka to zawsze mamy tendencje zwalania na produkty zamiast zastanowienia sie nad tokiem naszego postepowania. Faktem jednak niezmienym jest to ze czesto produkty sami musimy rozkiminc bo to co pisze producent ma sie nijaka z rzeczywistoscia lub firma to tylko obrandowala a produkuje ktos inny.

Kiedy zmieniam sol to zazwyczaj trwa to kilka tygodni anim ja poznam, na kazdej jednak jestem w stanie poprowadzic akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sol to moze 25% podstawy. Ja bardziej cenie umiejetnosc patrzenia na moj zbiornik i rozumienie zachodziadzyc w nim zmian czy potrzeb, a nie marke soli ktora niepotzrebnie pustoszy kieszen. Oprocz chemi jaka daje nam w jakis sposob sol mamy jeszcze biologie wody, oswietlenie, cyrkulacje i wiele innych czynikow wplywajacych na wyglad naszego akwarium.

Kiedy zmieniam sol to zazwyczaj trwa to kilka tygodni anim ja poznam, na kazdej jednak jestem w stanie poprowadzic akwarium.

Mi chodzi o chemie wody. Jeżeli nie stosujemy dodatków, lub je chcemy wyeliminować to jedynie sól odpowiada za tzw chemię. Oczywiście pomijam tu wszelkie czynniki związane z pochodzeniem skały, piachu, niefortunnie użytych przedmiotów które mają kontakt z wodą. Bo nie o tym pisze Mojesumienie. zakładając, że elementy w zbiorniku są stałe i powiedzmy "nieszkodliwe" to na związki chemiczne które pływają pomiędzy przednią szybą a tylną wpływa co???

- wg mnie zasadniczo sól i tyle.

Nie piszemy tu o wymianie pomp, oświetlenia itd. Tylko o tym jak sól będzie wpływać na parametry mierzone naszymi testami, jak pierwiastki zawarte w opakowaniu będą zagospodarowane w zbiorniku.

Co do zdania "Kiedy zmieniam sol..." potwierdzasz jedynie to co wskazuję wcześniej. Każda zmiana niesie jakiś element ryzyka. Rozumiem, że tu poznanie tego ryzyka jest rozciągnięte w czasie. Nie wiem czy dobrze to rozumiem:

- czy rozciągnięte w czasie by zminimalizować ewentualne kłopoty

- czy rozciągnięte w czasie bo kłopoty nie przychodzą w takich sytuacjach nagle?

I kolejny element związany z prowadzeniem zbiornika. Zbiornik możemy prowadzić podejmując cały czas wyzwania i dokonując licznych zmian, lub powiedzmy mieć stałe procedury, a zmiany minimalizować. Wg mnie ten drugi sposób jest sensowniejszy, no może inaczej bezpieczniejszy dla naszych podopiecznych i do tego zmierza to co piszę zadając pytanie czy zmiana soli jest potrzebna gdy powiedzmy wszystko idzie ok. Czy to przypadkiem nie taki kaprys, żyłka eksperymentatora... a nóż będzie lepiej, a co gdy będzie gorzej???

W sumie to wiem... co będą jazdy na forach i wzajemne opluwanie się.

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIe ma co sie opluwac skoro jak widac mozna norlmanie podyskutowc i wyrazic swoje zdanie.

Kazdy z nas ma swoj sposob na prowadzenie akwarium, a jezli ktos szyka wlasnej drogi to zycze by jak najszybciej znalazl.

Kazdy produkt moze byc dobry jezli umiemy sie z nim obchodzic i przynosi w naszym akwarium pozytywne efekty.

Jezli mamy sol przykladowo za 300zl i za 160 a ta tansza moze okazac sie rownie dobra dla mojego zbiornika to mysle ze zmiana warta ryzyka.

Niestety w obecnej dobie marketingu akwarytsta morski musi umiec zachowac zimna krew. Nie ma sie szybko rzucac na korolowe reklamy czy zapewnienia producentow. Mamy trendy, pamietam jak bylo z peletkami, ledmai, wodka. Nie mozna dac sie poniesc owczemu pedowi...bo on stosuje i ma swietny baniak to ja tez jak uzyje bede mial ladniejszy.

Ile osob uzywa soli Instant Ocean a ile mamy baniakow jak Krzysztow Tryc? Wiec dla mnie sol to nadal sol. Wg mnie najlepsza taka ktora po podmeinie 5% nie zmeinai mi parametrow wody w zbioeniku. Do reszty trzeba dojsc samemu.

10 lat temu w Polsce akwarytyka morska praktycznie nie istniala, dalej jest troche drogo dla przecoetnego kowalskiego. Ale mysle ze wiekszy wybor i roznice cen to pozotywny aspekt tego bajzlu.

Do:

MojeSumeinie

Nie darady utzrymac KH samymi podmianami. Moze Ca Mg przy koralowcach miekich tak ale spadki i tak beda. A juz na pewno kiedy rusza glony wapienne. A nie tylko glony konsumuja wapn i magnez. Mozna nie miec korali twardych, przyrostow a KH i tak nam bedzie spadac ze wzgedu na obecnosc kwasow w wodzie.

Ja powiedzenie " trzymaj stabilne parametry najbardziej jak to mozliwe" odbierama wlasnie pod kontem stalych poziomow KH, CA, MG,oraz ich proporcja.

Temperatura moze sie nawet w cyklu dziennym powli zmieniac pH, tez, Ale o wyzej wspomniane parametry wody trzeba naprawde zadbac.

Zmiana soli nic nie pomoze, jezli korale w miare z nosza tygodnioew spadki Ca i Mg pomysl o dozowaniu samego KH.

Jezli masz dolewke i parowanie w miare na niezmienionym poziomie mozesz pomyslec nad dosypaniem sody wlasnie tam.

Edytowane przez CleverCookie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

A tak swoją drogą nie sądzę żeby jedno z największych oceanariów na świecie ryzykowało miliony dolarów tylko dlatego żeby kupić taniej, tam za ceną musi iśc jakość, dla mnie to wystarczająca rekomendacja, podobną ma chyba tylko Marine Enviroment...

Odświeżę temat Słyszałem ze jeden z największych i najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce też używa tej soli, czyżby postawili na jakość czy cenę? :question:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem ze Yeti zjadlo chomika....

Jak piszesz A to pisz B chyba ze to tajemnica który ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

A ja słyszałem ze Yeti zjadlo chomika....

Jak piszesz A to pisz B chyba ze to tajemnica który ?

A za chwilę wyślecie mnie na urlop za reklamę :scooter:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wymienienie ogrodu zoologicznego? Heheheheh błagam Cie :) no ale ok nie mów :)

Moze ani jedno ani drugie. Moze dostali na próbę ;):)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

A jak nie umiesz to ja już dokończę i napiszę że chodziło Ci o Śląski Ogród Zoologiczny który rzekomo właśnie przeszedł na tą sól. A raczej nie cały ogród przeszedł a ich kilka zbiorników z solanką

Skoczek ;)

Edytowane przez RAFkru (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te zbiorniki....

Raczej nie jest to dobra rekomendacja.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Polskie ogrody zoologiczne sa bardzo mocno niedofinansowane a podstawowym kryterium przy przetargach na dostawę soli jest CENA. reszta jest praktycznie nieistotna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem testy świeżej solanki i moja hanka na fosforany pokazała zero. Test Ca pokazał 450 (salifert), Mg=1380(salifert), Kh=8.4 (mała hanka test saliferta pokazuje 7.7-8). Pojechałem na kontrolę do Seba i gdy zobaczyłem jego szczepki to było :respect: , czyli nic się nie zmieniło od 2 miesięcy.

Może więcej osób podzieli się wynikami testów solanki to będziemy mieli pełniejszy obraz tej soli.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A którą sól BT testowałeś i przy jakim zasoleniu?


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.